Η κραυγαλέα παραφωνία της ψαλτικής.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Από τον κ. Κωνσταντίνο Μουτίδη πρωτοψάλτη Μεσοποταμίας Καστοριάς, έλαβα το συνημμένο κείμενο, με το οποίο (φυσικά) συμφωνώ.
 

Attachments

  • Η ΚΡΑΥΓΑΛΕΑ ΠΑΡΑΦΩΝΙΑ ΤΗΣ ΨΑΛΤΙΚΗΣ.pdf
    120.9 KB · Views: 407

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Το κείμενο μπορούσε απλά να πει αυτό με το οποίο νομίζω ότι όλοι συμφωνούν, πως ο μακαριστός δεν είχε ψαλτική υπόσταση τέτοια, ώστε να μπει μαζί με τους άλλους «τιτάνες» σε αυτή την έκδοση.
Τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικά και περιττά (και κατά τη γνώμη μου ακραία) και αναρωτιέμαι, αγαπητέ κύριε Γιάννου, γιατί να ανοίγουν τέτοια θέματα παραμονές του Πάσχα.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
όποιος επιθυμεί, μπορεί να βγάλει- εκδώσει δικό του cd, περιοδικό, εφημερίδα και να βάλει μέσα όποιον γουστάρει...
Καλό Πάσχα.............

ΥΓ: κάντε μια λίστα επιθυμιών και αντιπαθειών, ώστε οι μελλοντικοί εκδότες να ξέρουν που να πατήσουν κ να αποφεύγουν τα φάλτσα.........
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
όποιος επιθυμεί, μπορεί να βγάλει- εκδώσει δικό του cd, περιοδικό, εφημερίδα και να βάλει μέσα όποιον γουστάρει...
Καλό Πάσχα.............

ΥΓ: κάντε μια λίστα επιθυμιών και αντιπαθειών, ώστε οι μελλοντικοί εκδότες να ξέρουν που να πατήσουν κ να αποφεύγουν τα φάλτσα.........

Να υποθέσω ότι δε θα σε ενοχλούσε αν μαζί με όλους τους ύμνους έμπαινε κι αυτή η εκτέλεση εδώ;
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
με ενοχλεί ή όχι, εφ' όσον δεν κάνω εγώ την παραγωγή κ δεν έχω την επιμέλεια, είναι δώρον άδωρο...........
αν αυτό που λέω, δεν είναι αντιληπτό, τζάμπα σπαταλούμε το χρονο...
εγώ ίσως αφαιρούσα κ αλλον ένα ή δύο για δικούς μου λόγους με το δικό μου κριτήριο κ αισθητηριο..........

με την ίδια λογική άλλος θα επέλεγε να αφαιρέσει ή να προσθέσει κατά τη συμπάθεια του δασκάλου του (διότι έτσι γίνεται) κάποιον άλλον.

ΥΓ: με ενοχλούσε κ ο ΒΑΣ ΒΑΣ αλλά δε μπορούσα να απαγορεύσω να βγάλει σιντι.....

καλό θα ήταν να κάνεις μια καταγραφή του τροπαρίου της Κασσιανής από την εν λόγω κυρία και ίσως την τιμήσω................... άλλωστε το τραγούδι ουδείς εμίσησε...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
"...Δεν εννοώ βέβαια τα ψαλλόμενα από τον καλλιφωνότατο μεν, μακράν δε της παραδόσεως Μανώλη Χατζημάρκο..."

Που το στηριζει αυτο ο κ. Μουτίδης? Δεν ξέρω τι εχει μεσα το CD αλλα γενικα ακουμε κομματια απο τον αειμνηστο Χατζημαρκο κ' αυτα που κάνει ειναι πολυ λιγότερα απο αυτα τα οποία εκανε ο Αρχων Στανίτσας για παραδειγμα κ' αναφέρομαι στις λεγόμενες "σαλτσες". Στις ηχογραφήσεις είναι πραγματικά υπέροχος κ' απορώ γιατι σε αυτόν εχει πέσει αυτη η "ρετσινια"? Μηπως εχουν κολλησει κάποιοι σε συγκεκριμενες ηχογραφήσεις κάποιων κρατημάτων που στο κατω-κατω κ' αυτες ακομη δεν ηταν τιποτε το τρομερο απο απόψεως παρεκτροπής ή μήπως σε κάποιες δικές του συνθεσεις όπως η γνωστη Δοξολογιά του Πλ.Β'(?). Δηλ. κοιτάμε το δέντρο κ' χάνουμε το δάσος? Διοτι αυτο υποψιάζομαι οτι εχει συμβεί διαχρονικά στη περιπτωση του Μεγάλου Μ.Χατζημαρκου κ' ειναι πραγματικά άδικο! Στις περισσότερες ηχογραφήσεις ειναι λιτός (σε σημείο που σε κάνει ν'απορείς κάποιες φορές) κ' συνάμα υπέροχος κ' σε κάνει πραγματικά ν'αγαπήσεις τα λεγόμενα κλασσικά μαθήματα κ' ν'αντιληφθείς την ομορφιά τους μέσα απο τη δική του ερμηνεία! Αυτο είναι κάτι το οποίο ελαχιστότατοι (μετρημένοι κυριολεκτικώς στα δάκτυλα) ψάλτες έχουν καταφέρει! Κ' για να προχωρήσω λίγο παραπέρα, απο τη στιγμή που στις μέρες μας μπορούμε στα αρχεια ενος υπολογιστή να έχουμε "άπειρες" ηχογραφήσεις κ' ως εκ τούτου ενα άκρως αντιπροσωπευτικό δείγμα της Ιεροψαλτικής διαδρομής κάποιου, θεωρώ οτι πλέον η γνωστή "καραμέλα" που αφόρα το Μ. Χατζημάρκο μόνο ως μια αβάσιμη θέση (που φτάνει τα όρια της "ψαλτικής συκοφαντίας") μπορεί να χαρακτηριστεί την οποία κακώς-κιστα συνεχίζουν κάποιοι ελαφρά τη καρδία ν'αναπαράγουν κ' αναφέρομαι γενικώς κ' δεν μένω στο συγκεκριμένο κείμενο απο το οποίο πήρα αφορμή να γράψω τα παραπάνω.
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Καλή δύναμη στις ακολουθίες της Μ.Εβδομάδος.
Τώρα για το προκείμενο ας αναλάβουν οι
συντονιστές για τα δέοντα.Καλό είναι να χαλαρώνουμε
κ λίγο γιατί το προχωρημένο της ηλικίας δεν
απαιτεί μόνο τον οφειλόμενο σεβασμό αλλά
πολλές φορές τη σιωπή που είναι η καλύτερη απάντηση
στις εμμονές.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Με τον Σίμωνα Καρά μπορεί κάποιος να διαφωνεί τελείως ή και να αντιμάχεται σφόδρα τις διδασκαλίες του. Δεν χρειάζεται όμως να διαστρέφει ιστορικά και βιογραφικά δεδομένα, για να το κάνει.
Και ως δεδομένα δεν εννοώ ότι ο μακαρίτης σώνει και καλά ωφέλησε την ψαλτική μας. Αλλά από όλο αυτό το τεράστιο έργο, έστω στον χώρο της παραδοσιακής μουσικής, της λαογραφίας, των συλλογών, των ηχογραφήσεων, των καταγραφών, των χειρογράφων, των εκδόσεων, να μένει ένα:
Απλά, ήταν ένας παραγωγός ραδιοφωνικών εκπομπών, δοκησίσοφος και φιλοκατήγορος κατά πάντων, που προώθησε κάποιους ομοίους του διαδόχους σε καίρια πόστα, για να τον επιβάλουν ως «σοφό διδάσκαλο».

Η παράδοση μπορεί να γίνει το άλλοθι της πιο εύκολης και ανέξοδης ιδεολογίας. Να μου λείπει τέτοιος αγώνας για την παράδοση.

ΥΓ Eλπίζω ότι τα αξιόλογα πρόσωπα που προσυπογράφουν απλώς σχολιάζουν αρνητικά την έκδοση των cd.
 
Άλλο κριτική άποψη σε ένα μουσικό θέμα και άλλο χολή και όξος αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι. :(

Καλό Πάσχα σε όλους!
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Η ανακρίβεια και η "αρλουμποειδής" σκέψη, με την παραμικρότατη αφορμή μάλιστα, στην υπηρεσία του μίσους!
Φτάνει πιά!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Καλή δύναμη στις ακολουθίες της Μ.Εβδομάδος.
Τώρα για το προκείμενο ας αναλάβουν οι
συντονιστές για τα δέοντα.Καλό είναι να χαλαρώνουμε
κ λίγο γιατί το προχωρημένο της ηλικίας δεν
απαιτεί μόνο τον οφειλόμενο σεβασμό αλλά
πολλές φορές τη σιωπή που είναι η καλύτερη απάντηση
στις εμμονές.

Δὲν νομίζω πὼς ὁ κ. Γιάννου τὰ 'χει χαμένα λόγω ... ἡλικίας. Μιὰ χαρὰ εἶναι ὁ ἄνθρωπος χίλια χρόνια νὰ ζήσει.
Ἑμμονές; Ὁ κ. Γιάννου εἶναι ζυμωμένος χρόνια στὸ παραδοσιακὸ ψαλτικὸ ὕφος καὶ ὅσα ἔχουν γίνει στὸ ψαλτικὸ γίγνεσθαι μὲ τὶς ἀπόψεις τοῦ Σίμωνα Καρᾶ καὶ μαθητῶν του περὶ ψαλτικῆς τοῦ ἔχουν ἀφήσει πικρία καὶ αἴσθηση ἐγρήγορσης. Γι' αὐτὸ καὶ κατὰ καιροὺς στηλιτεύει μὲ τὸν τρόπο του τὴν παραπάνω κατάσταση, θυμίζοντας σὲ ἀρκετοὺς ἀπὸ μᾶς, νεότερους στὴν ἡλικία, ὁρισμένα πράγματα. Αὐτὸς εἶναι ὁ ρόλος του ὡς πρεσβύτερος στὰ χρόνια καὶ καλὰ κάνει.

Με τον Σίμωνα Καρά μπορεί κάποιος να διαφωνεί τελείως ή και να αντιμάχεται σφόδρα τις διδασκαλίες του. Δεν χρειάζεται όμως να διαστρέφει ιστορικά και βιογραφικά δεδομένα, για να το κάνει.
Και ως δεδομένα δεν εννοώ ότι ο μακαρίτης σώνει και καλά ωφέλησε την ψαλτική μας. Αλλά από όλο αυτό το τεράστιο έργο, έστω στον χώρο της παραδοσιακής μουσικής, της λαογραφίας, των συλλογών, των ηχογραφήσεων, των καταγραφών, των χειρογράφων, των εκδόσεων, να μένει ένα:

Ἀκόμη καὶ γι' αὐτὰ ἔχει διατυπωθεῖ πλῆθος ἐνστάσεων μὲ στοιχεία.

Η παράδοση μπορεί να γίνει το άλλοθι της πιο εύκολης και ανέξοδης ιδεολογίας. Να μου λείπει τέτοιος αγώνας για την παράδοση.
Ἄποψή σου καὶ καλὰ κάνεις καὶ μένεις μακριὰ ἀπὸ τέτοιον ἀγώνα. Κλείσου εἰς τὸ ταμιεῖον σου καὶ κάνε κομβοσχοίνι γιὰ τοὺς «ἄλλους», τοὺς ... ἁμαρτωλούς.

ΥΓ Eλπίζω ότι τα αξιόλογα πρόσωπα που προσυπογράφουν απλώς σχολιάζουν αρνητικά την έκδοση των cd.

Αὐτὸ τὸ τελευταῖο τί τό 'θελες; Δηλαδὴ ἄν ἀσπαζόμαστε καὶ τὶς ἀπόψεις τοῦ μνμ τὶ ἔγινε; Θὰ σοῦ κοπεῖ ἡ ... ὄρεξη;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος

Δηλαδὴ ἄν ἀσπαζόμαστε καὶ τὶς ἀπόψεις τοῦ μνμ τὶ ἔγινε; Θὰ σοῦ κοπεῖ ἡ ... ὄρεξη;
Όχι, απλώς για λίγους που γνωρίζω προσωπικά τον τρόπο που σκέφτονται, μου έκανε εντύπωση, τίποτε άλλο.

ΥΓ Προτείνω σε όλους, σεβόμενοι την προτροπή του π. Μαξίμου και τις άγιες μέρες που έρχονται, να μη συνεχίσουμε τις αντεγκλήσεις σε αυτό το θέμα.

Καλό Πάσχα!
 
Δάσκαλε, δυστυχώς μας είναι παντελώς άγνωστος ο συντάκτης του άρθρου.
Προφανώς θα πρόκειται για παραδοσιακό πρωτοψάλτη και μουσικοδιδάσκαλο εγνωσμένης αξίας, κρίνοντας από τη ζέση των γραφομένων.
Αν μας βρίσκατε* κάποια ηχογράφησή του θα οφελούμασταν και θα σας ήμαστε υποχρεωμένοι.
Ευχαριστώ.

*ίσως από τον κουμπάρο του

Ε μ α Σ.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Το θέμα Σίμων Καράς έχει λυθεί, τόσες συζητήσεις έχουν γίνει τόσα πράγματα έχουν αποδειχτεί για τα τραγικά σφάλματα της επιστημονικοφανούς θεωρίας του. Σε αυτό το φόρουμ και στα συνέδρια, στην θεωρία και στην πράξη της ψαλτικής έχει φανεί η αλήθεια.
Τρανή απόδειξη ότι από το φόρουμ αυτό έχουν σταματήσει εδώ και χρόνια οι δημοσιεύσεις θεωρητικών θεμάτων των ακολουθούντων την συγκεκριμένη σχολή. :cool:
Τα καλά του Καρά είναι επίσης γνωστά για τις καταγραφές δημοτικών τραγουδιών, γιατί άνοιξε τον δρόμο της έρευνας (έστω και με άκομψο τρόπο)κλπ κλπ
Νομίζω δεν χρειάζεται να το κουράζουμε άλλο το θέμα και καλό είναι να λείπουν τόσο οι εμπάθειες όσο και οι χριστιανόσχημες αγκάλες.
Η μουσική είναι εκτός από τέχνη και φυσική επιστήμη, λοιπόν δεν ισχύει ούτε το "όλοι οι καλοί χωράνε" ούτε η στείρα μισαλλοδοξία
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δάσκαλε, δυστυχώς μας είναι παντελώς άγνωστος ο συντάκτης του άρθρου.
Προφανώς θα πρόκειται για παραδοσιακό πρωτοψάλτη και μουσικοδιδάσκαλο εγνωσμένης αξίας, κρίνοντας από τη ζέση των γραφομένων.
Αν μας βρίσκατε* κάποια ηχογράφησή του θα οφελούμασταν και θα σας ήμαστε υποχρεωμένοι.
Ευχαριστώ.

*ίσως από τον κουμπάρο του

Ε μ α Σ.

Έχετε Μωσέα και τους προφήτας...
 
Δεν ζητήσαμε κάποια απόδειξη.
Και από προφητείες κάτι ξέρουμε

Έπεται μήνυμα από Σκρέκα :p
Προτείνω σε όλους να ακούσουν την ηχογραφηση της χορωδίας του Σ. Καρα και του ίδιου στον δίσκο της Μερλιε, εκεί θα μπορέσουμε να έχουμε μια πιο ψύχραιμη και αντικειμενική άποψη για τον Σ. Κάρα, για τις προθέσεις και για το έργο και την προςφορα του, την οποία είναι λάθος κατα την γνώμη μου να την περιορίζουμε μόνο στην δημοτική μας μουσική, καλό Παςχα σε όλους
 
Top