Η οικονομική κρίση πλήττει τον ιεροψαλτικό χώρο.

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Ο Θεός να μας ελεήσει να μη γίνουμε ...αρχιεπισκοπή Αμερικής ως προς τα ψαλτικά.

Αν μένατε λίγο στην Αμερική (και στην ενδότερη και στην δυτική), και εκκλησιαζόσασταν σε όσες περισσότερες εκκλησίες μπορείτε, θα εκτιμούσατε τι ευλογία έχει δώσει ο Θεός στην Ελλάδα μας! Να έχουμε άνδρες Ιεροψάλτες στους Ναούς μας όπως οι Κανόνες το απαιτούν! Να έχουμε αριστερό Αναλόγιον και αριστερό Ιεροψάλτη! Να έχουμε ψάλτες που να γνωρίζουν Ψαλτικά! Να μην έχουμε γυναίκες με ντεκολτέ στο Αναλόγιον! Να ακούμε Ψαλτική και όχι Όπερα μετ' αρμονίου στους Ναούς μας! Να έχουμε Εσπερινό, Όρθρο! Να έχουμε καθημερινές Ακολουθίες! Να αρχίζουμε τον Όρθρο στις 7! Να έχουμε τις Ακολουθίες τελούμενες κανονικά και όχι πετσοκομμένες! Να αρχίζουμε την Θεία Λειτουργία όταν τελειώνει ο Όρθρος και όχι να "τελειώνουμε" τον Όρθρο όταν αρχίζει η Θεία Λειτουργία κατ' επιταγήν προϊσταμένου...

Και τότε δεν υπήρχε καθόλου οικονομική κρίση, αλλά μάλλον πνευματική κρίση.

Λίγο κόπο βάζουμε, και ο Θεός μας τον ανταποδίδει πολλαπλά. Λίγη πίστη να έχουμε.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Ο Θεός να μας ελεήσει να μη γίνουμε ...αρχιεπισκοπή Αμερικής ως προς τα ψαλτικά.

Αν μένατε λίγο στην Αμερική (και στην ενδότερη και στην δυτική), και εκκλησιαζόσασταν σε όσες περισσότερες εκκλησίες μπορείτε, θα εκτιμούσατε τι ευλογία έχει δώσει ο Θεός στην Ελλάδα μας! Να έχουμε άνδρες Ιεροψάλτες στους Ναούς μας όπως οι Κανόνες το απαιτούν! Να έχουμε αριστερό Αναλόγιον και αριστερό Ιεροψάλτη! Να έχουμε ψάλτες που να γνωρίζουν Ψαλτικά! Να μην έχουμε γυναίκες με ντεκολτέ στο Αναλόγιον! Να ακούμε Ψαλτική και όχι Όπερα μετ' αρμονίου στους Ναούς μας! Να έχουμε Εσπερινό, Όρθρο! Να έχουμε καθημερινές Ακολουθίες! Να αρχίζουμε τον Όρθρο στις 7! Να έχουμε τις Ακολουθίες τελούμενες κανονικά και όχι πετσοκομμένες! Να αρχίζουμε την Θεία Λειτουργία όταν τελειώνει ο Όρθρος και όχι να "τελειώνουμε" τον Όρθρο όταν αρχίζει η Θεία Λειτουργία κατ' επιταγήν προϊσταμένου...

Και τότε δεν υπήρχε καθόλου οικονομική κρίση, αλλά μάλλον πνευματική κρίση.

Λίγο κόπο βάζουμε, και ο Θεός μας τον ανταποδίδει πολλαπλά. Λίγη πίστη να έχουμε.


Αυτά είναι γνωστά κ φυσικά επακόλουθα.
Αυτό τι σχέση έχει όμως με το θέμα μας;
Γιατί απο όσο ξέρω εκεί αμοίβονται εξόχως καλύτερα.
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Εγώ βλέπω ότι έχει σχέση το μήνυμά μου. Αν εσείς νομίζετε δεν έχει σχέση, είναι σεβαστή η γνώμη σας.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Χρήστο σκέτο Παύλο,
να κλείσουν δεν πειράζει, δεν έχει ο θεός ανάγκη
ούτε απο πολλούς "χλιδάτους" Ναούς (που έχουν γίνει
οι περισσότεροι οίκοι εμπορίου) ούτε απο άμφια "ρώσσικα",
ούτε απο επίδειξη σταυρών των πρωτοπρεσβυτέρων κ
ιερομονάχων (στα μοναστήρια τους δεν έχουν ΚΑΜΙΑ
δουλειά στην πόλη) αλλά μόνο προσευχή κ κατάνυξη.
Αντέδρασε κάποιος "ιεράρχης" όταν επέβαλε το Κράτος
ΕΝΦΙΑ στα κτίρια των Ιερών Ναών; Δεν άνοιξε ρουθούνι.
Αντέδρασε κάποιος ιερέας σε παράλογες απαιτήσεις 3μηνιών
που επιβάλλουν οι εκάστοτε "αιώνιοι" μητροπολίτες ακόμα
κ όταν ο ναός δεν έχει την δυνατότητα;
Αντέδρασε κάποιος σύλλογος (κ δεν μιλώ για συναντήσεις-
διαβήματα κ διαβουλεύσεις) ιεροψαλτικός όταν έγιναν
μειώσεις-περικοπές ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ κ άδικες; Όταν παιδιά
κ ενήλικες έχασαν το ελάχιστο εισόδημα απο το αναλόγιο
που με αυτό ζούσαν ή συμπλήρωναν στα προς το ζην;
Μιλώ για ΑΠΟΧΗ απο το Αναλόγιο για 3 εβδομάδες απο
την Κυριακή των Βαΐων κ εφεξής. Αλλά που...

Ακούστε είμαστε ΜΟΝΟΙ μας.
Θέλουν ψάλτη θα πληρώσουν, θέλουν Μυστήρια
θα πληρώσουν, θέλουν υποχρεώσεις θα πληρώσουν.
Ο δεσπότης πληρώνεται ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ο ιερέας
ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ, ο συνεργάτης τους ο ιεροψάλτης
να πάει να πνιγεί; Όχι κύριοι, δεν έχετε δει δεσπότη
να μπαίνει σε ναό κ να μην έχει ψάλτη κ οι ιερείς
(καρακάξες το 90% δηλαδή άφωνοι-φάλτσοι-ημιμαθείς)
κ να μην του λεέι κανείς "εις πολλάααααααααααααααα..."
το τι γέλιο έπεσε δεν λέγεται...εκεί θα καταντήσουμε
θα λέει ο ιερέας "Του Κυρίου δεηθώμεν'
κ θα απαντά καμιά γριούλα στο βάθος "Κύριε ελέησον".

Κανένας Στρατηγός δεν έχει αξία στο καφενείο
αλλά εκεί που είναι οι στρατιώτες του είναι άρχοντας,
κανένας διευθυντής πολυεθνικής δεν έχει δύναμη παρά
μόνο στην εταιρεία του κ στους υπαλλήλους του,
κανένας δεσπότης δεν έχει καμία εξουσία-δόξα-πρεστίζ
παρά μόνο όταν έχει πιστούς-ιεροψάλτες-ιερείς
κ γενικότερα "ποιμνίο". Άχρηστο το αξίωμα
χωρίς να έχεις κάποιον να το ασκήσεις καλά δεν
συζητάμε στα μάτια του Θεού είμαστε όλοι το
ίδιο (το ξεχνάμε)...

!!! Αδελφέ τι να σου πω! Εντάξει μπορεί κάποια σημεία να είναι ίσως λίγο υπερβολικά ή ο γραπτός λόγος να αφήνει περιθώρια παρερμηνείας, όμως γενικότερα είσαι σπάνιος άνθρωπος καθώς δε συνηθίζεται, κάποιος με τα δικά σου βιώματα να βγαίνει και να λέει αυτά τα πράγματα. Είσαι υιός ιερέα απ'ότι έχω καταλάβει από παλιότερα μηνύματά σου, σέβεσαι το ράσο και τον κλήρο ίσως περισσότερο από τον καθένα μας, έχεις και έντονο φόρτο εργασίας και απ΄ότι έχω προσέξει δε σου μένει χρόνος ούτε για να διαβάζεις καθημερινά εδώ τις αναρτήσεις, γι αυτό ακριβώς βρίσκω πολύ σημαντική αυτή την παρέμβασή σου στο θέμα και όχι μόνο στο συγκεκριμένο.
 

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Είναι πολλά θέματα που πρέπει να γίνει κουβέντα Παύλο.Σίγουρα έχεις δίκιο με όσα λες(τώρα που να το βρείς θα μου πεις)αυτά πρέπει να γίνουν κουβέντα κάποια στιγμή σε μια συγκέντρωση Ιεροψαλτών.Δεν συμφωνώ για την αποχή και μάλιστα τις ημέρες της Μεγάλης Εβδομάδος.Γιατί εκεί κατά εμέ ξεφεύγουμε πολύ.
Θα συμφωνήσω όμως σε κάτι που δεν έχει σχέση με το οικονομικό και συγχωρέστε με οι υπεύθυνοι του φόρουμ που θα το πω εδώ.
Αυτό έχει σχετικά με το να γίνει κάτι τις ημέρες της Μ.Εβδομάδος να σταματήσουν οι Ιερείς να λένε τους Ιεροψάλτες΄΄Γιατί το λες σιγά?Τι ωρα θα τελειώσουμε ετσι όπως τα λες?Γρήγορα-Γρήγορα έχω και δουλειές.΄΄Είναι πολύ κρίμα αυτούς τους ωραίους ψαλμούς των πατέρων που τους γράψανε για τον Κύριο μας Και τους ψαίλνουμε 1 εβδομάδα το χρόνο εμείς να τους κάνουνε δεν μπορώ να βρώ την λέξη.
Και κάτι άλλο μπορεί μερικοί οι γονείς μας να είναι Ιερείς αλλά στο Ναό και την ώρα της Ακολουθίας είναι Ιερείς και όχι γονείς μας.Πρέπει να μας σέβονται και να τους σεβόμαστε φυσικά.
Και για το οικονομικό όταν με αυτά τα λίγα χρήματα εξασφαλίζεις τις θεραπείες του παιδιού σου :( και κάνεις περικοπή τότε προτιμώ να μην πληρώσεις τα των 3μηνιών.
Αλλιώς ας μας κάνουν υπαλλήλους με βασικό μισθό.Δεν φταίμε για όλα εμείς οι Ιεροψάλτες.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
!!! Αδελφέ τι να σου πω! Εντάξει μπορεί κάποια σημεία να είναι ίσως λίγο υπερβολικά ή ο γραπτός λόγος να αφήνει περιθώρια παρερμηνείας, όμως γενικότερα είσαι σπάνιος άνθρωπος καθώς δε συνηθίζεται, κάποιος με τα δικά σου βιώματα να βγαίνει και να λέει αυτά τα πράγματα. Είσαι υιός ιερέα απ'ότι έχω καταλάβει από παλιότερα μηνύματά σου, σέβεσαι το ράσο και τον κλήρο ίσως περισσότερο από τον καθένα μας, έχεις και έντονο φόρτο εργασίας και απ΄ότι έχω προσέξει δε σου μένει χρόνος ούτε για να διαβάζεις καθημερινά εδώ τις αναρτήσεις, γι αυτό ακριβώς βρίσκω πολύ σημαντική αυτή την παρέμβασή σου στο θέμα και όχι μόνο στο συγκεκριμένο.

Συγγνώμη Eiryk,αλλά η αλήθεια πρέπει να λέγεται. Αν και διαφωνούμε κατα καιρούς με τον Παύλο,εδώ ,στα περισσότερα που αναφέρει,έχει δίκιο.
Δυστυχώς,έτσι είναι... Να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας;..

Και εγώ γιός ιερέα είμαι και στενοχωριέμαι.
Όμως,ευτυχώς κάποια πράγματα τραβηγμένα,τα βλέπω εκ του μακρόθεν να γίνονται και όχι στην περιοχή, ή την Μητρόπολή μας.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
!!! Αδελφέ τι να σου πω! Εντάξει μπορεί κάποια σημεία να είναι ίσως λίγο υπερβολικά ή ο γραπτός λόγος να αφήνει περιθώρια παρερμηνείας, όμως γενικότερα είσαι σπάνιος άνθρωπος καθώς δε συνηθίζεται, κάποιος με τα δικά σου βιώματα να βγαίνει και να λέει αυτά τα πράγματα. Είσαι υιός ιερέα απ'ότι έχω καταλάβει από παλιότερα μηνύματά σου, σέβεσαι το ράσο και τον κλήρο ίσως περισσότερο από τον καθένα μας, έχεις και έντονο φόρτο εργασίας και απ΄ότι έχω προσέξει δε σου μένει χρόνος ούτε για να διαβάζεις καθημερινά εδώ τις αναρτήσεις, γι αυτό ακριβώς βρίσκω πολύ σημαντική αυτή την παρέμβασή σου στο θέμα και όχι μόνο στο συγκεκριμένο.
Είναι πολλά θέματα που πρέπει να γίνει κουβέντα Παύλο.Σίγουρα έχεις δίκιο με όσα λες(τώρα που να το βρείς θα μου πεις)αυτά πρέπει να γίνουν κουβέντα κάποια στιγμή σε μια συγκέντρωση Ιεροψαλτών.Δεν συμφωνώ για την αποχή και μάλιστα τις ημέρες της Μεγάλης Εβδομάδος.Γιατί εκεί κατά εμέ ξεφεύγουμε πολύ.
Θα συμφωνήσω όμως σε κάτι που δεν έχει σχέση με το οικονομικό και συγχωρέστε με οι υπεύθυνοι του φόρουμ που θα το πω εδώ.
Αυτό έχει σχετικά με το να γίνει κάτι τις ημέρες της Μ.Εβδομάδος να σταματήσουν οι Ιερείς να λένε τους Ιεροψάλτες΄΄Γιατί το λες σιγά?Τι ωρα θα τελειώσουμε ετσι όπως τα λες?Γρήγορα-Γρήγορα έχω και δουλειές.΄΄Είναι πολύ κρίμα αυτούς τους ωραίους ψαλμούς των πατέρων που τους γράψανε για τον Κύριο μας Και τους ψαίλνουμε 1 εβδομάδα το χρόνο εμείς να τους κάνουνε δεν μπορώ να βρώ την λέξη.
Και κάτι άλλο μπορεί μερικοί οι γονείς μας να είναι Ιερείς αλλά στο Ναό και την ώρα της Ακολουθίας είναι Ιερείς και όχι γονείς μας.Πρέπει να μας σέβονται και να τους σεβόμαστε φυσικά.
Και για το οικονομικό όταν με αυτά τα λίγα χρήματα εξασφαλίζεις τις θεραπείες του παιδιού σου :( και κάνεις περικοπή τότε προτιμώ να μην πληρώσεις τα των 3μηνιών.
Αλλιώς ας μας κάνουν υπαλλήλους με βασικό μισθό.Δεν φταίμε για όλα εμείς οι Ιεροψάλτες.

Συγγνώμη Eiryk,αλλά η αλήθεια πρέπει να λέγεται. Αν και διαφωνούμε κατα καιρούς με τον Παύλο,εδώ ,στα περισσότερα που αναφέρει,έχει δίκιο.
Δυστυχώς,έτσι είναι... Να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας;..

Και εγώ γιός ιερέα είμαι και στενοχωριέμαι.
Όμως,ευτυχώς κάποια πράγματα τραβηγμένα,τα βλέπω εκ του μακρόθεν να γίνονται και όχι στην περιοχή, ή την Μητρόπολή μας.

Το ράσο κ ειδικότερα το "σχήμα" είναι απολύτως άγιο
κ μεγαλοπρεπές. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη τιμή απο το
να πιάνεις στα χέρια σου τον ίδιο τον Χριστό κ να είσαι
φορέας-όργανο του Αγίου Πνεύματος. Αυτό είναι
δεδομένο αλλά πιστεύω κ αυτονόητο γιαυτό κ δεν
το τονίζω σε κάθε ανάλογο μνμ.
Φυσικά κ δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε σε όλα
αν κ όταν γνωριζόμαστε (όποτε είναι εφικτό)
απο κοντά καταλαβαίνουμε ότι ΟΛΟΙ μας
ΤΟΝ υπηρετούμε ο καθένας απο το δικό του μετερίζι.

Στο προκείμενο,
η πρόταση που έγινε δεν είναι κάτι πρωτάκουστο ή
πρωτότυπο μάλιστα εδώ στην πόλη που διάλεξα να
μείνω την Πάτρα πραγματοποιήθηκε απο μέλος του
Δ.Σ. του συλλόγου ιεροψαλτών κ έγινε σάλος.
Είχε το σθένος ο ιεροψάλτης κ αντέδρασε σε αυθαιρεσίες
κ προσβλητικές συμπεριφορές.
Να δούμε όμως κ μια άλλη πλευρά που θα την έλεγα
φωτεινή-αισιόδοξη κ άξια για εφαρμογή;
Υπάρχουν Μητροπολίτες όπως ο Ηλείας Γερμανός
(αν έχετε κ άλλα τέτοια λαμπρά παραδείγματα
παρακαλώ να τα αναφέρετε) που αγαπούν τους ιεροψάλτες
ΕΜΠΡΑΚΤΩΣ. Με συστάσεις-επιστολές κ εγκυκλίους
φροντίζει να αμοίβονται σωστά κ πολύ καλύτερα απο
πολλές Ι.Μητροπόλεις ανά την επικράτεια. Αυτό
είναι παράδειγμα προς μίμηση κ αξίζει να αναφερθεί.
 
Last edited:
Έχω μια διαφορετική άποψή πάνω στο θέμα

Σίγουρα υπάρχει θέμα με την οικονομική κρίση δεν θα διαφωνήσω απλά θέλω αγαπητοί συνάδελφοι να το δούμε από άλλη οπτική γωνία.

Πρώτα από όλα όταν είσαι ιεροψάλτης πρέπει να έχεις γνώση που ότι βρίσκεσαι στο οίκο του Θεού, να σέβεσαι τους Ιερείς που είναι λειτουργοί του Θεού και να σε σέβονται και αυτοί.

Πρέπει να είσαι βαθύς γνώστης του Τυπικού και της Πατρώας Παράδοσης.

Να διαβάζεις να μελετάς και να μην μένεις στα ίδια και τα ίδια που έχεις μάθει.

Να προσέχεις την φωνή σου και να μην κάνεις καταχρήσεις.

Να προσπαθείς να βελτιώνεσαι συνεχώς.

Δεν είναι δυνατόν διπλά σου να υπάρχουν ιεροψάλτες που να κάθονται σε καθημερινή βάσει και να διαβάζουν 2 ώρες την ημέρα και να εσύ να μην ανοίγεις βιβλίο και να έχεις και απαιτήσεις.

Ένας ψάλτης που κάνει όλα αυτά αργά η γρήγορα θα βρει το αναλόγιο που ζητάει και με τις απολαβές που αξίζει.

Αν δεν σεβαστούμε εμείς αυτό που κάνουμε δεν θα μας σεβαστεί κανείς.

Καλό υπόλοιπο σαρακοστής.
 
Last edited:
Top