[Ερώτηση] Θέλω να γίνω ψάλτης

agrippas

Μέλος
Λοιπόν το να γίνεις ψάλτης και να μάθεις μουσική είναι πολύ πιο εύκολο απ' όσο το παρουσιάζουν.

Το δύσκολο είναι η διπλωματία και το γερό στομάχι που πρέπει να έχεις για να αντέχεις τις βλακείες και το εγώ του κάθε κομπλεξικού, διότι η βυζαντινή μουσική στις μέρες μας είναι σε τέλεια αναρχία. Όλοι σήμερα είναι καθηγητές βυζαντινής μουσικής και κανείς δεν είναι μαθητής. Ο καθένας ψέλνει όπως του κατέβει και πολλοί μάλιστα καταργούν και το χρόνο και τις νότες τελείως. Ο καθένας έχει έναν ψάλτη που παραδέχεται και όλοι οι άλλοι είναι άχρηστοι. Άμα λογαριάσουμε και τη σχέση του ψάλτη με τους παπάδες, άστα να παν αμάν.

Τελοσπάντων, σε γενικές γραμμές υπάρχουν websites που μπορείς να ακούσεις πολλούς και να πάρεις στοιχεία και να ξέρεις ότι η μελέτη σου θα είναι ως επί το πλείστον ακαδημαϊκή, δηλαδή θα πρέπει να έρχεσαι συνεχώς αντιμέτωπος με την αμορφωσιά και την άγνοια των περισσότερων, κάτι που δεν είναι ενθαρρυντικό. Πάνε γίνε τραγουδιστής να βγάζεις και λεφτά και να έχεις και πιο νέους θαυμαστές.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Λοιπόν το να γίνεις ψάλτης και να μάθεις μουσική είναι πολύ πιο εύκολο απ' όσο το παρουσιάζουν.
Το να μάθεις μουσική (με βυζαντινή γραφή) είναι όντως πιο εύκολο απ' ότι παρουσιάζεται.(εξαρτάται φυσικά κι από τον βαθμό αντίληψης του καθενός)

Το να γίνεις ψάλτης όμως είναι ασυγκρίτως πιο δύσκολο απ' ότι παρουσιάζεται.

Ευχαριστώ.
Υ.Γ.
...εκτός και εννοούμε με τον όρο "ψάλτης" εκείνο τον κύριο που κάθεται στη μέση στο ψαλτήρι και τραγουδάει.... (εκείνον με την "μαύρη μπέρτα" ντε!)
 

thanasisgrivas

Νέο μέλος
κι εγω μια απο τα ιδια με τον μιχαλη.μπορειτε να μου προτεινετε καποια καλη σχολη?και πιο θα ειναι περιπου το κοστος?εχω αρχισει με καποιες θεωρητικες σημειωσεις που μου εδωσε ο ψαλτησ τησ ενοριας μας.παω τακτικα στο αναλογιο(και σε εσπερινους και ορθρους).επισης θελω να μου προτεινετε και καποια θεωρητικα βιβλια.ευχαριστω εκ των προτερων.θανασης.
 

StamatisG

Νέο μέλος
Προσωπικά, οἱ ἠχογραφήσεις τοῦ Κετσετζῆ εἶναι ἐξαιρετικὲς γιὰ τὸ Ἀναστασιματάριο. Τὶς εἶχα χρησιμοποιήσει καὶ μὲ βοήθησαν. Ἀπὸ κεῖ καὶ πέρα καλὸ νὰ ἐρευνήσεις ἂν ὑπάρχει κάποια Σχολὴ Βυζ. Μουσικῆς στὴν περιοχή σου καὶ ἀπὸ κεῖ θὰ καθοδηγηθεῖς.

Φιλική συμβουλή: Ἀπέφυγε ὅσο μπορεῖς τὴν αὐτοδιδασκαλία, διότι θὰ ἀντιμετωπίσεις πολλὲς δυσκολίες, στραβὰ θὰ πορευτεῖς κι ἀκόμη πιὸ δύσκολα θὰ ξεστραβωθεῖς. Εἶμαι παθών κι ἀκόμα προσπαθῶ νὰ θεραπεύσω τὰ στραβά μου. Μόνο κοντὰ σὲ δάσκαλο θὰ μάθεις μουσική, καὶ ψαλτικὴ μόνο ἀκολουθῶντάς τον στὸ ἀναλόγιο ἀπὸ τὴν ἀρχὴ τῶν ἀκολουθιῶν μέχρι τὸ Δι᾿ εὐχῶν.
Ἄν φυσικὰ ἔχεις πραγματικὴ διάθεση, μὲ τὸ συμπάθιο.

Καλὴ ἀρχὴ καὶ καλὴ ὑπομονή.

Υ.Γ. Στὸ forum μὲ λίγο ψάξιμο πάντως, ἀπ᾿ ὅλα ἔχει ὁ μπαξές. Βιβλία, ἠχογραφήσεις, σχόλια, βαριά θεωρία, ὑλικὸ γιὰ ἀρχαρίους, τὶ φορᾶς καὶ πῶς στέκεσαι στὸ ἀναλόγιο, καυγάδες ὁπαδῶν κάθε σχολῆς καὶ ἀντίληψης, ὅ,τι τραβᾶ ἡ ψαλτική σου ὄρεξη ἐδῶ θὰ τὸ βρεῖς. Τὸ σημαντικότερο ἀπ᾿ ὅλα εἶναι ὄμως πῶς ὅποια βοήθεια ζητήσεις θὰ τὴν ἔχεις ταχύτατα, προθυμότατα, ἐγγυημένα καὶ ἄνευ ἀνταλλάγματος.

Σήμερα τόσα χρόνια μετά την ανάρτηση του Μιχάλη διάβασα το θέμα.

Ωραία αυτά που λέτε. Όμως για αυτούς που μένουν σε μεγάλες πόλεις και έχουν τη δυνατότητα να βρουν μια σχολή ή έναν δάσκαλο. Ή και πάλι γι' αυτούς που μένουν σε μικρά μέρη και έχουν την τύχη να έχουν έναν καλό ψάλτη από φωνή και γνώσεις αλλά και να έχει όρεξη να τις μεταδώσει.

Για μένα προσωπικά που η ζωή με έφερε σε ένα μικρό νησί δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Κρίμα να έχω τόση όρεξη αλλά καμία βοήθεια. Πάω στις ακολουθίες στο αναλόγιο και πιάνω ότι μπορώ. Μετά internet, youtube, κλπ.

Πάλι καλά που είναι το Internet και αυτό το forum με κάποιους καλούς και αξιόλογους ανθρώπους! Ο Θεός να τους έχει καλά.
 

Ιωάννης γρ

Νέο μέλος
Kαλησπερα παιδιά. Ξέρεις κανεις κάποια σχολή ψαλτικης σε Αθήνα? Έχω βρει την "Σχολείον ψαλτικης" ξέρει κανεις για τα δίδακτρα στην συγκεκριμένη σχολη? Αν κ απο όσο γνωρίζω τα μαθηματα αρχιζουν το Σεπτέμβριο. ευχαριστώ. Καλη ανάσταση σε ολους!
 
Φ

ΦΥΤΡΟΣ ΝΙΚΟΣ

Guest
αδελφε μην το κανεις θα πικραθεις παρα πολυ στην ζωη σου.θα δεις πραγματα στην ζωη σαν ψαλτης που θα σε κανουν πιστεψε με ισως στραφεις και στην αλλη οχθη,,,,,,,καλη πνευματικη δυναμη
 

ioannoun

Μέλος
Άν και ασχολούμαι πολύ λίγα χρόνια με την Βυζαντινή/μουσική έχω ξεκλιδώσει αρκετά θέματα που αφορούν το θέμα μουσικής. Έχοντας περάσει κάμποσες απογοητεύσεις την κρίσιμη στιγμή η απόφαση ήταν να συνεχίσω. Κατά την ταπεινή μου άποψη το να πεί κάποιος οποιοδήποτε είδος μουσικής άρα και την βυζαντινή απαιτεί 80% αυτί και 20% φωνή. Ώ του θαύματος και τα 2 είναι ικανότητες που μαθαίνονται. Κάνεις δεν γενιέται με μουσικό αυτί όπως κανεις δεν γεννήθηκε ξέροντας να διαβάζει.Τώρα άν από μικρό παιδί είχε ακούσματα στο σπίτι που τον βοήθησαν να εχει αυτί άλλο θέμα. Το μουσικό αυτί όμως είναι κάτι που μαθαίνεται και στηρίζεται σε μια πολύ βασική ικανότητα αυτήν την μίμημης που και αυτή μαθαίνεται. Κάποιος ανέφερε πιο πάνω ότι φίλος του παρά το μαθήματα ορθοφωνίας εξακολουθεί να παραμένει πολύ φάλτσος. Μα αγαπητέ μου η ορθοφωνία (και η φωνητικη αν θέλεις) δεν διορθώνει τον φάλτσο. Πάμε στο υπόλοιπο 20% που είναι η φωνή. Εντάξει κάποιοι μπορεί να έχουν το τάλαντο όπως λένε οι πολλοί. Αλλά και πάλι το περίφημο τάλαντο είναι κάτι που μαθένεται. Μπορεί κάποιοι λόγω ανατομίας να έχουν π.χ. χαμηλό λάρυγγα ή να έχουν τέλειες αναπνοές κ.α. άλλα και οι υπόλοιποι μπορούν τα τα μάθουν. Το μόνο τάλαντο που μένει είναι το χρώμα αυτό δεν αλλάζει. Όταν μπορείς να αποκτήσεις αυτές τις 2 ικανότητες μπορείς να σχοληθείς με οποιοδήποτε έιδος μουσικής. Ελπίζω να βοήθησα.
 
Τό 80% που αφορά στό "αυτί" είναι πιό σύνθετο απ'ότι φαίνεται! Πρόκειται για μηχανικό-λειτουργικό πρόβλημα μέσα στον λαβύρινθο (ένα μακρύ χτενάκι που οι ακίδες του κινούνται ἤ όχι ελεύθερα), άρα ό φάλτσος ΔΕΝ γίνεται σωστός, μόνο ο "στονάτος"δηλ. αυτός που αναπαράγει σωστά λίγο-πολύ τα τονικά ύψη, αλλά κάποιες φορές ξεφεύγει.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
αδελφε μην το κανεις θα πικραθεις παρα πολυ στην ζωη σου.θα δεις πραγματα στην ζωη σαν ψαλτης που θα σε κανουν πιστεψε με ισως στραφεις και στην αλλη οχθη,,,,,,,καλη πνευματικη δυναμη

Χριστός Ἀνέστη, Ἀληθῶς Ἀνέστη!
Θά μοῦ ἐπιτρέψετε είς τά 72 μου ἔτη νά ΜΗ συμφωνήσω μαζί σας.

Συμφωνῶ βεβαίως μαζί σας διά τά "χαστούκια" πού θά φάῃ ἕνας ψἀλτης κάποτε
ἀπό προσταμένους ἤ συναδέλφους ἤ ἀκόμη καί ἀπό ἄλλους τοῦ ἐκκλησιάσματος.
Ὅμως τά θετικά σημεῖα εἶναι ἀπείρως σημαντικώτερα.
Ἐάν θέλετε τήν ἀπόδειξιν διαβᾶστε τό κάτωθι:
" Ἡ ἀπίστευτη σημασία τῆς Βυζαντινῆς Μουσικῆς, ἤ
Γιατί ν΄ἀσχοληθοῦμε μέ τήν Βυζαντινή Μουσική "

https://bzquality.files.wordpress.com/2014/02/bz-why-learn-in-greek.pdf
 
Last edited:

ARGITAN

Παλαιό Μέλος
κι εγω μια απο τα ιδια με τον μιχαλη.μπορειτε να μου προτεινετε καποια καλη σχολη?και πιο θα ειναι περιπου το κοστος?εχω αρχισει με καποιες θεωρητικες σημειωσεις που μου εδωσε ο ψαλτησ τησ ενοριας μας.παω τακτικα στο αναλογιο(και σε εσπερινους και ορθρους).επισης θελω να μου προτεινετε και καποια θεωρητικα βιβλια.ευχαριστω εκ των προτερων.θανασης.

Επικοινώνησε στο τηλέφωνο 6937401271
 

ΓΕΩΡΓΙΟΣ1985

Νέο μέλος
Καλησπέρα σας είμαι καινούριος στο forum και ενδιαφέρομαι να μάθω βυζαντινή μουσική.Δεν είμαι βέβαια μικρός και αυτό είναι ένα μικρό εμπόδιο καθότι είναι κομματάκι δύσκολο χωρίς πρότερη ενασχόληση με τη μουσική γενικότερα να μάθεις όταν είσαι ήδη 30ετών.Παρά ταύτα έχω διάθεση και θέληση!Βασικά έχω καταλήξει στη λύση των ιδιαίτερων μαθημάτων γιατί λόγω επαγγέλματος δε δύναμαι να παρακολουθήσω στην ενορία μου αλλά ούτε και σε ωδείο γιατί δεν έχω σταθερό πρόγραμμα.Εχω ψάξει στο ίντερνετ για ιδιαίτερο αλλά δε βρήκα!Αν ξέρετε κάποιον που να κάνει μαθήματα θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σας.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Μένω Αθήνα (δυτικά προάστεια)
 
Λοιπόν το να γίνεις ψάλτης και να μάθεις μουσική είναι πολύ πιο εύκολο απ' όσο το παρουσιάζουν.

Το δύσκολο είναι η διπλωματία και το γερό στομάχι που πρέπει να έχεις για να αντέχεις τις βλακείες και το εγώ του κάθε κομπλεξικού, διότι η βυζαντινή μουσική στις μέρες μας είναι σε τέλεια αναρχία. Όλοι σήμερα είναι καθηγητές βυζαντινής μουσικής και κανείς δεν είναι μαθητής. Ο καθένας ψέλνει όπως του κατέβει και πολλοί μάλιστα καταργούν και το χρόνο και τις νότες τελείως. Ο καθένας έχει έναν ψάλτη που παραδέχεται και όλοι οι άλλοι είναι άχρηστοι. Άμα λογαριάσουμε και τη σχέση του ψάλτη με τους παπάδες, άστα να παν αμάν.

Τελοσπάντων, σε γενικές γραμμές υπάρχουν websites που μπορείς να ακούσεις πολλούς και να πάρεις στοιχεία και να ξέρεις ότι η μελέτη σου θα είναι ως επί το πλείστον ακαδημαϊκή, δηλαδή θα πρέπει να έρχεσαι συνεχώς αντιμέτωπος με την αμορφωσιά και την άγνοια των περισσότερων, κάτι που δεν είναι ενθαρρυντικό. Πάνε γίνε τραγουδιστής να βγάζεις και λεφτά και να έχεις και πιο νέους θαυμαστές.
αγαπητέ φίλε Αγρίππα για να το λές αυτό μάλλον έχεις πικρή εμπειρία. Εγώ είμαι πολύ νέος στο αναλόγιο έτσι δεν ξέρω τι μου επιφυλάσσει το μέλλον . Τι λές να κάνω? να επιμείνω να μαθαίνω? Γιώργος thessaloniki
 
Χριστός Ἀνέστη, Ἀληθῶς Ἀνέστη!
Θά μοῦ ἐπιτρέψετε είς τά 72 μου ἔτη νά ΜΗ συμφωνήσω μαζί σας.

Συμφωνῶ βεβαίως μαζί σας διά τά "χαστούκια" πού θά φάῃ ἕνας ψἀλτης κάποτε
ἀπό προσταμένους ἤ συναδέλφους ἤ ἀκόμη καί ἀπό ἄλλους τοῦ ἐκκλησιάσματος.
Ὅμως τά θετικά σημεῖα εἶναι ἀπείρως σημαντικώτερα.
Ἐάν θέλετε τήν ἀπόδειξιν διαβᾶστε τό κάτωθι:
" Ἡ ἀπίστευτη σημασία τῆς Βυζαντινῆς Μουσικῆς, ἤ
Γιατί ν΄ἀσχοληθοῦμε μέ τήν Βυζαντινή Μουσική "

https://bzquality.files.wordpress.com/2014/02/bz-why-learn-in-greek.pdf
Αγαπητέ ¨συνάδελφε¨Παππού και εγώ δεν είμαι μικρός στην ηλικία μόλις έκλεισα τα 65 και τώρα ξεκινάω Παίρνω θάρρος από τα λόγια σου και θα προσπαθήσω ... να συνεχίσω και όπου θέλει ο Θεός!!!
 
Top