Η μεταλαμπάδευση της ψαλτικής τέχνης

Καθόλου πειστική όμως. έτσι;

κ. Συμεωνίδη και κ. Σκρέκα
Όλα έχουν ένα όριο και εσείς το ξεπεράσατε !!!!
Η διαφωνία (χωρίς προσωπικές επιθέσεις και σχόλια) περί τα μουσικά , παραδοσιακού ή μη τρόπου ψαλσίματος είναι θεμιτή, χρήσιμη και αναγκαία.

Είναι σίγουρο ότι δε θα πειστείτε ποτέ για την ειλικρίνεια μου επειδή είστε προκατειλημμένοι.

Η αλήθεια για το ηχητικό που ανέβασα είναι αυτή που σας είπα και μαρτυράς μου είναι ο Θεός. Δε με ενδιαφέρει τελικά αν σας πείσω ποτέ.

Αυτό που σας αξίζει τελικά είναι να σας αγνοούν.

ΥΓ τη λέξη αντρίκεια την καταλαβαίνουν όσοι έχουν αντρική τιμή .....
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
κ. Συμεωνίδη και κ. Σκρέκα
Όλα έχουν ένα όριο και εσείς το ξεπεράσατε !!!!
Η διαφωνία (χωρίς προσωπικές επιθέσεις και σχόλια) περί τα μουσικά , παραδοσιακού ή μη τρόπου ψαλσίματος είναι θεμιτή, χρήσιμη και αναγκαία.

Είναι σίγουρο ότι δε θα πειστείτε ποτέ για την ειλικρίνεια μου επειδή είστε προκατειλημμένοι.

Η αλήθεια για το ηχητικό που ανέβασα είναι αυτή που σας είπα και μαρτυράς μου είναι ο Θεός. Δε με ενδιαφέρει τελικά αν σας πείσω ποτέ.

Αυτό που σας αξίζει τελικά είναι να σας αγνοούν.

ΥΓ τη λέξη αντρίκεια την καταλαβαίνουν όσοι έχουν αντρική τιμή .....

Δυστυχώς αγαπητέ Βαγγέλη όλοι μας το ξεπεράσαμε το όριο.Και δεν εννοώ μόνο ως προς την ένταση των απαντήσεων αλλά και στο ότι οι προσωπικές μας εμμονές,οι προκαταλήψεις,οι συναναστροφές μας,τα βιώματα και τα γούστα μας υπερίσχυσαν θεαματικά της αντικειμενικότητας,της καθολικής παραδοχής και του μέτρου.Η Πατριαρχική παράδοση είναι το Α και το Ω στην Βυζαντινή Μουσική.Όλες μα όλες οι σχολές-χορωδίες-ιεροψάλτες εκεί πρέπει να βασίζονται.Μη ρίχνουμε όμως και στο πυρ το εξώτερον ΕΛΒΥΧ,Καρά και άλλους.Έχουν βάλει και αυτή τη δική τους σφραγίδα στην διάσωση-έρευνα-ερμηνεία.Μπορεί τα διαστήματα να ηχούν παράξενα και οι ερμηνείες σημαδόφωνων και καλλωπιστικών σημείων να είναι πρωτοποριακές για τα συντηρητικά...αυτιά της πλειονότητας αλλά εμπίπτουν στο μεγάλο κεφάλαιο της Βυζαντινής Μουσικής.Ας μη ρίχνουμε λάδι στη φωτιά εκατέρωθεν.Δημιουργούμε μίση και φανατισμό δυστυχώς σε νέα παιδιά και απίστευτη σύγχυση στον ευρύτερο ιεροψαλτικό κόσμο.Ωραία τα συνέδρια,ωραίες οι μουσικολογικές μελέτες και αναλύσεις,όμορφες οι παρουσιάσεις και οι εκδηλώσεις.Τι αξία όμως έχουν και τι μηνύματα περνάμε στους ουδέτερους όταν έχουμε προκατάληψη και πώρωση;Δυστυχώς διαπιστώνω-και όχι μόνο εγώ φαντάζομαι-ότι η ψαλτική θυμίζει ειδικά τα τελευταία χρόνια σκηνικό Ελληνικής Βουλής μετά τις εκλογές.Πολυκομματική.Δεν μπορούμε να είμαστε όλοι στο ίδιο στρατόπεδο;
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Και σε αυτό το θέμα, όπως και σε άλλα πρόσφατα (κάποια από τα οποία κλειδώθηκαν) παρατηρώ μια οξύτητα, καθώς και την εμμονή ορισμένων μελών να μας πείσουν περί συγκεκριμένων μουσικών απόψεων. Λυπάμαι για αυτό. Το φόρουμ είναι ανοικτό για όλους τους θιασώτες της ψαλτικής τέχνης, είτε είναι λάτρεις της αγιορειτικής είτε της ωδειακής παραδόσεως (όπως ο γράφων!)

Παρακαλώ λοιπόν, όχι προκλητικά μηνύματα (και πόσο μάλλον όχι άνοιγμα προκλητικών θεμάτων!)

Υ.Γ. Και εγώ είμαι θαυμαστής του Περιστέρη, αλλά δεν ανοίγω συνεχώς θέματα περί εκείνου ούτε ντε και καλά τον ανέδειξα σε θεόπνευστο!
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Και σε αυτό το θέμα, όπως και σε άλλα πρόσφατα (κάποια από τα οποία κλειδώθηκαν) παρατηρώ μια οξύτητα, καθώς και την εμμονή ορισμένων μελών να μας πείσουν περί συγκεκριμένων μουσικών απόψεων. Λυπάμαι για αυτό. Το φόρουμ είναι ανοικτό για όλους τους θιασώτες της ψαλτικής τέχνης, είτε είναι λάτρεις της αγιορειτικής είτε της ωδειακής παραδόσεως (όπως ο γράφων!)

Παρακαλώ λοιπόν, όχι προκλητικά μηνύματα (και πόσο μάλλον όχι άνοιγμα προκλητικών θεμάτων!)

Υ.Γ.
Και εγώ είμαι θαυμαστής του Περιστέρη
, αλλά δεν ανοίγω συνεχώς θέματα περί εκείνου ούτε ντε και καλά τον ανέδειξα σε θεόπνευστο!


Και πολυ καλα κανεις αγαπητε Παναγιωτη ! Πριν πολυ καιρο σε καποιο θεμα ειχα εκφρασει καποια θετικη αποψη για τον αειμνηστο και σχολιαστηκα αρνητικα-ειρωνικα λογω της γνωστης μου σκληροπυρηνικης :) Πατριαρχικης γραμμης . Για αλλη μια φορα θα πω ευθαρσως , πως κατ'εμε , ειναι ο μοναδικος ψαλτης εκτος πατριαρχικης παραδοσης , που η αφθαστη καλλιφωνια του γλυκαινει την ακοη μου ! Ας μην ξεχναμε πως η "σχολη Περιστερη" δεν χρησιμοποιει φαλτσα και εντερο-ξυστικα (sic) διαστηματα ........
Δικαιως λοιπον τον θαυμαζεις !!!

Y.Γ1
Σημερα εψαλλα το "χαιρετε λαοι" του Χρυσοχοιδου , το οποιο ερμηνευε συγκλονιστικα ο μακαριστος Περιστερης !

Υ.Γ2
multi-sic :D : αντερο-ξυστικα :p !
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
κ. Συμεωνίδη και κ. Σκρέκα
Όλα έχουν ένα όριο και εσείς το ξεπεράσατε !!!!
Η διαφωνία (χωρίς προσωπικές επιθέσεις και σχόλια) περί τα μουσικά , παραδοσιακού ή μη τρόπου ψαλσίματος είναι θεμιτή, χρήσιμη και αναγκαία.

Είναι σίγουρο ότι δε θα πειστείτε ποτέ για την ειλικρίνεια μου επειδή είστε προκατειλημμένοι.

Η αλήθεια για το ηχητικό που ανέβασα είναι αυτή που σας είπα και μαρτυράς μου είναι ο Θεός. Δε με ενδιαφέρει τελικά αν σας πείσω ποτέ.

Αυτό που σας αξίζει τελικά είναι να σας αγνοούν.

ΥΓ τη λέξη αντρίκεια την καταλαβαίνουν όσοι έχουν αντρική τιμή .....


Βλπ Έξδ, Κ᾽, 7.
 
Last edited:

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
"Εφ όσον αφήσουμε τον επαναστατισμό να επιτρέψει φαντασιώδες εξελίξεις στην εκκλήσιαστική μουσική, γιατί να μην επιτρέψει η εκκλησία και την επαναστατική δημιουργική και φαντασιώδη εξέλιξη της εικονογραφίας να εικονίζεται η άλφα η η βήτα Αγία σε μορφή θεογκόμενας φορώντας σύγχρονα ρούχα απο γνωστούς οίκους υψηλής μόδας του Μιλάνου;

Εφ όσον αφήσουμε τον επαναστατισμό να επιτρέψει φαντασιώδες εξελίξεις στην εκκλήσιαστική μουσική, γιατί να μην επιτρέψει η εκκλησία και την μετάληψη με το κουταλάκη επειδή η επιστήμη φοβάται την μετάδοση ιόσεων;

Εφ όσον αφήσουμε τον επαναστατισμό να επιτρέψει φαντασιώδες εξελίξεις στην εκκλήσιαστική μουσική, γιατί να μην επιτρέψει η εκκλησία και την κατάργηση των ιερών αμφίων επιτρέποντας τους ικληρικούς ακόμα και με κοντά παντελόνια, σαν πάστορες, να τελούν μοντέρνες ακολουθίες ελκύοντας αυξησιακώς την συμμετοχή των νεοσσών;"

Με αφορμη αυτα τα σχολια και παραδειγματα,με τα οποια εννοειται πως συμφωνω,θελω να θεσω μια απλη ερωτηση προς πασα κατευθυνση.
Ημαστε σιγουροι πως αν ενας,προ 150 ετων και πισω,ψαλτης,ακουγε τα συγχρονα (1 ισοκρατηματα,2 λειτουργικα τα οποια μονο στην ιεροτερη στιγμη του μυστηριου δεν προσιδιαζουν 3,αγνη παρθενε αντι για κοινωνικα,4 εξεδυσαν με για να κλαινε οι γιαγιες ασχετα με την παραδοση,5 πληρη αδιαφορια σε κλασικα χερουβικα πετρου,γρηγοριου κτλ, 6 παντελη αγνοια των απο αιωνων παραδοθεντων λειτουργικων στο κλιτο,7 ψαλσιμο κανονων σε ρυθμο δοξαστικου και δοξαστικου σε ρυθμο χερουβικου και ενα σωρο αλλες παρεκλισεις η ουσιαστικες αποκλισεις απο την παραδοση),δε θα αιθανοταν ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΑΝ ΒΛΕΠΑΜΕ ΤΗΝ ΤΑΔΕ ΑΓΙΑ ΣΑΝ ΘΕΟΓΚΟΜΕΝΑ ΜΕ ΦΡΑΠΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΜΠΙΚΙΝΙ ΣΤΗΝ ΤΟΙΧΟΓΡΑΦΙΑ??????
καταθετω τα παραπανω ως προβληματισμο σχετικα με το κατα ποσο τηρουμε η οχι τους αυστηρους κανονες της μουσικης που παραλαβαμε και για κανενα αλλο λογο.
 
P

PANROUST

Guest
Με αφορμη αυτα τα σχολια και παραδειγματα,με τα οποια εννοειται πως συμφωνω,θελω να θεσω μια απλη ερωτηση προς πασα κατευθυνση.
Ημαστε σιγουροι πως αν ενας,προ 150 ετων και πισω,ψαλτης,ακουγε τα συγχρονα (1 ισοκρατηματα,2 λειτουργικα τα οποια μονο στην ιεροτερη στιγμη του μυστηριου δεν προσιδιαζουν 3,αγνη παρθενε αντι για κοινωνικα,4 εξεδυσαν με για να κλαινε οι γιαγιες ασχετα με την παραδοση,5 πληρη αδιαφορια σε κλασικα χερουβικα πετρου,γρηγοριου κτλ, 6 παντελη αγνοια των απο αιωνων παραδοθεντων λειτουργικων στο κλιτο,7 ψαλσιμο κανονων σε ρυθμο δοξαστικου και δοξαστικου σε ρυθμο χερουβικου και ενα σωρο αλλες παρεκλισεις η ουσιαστικες αποκλισεις απο την παραδοση),δε θα αιθανοταν ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΑΝ ΒΛΕΠΑΜΕ ΤΗΝ ΤΑΔΕ ΑΓΙΑ ΣΑΝ ΘΕΟΓΚΟΜΕΝΑ ΜΕ ΦΡΑΠΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΜΠΙΚΙΝΙ ΣΤΗΝ ΤΟΙΧΟΓΡΑΦΙΑ??????
καταθετω τα παραπανω ως προβληματισμο σχετικα με το κατα ποσο τηρουμε η οχι τους αυστηρους κανονες της μουσικης που παραλαβαμε και για κανενα αλλο λογο.
Πείτε μου παράδειγμα ένα ψάλτη που θα αισθανόταν έτσι,για να σας απαντήσω...
 
P

PANROUST

Guest
Πείτε μου παράδειγμα ένα ψάλτη που θα αισθανόταν έτσι,για να σας απαντήσω...
Δεν πειράζει θα σας απαντήσω χωρίς παράδειγμα.

Αρχικό μήνυμα απο δημητρης γαλλος
Ημαστε σιγουροι πως αν ενας,προ 150 ετων και πισω,ψαλτης,ακουγε τα συγχρονα (1 ισοκρατηματα,2 λειτουργικα τα οποια μονο στην ιεροτερη στιγμη του μυστηριου δεν προσιδιαζουν 3,αγνη παρθενε αντι για κοινωνικα,4 εξεδυσαν με για να κλαινε οι γιαγιες ασχετα με την παραδοση,5 πληρη αδιαφορια σε κλασικα χερουβικα πετρου,γρηγοριου κτλ, 6 παντελη αγνοια των απο αιωνων παραδοθεντων λειτουργικων στο κλιτο,7 ψαλσιμο κανονων σε ρυθμο δοξαστικου και δοξαστικου σε ρυθμο χερουβικου και ενα σωρο αλλες παρεκλισεις η ουσιαστικες αποκλισεις απο την παραδοση),δε θα αιθανοταν ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΑΝ ΒΛΕΠΑΜΕ ΤΗΝ ΤΑΔΕ ΑΓΙΑ ΣΑΝ ΘΕΟΓΚΟΜΕΝΑ ΜΕ ΦΡΑΠΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΜΠΙΚΙΝΙ ΣΤΗΝ ΤΟΙΧΟΓΡΑΦΙΑ??????
Πολύ καλή ερώτηση και συμφωνώ.Έτσι θα αισθανόταν.Αλλά πως θα αισθανόταν αν άκουγε και τις ερμηνείες των παραδοσιακών γραμμών (που ίσως να έχει μελοποιήσει κάποιες από αυτές),από τη δήθε παραδοσιακή σχολή;
 

Psaltomanis

Νέο μέλος
Ὄχι ...

Πάντως ο διάσημος στρατηγός του Νότου Robert Lee είχε πει ότι ευτυχώς που ο πόλεμος είναι τόσο φρικτός, αλλιώς θα τον αγαπούσαμε όλοι. Και ο νοών νοείτω...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δεν μπορούμε να είμαστε όλοι στο ίδιο στρατόπεδο;

Στην ίδια εκκλησία;
..........Ναι!
στην ίδια ορθόδοξη λατρεία;
..........Ναι!
στην ίδια ευσέβεια;
..........Ναι!
στην ίδια παραδοσιακή βυζαντινή μουσική;
Ὄχι ...
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πάντως ο διάσημος στρατηγός του Νότου Robert Lee είχε πει ότι ευτυχώς που ο πόλεμος είναι τόσο φρικτός, αλλιώς θα τον αγαπούσαμε όλοι. Και ο νοών νοείτω...

Ὁ ἴδιος βέβαια Robert E. Lee εἶπε ἀκόμη: Get correct views of life, and learn to see the world in its true light. It will enable you to live pleasantly, to do good, and, when summoned away, to leave without regret.
 

greek487

Tasos N.
Στην ίδια εκκλησία;
..........Ναι!
στην ίδια ορθόδοξη λατρεία;
..........Ναι!
στην ίδια ευσέβεια;
..........Ναι!
στην ίδια παραδοσιακή βυζαντινή μουσική;

Και τα πρωτεία τα έχει η παραδοσιακή (κατ εσε) βυζαντινή μουσική? Δεν νομίζω. Ασχέτως να είναι αυτή η ασχολία μας και το πάθος μας. Τα άλλα προηγούνται.


. . .
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος

Και τα πρωτεία τα έχει η παραδοσιακή (κατ εσε) βυζαντινή μουσική? Δεν νομίζω. Ασχέτως να είναι αυτή η ασχολία μας και το πάθος μας. Τα άλλα προηγούνται.


. . .

Η μουσική όμως είναι "τρόπων μίμιμα βελτιόνων ή χειρόνων ανθρώπων" όπως παρατηρεί ο Πλάτων. Έτσι λοιπόν όπως είναι η ζωή που ζούμε έτσι είναι και η μουσική που μας εκφράζει.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Παρατηρώντας συνεχιζόμενους εγωισμούς και φανατισμό ασύμβατο με την ιδιότητα του ψάλτη σταματώ την ενασχόληση μου ως αναφορά την ανταλλαγή απόψεων πάνω σε τέτοιου είδους θέματα.Το ξέρω ότι θα κλάψετε με μαύρο δάκρυ:(:(:(:(:( αλλά στο εξής θα κατεβάζω και θα ανεβάζω αρχεία μόνο.Έλεος πια...

Υ Γ Όποιος μπορεί ας δώσει λύση στον τίτλο του post και ας τοποθετήσει τον εαυτό του ανάλογα.Επίσης το Βατικανό τώρα τελευταία κάνει εργασίες επέκτασης.Σπεύσατε όσοι κρύβετε μέσα σας έναν Πάπα να κλείσετε δωμάτιο:D:D:D:D.
 
Last edited:

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Παρατηρώντας συνεχιζόμενους εγωισμούς και φανατισμό ασύμβατο με την ιδιότητα του ψάλτη σταματώ την ενασχόληση μου ως αναφορά την ανταλλαγή απόψεων πάνω σε τέτοιου είδους θέματα.Το ξέρω ότι θα κλάψετε με μαύρο δάκρυ:(:(:(:(:( αλλά στο εξής θα κατεβάζω και θα ανεβάζω αρχεία μόνο.Έλεος πια...

Υ Γ Όποιος μπορεί ας δώσει λύση στον τίτλο του post και ας τοποθετήσει τον εαυτό του ανάλογα.Επίσης το Βατικανό τώρα τελευταία κάνει εργασίες επέκτασης.Σπεύσατε όσοι κρύβετε μέσα σας έναν Πάπα να κλείσετε δωμάτιο:D:D:D:D.

Μαθε αδελφε,οτι εστω και εν αγνοια σου,το μηνυμα σου αυτο εκπροσωπει πολλους εδω μεσα.....
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παρατηρώντας συνεχιζόμενους εγωισμούς και φανατισμό ασύμβατο με την ιδιότητα του ψάλτη σταματώ την ενασχόληση μου ως αναφορά την ανταλλαγή απόψεων πάνω σε τέτοιου είδους θέματα.Το ξέρω ότι θα κλάψετε με μαύρο δάκρυ:(:(:(:(:( αλλά στο εξής θα κατεβάζω και θα ανεβάζω αρχεία μόνο.Έλεος πια...

Πάντως νὰ ξέρεις πὼς πολλοὶ ἀπὸ αὐτοὺς μὲ τὸν συνεχιζόμενο ἐγωισμὸ καὶ φανατισμὸ εἶναι αὐτοὶ ποὺ συχνὰ ἀνέβάζουν ἤ ὑποδεικνύουν ὑλικό ποὺ ἐσὺ κι ἐγὼ ἤ οἱ ὑπόλοιποι κατεβάζουμε.

Συνεπῶς, δὲν χρειάζονται μεγάλες κουβέντες, ὅποιος θέλει συμμετέχει ὅποιος δὲν θέλει ὄχι.

Σὲ ὅποιον πάλι δὲν ἀρέσει τὸ κλίμα μπορεῖ νὰ μετακομίσει σὲ πιὸ εὔκρατα μέρη. Σὲ ἄλλους ἀρέσει νὰ κατεβάζουν καὶ ν' ἀνεβάζουν σ'ἄλλους ἀρέσουν οἱ -ἑνίοτε- ἔντονες συζητήσεις. Ὁ καθένας φαίνεται ἀπὸ τὰ γραφόμενά του κι ἐγώ μέσα.

Ἁπλὰ νὰ σοῦ πῶ πὼς δὲν εἶναι δυνατὸ ὁρισμένες ἀπόψεις νὰ περνᾶνε ντούκου καὶ νὰ μένουν νὰ πλανῶνται πλανῶντας ἀλλὰ πρέπει νὰ ἀντιμετωπίζονται κατὰ τὸν τρόπο ποὺ προβάλλονται.

Μπορεῖ νὰ μὴν ἀρέσει σὲ κάποιους ἀλλὰ ἐδῶ δὲν εἶναι χῶρος ἀνεβοκατεβάσματος καὶ μόνο ἀλλὰ καὶ χῶρος ἐπικοινωνίας εἴτε ἀρνητικῆς εἴτε θετικῆς. Ὁ καθένας διαλέγει καὶ παίρνει.

Φιλικά.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επειδή είναι επίκαιρο αλλά και σχετικό, εάν κανείς δεν ψηφίσει στις εκλογές, ή ψηφίσει άκυρο ή λευκό (δικαίωμά του), δεν μπορεί να παραπονιέται μετά, ότι δεν του αρέσει η κυβέρνηση που θα προκύψει.
 
Top