Η μεταλαμπάδευση της ψαλτικής τέχνης

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Χριστός Ανέστη.
Λυπάμαι αν διακρίνετε κάποια ειρωνεία στο μήνυμά μου. Δεν είχα τέτοια πρόθεση και δεν θεωρώ ΚΑΝΕΝΑ ηλίθιο.
Εσείς μιλήσατε για επιρροή Αγγελόπουλου στο ισοκράτημα και η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε η προσέγγισή σας.
Εσείς δεν διακρίνετε κανένα σημάδι έκφρασης, όλοι οι άλλοι (αν και κάποιοι απέφυγαν να το πουν άμεσα) και εγώ βέβαια, το αντίθετο.Μη με αναγκάσετε να ανεβάσω συγκεκριμένα σημεία που να φαίνεται ξεκάθαρα.Δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου και θεωρώ ότι διακρίνονται αν κάποιος ακούσει με προσοχή και καλοπροαίρετα.
Το πως ψάλλουν οι Βατοπαιδινοί ή ο χορός του αγαπητού μου φίλου κ. Αγγελίδη ούτε θα το κρίνω, ούτε είναι της παρούσης.
Η ευχή να ψάλλει έτσι η ΕΛΒΥΧ δεν εκφράστηκε από όλους όπως ισχυρίζεστε αλλά από τον αγαπητό κ. Γιώργο Μ. Όλων των υπολοίπων το μυαλό πήγε λίγο ή πολύ στην ΕΛΒΥΧ και στους Βατοπαιδινούς (που τόσο πολύ έχουν κατηγορηθεί).
Επειδή και εγώ είμαι εξοικειωμένος με το ψαλτικό ύφος του Αγ. Όρους και παραμένω θιασώτης μπορώ να διακρίνω τις αποκλίσεις αλλά και τις ομοιότητες
Και τώρα στο προκείμενο.
Είναι από την αγρυπνία του Αγ. Αθανασίου στη Μ. Λαύρα το 2009 και ψάλλουν Δανιηλαίοι και Θωμάδες.
Έτυχε να είμαι εκεί, πήρα ευλογία από τον π. Δανιήλ ( με σύστησε ένας γνωστός μου μοναχός και του ανέφερε μάλιστα ότι είμαι μέλος της ΕΛΒΥΧ του κ. Αγγελόπουλου) να βοηθήσω. Μη φανταστείτε ότι θεωρώ άξιο τον εαυτό μου να ψάλλω μαζί τους. Ισοκράτημα έκανα όπως και αρκετοί λαικοί (διαφόρων σχολών αν κρίνει κανείς από το ισοκράτημα που έκαναν).
Πιστεύετε ότι αλλιώς το έψαλλαν το 2004 και αλλιώς το 2009; Άλλη ζωντάνια είχε το ίδιο μάθημα το 2004 και άλλη αυτό του 2009 που ακούσατε ; Δεν νομίζω !!!
Δικαίωμά σας να κρίνετε μη αντιπροσωπευτική την ηχογράφηση. Όσο για το αλλοιωμένη πιστεύω ότι αυτό που πρέπει να ακουστεί, ακούγεται ξεκάθαρα (αν και από μακρυά).
Εναπόκειται στον καλοπροαίρετο ακροατή να κρίνει.
Τελικά συμφωνώ με τον EIRYK όσον αφορά την άποψη του για την ΕΛΒΥΧ και το Αγιορείτικο ύφος. Αυτό ήθελα να στηρίξω με το άκουσμα που ανέβασα και όχι να σας παιδέψω ή να μαλώσω με κανένα.
Χριστός Ανέστη.

Αληθώς ο Κύριος. Θυμάσαι από ποιό βιβλίο ψάλλανε; Θέλεις να μάθεις ποιός έβαλε τα ισοκρατήματα;

δ.

Υγ Αυθεντική ηχογράφηση της πανήγυρης δίχως παράσιτα και μετ᾽απηχήματος στα συνημμένα...
 

Attachments

  • Άνωθεν.mp3
    9.9 MB · Views: 32
  • Άνωθεν2.mp3
    7.3 MB · Views: 20
Last edited:

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Ἑπὶ τέλους λύθηκε τὸ μυστήριο τῆς ... χαμένης ἠχογράφησης! Οὐάου!!!!!!:eek::eek:

Τώρα πλέον μετὰ ἀπὸ τὴν ἔγκυρη αὐτὴ ἀποδεικτικὴ διαδικασία ὅλοι συνειδητοποιήσαμε τὸ μέγεθος τῆς ἁμαρτωλότητός μας ἀπέναντι στὴν ΕΛΒΥΧ καὶ τὶς θεωρίες της.

Ὁρίστε κύριοι συνάδελφοι -πλὴν τοῦ ἐκλεκτοῦ κ. Κοτσώνα ποὺ δὲν συνομιλεῖ με ἀνωνύμους βεβαίως βεβαίως:cool:- κάθεστε καὶ χαλᾶτε τὴ ζαχαρένια σας νὰ γράφετε καὶ νὰ ξαναγράφετε σχόλια, νὰ διαβάζετε θεωρητικά, νὰ μετρᾶτε διαστήματα κλπ.

Μ' ἕνα κουϊζάκι «καθαρίζεις» τὰ πάντα καὶ τοὺς πάντες.

Λόγου χάρη τὸ παρακάτω κομμάτι. Ὅποιος βρεῖ ποιοὶ «ἁγιορεῖτες» ψάλλουν κερδίζει τὸν τίτλο τοῦ «ἄρχοντος μουσικολόγου» ... :eek:



Ἄλλωστε ἄν κρίνω ἀπὸ τὰ ψηφιδωτὰ ποὺ συνοδεύουν τὴν ψαλτική (προέλευση: [Ραβέννα] Ἅγιος Ἀπολλινάριος τοῦ Λιμανιοῦ-549, Ἅγιος Βιτάλιος-548, Βαπτιστήριο Ὀρθοδόξων-430, Βαπτιστήριο Ἀρειανῶν-500, Ἅγιος Ἀπολλινάριος ὁ Νέος-500, [Ρώμη] Santa Maria in Domnica 818-822, Santa Maria Maggiore-5ος αἰ.), ἡ ψαλτικὴ ποὺ ἀκούγεται σίγουρα «ἔλκει» τὴν καταγωγὴ της ἀπὸ τὰ «βάθη» τοῦ 5ου, 6ου καὶ 9ου αἰώνα μ.Χ.:rolleyes:

Μὲ τὶς ὑγεῖες μας ... :cool:

Κανένα ποιο εύκολο δεν βάζεις;Λες να τους δίδαξε ο παρακάτω εικονιζόμενος κύριος;



Υ Γ Θα πάει μακρυά αυτή η βαλίτσα πάλι;Όλες οι εκτελέσεις καλές είναι.Αρκεί να πατάνε στην παράδοση και στο αδιαμφισβήτητο,αντικειμενικό και ανεπηρέαστο σωστό.Γιατί διαφορετικά όταν τελειώνει μία <<εκτέλεση>> υπάρχει πτώμα ή πτώματα:D:D:D:D.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Υ Γ Θα πάει μακρυά αυτή η βαλίτσα πάλι;Όλες οι εκτελέσεις καλές είναι.Αρκεί να πατάνε στην παράδοση και στο αδιαμφισβήτητο,αντικειμενικό και ανεπηρέαστο σωστό.Γιατί διαφορετικά όταν τελειώνει μία <<εκτέλεση>> υπάρχει πτώμα ή πτώματα:D:D:D:D.

Ἄκου τὸ ἠχητικὸ στὸ παραπάνω μήνυμα τοῦ Σκρέκα, σύγκρινε μὲ τὸ ἀπόσπασμα ποὺ ἀνέβηκε καὶ θὰ καταλάβεις γιὰ ποιὰ βαλίτσα μιλᾶμε καὶ τὸ ΠΩΣ σύρεται αὐτὴ καὶ σὲ ΠΟΙΑ κατεύθυνση.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.

Ἄκου τὸ ἠχητικὸ στὸ παραπάνω μήνυμα τοῦ Σκρέκα, σύγκρινε μὲ τὸ ἀπόσπασμα ποὺ ἀνέβηκε καὶ θὰ καταλάβεις γιὰ ποιὰ βαλίτσα μιλᾶμε καὶ τὸ ΠΩΣ σύρεται αὐτὴ καὶ σὲ ΠΟΙΑ κατεύθυνση.

Τα άκουσα,τα συνέκρινα και έβγαλα τα συμπεράσματα μου.Έχεις δίκιο...Ας δείξουμε ανωτερότητα όμως βρε Δομέστιχε.Η ισχύς εν τη ενώσει....
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τα άκουσα,τα συνέκρινα και έβγαλα τα συμπεράσματα μου.Έχεις δίκιο...Ας δείξουμε ανωτερότητα όμως βρε Δομέστιχε.Η ισχύς εν τη ενώσει....

Ἀνωτερότητα τὴν ἔχουμε οὕτως ἄλλως, ἰσχὺν ἐπίσης, τώρα γιὰ τὴν ἔνωση, χλωμὸ τὸ βλέπω ... :wink:

ΥΓ. Ὁ Σκρέκας ὅμως ἄπαιχτος ἔτσι; Ως συνήθως φυσικὰ τὸ παλικάρι ἀπὸ τὸ Londinium ἁπλὰ δὲν ... παίζεται :D
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εσείς δεν διακρίνετε κανένα σημάδι έκφρασης, όλοι οι άλλοι (αν και κάποιοι απέφυγαν να το πουν άμεσα) και εγώ βέβαια, το αντίθετο.Μη με αναγκάσετε να ανεβάσω συγκεκριμένα σημεία που να φαίνεται ξεκάθαρα.Δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου και θεωρώ ότι διακρίνονται αν κάποιος ακούσει με προσοχή και καλοπροαίρετα.
Δεν είπα ότι ψάλλουν μετροφωνία. Είπα ότι δεν τα αναλύουν όπως ο Αγγελόπουλος.
Το πως ψάλλουν οι Βατοπαιδινοί ή ο χορός του αγαπητού μου φίλου κ. Αγγελίδη ούτε θα το κρίνω, ούτε είναι της παρούσης.
Το ανέφερα για να εξηγήσω τη συλλογιστική μου πορεία, τα στοιχεία που με οδήγησαν σε αυτό που είπα.
Επειδή και εγώ είμαι εξοικειωμένος με το ψαλτικό ύφος του Αγ. Όρους και παραμένω θιασώτης μπορώ να διακρίνω τις αποκλίσεις αλλά και τις ομοιότητες
Διαφωνώ σε αυτό. Ο λόγος είναι ότι όταν έχεις πολλών ειδών ακούσματα στα αυτιά σου δυσκολεύεσαι να διακρίνεις το παράταιρο. Έχοντας δάσκαλο πατριαρχικό, τον Μιλτιάδη Παππά, δυσκολεύτηκα πολύ να κατανοήσω και να αποβάλλω στοιχεία των αγιορειτών που είναι ξενα στην πατριαρχική παράδοση και, πιστέψτε με, ακόμη δεν το έχω καταφέρει 100% αν και κοντεύω 6 χρόνια που ψάλλω απέναντί του. Εσείς που έχετε παράλληλα ακούσματα δεν μπορείτε να είστε σε θέση να διακρίνετε το διαφορετικό εκ των πραγμάτων.
Και τώρα στο προκείμενο.
Είναι από την αγρυπνία του Αγ. Αθανασίου στη Μ. Λαύρα το 2009 και ψάλλουν Δανιηλαίοι και Θωμάδες.
Έτυχε να είμαι εκεί, πήρα ευλογία από τον π. Δανιήλ ( με σύστησε ένας γνωστός μου μοναχός και του ανέφερε μάλιστα ότι είμαι μέλος της ΕΛΒΥΧ του κ. Αγγελόπουλου) να βοηθήσω. Μη φανταστείτε ότι θεωρώ άξιο τον εαυτό μου να ψάλλω μαζί τους. Ισοκράτημα έκανα όπως και αρκετοί λαικοί (διαφόρων σχολών αν κρίνει κανείς από το ισοκράτημα που έκαναν).
Πιστεύετε ότι αλλιώς το έψαλλαν το 2004 και αλλιώς το 2009; Άλλη ζωντάνια είχε το ίδιο μάθημα το 2004 και άλλη αυτό του 2009 που ακούσατε ; Δεν νομίζω !!!
Δικαίωμά σας να κρίνετε μη αντιπροσωπευτική την ηχογράφηση. Όσο για το αλλοιωμένη πιστεύω ότι αυτό που πρέπει να ακουστεί, ακούγεται ξεκάθαρα (αν και από μακρυά).
Εναπόκειται στον καλοπροαίρετο ακροατή να κρίνει.
Τελικά συμφωνώ με τον EIRYK όσον αφορά την άποψη του για την ΕΛΒΥΧ και το Αγιορείτικο ύφος. Αυτό ήθελα να στηρίξω με το άκουσμα που ανέβασα και όχι να σας παιδέψω ή να μαλώσω με κανένα.
Χριστός Ανέστη.
Η απόσταση σβήνει την ένταση και τον έντονο τονισμό του μέλους, κύριο χαρακτηριστικό των αγιορειτών (Δανιηλαίοι, Θωμάδες, Γερασιμαίοι, Καρεώτες). Δε σας είπα ότι μου ακούγεται ξένο με αγιορείτες, απλά απαλείφοντας όλα τα στοιχεία της ζωντάνιας αυτής δεν μπορεί να γίνει σωστή ταυτοποίηση.
Όσο για το ποιοι νόμισαν ΕΛΒΥΧ, ο τρόπος που το λανσάρατε ήταν σαν να θέλατε να μας πείτε ότι, κοιταξτε, εδώ ψάλλουν συντηρητικά και τους νομίζετε αγιορείτες, είναι όμως η ΕΛΒΥΧ ή οι Βατοπαιδινοί που όλοι βρίζετε. Ο κόσμος δεν μπορεί να άκουσε κάτι αλλότριο. Εξ' αρχής σας είπα ότι δεν ακούω υπερβολές, μόνο ένα συνεχόμενο ισοκράτημα που δε συνηθίζεται στο Όρος και παραπέμπει σε Αγγελόπουλο. Πραγματικά, μόνος σας κάνατε την υπόθεση της ομοιότητας, μόνος σας είδατε και την απόδειξη. Ήτοι, τελείως άσχετο κομμάτι με το θέμα και τα μηνύματα μπορούν να θεωρηθούν troll.
 
Last edited:
Αληθώς ο Κύριος. Θυμάσαι από ποιό βιβλίο ψάλλανε; Θέλεις να μάθεις ποιός έβαλε τα ισοκρατήματα;

δ.

Υγ Αυθεντική ηχογράφηση της πανήγυρης δίχως παράσιτα και μετ᾽απηχήματος στα συνημμένα...

κ. Σκρέκα υπονοείται ότι το απόσπασμα που ανέβασα δεν είναι αυθεντικό;
Δεν ξέρω ούτε από ποιο βιβλίο έψαλλαν, ούτε ποιος έβαλε τα ισοκρατήματα. Εκεί ήμουν ως προσκυνητής, προσευχόμενος και παρεπιπτόντως μου έγινε η τιμή, μετά την ευλογία του γ. Δανιήλ να βοηθήσω. Δεν κοιτούσα τα βιβλία ...άκουγα και ισοκρατούσα. Επίσης δεν ακολούθησα στη λιτή που ψάλθηκε ...πολύς κόσμος...καταλαβαίνετε φαντάζομαι.
 
Δ
Η απόσταση σβήνει την ένταση και τον έντονο τονισμό του μέλους, κύριο χαρακτηριστικό των αγιορειτών (Δανιηλαίοι, Θωμάδες, Γερασιμαίοι, Καραιώτες). Δε σας είπα ότι μου ακούγεται ξένο με αγιορείτες, απλά απαλείφοντας όλα τα στοιχεία της ζωντάνιας αυτής δεν μπορεί να γίνει σωστή ταυτοποίηση.
Όσο για το ποιοι νόμισαν ΕΛΒΥΧ, ο τρόπος που το λανσάρατε ήταν σαν να θέλατε να μας πείτε ότι, κοιταξτε, εδώ ψάλλουν συντηρητικά και τους νομίζετε αγιορείτες, είναι όμως η ΕΛΒΥΧ ή οι Βατοπαιδινοί που όλοι βρίζετε. Ο κόσμος δεν μπορεί να άκουσε κάτι αλλότριο. Εξ' αρχής σας είπα ότι δεν ακούω υπερβολές, μόνο ένα συνεχόμενο ισοκράτημα που δε συνηθίζεται στο Όρος και παραπέμπει σε Αγγελόπουλο. Πραγματικά, μόνος σας κάνατε την υπόθεση της ομοιότητας, μόνος σας είδατε και την απόδειξη. Ήτοι, τελείως άσχετο κομμάτι με το θέμα και τα μηνύματα μπορούν να θεωρηθούν troll.

Αυτό καταλάβατε εσείς!!! Δεν προσπάθησα να λανσάρω τίποτα.
Απόψη σας οτι είναι άσχετο με το θέμα. Σεβαστή μεν, επιτρέψτε μου όμως να διαφωνώ.
Στο τέλος του μηνυματός μου εξηγώ για ποιο λόγο το ανέβασα.
Εγώ ακούω ομοιότητες σε ύφος- σημάδια έκφρασης και όπως είπα ξανά μου είναι οικείο το άκουσμα. Αν τις ακούω μονό εγώ ,επίσης υποκειμενική σας άποψη.
Ανανήψατε εσείς πάντως και έχετε αποβάλει το αγιορείτικο ύφος. Κρατήστε αυτό που σας αρέσει πλέον, το και λεγόμενο πατριαρχικό και αφήστε εμάς σε αυτό που μας αρέσει.
Τι ειναι troll. Δεν πιστευω να ειναι καμμια ...βρισιά
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
κ. Σκρέκα υπονοείται ότι το απόσπασμα που ανέβασα δεν είναι αυθεντικό;
Δεν ξέρω ούτε από ποιο βιβλίο έψαλλαν, ούτε ποιος έβαλε τα ισοκρατήματα. Εκεί ήμουν ως προσκυνητής, προσευχόμενος και παρεπιπτόντως μου έγινε η τιμή, μετά την ευλογία του γ. Δανιήλ να βοηθήσω. Δεν κοιτούσα τα βιβλία ...άκουγα και ισοκρατούσα. Επίσης δεν ακολούθησα στη λιτή που ψάλθηκε ...πολύς κόσμος...καταλαβαίνετε φαντάζομαι.


Καταλαβαίνω...

Αφού σου αρέσουν τα κουιζ, είπα να συνεισφέρω. Υπονοείται ότι γνωρίζω την απάντηση στα ερωτήματα... Εννοείται ότι εννοείς ( ή εννοείτε) ότι δε γνωρίζεις να απαντήσεις...


Εννοείται
ότι η αυθεντικότητα συνδέται και με την αυθεντία... και εννοείται ότι όταν κάποιος παρουσιάζει πρόσφατη ηχογράφηση αυτού του ακουστικού επιπέδου η πιθανότητα να φταίει το κινητό ή το usb στικάκι είναι μάλλον περιορισμένη..

Δ.
 
Last edited:
Καταλαβαίνω...

Αφού σου αρέσουν τα κουιζ, είπα να συνεισφέρω. Υπονοείται ότι γνωρίζω την απάντηση στα ερωτήματα... Εννοείται ότι εννοείς ( ή εννοείτε) ότι δε γνωρίζεις να απαντήσεις...


Εννοείται
ότι η αυθεντικότητα συνδέται και με την αυθεντία... και εννοείται ότι όταν κάποιος παρουσιάζει πρόσφατη ηχογράφηση αυτού του ακουστικού επιπέδου η πιθανότητα να φταίει το κινητό ή το usb στικάκι είναι μάλλον περιορισμένη..

Δ.

Εγώ κ. Σκρέκα απάντησα καλοπροαίρετα και με ειλικρίνεια στις ερωτήσεις που θέσατε για βιβλία,ισοκρατήματα κλπ. προσβλέποντας σε ένα γόνιμο διάλογο.Έτσι νόμιζα.... Μάταια όμως. Εσείς και μερικές άλλες "αυθεντίες" εδω μέσα, ρωτάτε και απαντάτε με ειρωνεία,λοιδορείτε και προσβάλλετε ασύστολα και κατ εξακολούθηση. Είναι πολύ εύκολο να πέσουν κι άλλοι στο επιπεδο σας. Εγώ λυπάμαι ......αλλά δε θα σας κάνω τη χάρη.

Εξακολουθώ να μην έχω ευθεία απάντηση στο αρχικό ερώτημα μου.
Τι σημαίνει "η πιθανότητα να φταίει το κινητό ή το usb στικάκι είναι μάλλον περιορισμένη..", ότι έχω παρέμβει στο ηχητικό που ανέβασα;
Αν ναι τότε λυπάμαι πολύ για σας.

ΥΓ Ουτε κινητο, ουτε usb υπήρξε. Για την ιστορία και μόνο, ένα μικρών δυνατοτήτων OLYMPUS DS-65 εχω για να κάνω τη δουλειά μου. Αν δεν σας ικανοποιεί ευχαρίστως θα δεχόμουν να μου κάνετε δώρο ένα καλύτερο....η οικονομική κρίση ...τι να κάνουμε !!!!!
 
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εγώ κ. Σκρέκα απάντησα καλοπροαίρετα και με ειλικρίνεια στις ερωτήσεις που θέσατε για βιβλία,ισοκρατήματα κλπ. προσβλέποντας σε ένα γόνιμο διάλογο.Έτσι νόμιζα.... Μάταια όμως. Εσείς και μερικές άλλες "αυθεντίες" εδω μέσα, ρωτάτε και απαντάτε με ειρωνεία,λοιδορείτε και προσβάλλετε ασύστολα και κατ εξακολούθηση. Είναι πολύ εύκολο να πέσουν κι άλλοι στο επιπεδο σας. Εγώ λυπάμαι ......αλλά δε θα σας κάνω τη χάρη.

Εξακολουθώ να μην έχω ευθεία απάντηση στο αρχικό ερώτημα μου.
Τι σημαίνει "η πιθανότητα να φταίει το κινητό ή το usb στικάκι είναι μάλλον περιορισμένη..", ότι έχω παρέμβει στο ηχητικό που ανέβασα;
Αν ναι τότε λυπάμαι πολύ για σας.

ΥΓ Ουτε κινητο, ουτε usb υπήρξε. Για την ιστορία και μόνο, ένα μικρών δυνατοτήτων OLYMPUS DS-65 εχω για να κάνω τη δουλειά μου. Αν δεν σας ικανοποιεί ευχαρίστως θα δεχόμουν να μου κάνετε δώρο ένα καλύτερο....η οικονομική κρίση ...τι να κάνουμε !!!!!

Τα επίπεδα φαίνονται από σύνολο το ύφος, που είναι κεχαριτωμένον παντί όση χάρις εδόθη...

Δ.
 

greek487

Tasos N.
Εξ' αρχής σας είπα ότι δεν ακούω υπερβολές ...

Ιδού η υπερβολή ...

Ήτοι, τελείως άσχετο κομμάτι με το θέμα και τα μηνύματα μπορούν να θεωρηθούν troll.

Κι άλλη μια ...

Αληθώς ο Κύριος. Θυμάσαι από ποιό βιβλίο ψάλλανε; Θέλεις να μάθεις ποιός έβαλε τα ισοκρατήματα;

δ.

Υγ Αυθεντική ηχογράφηση της πανήγυρης δίχως παράσιτα και μετ᾽απηχήματος στα συνημμένα...

Έτσι ακριβώς είναι ... και πάλι και πάντα. Τους παρέσυραν οι 'αιρετικοί' γι αυτό ακούγονται σαν κι αυτούς. Ergo, και πάλι, απολύτως καμία σχέση η ΕΛ.ΒΥ.Χ. με το Άγιο Όρος, με την αγιορείτικη παράδοση, με τη βυζαντινή μουσική. Τα υπόλοιπα είναι troll.

Υ.Γ. Δεν αξίζει σεβαστέ μου φίλε Ευάγγελε. Τον καιρό σου χάνεις. Και μετά κλαίγονται για 'διάλογο'. Τα έχουμε συνηθίσει. Μόνο τέτοιο 'διάλογο' θέλουν.


. . .
 
Τα επίπεδα φαίνονται από σύνολο το ύφος, που είναι κεχαριτωμένον παντί όση χάρις εδόθη...

Δ.

Αν δεν σας αρέσει το ύφος μας κυριέ μου ..... ΟΞΟΣ και ενίοτε ΧΟΛΗ από αυτή που περισσεύει σε κάθε μήνυμά σας που αφορά την ΕΛΒΥΧ .....
Δεν πτοούμεθα όμως ...τουναντίον θα έλεγα !!!!!

ΥΓ Απαντησούλα .... καμμία !!!!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αν δεν σας αρέσει το ύφος μας κυριέ μου ..... ΟΞΟΣ και ενίοτε ΧΟΛΗ από αυτή που περισσεύει σε κάθε μήνυμά σας που αφορά την ΕΛΒΥΧ .....
Δεν πτοούμεθα όμως ...τουναντίον θα έλεγα !!!!!

ΥΓ Απαντησούλα .... καμμία !!!!!

Άφες αυτοίς...τινές μεν οίδασι, άλλοι δ΄ουκ....

Δ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τυφλος τα τ΄ ωτα, τον τε νουν, τα τ΄ ομματα, ει .... άφες !!!!!

Η μουσική είναι σαν τη γλώσσα. Όσο την αγνοείς εκδικείται όχι μόνον την αμάθεια, αλλά και την ημιμάθεια..

Δ.
 

greek487

Tasos N.
Eiryk και λοιποί,
Στον Αγγελόπουλο πήρα δίπλωμα με Άριστα σε όλα. Γνωρίζω λοιπόν πολύ καλά την θεωρία του Καρά και ήμουν κι εγώ υπέρμαχος του Καρά για πολλά χρόνια. Μετά από χρόνια αφού έκατσα και έψαλα και μαθήτευσα δίπλα σε ανθρώπους που γνώριζαν και έψελναν παραδοσιακά κατάλαβα ποιες είναι οι διαφορές και τα σοβαρά λάθη της θεωρίας αυτής τα οποία έχω αναλύσει και εξηγήσει σε αυτό το forum αναλυτικά αλλά και σε συνέδρια που έχω παρουσιάσει εργασίες μου. Είναι λάθος αυτά όπως τα έχει εξηγήσει ο Καράς και το αποτέλεσμα είναι φάλτσο. Αλλιώς είναι τα πράγματα κι όχι έτσι.
Είναι λάθος και ανορθόδοξο-αιρετικό από την θεωρία να βγάζεις την πράξη. Τον πρώτο λόγο έχει η προφορική παράδοση και μελετώντας την παράδοση κατανοούμε την αρχαία θεωρία σωστά, όχι ανάποδα!
ΠΡΑΞΗ-ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΕΩΡΙΑ-ΠΡΑΞΗ
έτσι γίνεται σωστή μεταλαμπάδευση της ψαλτικής τέχνης
Λες κάτι τέτοια που και που και δεν μπορώ να καταλάβω πως αναρωτιέσαι (δημόσια στο Ψ) γιατί σου γυρνάει τη πλάτη ο όντως Άρχοντας όταν προσπαθείς τώρα να τον χαιρετήσεις.

Ποιος σου έμαθε ότι έτσι απλά από την θεωρία βγάζεις τη πράξη?

http://www.peemde.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=110&Itemid=29

http://www.youtube.com/user/psaltikiInc/videos?view=0

Πως από το ένα άκρο στο άλλο? Ποτέ δεν έχω δει τέτοια τεράστια αλλαγή. Ούτε στη μουσική ούτε σε άλλο θέμα. Μόνο μου θυμίζει κάτι θρησκευτικές κασσέτες (νομίζω του αείμνηστου Δημητρίου Παναγόπουλου) που συζητούσε το θέμα, "Ήμουν μάρτυρας του Ιεχωβά" - πως δηλαδή μερικοί είχαν αλλάξει εντελώς τα πιστεύω τους.

Τόσο κακό αισθάνεσαι να σου έχει κάνει η μαθητεία σου στον Αγγελόπουλο να το αποκαλείς τώρα "ανορθόδοξο" και "αιρετικό"? Δεν μπορείς να βγάνεις κάτι θετικό και απλά να συνεχίσεις τη πορεία σου?

Υ.Γ. Ίσως δεν το είδατε ...

ΥΓ. Ὁ χαρακτηρισμὸς τοῦ κ. Λυκούργου Ἀγγελόπουλου ὡς «αἱρετικοῦ» εἶναι ἀτυχέστατος καὶ ἀπαράδεκτος καὶ σᾶς καλῶ συναδελφικὰ νὰ τὸν πάρετε πίσω, διορθώνοντας τὸ μήνυμά σας. Ὁ βίος τοῦ ἁνδρὸς δείχνει ἄνθρωπο μὲ ἀγάπη στὴν ὀρθόδοξη πίστη μας καὶ ποτὲ δὲν ἔχει δώσει λαβὴ γιὰ παρόμοιους φανατικοὺς χαρακτηρισμούς.
Ἄλλο νὰ συζητοῦμε, νὰ σχολιάζουμε, νὰ διαφωνοῦμε γιὰ ψαλτικὰ ζητήματα καὶ ἄλλο ὁ βαρὺς χαρακτηρισμός ποὺ ἀναφέρετε καὶ δὲν ἔχει θέση στὴν κουβέντα ἀλλὰ καὶ στὸ forum.

Ευκαιρία και σεις τώρα να καταδικάσετε τους χαρακτηρισμούς του κ. Αγγελόπουλου ως 'αιρετικό' και 'ανορθόδοξο'. Απαράδεκτους φανατισμούς ούτε από τι μια πλευρά ούτε από την άλλη χρειάζονται.


. . .
 
Η μουσική είναι σαν τη γλώσσα. Όσο την αγνοείς εκδικείται όχι μόνον την αμάθεια, αλλά και την ημιμάθεια..

Δ.

Θεέ μου .... Αυθεντία σε όλα !!!!! Μουσική ...γλώσσα ..... Παραδίνομαι ...
 

greek487

Tasos N.
Θεέ μου .... Αυθεντία σε όλα !!!!! Μουσική ...γλώσσα ..... Παραδίνομαι ...

χαχα ... η αυθεντία της αυθεντίας !!! ... περισσότερο στη γλώσσα πάντως ... το Ψ το αναδεικνύει αυτό ... =)


. . .
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Λες κάτι τέτοια που και που και δεν μπορώ να καταλάβω πως αναρωτιέσαι (δημόσια στο Ψ) γιατί σου γυρνάει τη πλάτη
ο όντως Άρχοντας
όταν προσπαθείς τώρα να τον χαιρετήσεις.

Ποιος σου έμαθε ότι έτσι απλά από την θεωρία βγάζεις τη πράξη?

http://www.peemde.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=110&Itemid=29

http://www.youtube.com/user/psaltikiInc/videos?view=0

Πως από το ένα άκρο στο άλλο? Ποτέ δεν έχω δει τέτοια τεράστια αλλαγή. Ούτε στη μουσική ούτε σε άλλο θέμα. Μόνο μου θυμίζει κάτι θρησκευτικές κασσέτες (νομίζω του αείμνηστου Δημητρίου Παναγόπουλου) που συζητούσε το θέμα, "Ήμουν μάρτυρας του Ιεχωβά" - πως δηλαδή μερικοί είχαν αλλάξει εντελώς τα πιστεύω τους.

Τόσο κακό αισθάνεσαι να σου έχει κάνει η μαθητεία σου στον Αγγελόπουλο να το αποκαλείς τώρα "ανορθόδοξο" και "αιρετικό"? Δεν μπορείς να βγάνεις κάτι θετικό και απλά να συνεχίσεις τη πορεία σου?

Υ.Γ. Ίσως δεν το είδατε ...


Ευκαιρία και σεις τώρα να καταδικάσετε τους χαρακτηρισμούς του κ. Αγγελόπουλου ως 'αιρετικό' και 'ανορθόδοξο'. Απαράδεκτους φανατισμούς ούτε από τι μια πλευρά ούτε από την άλλη χρειάζονται.


. . .

Καλοοοοοοο :D:D:D !!!!!!!!!! Ξερω κι'αλλο ενα με την Αννουλα ( οντως ετεροθαλη αδελφη του Τοτου :p ) , να το πω , η θα φαω "κοκκινη" :rolleyes: ;;;
 
Last edited:
Top