[Ερώτηση] Η κλίμακα του βαρέος διατονικού ήχου

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Σύμφωνα με το Θεωρητικό του κ.Ιωάννου ΣΧΩΡΗ:
ΖΩ-ΝΗ 8
ΝΗ-ΠΑ 12
ΠΑ-ΒΟΥ 10
ΒΟΥ-ΓΑ 12
ΓΑ-ΔΙ 8
ΔΙ-ΚΕ 16
ΚΕ-ΖΩ 6
Έπεται και άλλη αναφορά εν ευθέτω χρόνω!
 

saz_giorgos

Νέο μέλος
"Ο Γα γίνεται δίεση μόνο όταν ο βαρύς λειτουργεί σαν δεύτερος όλες τις άλλες φορές είναι φυσικός."

Εφοσον ο ζω φθοριζεται ειναι νεανες. Οταν λετε οτι λειτουργει σαν δευτερος εννοειτε διατονικος ή χρωματικος;; Οπως και να το εννοειτε βεβαια, ο Γα παλι διεση ειναι. Ολες οι αλλες περιπτωσεις ειναι αυτες οπου τονιζεται η μελικη κινηση του πρωτου ηχου, ή του τριτου, ή του βαρεως απο Γα οποτε ναι, ο Γα θα ειναι φυσικος! Ουσιαστικα, ομως, σε αυτες τις περιπτωσεις αλλαζει το τονικο κεντρο, αρα αλλαζει η βαση - ισον, αρα βρισκομαστε σε αλλο ηχο. Οσο η μελικη κινηση εχει τονικο κεντρο τον ζω, ο Γα οξυνεται.


"Επίσης ο ζω(αανες) είναι πάντα φυσικός ΟΧΙ κατά το διαπασών αλλά κατά τον τροχό αυτό σημαίνει ένα καθαρό πεντάχορδο κάτω από τον φυσικό Γα(νανα)."

Ενα καθαρο πενταχορδο κατω απο τον Γα (νανα) βρισκεται ο Ζω χαμηλος! Οπως σωστα λετε κατα τον τροχο ισχυει αυτο! Αυτος ειναι και ο λογος που ο βαρυς διατονικος χρησιμοποιει κλιμακα κατα το διαπασων συστημα και ΟΧΙ κατα τον τροχο. Επισης, αν η κλιμακα του ηταν κατα τον τροχο, δεν αντιφωνει ο ζω (βαση) με τον ανω Ζω.
 

saz_giorgos

Νέο μέλος
Αν ξερω να διαβαζω, το θεμα ειναι οι φθογγοι Γα και Κε και η κλιμακα γενικως του βαρεως. Τωρα τι να σας πω; Μπορει να διαβαζω και λαθος. Συμφωνα με το θεμα που διαβασα εγραψα κι εγω την αποψη μου σχετικα με την κλιμακα του βαρεως. Συγγνωμη αν φανηκα εκτος θεματος. Να στε καλα.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Αν ξερω να διαβαζω, το θεμα ειναι οι φθογγοι Γα και Κε και η κλιμακα γενικως του βαρεως. Τωρα τι να σας πω; Μπορει να διαβαζω και λαθος. Συμφωνα με το θεμα που διαβασα εγραψα κι εγω την αποψη μου σχετικα με την κλιμακα του βαρεως. Συγγνωμη αν φανηκα εκτος θεματος. Να στε καλα.

Εντός θέματος είστε, δεν είπε κανείς ότι είστε εκτός.

Ρώτησα αν έχετε διαβάσει καθόλου τα προηγούμενα μηνύματα και τις παραπομπές σε άλλα θέματα που έχουν γίνει, γιατί έχουν ξανασυζητηθεί αυτά περί γά υψωμένου και γενικά για τον βαρύ και τον δεύτερο ήχο και τι σχέση έχουν.

Αν τα έχετε διαβάσει λοιπόν και δεν καταλάβατε κάτι να τα επαναλάβω για σας πιο κατανοητά, αλλιώς διαβάστε πρώτα και μετά μας λέτε, τις απορίες σας ή τις διαφωνίες σας και τα επιχειρήματα σας.

Ευχαριστώ
 
Top