Η ψαλτική (παράδοση) χθές και σήμερα στην Αμερική

dimitris

Παλαιό Μέλος
Πιστεύω ὅτι τό κακό εἶναι γενικό καί γίνεται καί στό ἐξωτερικό (στή Δύση γιατί ἀνατολή πού ἔχω κάνει ψάλτης σέ δύο κράτη δέν ὑπάρχει τέτοιο πρόβλημα).
Οἱ πρωτοψάλτες Πατριαρχείου καί Ἀθηνῶν τυχαίνει νά γνωρίζουν πολύ καλύτερα τήν εὐρωπαική ἀπό τούς ἕλληνες θαυμαστές της ἐντός καί ἐκτός τῶν τειχῶν. Κι ὅμως ἄν ἀκούσουν μιά δεύτερη φωνή στή χορωδία τους γίνονται Τούρκοι.
Τό ὅτι ἔγινε πρό τριακονταετίας περίπου ἀναγκαστικό μάθημα ἡ εὐρωπαική γιά ἀπόκτηση πτυχείου βυζαντινῆς εἶναι θετικό γιά μένα. Εγώ φοίτησα μέχρι καί τήν τρίτη ἀρμονία ἐνῶ ἀρκετοί συνάδελφοι πρωτοψάλτες προχώρησαν σέ ἀνώτατα ἐπίπεδα τῆς ἐξωτερικῆς μουσικῆς.
Δηλαδή σήμερα οἱ περισσότεροι πρωτοψάλτες κατέχουν ἄριστα τήν εὐρωπαική μουσική.
Κι ὅμως ἐμμένουν πιστά στήν βυζαντινή.
Δέ νομίζω νά πρόκειται γιά κάποιο βίτσιο.
Ἄν γνωρίζεις καί τά δύο ἐπιλέγεις.
Δέν ἔχω γνωρίσει κανταδόρο πού ἀνεβαίνει στό ψαλτήρι νά γνωρίζει καλά ευρωπαική μουσική.
Ἡ ἡμιμάθεια χεῖρον τῆς ἀμαθείας.

Αὐτό νομίζω συμβαίνει καί στήν Ἀμερική.
Μερικοί ἡμιμαθεῖς στήν εὐρωπαική μουσική ἀλλά πολυμαθέστατοι στά κοινωνικοοικονομικά διαμορφώνουν τήν ὀρθόδοξη παράδοση σύμφωνα μέ τήν συναισθηματική τους φιλοσοφία καί ψυχολογία.

Τό ἀρνί τό Πάσχα τό ψήνουν μέ μουσική ροκ εντ ρολ;
Θέλει ἀργότερο ψήσιμο σέ στίλ Παπασιδέρη:D
 

greek487

Tasos N.
Τί κοινό μπορώ εγώ (λ.χ.), υπηρέτης της παράδοσης της Μητέρας Εκκλησίας να εχώ με ανθρώπους που δηλώνουν αμετανόητοι ζηλωτές μιας τεχνοτροπίας και ερμηνευτικής προσέγγισης που η ΜΑΝΑ ΜΟΥ (Η Μητέρα Εκκλησία, το Οικουμενικό Πατριαρχείο) κυρήττει ΟΘΝΕΙΑ και με σαφή τρόπο αποδοκιμάζει;

Μάλλον διαφορετικά θα βλέπουμε το τι απαιτεί ο Θεός δια μέσον της Εκκλησίας. Πάντα γεια!

 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Διάβασε λίγο Απόστολο Παύλο αγαπητέ μου περι ΠΕΙΘΑΡΧΙΑΣ στους ηγουμένους (μάλλον ως αναγνώστης θα ξέρεις που να βρείς το σχετικό εδάφιο) και άφησε τον Θεό. Ούτε σύ ούτε γω ξέρουμε τι και πως σκέπτεται ο Θεός.

Λίγο ΣΕΒΑΣ στην ΤΑΞΗ της εκκλησίας δεν βλάπτει.

ΝΓ
 
Top