[Ερώτηση] Η ψαλμωδία του "Τις Θεός μέγας" κατά την είσοδο στο Ναό από λιτανείες

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Η ψαλμωδία του "Τις Θεός μέγας" κατά την είσοδο στο Ναό από λιτανείες πόσο καλά μαρτυρείται από λειτουργικές πηγές;:confused:
Να πω την αλήθεια δεν μου ξυπνάει αναμνήσεις από τα παιδικά και εφηβικά μου χρόνια...και ακόμα μου φαίνεται παράξενη....


Και κάτι για να ευθυμήσουμε: α) σχετικά πρόσφατα όταν μετά από είσοδο από λιτανεία κάποιοι κληρικοί έλεγαν "το προκείμενο, ψάλε το προκείμενο..." εγώ έψαλα το προκείμενο από τον όρθρο της εορτής... :rolleyes: β) όταν σε παρόμοια περίπτωση έλεγαν "Τις Θεός μέγας...." σχολίασα ότι η γονυκλισία είναι σε περίπου ένα μήνα και να μην βιάζονται... :rolleyes:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Η ψαλμωδία του "Τις Θεός μέγας" κατά την είσοδο στο Ναό από λιτανείες πόσο καλά μαρτυρείται από λειτουργικές πηγές;:confused:
Να πω την αλήθεια δεν μου ξυπνάει αναμνήσεις από τα παιδικά και εφηβικά μου χρόνια...και ακόμα μου φαίνεται παράξενη....


Και κάτι για να ευθυμήσουμε: α) σχετικά πρόσφατα όταν μετά από είσοδο από λιτανεία κάποιοι κληρικοί έλεγαν "το προκείμενο, ψάλε το προκείμενο..." εγώ έψαλα το προκείμενο από τον όρθρο της εορτής... :rolleyes: β) όταν σε παρόμοια περίπτωση έλεγαν "Τις Θεός μέγας...." σχολίασα ότι η γονυκλισία είναι σε περίπου ένα μήνα και να μην βιάζονται... :rolleyes:

Πρώτη φορὰ τὸ ακούω. Αὐτὸ ποὺ ξέρω εἶνια ἡ ψαλμωδία τοῦ ἑορταζομένου ἀπολυτικίου.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πιστεύω ὅτι πρόκειται γιά ἐπιρροή ἀπό τήν ἐπιστροφή τῆς λιτανείας τῶν ἁγίων εἰκόνων κατά τήν Κυριακή τῆς Ὀρθοδοξίας.


 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής

Πιστεύω ὅτι πρόκειται γιά ἐπιρροή ἀπό τήν ἐπιστροφή τῆς λιτανείας τῶν ἁγίων εἰκόνων κατά τήν Κυριακή τῆς Ὀρθοδοξίας.



Το πρόβλημα είναι ότι κάτι που γίνεται σε συγκεκριμένη εορτή, το κάναμε μόδα κι έγινε συνήθεια....
 
Last edited:

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Χριστός Ανέστη. Δεν νομίζω πως έγινε συνήθεια και το λέμε. Καθότι το ψάλλουμε μόνο όταν το προβλέπει το τυπικό και όχι όποτε θέλουμε εμείς.
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μπορείτε σας παρακαλώ να δηλώσετε την πηγή της επισυναπτόμενης διάταξης; Με ενδιαφέρει. Ευχαριστώ.

«῾Η λιτανεία τῶν ἱερῶν εἰκόνων κατὰ τὴν τάξιν τῶν Πατριαρχείων ᾿Αλεξανδρείας καὶ ᾿Ιεροσολύμων»
(Από τα "Δίπτυχα", Κυριακή της Ορθοδοξίας, βλ. εδώ)
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Στην περιοχή μου πρόσφατα - την Κυριακή των Μυροφόρων - είχαμε λιτανεία της Κάρας του πολιούχου μας Αγίου Σεραφείμ. Άμα τη επιστροφή μας στον Μητροπολιτικό ναό, ψάλλαμε, το απολυτίκιο του αγίου, και όχι το προκείμενο.
 
Last edited by a moderator:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Η αλήθεια είναι ότι ούτε στο Ηράκλειο της Κρήτης έχω παρατηρήσει μία τέτοια τακτική. Αν κάποιος άλλος συντοπίτης έχει κάτι διαφορετικό υπόψη του ας το αναφέρει. Είναι το θέμα τοπικό ή απλά από κάποιους ακολουθείται κατ' έθος;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Καί οἱ δύο τάξεις πού καταχωροῦν (ἀναγκαστικά) τά Δίπτυχα
(1)
῾Η λιτανεία τῶν ἱερῶν εἰκόνων
κατὰ τὴν συνήθη τάξιν​
᾿Εξελθόντες τοῦ ἱ. ναοῦ, ὅ τε ἱ. κλῆρος καὶ ὁ λαὸς μετὰ τοῦ τιμίου σταυροῦ καὶ τῶν ἱ. εἰκόνων, καὶ τάξιν λιτανεύσεως ἀποτελέσαντες κατὰ τὰ εἰωθότα*
* ῾Η παροῦσα διάταξις εὕρηται καὶ εἰς τὴν ἔκδοσιν τῆς ᾿Αποστολικῆς Διακονίας «᾿Επίσημοι Δοξολογίαι» σ. 16-20.
῾Ο χορὸς «᾿Αμήν». Εἰσερχομένων δὲ ἡμῶν εἰς τὸν ἱ. ναὸν ψάλλεται τὸ μέγα προκείμενον «Τίς θεὸς μέγας»,


(2)
῾Η λιτανεία τῶν ἱερῶν εἰκόνων κατὰ τὴν τάξιν
τῶν Πατριαρχείων ᾿Αλεξανδρείας καὶ ᾿Ιεροσολύμων​

δέν προβλέπονται ἀπό τό ἰσχῦον τυπικό.

Ἤθελα νά δείξω, ὅτι δέν ὑπάρχει καί τυπικό γιά λιτανεία εἰκόνος.

Ἄν οἱ παραπάνω διατάξεις γιά τήν Κυριακή τῆς Ὀρθοδοξίας καί τήν λιτανεία τῶν εἰκόνων ὑφίστανται κατά κάποιο τρόπο, ἐνδεχομένως κάποιοι νά λαμβάνουν στοιχεῖα. Θυμᾶμαι λαϊκός ὤν σέ μιά μεγάλη λιτανεία περικαλλοῦς ναοῦ τῆς Ἀττικῆς, ἕνας κεκοιμημένος σχολάζων μητροπολίτης ξεκίνησε τήν λιτανεία ἀπό τοῦ σολέα μέ τό «Εὐλογημένη ἡ εἴσοδος τῶν ἁγίων σου πάντοτε, νῦν καὶ ἀεὶ καὶ εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων», πού τό βλέπουμε στήν τάξιν τῶν Πατριαρχείων ᾿Αλεξανδρείας καὶ ᾿Ιεροσολύμων.

Κι ἐγώ νομίζω ὅτι ὅταν τελεῖται στός τέλος τοῦ ἑσπερινοῦ ἐν μέσῳ τῶν ἀπολυτικίων, μέ αὐτά πάλιν κλείνουμε. Ὅταν τελεῖται στό τέλος τῆς λειτουργίας μετά τήν ὀπισθάμβωνον τό «Εἴη τὸ ὄνομα Κυρίου...» εἶναι κατάλληλον. Ἀλλά μᾶλλον ἔχει ψαλλεῖ καί ἡ ἀπόλυσις γίνεται στήν εἴσοδο κατά τήν ἐπιστροφή.

Βασικά δέν γνωρίζω, γιατί ἐμεῖς στά Πατήσια λιτανεία δέν κάνουμε... Τό ἀκούω ὅμως...

ΥΓ. Συναφές θέμα: Στιχομυθία «Άρατε Πύλας» τη Μ. Παρασκευή ή/και το Πάσχα.

 
Last edited:

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Στην επαρχία όπου έζησα τα παιδικά μου χρόνια και υπηρέτησα κοντά 14 χρόνια στα αναλόγιά της, (Αιγιάλεια) ψάλλεται τρις μετά των στίχων κατ' έθος, άμα τη επιστροφή της πομπής
 
P

PANROUST

Guest
Επισης εμεις εκτoς οπου ψελνουμε το ''Τις Θεος...''μετα απο μια λιτανεια στην εισοδο του ναου,το εφαρμοζουμε και στην εισοδο του επιταφιου...ωωω ναι γινεται και αυτο!
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Επισης εμεις εκτoς οπου ψελνουμε το ''Τις Θεος...''μετα απο μια λιτανεια στην εισοδο του ναου,το εφαρμοζουμε και στην εισοδο του επιταφιου...ωωω ναι γινεται και αυτο!

Και σε άλλους ναούς ατυχώς!
 
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι μήπως το πρόβλημα υφίσταται στο κατά πόσο νεώτερο ή όχι είναι το έθος της λιτανείας κατά την πανήγυρη ενός Ναού. Και με δεδομένο το ότι σήμερα οι Ναοί πανηγυρίζουν κατά την εορτή του φερώνυμου Αγίου και όχι στην επέτειο των εγκαινίων τους κατά την παλαιά τάξη, όπου όχι μόνο λιτανεία γινόταν με άρατε πύλας κτλ , αλλά και συμψαλμωδία ακολουθιών εγκαινίων και του Αγίου του Ναού, ασχέτως ημερομηνίας επετείου εγκαινίων (καθώς διάβασα στο Εγκαινιαστικόν της Σιμωνόπετρας, σ. 71).

Άλλωστε, το πότε ορίζει το (ισχύον τουλάχιστον) τυπικό λιτανείες καθ΄ όλο το έτος και το τι ψάλλεται κατά την είσοδο στον Ναό κατά περίπτωση, είναι γνωστό. Μήπως λοιπόν έχουμε να κάνουμε με ένα νεώτερο έθος, έστω και αν διαμορφώθηκε από δανεισμό στοιχείων άλλων παραδόσεων και γι αυτό έχουμε την απορία για το τι ψάλλουμε επιστρέφοντας; Λέω μήπως...
 
Last edited:

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Επισης εμεις εκτoς οπου ψελνουμε το ''Τις Θεος...''μετα απο μια λιτανεια στην εισοδο του ναου,το εφαρμοζουμε και στην εισοδο του επιταφιου...ωωω ναι γινεται και αυτο!

Και σε άλλους ναούς ατυχώς!

Τι, τι πράγμα;:confused::eek:
Μα από που έχει βάση αυτή η τακτική;
Τ' ακούσαμε και αυτό!
(Δεν είναι επί προσωπικού, μη παρεξηγηθώ).
 
Top