Η κλίμακα και οι ασκήσεις φθόγγων

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Καλησπερα !!
Εχω διδαχθει απο τον δασκαλο μου , σαν αρχαριος που ειμαι ακομα , οτι η κλιμακα ειναι το πιο σημαντικο μαθημα και το βασικο πραγμα που πρεπει να ξερει πολυ καλα ο μαθητης ...
Το εχω καταλαβει αλλα δυσκολευομαι στην αρχη ...
Δεν ξερω καν αν μαθαινω καλα τις ασκησεις φθογγων οταν τις λεω μονος μου....
χαχαχαχαχαχα !!
:D:D:D

Περιμενω Συμβουλες
Φιλικα Παντα
Χριστοφόρος
 
Τώρα που η τεχνολογία μας διευκολύνει τόσο πολύ, να ηχογραφείς πάντα το μάθημα με το δάσκαλο και να το ακούς πολλές φορές, πριν το πεις μόνος σου. Επίσης, να ηχογραφείς και τον εαυτό σου και μετά να τον... ακούς!:)
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Αυτο προσπαθω με τη χαρη του Θεου να κανω ...
Μονο που οταν ειπα στο δασκαλο να ηχογραφω και τον εαυτο μου μου ειπε οτι δεν πολυχρειαζεται .....
Αλλα καθε συμβουλη δεκτη ...
Εγω παντως συμφωνω με τον Κυριο Κατσικη ...
Η αυτοκριτικη υπαρχει και στην ψαλτικη ....

Φιλικα Παντα και προς τον δασκαλο μου φυσικα !!!
Χαχαχαχαχαχαχα
Χριστοφόρος
:D:D:D
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Καλημερα !!!


Θα ηθελα να κανω ακομια μια ερωτηση ...

Τωρα που ειμαι ακομα αρχαριος την πεταστη χρειαζεται να την εκτελω σε απολυτο βαθμο ή απλως να ανεβαινω ενα φθογγο ???

Γιατι σαν αρχη μου φαινεται λιγο δυσκολο ....


Φιλικα
Χριστοφόρος
 
Αφού είσαι αρχάριος, κάνε υπομονή και μη βιάζεσαι!

Ακολούθησε τις ηχογραφήσεις του δασκάλου σου. Μάθε πρώτα την παραλλαγή και τη "μετροφωνική" απόδοση του μαθήματος (αυτό που λες δηλ. να ανεβαίνεις μία φωνή). Μάθε να κρατάς σωστά και το ρυθμό. Άλλωστε, ξεκινώντας (ως αρχάριος) από τα μαθήματα του συντόμου Αναστασιματαρίου δε χρειάζεσαι "αναλύσεις".

Όταν αποκτήσεις άνεση (θέλει κάμποσο καιρό:)), τότε θα μάθεις και τις αναλύσεις ακούγοντας το δάσκαλό σου, όχι μόνο στα μαθήματα, αλλά κυρίως στο αναλόγιο. Τις ποιοτικές ενέργειες των σημαδίων θα τις κάνεις κτήμα σου σταδιακά ακούγοντας το δάσκαλό σου (ή άλλους ψάλτες) στο αναλόγιο (εννοείται πως θα παρακολουθείς το μουσικό κείμενο).

Γενικά, ακολούθησε το δάσκαλό σου και μη βιάζεσαι. Αυτός ξέρει τη σειρά με την οποία θα σου διδάξει τη μουσική.
 

Γεωργιος Φ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΦΟΥΓΙΑΣ
Καλημέρα, καλη Κυριακή σε όλους
Έχω να κάνω το εξής ερώτημα ,όταν κάποιος μπορεί να βγάλει τέσσερις φωνές στην χαμηλή κλίμακα Υπάτη ΔΙ - ΚΕ – ΖΩ – ΝΗ.χωρις να είναι βαρυτονος.Τι μπορεί να κάνει
Για να ανεβάσει και άλλες φωνές Μέση Νητη. Σας ευχαριστώ πάρα πολλή θεός να μας
Ευλογεί .καλά Χριστούγεννα εύχομαι σε όλους σας.
 
Top