Η ψαλτική σήμερα (2014)

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Καλησπέρα αγαπητά μέλη του Ψαλτολογίου. Καταρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι : οι απόψεις αυτές που θα διαβάσετε παρακάτω είναι καθαρά προσωπικές και δεν εκφράζουν κάποια ψαλτική ομάδα. (Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων).

Παίρνοντας αφορμή από το http://analogion.com/forum/showthread.php?p=196213#post196213 , αλλά και απο αυτά που συναντώ καθημερινά στην ψαλτική, στο αναλόγιο και από φίλους ιεροψάλτες θέλω να εκφράσω κάποιες απόψεις που καιρό με βασανίζουν:

Το θέμα μας είναι αν τηρήται ο κανονισμός και τα συναφή ρε αδέλφια? Μα ρε παιδιά το ψάρι βρομάει "πατόκορφα" που λεμε και εκεί κάτω στη Αιτωλοακαρνανία!

Και εννοείται ότι πουθενά δεν τηρήται ο κανονισμός...όλοι (αν όχι όλοι, οι περισσότεροι) από την πίσω πόρτα μπαίνουμε... αλλά μας κακοφαίνεται όταν μας το λένε.

Κατάντησαν - καταντήσαμε την ψαλτική και το αναλόγιο "μπακάλικο" και μετράμε "δεκάρες"... και εμείς γίναμε "μπακάληδες και μπακαλογατιά"!!!

Μωρέ την "παπαΛάμπραινα" θα την λέμε καλοφωνικό ειρμό και ίσως και κοινωνικό σε λίγα χρόνια.. Εδώ να είμαστε, πρώτα ο Θεός, και θα το δούμε και αυτό.

Ζητούν ότι δεν μπορεί να φανταστεί ο ανθρώπινος νους να ψάλλουμε και αν τους πεις και κτ σου λένε κάνε υπακοή. Που να κάνεις υπακοή στο λάθος?

Για το θέμα του μισθού μην αναφερθούμε..... θα γράφουμε μερόνυχτα...

Όλα καλά μέχρις εδώ... αλλά δεν φταίνε μόνο οι ιερείς και τα εκκλησιαστικά συμβούλια , πάνω απ όλα και όλους φταίμε ΕΜΕΙΣ.

Εμείς καταντήσαμε την ψαλτική σε τέτοιο σημείο. Ας μου επιτραπεί η έκφραση ότι ζούμε " Μουσικό - Ψαλτικό Μεσαίωνα".

Ότι μας "γουστάρει " κάνουμε και ψάλλουμε. Ψάλτες χωρίς ράσο. Και καλά να πεις , εκείνοι οι καημένοι οι παππούδες στην επαρχία δεν πειράζει, εκείνοι κρατούν όμως πραγματικές "ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ" . Εμείς στις μεγαλουπόλεις, εμείς οι μορφωμένοι ψάλτες (ο Θεός να μας κάνει) όχι μόνο χωρίς ράσο, οι λουλουδούδες μας λείπουν.

Ασε με τα μικρόφωνα.... Πήγα μια φορά σε μία εκκλησία και νόμιζα ότι ήταν Αριστόπουλος με Χαρά Βέρρα live.

Καλά για την στάση πάνω στο αναλόγιο. Ο ναργιλές και η εφημερίδα λείπει.
Μάθαμε πότε να ανεβαίνουμε , πότε να κατεβαίνουμε και γιατί. Αλλά όταν τα λές αυτά σε κάποιους σου λένε το εξής: έλα μωρέ και τι έγινε πέντε γιαγιάδες είναι...σιγά τώρα.

Θα αναφέρω ένα παράδειγμα που είχα μικρός και με σημάδεψε από τότε στην ψαλτική μου πορεία.
Κάποτε ένας ωραίος παπάς , άριστος μουσικός και άριστος γνώστης του τυπικού τον ρώτησα κανονάρχος που ήμουν:
- Βρε Παπακώστα ,του έλεγα, καθόμαστε και κάνουμε εσπερινό και τα λέμε όλα (πραγματικά δεν αφήναμε τίποτα) και κάτω δεν είναι κανένας..
και γυρνούσε και μου έλεγε:
- Πως δεν είναι κανένας? (Εγώ τον κοιτούσα με μία απορία λες και ότι τρελάθηκε και δεν βλέπει). Όλοι οι άγιοι που βλέπεις στις αγιογραφίες εδώ είναι και παρακολουθούν τον εσπερινό και στο δεσποτικό θρόνο ο Χριστός και εμείς θα τον πετσοκόψουμε για να πάμε στο καφενείο? και γελούσε θυμάμαι..

Για την τήρηση του τυπικού τι να πρωτογράψουμε.... όλοι γνωρίζουμε ότι στις ενορίες είναι περιορισμένα- ας πούμε- λόγω του χρόνου. Αλλά όχι να κατακρεουργούμε τον ¨καημένο" τον όρθρο για να κάνουμε το κομμάτι μας στην Θ.Λ. με τα ωραία βαλσάκια

Και το πιο σημαντικό για μένα:
Αναλάβαμε μία νευραλγική θα έλεγα θέση. Σκοπός μας δεν είναι να ψέλνουμε μόνο τα ιερά γράμματα και να λέμε τα νηπαβουγαδι αλλά είναι και καθήκον μας (όσοι από εμάς μπορούμε) να αφήσουμε μαθητές στο πόδι μας . Όταν θα έρθει η ώρα να αποχωρήσουμε από το αναλόγιο να φεύγουμε ικανοποιημένοι ότι αφήσαμε πίσω μας άξιους συνεχιστές της ψαλτικής τέχνης.

Αυτά τα ολίγα για απόψε.......

ΥΓ: Ίσως μας στενοχωρούν αυτά που έγραψα, γι αυτό ζητώ και συγνώμη από όλα τα μέλη του ψαλτολογίου με το παρακάτω άσμα!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=Az5NX0ia4UM
 

svivaldi

Κόσσυβας Σπύρος
Γιάννη μου συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Αλλα για να κάνουμε κάτι θα πρέπει να αλάξουμε νοοτροπία πρώτα απο όλα.Εδώ δε μπορούμε να συννενοηθούμε 2 άτομα μεταξύ μας.Οσο για το τί πρέπει να ψάλουμε φταίει η Εκκλησία. Ας όρισει να ψέλνουν στα αναλόγια ΜΟΝΟ απο τους πάλιους και ΜΟΝΑΔΙΚΟΥΣ δασκάλους όπως Πέτρος Πελλοπονήσιος, Στεφανος Λαμπαδάριος,Φωκαέα κ.τ.λ. Ας εκλείψουν οι αμανετζίδες και να τελειώσει ποιά αυτή η γκαριδοφωνάρα ή τσιρίδα που πολλοί την ονομάζουν και "Πατριαρχική??".
Οσο για το οικονομικό θέμα που ανέφερες είναι μεγάλη πληγή.Οταν μιλάμε για χρήματα μας λένε οτι επιτελούμε λειτούργημα...και εγω το πιστεύω.αλλα για να μπορέσω να επιτελέσω αυτο το λειτούργημα, αφιερώνω περίπου 1μιση με 2 ώρες ημερησίος.Αυτό δεν πρέπει να αποζημιωθει κάπως??? Οι ιερείς μας δεν επιτελούν λειτούργημα?? Δεν φταίει κανείς εκτός απο εμάς τους "ψαλτάδες" που κάνουμε ότι μας ζητάνε ΄χωρις να πούμε κουβέντα.Μας κόπηκαν και τα δώρα Πάσχα και Χριστουγγένων και εμείς τίποτα.Δεν έχουμε δύναμη να πούμε κουβέντα.Τέλος πάντων να μην γίνομαι κουραστικός..
 

svivaldi

Κόσσυβας Σπύρος
Ααααα ξέχασα να αναφέρω ότι με εντολή του μητροπολίτου μου,μου μειώθηκε το χρηματικό ποσό που έπαιρνα κάθε μήνα κατα 40%!!! πληροφοριακά σας λέω ότι είμαι άνεργος και εγώ και η γυναίκα μου με 2 παιδιά.¨Οταν ρώτησα τον ιερέα μου γιατί μου έκοψε τα χρήματα είπε κατα λέξη ότι " μου είπε ο σεβασμιώτατος οτι δεν μπορεί ο ναός να χρωσταει στην μητρόπολη τριμηναίες και να πληρώνετε ο ψάλτης!!!! περαστικά μας....
 

skalidakis john

Νέο μέλος
Αγαπητοι φίλοι. βλέπω στο ψαλτολόγιο απόψεις συναδέρφων του στυλ οτι για όλα φταίει ο τάδε Δάσκαλος, ο τάδε ψάλτης που αναλύει ,ο άλλος που δεν αναλύει , ο άλλος που στο τυπικό του εσπερινου λέει τα μισα , ο αλλος που λεει οτι για όλα φταίει η εκκλησια κλπ.
Πρέπει να πούμε κάποια στιγμή οτι ευθύνη για τον λάθος δρόμο της ψάλτικης εχουμε όλοι

Αλήθεια πόσες φορές εκκλησιάζομαστε ? εχουμε πνευματικο εξομολογούμαστε κοινωνουμε? Για πολλους απο εμάς αυτα ειναι ακατανόητα δεν λέω για όλους γιατι ο θέος οταν τον υμνόυμε με την καρδιά μας ,τότε ευλογεί τον αγώνα και την προσπάθεια μας.

Ακούμε στο ψάλτηρι ψάλτες που κάνουν διαγωνισμό φωνητικών ικανοτήτων
που μπορεί η ψάλτες να έχουν καλές φωνές , αλλα εντυπωσιάζουν (δεν αναπάυουν τα αυτιά ) των πιστών και έτσι χάνεται η ιεροπρέπεια και η προσευχη. Παντα ευσχημόνως και κατα τάξιν.

Κάποτε συζητούσα με έναν γέροντα περι ψαλτικής . Τον ρώτησα ποιοι μπορεί να ανεβαίνουν στο αναλόγιο και να ψάλλουν . Μου απάντα ψάλτες γίνονται αυτοί που θέλει ο θεός.

Ζητάω συγνώμη αν απο αυτα που καταθέτω στην αγάπη σας στεναχωρώ κάποιους δεν ειναι ο σκοπός μου αυτός.

Ευχομαι σε όλους ΚΑΛΑ ΨΑΛΣΙΜΑΤΑ
 

basion

Νέο μέλος
Πέραν όλων των προαναφερομένων με τα οποία και συμφωνώ, εκ προσωπικής μου πείρας, νομίζω πως υπάρχει και το ενδεχόμενο εάν θέλει θέλουν τον τους Ιεροψάλτες ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ του Ε.Σ. καθώς και τα μέλη του Ε.Σ. ( Ο καθένας για τους δικούς του λόγους) , βρίσκουν τους τρόπους ώστε να είναι ικανοποιημένα όλα τα μέρη.
Εάν όμως δεν τον τους θέλουν ( για τους χψ.... λόγους, βρίσκουν χίλιους δυό τρόπους όπως πολύ σωστά προαναφέρονται. Τα έχω ζήσει πολλάκις αλλά και τα ζω και τα δύο ενδεχόμενα. Αυτήν τη στιγμή βιώνω το ότι με θέλουν όπως και με θέλαν προ κρίσεως.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Ααααα ξέχασα να αναφέρω ότι με εντολή του μητροπολίτου μου,μου μειώθηκε το χρηματικό ποσό που έπαιρνα κάθε μήνα κατα 40%!!! πληροφοριακά σας λέω ότι είμαι άνεργος και εγώ και η γυναίκα μου με 2 παιδιά.¨Οταν ρώτησα τον ιερέα μου γιατί μου έκοψε τα χρήματα είπε κατα λέξη ότι " μου είπε ο σεβασμιώτατος οτι δεν μπορεί ο ναός να χρωσταει στην μητρόπολη τριμηναίες και να πληρώνετε ο ψάλτης!!!! περαστικά μας....

Οσον αφορα το θεμα που θιγεις αγαπητε , σε πληροφορω οτι στο Ι.Ναο που διακονω με τη χαρη του Θεου ως πρωτοψαλτης 17 συναπτα ετη και 7 ο λαμπαδαριος μου, η μειωση των μισθων μας εφτασε το 60% με την ιδια φαιδρη (για να μην πω κατι αλλο) αιτιολογηση απο μερους της μητροπολης .
 

svivaldi

Κόσσυβας Σπύρος
Οσον αφορα το θεμα που θιγεις αγαπητε , σε πληροφορω οτι στο Ι.Ναο που διακονω με τη χαρη του Θεου ως πρωτοψαλτης 17 συναπτα ετη και 7 ο λαμπαδαριος μου, η μειωση των μισθων μας εφτασε το 60% με την ιδια φαιδρη (για να μην πω κατι αλλο) αιτιολογηση απο μερους της μητροπολης .

άρα μήπως πρέπει να οργανωθούμε και να γίνουμαι ενεργά μέλη και κατ'επέκταση να υπάρχουν ενεργά μέλη και σύλλογοι σε όλους τους νομούς τηε Ελλάδος???
Μου φαίνετε ότι πρέπει να ξέκινήσουμε και να έχουμε μία φωνή σε μερικά πράγματα και να μην είμαστε υποχοίρια της κάθε μητρόπολης ή εκκλησιαστικού συμβουλίου!!!!
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
άρα μήπως πρέπει να οργανωθούμε και να γίνουμαι ενεργά μέλη και κατ'επέκταση να υπάρχουν ενεργά μέλη και
σύλλογοι
σε όλους τους νομούς τηε Ελλάδος???
Μου φαίνετε ότι πρέπει να ξέκινήσουμε και να έχουμε μία φωνή σε μερικά πράγματα και να μην είμαστε υποχοίρια της κάθε μητρόπολης ή εκκλησιαστικού συμβουλίου!!!!

....ιεροψαλτων ???:D:D:D Ξερω κι'αλλο ενα ωραιο με τον ΤΟΤΟ :rolleyes: !!!
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
έχουμε τα... κότσια, να κατέβουμε όλοι μαζί από τα αναλόγια...;


υ.γ. Γιάννη και μόνο ο Τάκουλας ήταν αρκετός για να πάρεις το thanks μου χαχαχααχα
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
έχουμε τα... κότσια, να κατέβουμε όλοι μαζί από τα αναλόγια...;


υ.γ. Γιάννη και μόνο ο Τάκουλας ήταν αρκετός για να πάρεις το thanks μου χαχαχααχα


Ο Χ Ι :mad: :mad: :mad: ._
 

PANROUST

Μέλος
άρα μήπως πρέπει να οργανωθούμε και να γίνουμαι ενεργά μέλη και κατ'επέκταση να υπάρχουν ενεργά μέλη και σύλλογοι σε όλους τους νομούς τηε Ελλάδος???
Μου φαίνετε ότι πρέπει να ξέκινήσουμε και να έχουμε μία φωνή σε μερικά πράγματα και να μην είμαστε υποχοίρια της κάθε μητρόπολης ή εκκλησιαστικού συμβουλίου!!!!
Όταν κάνεις τέτοιες ερωτήσεις και σου απαντάνε με ειρωνικό-γελοίο τρόπο μην περιμένεις βοήθεια από αυτούς,δεν τους ενδιαφέρει.Κοιτάνε την πάρτη τους.

Καλησπέρα αγαπητά μέλη του Ψαλτολογίου. Καταρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι : οι απόψεις αυτές που θα διαβάσετε παρακάτω είναι καθαρά προσωπικές και δεν εκφράζουν κάποια ψαλτική ομάδα. (Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων).

Παίρνοντας αφορμή από το http://analogion.com/forum/showthread.php?p=196213#post196213 , αλλά και απο αυτά που συναντώ καθημερινά στην ψαλτική, στο αναλόγιο και από φίλους ιεροψάλτες θέλω να εκφράσω κάποιες απόψεις που καιρό με βασανίζουν:

Το θέμα μας είναι αν τηρήται ο κανονισμός και τα συναφή ρε αδέλφια? Μα ρε παιδιά το ψάρι βρομάει "πατόκορφα" που λεμε και εκεί κάτω στη Αιτωλοακαρνανία!

Και εννοείται ότι πουθενά δεν τηρήται ο κανονισμός...όλοι (αν όχι όλοι, οι περισσότεροι) από την πίσω πόρτα μπαίνουμε... αλλά μας κακοφαίνεται όταν μας το λένε.

Κατάντησαν - καταντήσαμε την ψαλτική και το αναλόγιο "μπακάλικο" και μετράμε "δεκάρες"... και εμείς γίναμε "μπακάληδες και μπακαλογατιά"!!!

Μωρέ την "παπαΛάμπραινα" θα την λέμε καλοφωνικό ειρμό και ίσως και κοινωνικό σε λίγα χρόνια.. Εδώ να είμαστε, πρώτα ο Θεός, και θα το δούμε και αυτό.

Ζητούν ότι δεν μπορεί να φανταστεί ο ανθρώπινος νους να ψάλλουμε και αν τους πεις και κτ σου λένε κάνε υπακοή. Που να κάνεις υπακοή στο λάθος?

Για το θέμα του μισθού μην αναφερθούμε..... θα γράφουμε μερόνυχτα...

Όλα καλά μέχρις εδώ... αλλά δεν φταίνε μόνο οι ιερείς και τα εκκλησιαστικά συμβούλια , πάνω απ όλα και όλους φταίμε ΕΜΕΙΣ.

Εμείς καταντήσαμε την ψαλτική σε τέτοιο σημείο. Ας μου επιτραπεί η έκφραση ότι ζούμε " Μουσικό - Ψαλτικό Μεσαίωνα".

Ότι μας "γουστάρει " κάνουμε και ψάλλουμε. Ψάλτες χωρίς ράσο. Και καλά να πεις , εκείνοι οι καημένοι οι παππούδες στην επαρχία δεν πειράζει, εκείνοι κρατούν όμως πραγματικές "ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ" . Εμείς στις μεγαλουπόλεις, εμείς οι μορφωμένοι ψάλτες (ο Θεός να μας κάνει) όχι μόνο χωρίς ράσο, οι λουλουδούδες μας λείπουν.

Ασε με τα μικρόφωνα.... Πήγα μια φορά σε μία εκκλησία και νόμιζα ότι ήταν Αριστόπουλος με Χαρά Βέρρα live.

Καλά για την στάση πάνω στο αναλόγιο. Ο ναργιλές και η εφημερίδα λείπει.
Μάθαμε πότε να ανεβαίνουμε , πότε να κατεβαίνουμε και γιατί. Αλλά όταν τα λές αυτά σε κάποιους σου λένε το εξής: έλα μωρέ και τι έγινε πέντε γιαγιάδες είναι...σιγά τώρα.

Θα αναφέρω ένα παράδειγμα που είχα μικρός και με σημάδεψε από τότε στην ψαλτική μου πορεία.
Κάποτε ένας ωραίος παπάς , άριστος μουσικός και άριστος γνώστης του τυπικού τον ρώτησα κανονάρχος που ήμουν:
- Βρε Παπακώστα ,του έλεγα, καθόμαστε και κάνουμε εσπερινό και τα λέμε όλα (πραγματικά δεν αφήναμε τίποτα) και κάτω δεν είναι κανένας..
και γυρνούσε και μου έλεγε:
- Πως δεν είναι κανένας? (Εγώ τον κοιτούσα με μία απορία λες και ότι τρελάθηκε και δεν βλέπει). Όλοι οι άγιοι που βλέπεις στις αγιογραφίες εδώ είναι και παρακολουθούν τον εσπερινό και στο δεσποτικό θρόνο ο Χριστός και εμείς θα τον πετσοκόψουμε για να πάμε στο καφενείο? και γελούσε θυμάμαι..

Για την τήρηση του τυπικού τι να πρωτογράψουμε.... όλοι γνωρίζουμε ότι στις ενορίες είναι περιορισμένα- ας πούμε- λόγω του χρόνου. Αλλά όχι να κατακρεουργούμε τον ¨καημένο" τον όρθρο για να κάνουμε το κομμάτι μας στην Θ.Λ. με τα ωραία βαλσάκια

Και το πιο σημαντικό για μένα:
Αναλάβαμε μία νευραλγική θα έλεγα θέση. Σκοπός μας δεν είναι να ψέλνουμε μόνο τα ιερά γράμματα και να λέμε τα νηπαβουγαδι αλλά είναι και καθήκον μας (όσοι από εμάς μπορούμε) να αφήσουμε μαθητές στο πόδι μας . Όταν θα έρθει η ώρα να αποχωρήσουμε από το αναλόγιο να φεύγουμε ικανοποιημένοι ότι αφήσαμε πίσω μας άξιους συνεχιστές της ψαλτικής τέχνης.

Αυτά τα ολίγα για απόψε.......

ΥΓ: Ίσως μας στενοχωρούν αυτά που έγραψα, γι αυτό ζητώ και συγνώμη από όλα τα μέλη του ψαλτολογίου με το παρακάτω άσμα!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=Az5NX0ia4UM
Και ποιος φταίει γι αυτό;
 
Last edited:

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Ξέρουμε πολύ καλά για "συλλόγους" ,"σωματεία", "συνδικαλιστικά όργανα", "συριζαίους & κουκουετζήδες της ψαλτικής" χαχαχαχαχα ... Έχω φαντασία.....
:):D:(:eek::p:mad::confused::wink::rolleyes::cool:



Και ποιος φταίει γι αυτό;

Το γράφω καθαρά νομίζω ποιος φταίει ... το έγραψεε και ο φίλος μου ο "svivaldi" , και το ξαναλέω. ΕΜΕΙΣ!!!
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Ας σοβαρευτουμε κ.Ρουστεμη ! Ειμαι μελος του συλλογου ιεροψαλτων Πατρων και περιχωρων 30 χρονια !!! Ποτε και κανενα προεδρειο ΔΕΝ θελησε και ΔΕΝ τολμησε να ελθει σε ανοιχτη "συγκρουση" με τον εκαστοτε μητροπολιτη προκειμενου να υποστηριξει μελη του ,(εκτος αν το κοστος για τον εκαστοτε προεδρο ηταν μικρο) . ΙΔΙΑ και απαραλαχτη ηταν και ειναι και η "πολιτικη" της ΟΜΣΙΕ . Πολυς ντορος για το σχεδον ΤΙΠΟΤΑ . Ετσι σιγα-σιγα απαξιωνονται οι συλλογοι πανελληνιως , με αποτελεσμα τουλαχιστον για τον δικο μας (Πατρινο) συλλογο , στις τελευταιες αρχαιρεσιες να ψηφισει το ενα τριτο των εγγεγραμμενων μελων ! Αυτο το μηνυμα των συναδελφων δεν θα πρεπει να αξιολογηθει ;Αφορισμοι του τυπου ΟΛΟΙ ΦΤΑΙΜΕ με βρισκουν αδιαφορο ! Το ψαρι βρωμαει απ'το κεφαλι .......
 

skalidakis john

Νέο μέλος
Για τους συλλόγους ιεροψαλτών, επειδή ειμαι μέλος και χοράρχης του Συνδέσμου Ιεροψαλτών χανίων, βλέπω οτι υπάρχει μερίδα ιεροψαλτών που δέν συμμετέχουν στις δραστρηριότητες του Συνδέσμου.

Για την περιπτωση των χανίων θέλω να πώ οτι εμεις κάνουμε την δουλειά μας χωρίς να δίνουμε σημασία στο τι κάνουν οι άλλοι συνάδελφοι.Τούς σεβόμαστε όλους και πάντα προσκαλούμε και αυτούς που δεν έρχονται στις εκδηλώσεις μας.

Δέν καθόμαστε ομως άπραγοι να κοιτάμε τον τοίχο, ως διοικητικο συμβούλιο εχουμε οργανώσει απο παρουσιάσεις βιβλίων ,ομιλίες απο μεγάλους Δασκάλους και ημερίδες.Αυτα δεν σας τα λέω για διαφήμιση το τι γίνεται στα χανιά αλλα για να βοηθήσουμε και αλλους συλλογους να πάρουν ιδέες ωστε να μπορέσουμε να προχωρήσουμε.

Το πιό δύσκολο θέμα ειναι η σχέση μας με την εκκλησία. Και εδω θα μιλήσω γενικά. Υπάρχουν περιπτώσεις Μητροπολιτών που πραγματικά μας βοηθούν . υπάρχουν και άλλοι όμως οι οποιοι πολλές φορές δεν βο0ηθούν την κατάσταση . Ειναι μεγάλη η ευθύνη της εκκλησίας θα πρέπει να οργανώσει τις σχολές βυζαντινής μουσικής να βοηθήσει μέσω των ιερέων και των ψάλτων ,το ψάλτηρι να γίνει φυτώριο νέων ψαλτών . το οικονομικό ειναι ενα μεγάλο θέμα που βλέπω οτι μας σκανδαλίζει όλους. Ο ψάλτης πρέπει να πληρώνεται.

Εδω θέλω να πω το παράδειγμα του μακαριστου χριστοδούλου οταν ήταν στον βόλο. Οι ψάλτες δεν πληρωνώταν απο τις εκκλησίες αλλα΄απο την μητρόπολη, ετσι ο κάθε ψάλτης περνούσε απο αξιολόγηση. και ο κάθε ψάλτης εψελνε στην εκκλησία που αξιζε να ψάλλει. Ισως αυτό το παράδειγμα να μπορεί να το δεί επίσημα η εκκλησία τουλάχιστον για τους μεγάλους ναούς.

ΚΑΛΑ ΨΑΛΣΙΜΑΤΑ
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Για τους συλλόγους ιεροψαλτών, επειδή ειμαι μέλος και χοράρχης του Συνδέσμου Ιεροψαλτών χανίων, βλέπω οτι υπάρχει μερίδα ιεροψαλτών που δέν συμμετέχουν στις δραστρηριότητες του Συνδέσμου.

Για την περιπτωση των χανίων θέλω να πώ οτι εμεις κάνουμε την δουλειά μας χωρίς να δίνουμε σημασία στο τι κάνουν οι άλλοι συνάδελφοι.Τούς σεβόμαστε όλους και πάντα προσκαλούμε και αυτούς που δεν έρχονται στις εκδηλώσεις μας.

Δέν καθόμαστε ομως άπραγοι να κοιτάμε τον τοίχο, ως διοικητικο συμβούλιο εχουμε οργανώσει απο παρουσιάσεις βιβλίων ,ομιλίες απο μεγάλους Δασκάλους και ημερίδες.Αυτα δεν σας τα λέω για διαφήμιση το τι γίνεται στα χανιά αλλα για να βοηθήσουμε και αλλους συλλογους να πάρουν ιδέες ωστε να μπορέσουμε να προχωρήσουμε.

Το πιό δύσκολο θέμα ειναι η σχέση μας με την εκκλησία. Και εδω θα μιλήσω γενικά. Υπάρχουν περιπτώσεις Μητροπολιτών που πραγματικά μας βοηθούν . υπάρχουν και άλλοι όμως οι οποιοι πολλές φορές δεν βο0ηθούν την κατάσταση . Ειναι μεγάλη η ευθύνη της εκκλησίας θα πρέπει να οργανώσει τις σχολές βυζαντινής μουσικής να βοηθήσει μέσω των ιερέων και των ψάλτων ,το ψάλτηρι να γίνει φυτώριο νέων ψαλτών . το οικονομικό ειναι ενα μεγάλο θέμα που βλέπω οτι μας σκανδαλίζει όλους.
Ο ψάλτης πρέπει να πληρώνεται.
Εδω θέλω να πω το παράδειγμα του μακαριστου χριστοδούλου οταν ήταν στον βόλο. Οι ψάλτες δεν πληρωνώταν απο τις εκκλησίες αλλα΄απο την μητρόπολη, ετσι ο κάθε ψάλτης περνούσε απο αξιολόγηση. και ο κάθε ψάλτης εψελνε στην εκκλησία που αξιζε να ψάλλει. Ισως αυτό το παράδειγμα να μπορεί να το δεί επίσημα η εκκλησία τουλάχιστον για τους μεγάλους ναούς.

ΚΑΛΑ ΨΑΛΣΙΜΑΤΑ

Αυτο ειναι το ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ αγαπητε συναδελφε ! Ο ΨΑΛΤΗΣ ως κατωτερος κληρος , δεν εχει μονο υποχρεωσεις εχει και δικαιωματα ! Ενα απ'αυτα ειναι και η ΣΩΣΤΗ αμοιβη του κατ'αναλογιαν με τις αλλες βαθμιδες του κληρου και οχι η ΕΠΑΙΤΕΙΑ στην οποια εχουμε καταντησει εν πολλοις σημερα (2014) . Τα υπολοιπα ειναι "αλλα λογια ν'αγαπιομαστε" . Οι κατα τοπους συλλογοι αλλα και η ΟΜΣΙΕ , πρεπει να αναλαβουν ενεργο ρολο και να ερθουν οπου χρειαστει σε μετωπικες συγκρουσεις . Αρκετα πλεον με το ρολο της ΓΛΑΣΤΡΑΣ !!!
 
Last edited:
Μκ 6,24-34
Λκ 16,22-34

Εμείς ως ιεροψάλτες, διαβάζουμε(;) και εφαρμόζουμε(;) τα λόγια του Κυρίου;
Εκτός και αν έχει αλλάξει το status, επειδή είμαστε δύο, ίσως και τρία σκαλιά "ανώτεροι" από τους "άλλους"...

(εγώ δεν είμαι αναμάρτητος)
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Μκ 6,24-34
Λκ 16,22-34

Εμείς ως ιεροψάλτες, διαβάζουμε(;) και εφαρμόζουμε(;) τα λόγια του Κυρίου;
Εκτός και αν έχει αλλάξει το status, επειδή είμαστε δύο, ίσως και τρία σκαλιά "ανώτεροι" από τους "άλλους"...

(εγώ δεν είμαι αναμάρτητος)

Αγαπητε μου φιλε θα συμφωνησω μαζι σου ! Αρκει μονο το ξεκινημα να γινει απο την κορυφη της πυραμιδας (της εφαρμογης των λογων του Κυριου εννοω....) !
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Μκ 6,24-34
Λκ 16,22-34

Εμείς ως ιεροψάλτες, διαβάζουμε(;) και εφαρμόζουμε(;) τα λόγια του Κυρίου;
Εκτός και αν έχει αλλάξει το status, επειδή είμαστε δύο, ίσως και τρία σκαλιά "ανώτεροι" από τους "άλλους"...

(εγώ δεν είμαι αναμάρτητος)

κύριε Καραγιαννάκη, τα ίδια και τα ίδια θα γράφουμε; Όσο είμαστε

υποχρεωμένοι να παρευρισκόμεθα καθ' εκάστην, έτσι θα είναι και οι Ναοί να καταβάλουν χρήμα

καθ' εκάστην (και κατ' αναλογίαν - αλλά ας μην το προχωρήσω αυτό γιατί

πάει μακρυά η βαλίτσα και δεν είναι για τα μάτια όλων).

Άλλο εθελοντής για ουράνιο μισθό και άλλο [...].

Λυπούμαι δε, ιδιαιτέρως, όταν γνωρίζω ιερείς, που δεν έχουν την απαραίτητη

παιδεία να κατανοήσουν, τι εστί <<ψάλτης>> στον Ναό και πόσο σημαντική

είναι η απόδοσή του, πόσο ιδιαίτερο ρόλο διαδραματίζει. Και τελείως

υλιστικά να είναι τα κριτήριά του, πάλι συμφέρον είναι να έχει καλό <<ντελάλη>>.

Όσον αφορά τα δικαιώματά μας, αν δεν ρισκάρουμε, θα μείνουμε με τις τρεις κι εξήντα.

Το θέμα είναι όμως ότι είμαστε "κότες" και "γλύφουμε" τους αρχιερείς. Που πήγαν

άραγες, οι αλλοτινοί μάγκες των αναλογίων...; Τους πατήσανε τα τρένα;
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
κύριε Καραγιαννάκη, τα ίδια και τα ίδια θα γράφουμε; Όσο είμαστε

υποχρεωμένοι να παρευρισκόμεθα καθ' εκάστην, έτσι θα είναι και οι Ναοί να καταβάλουν χρήμα

καθ' εκάστην (και κατ' αναλογίαν - αλλά ας μην το προχωρήσω αυτό γιατί

πάει μακρυά η βαλίτσα και δεν είναι για τα μάτια όλων).

Άλλο εθελοντής για ουράνιο μισθό και άλλο [...].

Λυπούμαι δε, ιδιαιτέρως, όταν γνωρίζω ιερείς, που δεν έχουν την απαραίτητη

παιδεία να κατανοήσουν, τι εστί <<ψάλτης>> στον Ναό και πόσο σημαντική

είναι η απόδοσή του, πόσο ιδιαίτερο ρόλο διαδραματίζει. Και τελείως

υλιστικά να είναι τα κριτήριά του, πάλι συμφέρον είναι να έχει καλό <<ντελάλη>>.

Όσον αφορά τα δικαιώματά μας, αν δεν ρισκάρουμε, θα μείνουμε με τις τρεις κι εξήντα.

Το θέμα είναι όμως ότι είμαστε "κότες" και "γλύφουμε" τους αρχιερείς.
Που πήγαν

άραγες, οι αλλοτινοί μάγκες των αναλογίων...; Τους πατήσανε τα τρένα;

Παλι βεβαια για την Πατρα θα μιλησω . Απο το 1983 και μεχρι σημερα που εχω προσωπικη αντιληψη των πραγματων , ενας μονο προεδρος επι σειρα ετων ,ειχε προτεινει "καθοδο" απο τα αναλογια γυρω στο 85-86 αν δεν απατωμαι την Μ.Εβδομαδα ! Ηταν ο μακαριστος πλεον Πρωτοψαλτης - Μουσικοδιδασκαλος και αριστος μελοποιος με μεγαλο συγγραφικο εργο αλλα και πληθος μαθητων , κυρ-Σπυρος Γεωργακοπουλος ! ΔΕΝ ΕΙΣΑΚΟΥΣΤΗΚΕ απο τους κλαψουριζοντες κατα τ'αλλα για την μη καταβολη του δωρου Πασχα στους Ναους της πολης τοτε .....Ενας μονο απειλησε με καθοδο και πηρε δωρο ....Τελευταιος που κατεβηκε Μ.Εβδομαδα απο αναλογιο κεντρικου Ναου της πολης το 2013 , δεχτηκε θετικα σχολια μεν , δεν ακολουθηθηκε δε. Ειναι μελος του σημερινου Δ.Σ του συλλογου μας , αλλα ειναι ....ενας .
 
Top