[Ερώτηση] Η καλύτερη συλλογή μουσικών βιβλίων

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας η καλύτερη συλλογή μουσικών βιβλίων (από διάφορους ψάλτες) σύμφωνα με το ύφος και την παράδοση της Β. Μουσικής. Θα ήθελα κάποιες απόψεις για τις διάφορες κατηγορίες, δηλ.:

1. Εσπερινός
2. Όρθρος
3. Θ. Λειτουργία
4. Ειρμολόγιον
5. Δοξαστάριον
6. Μ. Εβδομάδα
7. Πεντηκοστάριον
8. Τριώδιον

Απλά προσπαθώ να συμπληρώσω τη συλλογή μου. Ευχαριστώ.
 
Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας η καλύτερη συλλογή μουσικών βιβλίων (από διάφορους ψάλτες) σύμφωνα με το ύφος και την παράδοση της Β. Μουσικής. Θα ήθελα κάποιες απόψεις για τις διάφορες κατηγορίες, δηλ.:

1. Εσπερινός
2. Όρθρος
3. Θ. Λειτουργία
4. Ειρμολόγιον
5. Δοξαστάριον
6. Μ. Εβδομάδα
7. Πεντηκοστάριον
8. Τριώδιον

Απλά προσπαθώ να συμπληρώσω τη συλλογή μου. Ευχαριστώ.
Επειδή αναφέρεις την φράση -απο διάφορους ψάλτες- καταλαβαίνω πως δεν σε ενδιαφέρουν τα κλασσικά μαθήματα άρα πάμε σε πιο σύγχρονες καταγραφές.
Έτσι λοιπόν θα πρότεινα τα εξής:Εσπερινό μία συλλογή απαρτιζόμενη απο Καραμάνη,Χρύσανθο και Στανίτσα. Όρθρο Χρύσανθος. Θ. Λειτουργία Χ''αθανασίου και Παϊκόπουλο.Δοξαστάριο Πετρίδη . Μ.Εβδομάδα Πρίγγο. Πεντηκοστάριο Χρύσανθου ή Πετρίδη για τους Στανιτσικούς. Τριώδιο Στανίτσα.
Ελπίζω να βοήθησα.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Ευχαριστώ γι' αυτό. Πώς αξιολογείτε την Θ. Λειτουργία του Παϊκόπουλου, εννοώ με άλλα βιβλία Θ. Λειτουργίας;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστώ γι' αυτό. Πώς αξιολογείτε την Θ. Λειτουργία του Παϊκόπουλου, εννοώ με άλλα βιβλία Θ. Λειτουργίας;

Αν είσαι φιλοπατριαρχικός θα τη βρεις την πιο ορθογραφημένη και πληρέστερη από όσες κυκλοφορούν! Τη μοναδικότητά της ενισχύουν τα ανέκδοτα Κοινωνικά που παραθέτει..

Δ.
 
Last edited:

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Δημήτρη εσύ συμφωνείς με τον arhon; Εννοώ όσον αφορά τα προτεινόμενα βιβλία;
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Πολλά είναι καλά σε όλες τις κατηγορίες.
Ανάλογα τη φωνή, το λαρύγγι, την ιδιοσυγκρασία κ τα πιστεύω του καθενός...
Επειδή ανέφερες τη Θ. Λειτουργία,...
Χερουβικά:
Α=Φωκαέως, Μ. Βασιλείου
Β= >>, >>, Κ. Ψάχου
Γ= Γρηγορίου Πρωτοψάλτου
Δ=Φωκαέως
πλ Α= Φωκαέως
πλ Β= Φωκαέως, Γρηγορίου Πρ
Βαρύς= Φωκαέως
πλ Δ= φωκαέως, Μ Βασιλείου

από Λειτουργικά μην ψάχνεις συγκεκριμένο βιβλίο. Έχω σε κάθε ήχο 2-3 επιλογές από διαφορετικά βιβλία.
Άρα, δεν είναι θέμα βιβλίου.....
Μακάρι να έβγαινε ένα βιβλίο που θα περιείχε όλα όσα καλύπτουν τον καθένα κ όλους μαζί....
συγνώμη αν σας κούρασα...

Α, Δοξαστάριο Κηλτζανίδου & Πρίγγου........
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δημήτρη εσύ συμφωνείς με τον arhon; Εννοώ όσον αφορά τα προτεινόμενα βιβλία;

Σταύρε, το μότο του φίλτατου Ν. Γιάννου στο φόρουμ τα λέει εύγλωττα:
''όλα τα λουλούδια έχουν τη μυρωδιά τους''! Αναλόγως προς τα βιώματα, τη φωνή του, τις εν γένει δυνατότητες και το προσωπικό ύφος ο καθένας επιλέγει τί του ταιριάζει. Επιφυλάσσομαι για πληρέστερη απάντηση, αλλά θα υπενθυμίσω την κατάσταση περί τα βασικά: Είναι πολύ δύσκολο να βρεις αναλόγιο στο οποίο να απουσιάζει η Λειτουργία του Αθ. Καραμάνη ( και μια με κλασικές συνθέσεις είτε της Ζωής, είτε του Πρωγάκη) και το Αναστασιματάριο του Ιωάννου. Κάτι λέει αυτό νομίζω...

Δ.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Σταύρε, το μότο του φίλτατου Ν. Γιάννου στο φόρουμ τα λέει εύγλωττα:
''όλα τα λουλούδια έχουν τη μυρωδιά τους''! Αναλόγως προς τα βιώματα, τη φωνή του, τις εν γένει δυνατότητες και το προσωπικό ύφος ο καθένας επιλέγει τί του ταιριάζει. Επιφυλάσσομαι για πληρέστερη απάντηση, αλλά θα υπενθυμίσω την κατάσταση περί τη Θ. λειτουργία: Είναι πολύ δύσκολο να βρεις αναλόγιο στο οποίο να απουσιάζει η Λειτουργία του Αθ. Καραμάνη ( και μια με κλασικέ συνθέσεις είτε της Ζωής, είτε του Πρωγάκη) και το Αναστασιματάριο του Ιωάννου. Κάτι λέει αυτό νομίζω...

Δ.
Ωραία απάντηση, Δημήτρη, αναμένουμε με ενδιαφέρον την εκτενέστερη (και είσαι πανθομολογουμένως από τους πιο ικανούς εδώ μέσα να το κάνουν).:)
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Δημήτρη,

Σ' ευχαριστώ πραγματικά για την απάντησή σου. Θα περιμένω και την εκτενέστερη. Απλά ήθελα να δω απόψεις περί του θέματος που πάντα ομολογουμένως με απασχολούσε.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ας του δώσουμε λίγο χρόνο μέχρι το απόγευμα, γιατί είναι και εργαζόμενος και στο μεταξύ ας σκεφτούνε κι οι άλλοι.

Εγώ θα έλεγα για τη Λειτουργία ότι το σημείο που κάνει τη διαφορά είναι τα παπαδικά μαθήματα (δεδομένου ότι τα σημαντικά λειτουργικά είναι συγκεκριμένων συνθετών και αναπαράγονται με μικροαλλαγές από το ένα βιβλίο στο άλλο). Σε κάποιον που με ρώτησε του απάντησα ότι αν ήθελες μόνο δύο διαφορετικά βοηθήματα που το ένα να συμπληρώνει το άλλο, θα σου πρότεινα τον Καραμάνη και τον Σουρλαντζή. Επιπλέον, για κάποιον που γενικά ψάλλει σύμφωνα με την πατριαρχική παράδοση, θα ήταν άριστος συνδυασμός να χρησιμοποιήσει μαζί με τα παραπάνω κι ένα από τα ακόλουθα: τον Παϊκόπουλο ή την Πατριαρχική Κιβωτό του Ιεροθέου, αν το έχει (όπου η καταγραφή έχει γίνει με βάση συγκεκριμένες ερμηνείες από τους μεγάλους πατριαρχικούς), ή τη λειτουργία του Στανίτσα, όταν εκδοθεί. Προσωπικά πάντως στα παπαδικά μαθήματα της λειτουργίας βρίσκω αξεπέραστο τον Καραμάνη για μονωδία και τον Σουρλαντζή για χορωδία.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας η καλύτερη συλλογή μουσικών βιβλίων (από διάφορους ψάλτες) σύμφωνα με το ύφος και την παράδοση της Β. Μουσικής. Θα ήθελα κάποιες απόψεις για τις διάφορες κατηγορίες, δηλ.:
Λόγω της υπογράμμισης, παραθέτω τα παρακάτω, ως προσωπικές επιλογές:
1. Εσπερινός: Πρωγάκης, Αναστασιματάριο Πέτρου Λαμπαδαρίου (από Πέτρο Εφέσιο) ή Ιωάννου Πρωτοψάλτου.
2. Όρθρος: Τα παραπάνω Αναστασιματάρια, Πρωγάκης.
3. Θ. Λειτουργία: Πρωγάκης, Ταμείον Ανθολογίας για Χερουβικά και Κοινωνικά, λειτουργικά υπάρχουν δεκάδες εδώ στο forum.
4. Ειρμολόγιον: Ιωάννου Πρωτοψάλτου, Πέτρου Λαμπαδαρίου.
5. Δοξαστάριον: Πέτρου Λαμπαδαρίου, Συλλογή ιδιόμελων Μανουήλ Πρωτοψάλτου, Κων/νου Πρίγγου (κυρίως για το πως ψάλλονταν η παράδοση).
6. Μ. Εβδομάδα: Πρίγγος.
7. Πεντηκοστάριον: Πέτρου Λαμπαδαρίου, Συλλογή ιδιόμελων Μανουήλ Πρωτοψάλτου.
8. Τριώδιον: Τα ως άνω.

Απλά προσπαθώ να συμπληρώσω τη συλλογή μου. Ευχαριστώ.
Νομίζω ότι η πρότασή μου πάντως, είναι σχετικά μικρού κόστους :wink::D
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀγαπητὲ Χρῆστο,

Τὸ Ταμεῖον Ἀνθολογίας μπορεῖ νὰ ἀντικατασταθεῖ ἀπὸ τὴν Μουσικὴ Πανδέκτη καθ᾿ ὅτι φέρει καὶ πατριαρχικὴ σφραγίδα. Στὴ Μ. Ἑβδομάδα θὰ προσέθετα καὶ τὸ Δοξαστάριο τοῦ Πέτρου, καθὼς πολλὰ ἱδιόμελα τὰ ἔχει πιὸ ξεκούραστα ἀπὸ τοῦ Πρίγγου.

Πάντως γιὰ τὴν Λειτουργία ἄν θέλουμε νὰ μειώσουμε κι ἄλλο τὸ κόστος ἀγορᾶς υπάρχει καὶ ἡ Ἀνθολογία δικῆς σου ἐπιμέλειας ἐδῶ στὸ forum-δωρεάν, ποὺ προσωπικὰ κατὰ κόρον χρησιμοποιῶ. Τὸ ἴδιο ἰσχύει καὶ γιὰ τὸν Ὄρθρο ἄν μαζέψει κανεὶς ὅλες τὶς καταγραφὲς σου σὲ ἄλλη μιὰ Ἀνθολογία, τὸ ἔχω κάνει. Βασικότατο πλεονέκτημα τὸ εὐανάγνωστον ἐπὶ τοῦ ἀναλογίου.
 
Last edited:
Λόγω της υπογράμμισης, παραθέτω τα παρακάτω, ως προσωπικές επιλογές:
1. Εσπερινός: Πρωγάκης, Αναστασιματάριο Πέτρου Λαμπαδαρίου (από Πέτρο Εφέσιο) ή Ιωάννου Πρωτοψάλτου.
2. Όρθρος: Τα παραπάνω Αναστασιματάρια, Πρωγάκης.
3. Θ. Λειτουργία: Πρωγάκης, Ταμείον Ανθολογίας για Χερουβικά και Κοινωνικά, λειτουργικά υπάρχουν δεκάδες εδώ στο forum.
4. Ειρμολόγιον: Ιωάννου Πρωτοψάλτου, Πέτρου Λαμπαδαρίου.
5. Δοξαστάριον: Πέτρου Λαμπαδαρίου, Συλλογή ιδιόμελων Μανουήλ Πρωτοψάλτου, Κων/νου Πρίγγου (κυρίως για το πως ψάλλονταν η παράδοση).
6. Μ. Εβδομάδα: Πρίγγος.
7. Πεντηκοστάριον: Πέτρου Λαμπαδαρίου, Συλλογή ιδιόμελων Μανουήλ Πρωτοψάλτου.
8. Τριώδιον: Τα ως άνω.

Νομίζω ότι η πρότασή μου πάντως, είναι σχετικά μικρού κόστους :wink::D
Και μία πρόταση (μια και μιλάμε για κόστος):Ψαλτολόγιον!!
Εμ αν δεν παινέψεις το σπίτι σου.......
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
1. Εσπερινός

Μουσική Πανδέκτη (τόμος 1)
Μουσικός Θησαυρός Εσπερινού

2. Όρθρος


Μουσική Πανδέκτη (τόμος 2)
Μουσικός Πανδέκτης Ζωής (τόμος 2, για συνοπτικό μέγεθος)

3. Θ. Λειτουργία

Μουσική Πανδέκτη (τόμος 4)
Μουσικός Θησαυρός της Λειτουργίας
Σουρλαντζής (για λειτουργικά)

4. Ειρμολόγιον

Πέτρος (Χουρμουζίος, 1825)

5. Δοξαστάριον

Πέτρος (1820)
Κυψέλη
Φιλανθίδης
Ιάκωβος

6. Μ. Εβδομάδα

Βουδούρης (τόμος 10)
Πρίγγος

7. Πεντηκοστάριον

Βουδούρης (τόμοι 11 και 12)
Κυψέλη

8. Τριώδιον


Βουδούρης (τόμοι 8 και 9)
Κυψέλη

και άλλα...
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Λόγω της υπογράμμισης, παραθέτω τα παρακάτω, ως προσωπικές επιλογές:
1. Εσπερινός: Πρωγάκης, Αναστασιματάριο Πέτρου Λαμπαδαρίου (από Πέτρο Εφέσιο) ή Ιωάννου Πρωτοψάλτου.
2. Όρθρος: Τα παραπάνω Αναστασιματάρια, Πρωγάκης.
3. Θ. Λειτουργία: Πρωγάκης, Ταμείον Ανθολογίας για Χερουβικά και Κοινωνικά, λειτουργικά υπάρχουν δεκάδες εδώ στο forum.
4. Ειρμολόγιον: Ιωάννου Πρωτοψάλτου, Πέτρου Λαμπαδαρίου.
5. Δοξαστάριον: Πέτρου Λαμπαδαρίου, Συλλογή ιδιόμελων Μανουήλ Πρωτοψάλτου, Κων/νου Πρίγγου (κυρίως για το πως ψάλλονταν η παράδοση).
6. Μ. Εβδομάδα: Πρίγγος.
7. Πεντηκοστάριον: Πέτρου Λαμπαδαρίου, Συλλογή ιδιόμελων Μανουήλ Πρωτοψάλτου.
8. Τριώδιον: Τα ως άνω.

Νομίζω ότι η πρότασή μου πάντως, είναι σχετικά μικρού κόστους :wink::D

Συμφωνώ κ επαυξάνω.
Να προσθέσω μόνο, το Δοξαστάριο του Κηλτζανίδου (2τομο-Μηναίο,Τριώδιο,Μ Εβδομάδα,Πεντηκοστάριο). Είναι αρκετά ευανάγνωστο κ οι θέσεις κλασσικές=πολύ καλό για χορωδία, αλλά κ μονωδία.
Επίσης, τη Θ Λειτουργία του Σουρλαντζή.......
& Καλοφωνικό Ειρμολόγιο για καλοφωνικούς ειρμούς κ κρατήματα............
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Ευχαριστώ πολύ γι' αυτά. Μπορείτε να δώσετε και κάποια links για να μπορέσω ν΄ανεβάσω κάποια που είναι free. Για παράδειγμα από αυτά που εισηγήθηκε ο Χρήστος.
 

antonism

Παλαιό Μέλος

3. Θ. Λειτουργία: Πρωγάκης, Ταμείον Ανθολογίας για Χερουβικά και Κοινωνικά, λειτουργικά υπάρχουν δεκάδες εδώ στο forum.

ποιο ταμείο ανθολογιας? υπάρχουν τρια.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ποιο ταμείο ανθολογιας? υπάρχουν τρια.

Κλασικά ναι, νεότερα υπάρχουν κ άλλα.. Δύο κυκλοφορούν σε επανεκδόσεις μόνο...Ο Xρήστος φαντάζομαι εννοεί μάλλον του Φωκαέως ( μια έκδοση όχι όλες του) παρά του Χουρμουζίου ( και τα δύο επανεξεδόθησαν αναστατικά από τον Ρηγόπουλο). Του Γρηγορίου μάλλον υπάρχει στην Ανέμη.

Δ.
 
Last edited:
Top