Η εφαρμογή ebookdroid για android

Η εφαρμογη ebookdroid ειναι μαλλον η καλύτερη του ειδους.
Την χρησιμοποιώ πολυ καιρό και ειμαι ευχαριστημένος
μεχρι που προχθές που με ανάγκασε να κάνω ενημέρωση
και εχω το εξής πρόβλημα.
Δεν μπορω να δω τα pdf που βρισκονται σε αλλους φακέλους που βρίσκονται ας πούμε στην sd card
Αν κανείς ξέρει κάτι ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Η εφαρμογη ebookdroid ειναι μαλλον η καλύτερη του ειδους.
Την χρησιμοποιώ πολυ καιρό και ειμαι ευχαριστημένος
μεχρι που προχθές που με ανάγκασε να κάνω ενημέρωση
και εχω το εξής πρόβλημα.
Δεν μπορω να δω τα pdf που βρισκονται σε αλλους φακέλους που βρίσκονται ας πούμε στην sd card
Αν κανείς ξέρει κάτι ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ
Χρησιμοποιώ και εγώ την εφαρμογή ebookdroid αποκλειστικά για τα pdf τόσο για το τάμπλετ όσο για το κινητό. Δεν έχω υπόψη μου την δυσλειτουργία αυτή αν και είναι ενημερωμένο το λογισμικό και στα δύο. Ενημερώστε με για την έκδοσή σας (andoid και ebookdroid) μήπως μπορώ να βοηθήσω.
 
Χρησιμοποιώ και εγώ την εφαρμογή ebookdroid αποκλειστικά για τα pdf τόσο για το τάμπλετ όσο για το κινητό. Δεν έχω υπόψη μου την δυσλειτουργία αυτή αν και είναι ενημερωμένο το λογισμικό και στα δύο. Ενημερώστε με για την έκδοσή σας (andoid και ebookdroid) μήπως μπορώ να βοηθήσω.

Ποιό δρομο ας πούμε ακολουθείς για να δεις απο το ebookdroid ενα pdf που το εχεις σε καποιον "σκορπιο" φακελο μεσα στο ταμπλετ.
Πριν την ενημέρωση πηγαινα απο το system file οπου ηθελα μεσα στα διάφορα αρχεία.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ποιό δρομο ας πούμε ακολουθείς για να δεις απο το ebookdroid ενα pdf που το εχεις σε καποιον "σκορπιο" φακελο μεσα στο ταμπλετ.
Πριν την ενημέρωση πηγαινα απο το system file οπου ηθελα μεσα στα διάφορα αρχεία.
Αριστερό μενού του Ebookdroid --> Local Files --> * extSdCard --> (Εκεί κι εγώ έχω τα αρχεία ψαλτικής)

*όχι στο sdCard και για να πάς πίσω πατάς ..

Υ.Γ. Αν κάνεις reset τα άλλα pdfviewver και ανοίξεις με το Ebookdroid κάνοντας επιλογή του αρχείου κατευθείαν θα σε ρωτήσει για προεπιλογή. Αν τσεκάρεις την προεπιλογή τότε σε όποιο αρχείο επιλέγεις θα στο ανοίγει χωρίς κανένα πρόβλημα.
 
Last edited:

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Ποιό δρομο ας πούμε ακολουθείς για να δεις απο το ebookdroid ενα pdf που το εχεις σε καποιον "σκορπιο" φακελο μεσα στο ταμπλετ.
Πριν την ενημέρωση πηγαινα απο το system file οπου ηθελα μεσα στα διάφορα αρχεία.

Ισχύουν αυτά που έγραψε ο Δημήτρης. Εναλλακτικά, μπορείς να κάνεις την περιήγηση στους φακέλους σου εκτός του eBookDroid με κάποιον βολικό file browser (εγώ χρησιμοποιώ τον ES File Explorer) και όταν πατάς πάνω σε ένα αρχείο PDF να διαλέγεις με ποιον viewer θέλεις να ανοίξει. Αυτό βολεύει για να έχεις ταυτόχρονα πολλά PDF ανοικτά σε διαφορετικούς viewers.

Θα συμφωνήσω ότι ο eBookDroid είναι ο πλέον βολικός viewer σε Android. Για όσους θέλουν και μια παρόμοια εναλλακτική επιλογή, υπάρχει και ο eBook Reader που είναι βασισμένος στον eBookDroid.
 
Αριστερό μενού του Ebookdroid --> Local Files --> * extSdCard --> (Εκεί κι εγώ έχω τα αρχεία ψαλτικής)

*όχι στο sdCard και για να πάς πίσω πατάς ..

Υ.Γ. Αν κάνεις reset τα άλλα pdfviewver και ανοίξεις με το Ebookdroid κάνοντας επιλογή του αρχείου κατευθείαν θα σε ρωτήσει για προεπιλογή. Αν τσεκάρεις την προεπιλογή τότε σε όποιο αρχείο επιλέγεις θα στο ανοίγει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το βασικό μου πρόβλημα ειναι ότι δεν μου βγαίνει (ενώ βγαίνουν ολα τα υπόλοιπα) μετα από το Local Files η επιλογή external sd card

Ομως με το PDF Viever ας πούμε που δουλεύει περίπου οπως δούλευε το ebookdroid πριν την ενημέρωση βλέπει το external sd card :confused::confused::confused:
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Το βασικό μου πρόβλημα ειναι ότι δεν μου βγαίνει (ενώ βγαίνουν ολα τα υπόλοιπα) μετα από το Local Files η επιλογή external sd card

Ομως με το PDF Viever ας πούμε που δουλεύει περίπου οπως δούλευε το ebookdroid πριν την ενημέρωση βλέπει το external sd card :confused::confused::confused:

Επειδη φιλε Σπυρο σε βλεπω και στενοχωριεσαι βαλε αφου απεγκαταστησεις την καινουργια η οποια ειναι ΄΄ μαπα ΄΄ αυτην την παλια εκδοση και μην αφησεις να γινει ξανα στο προγραμμα αλλο up date
 

Attachments

  • EBookDroid - PDF & DJVU Reader.rar
    3.4 MB · Views: 114
Επειδη φιλε Σπυρο σε βλεπω και στενοχωριεσαι βαλε αφου απεγκαταστησεις την καινουργια η οποια ειναι ΄΄ μαπα ΄΄ αυτην την παλια εκδοση και μην αφησεις να γινει ξανα στο προγραμμα αλλο up date

Φιλε με εσωσες!
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Το βασικό μου πρόβλημα ειναι ότι δεν μου βγαίνει (ενώ βγαίνουν ολα τα υπόλοιπα) μετα από το Local Files η επιλογή external sd card. Ομως με το PDF Viever ας πούμε που δουλεύει περίπου οπως δούλευε το ebookdroid πριν την ενημέρωση βλέπει το external sd card :confused::confused::confused:

Παράξενο πάντως. Διότι ούτε στο τάμπλετ, ούτε στο κινητό μου κάνει κάτι αντίστοιχο.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Το βασικό μου πρόβλημα ειναι ότι δεν μου βγαίνει (ενώ βγαίνουν ολα τα υπόλοιπα) μετα από το Local Files η επιλογή external sd card
Σπύρο, μόλις μπεις στο Local Files θα πρέπει να πατήσεις στον φάκελο με όνομα ".." (δύο τελείες), ώστε να ανέβεις ένα επίπεδο επάνω και εκεί λογικά θα βρεις το external_sd (ή sdcard2 καμιά φορά). Αν πάλι δεν το βλέπεις, ανέβα και πάλι επίπεδο με το .. ως την κορυφή / και εκεί μπες στο /mnt. Αν δεν υπάρχει κι εκεί μέσα το external_sd, κάτι δεν πάει καλά ...

Βέβαια, εφόσον βρήκες την υγειά σου με την παλιά έκδοση που έστειλε ο Δανιήλ, δεν χρειάζεται να πειραματίζεσαι.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επαναφέρω το ζήτημα. Δεν εμφανίζεται η θέση External Sd Card στα Local Files. Ebookdroid έκδοση 2.4.0.4. Καμιά ιδέα;
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Επαναφέρω το ζήτημα. Δεν εμφανίζεται η θέση External Sd Card στα Local Files. Ebookdroid έκδοση 2.4.0.4. Καμιά ιδέα;

Την ίδια έκδοση έχω κι εγώ και δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Μήπως την εξωτερική σου κάρτα δεν την βλέπει ως "External Sd Card", αλλά ως sdcard2 ή κάτι τέτοιο. Μήπως είναι σε κάποιο του τύπου "/mnt/sdcard2/" ή "/storage/sdcard2"; Σε μένα είναι "/storage/sdcard1".

Μπορείς να κάνεις κάτι άλλο για να δεις τι γίνεται. Πήγαινε με τον File Manager στην κάρτα και εντόπισε το αρχείο pdf που θέλεις και άνοιξέ το με το EBookDroid. Μετά πήγαινε στο Library του Ebookdroid και πάτησε παρατεταμένα πάνω στο thumbnail του αρχείου. Θα σου δείξει το full path, οπότε θα δεις πως πρέπει να βρεις την κάρτα σου από το Local Files. Μάλιστα, στα Settings μπορείς να ρυθμίσεις το path στο αρχικό directory που θα πηγαίνει πάντα το Local Files.

Μια ακόμη πρόταση για όσους χρησιμοποιούν το EBookDroid είναι να κοιτάξουν την μη-δωρεάν έκδοση της εφαρμογής που βρίσκεται εδώ. Με 3.37€ θα έχετε ένα πολύ πιο γρήγορο Ebookdroid και με κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... Μήπως είναι σε κάποιο του τύπου "/mnt/sdcard2/" ή "/storage/sdcard2"; Σε μένα είναι "/storage/sdcard1". ...
Αυτό ήταν! Ανακάλυψα τον σχετικό φάκελο στη διαδρομή Local Files/File System/Storage/012C-5BBA, όπου το τελευταίο υποδηλώνει την κάρτα SD (μη με ρωτήσεις γιατί). Γιατί όμως τόση πολυπλοκότητα, όταν στο προηγούμενο τάμπλετ που είχα (έκδοση Ebookdroid 2.3.6.1) μόλις πατούσα στο μενού <Local Files> μου έβγαζε την επιλογή Ext Sd Card;
Αφού βρήκα την κάρτα με τον παραπάνω τρόπο, άρχισε να μου την εμφανίζει και απευθείας στο μενού <Local Files>, όπως και προηγουμένως. Ή κάτι δεν έβλεπα, ή κάτι δεν κατάλαβα, ή κάτι μυστήριο συμβαίνει. :)
...Μάλιστα, στα Settings μπορείς να ρυθμίσεις το path στο αρχικό directory που θα πηγαίνει πάντα το Local Files. ....
Κάνε το λίγο πιο λιανά....
...Μια ακόμη πρόταση για όσους χρησιμοποιούν το EBookDroid είναι να κοιτάξουν την μη-δωρεάν έκδοση της εφαρμογής που βρίσκεται εδώ. Με 3.37€ θα έχετε ένα πολύ πιο γρήγορο Ebookdroid και με κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά.
Σαν τι χαρακτηριστικά;
 
Last edited:

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Αυτό ήταν! Ανακάλυψα τον σχετικό φάκελο στη διαδρομή Local Files/File System/Storage/012C-5BBA, όπου το τελευταίο υποδηλώνει την κάρτα SD (μη με ρωτήσεις γιατί). ...

Το "012C-5BBA" είναι το Label της κάρτας σου. Μπορείς να το αλλάξεις αν θέλεις, αλλά αν δεν σε ενοχλεί, άφησέ το ως έχει. Τελικά, μάλλον δεν ήταν θέμα εφαρμογής, αλλά θέμα tablet και το πως βλέπει το καθένα τις εξωτερικές κάρτες.

Κάνε το λίγο πιο λιανά....

Στην επιλογή All Settings -> Library and Files -> Auto Scan Directories βάλε το path στην κάρτα σου όπου έχεις όλα τα ψαλτικά σου, π.χ. /Storage/012C-5BBA/byzantine/, ώστε το Local Files να ξεκινάει από εκεί.

Σαν τι χαρακτηριστικά;

Ελάχιστα. Μια μικρή μπάρα που δείχνει το progress (ουσιαστικά, τη θέση της τρέχουσας σελίδας στο όλο αρχείο), κάποια διακοσμητικά γραφικά στη βιβλιοθήκη, ίσως και κάποια άλλα που δεν έχω προσέξει. Το σημαντικότερο είναι η ταχύτητα που όμως φαίνεται μόνο σε tablet χαμηλής απόδοσης και σε μεγάλα αρχεία. Σε καλό tablet δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά.
 
Στο μη δωρεάν κάτι είδα οτι μπορείς να κανεις σημειωσεις επανω στη σελιδα;;
ίσως ισοκρατήματα;;;;; !!!
Δεν το καταλαβαινω
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Στο μη δωρεάν κάτι είδα οτι μπορείς να κανεις σημειωσεις επανω στη σελιδα;;
ίσως ισοκρατήματα;;;;; !!!
Δεν το καταλαβαινω

Μπορείς και στο δωρεάν. Απλά τα εργαλεία που έχουν για annotation δεν είναι τόσο εύχρηστα και επίσης οι σημειώσεις δεν σώζονται μέσα στο pdf. Δηλαδή ό,τι σημειώσεις με το Ebookdroid το βλέπεις μόνο με το Ebookdroid.

Σε θέματα σημειώσεων πάνω στο pdf σε tablet νομίζω ότι το Adobe Acrobat είναι μια χαρά (free-hand drawing, text, highlighting, ...). Τα σώζει μέσα στο pdf και μετά μπορείς να τα δεις με οποιονδήποτε reader, π.χ. με το Ebookdroid.
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Χαίρετε!! Άλλαξα πρόσφατα ταμπλέτα και έβαλα το ebookdroid αλλά για κάποιο λόγο όταν πάει να διαβάσει από την sd που του έβαλα (η ίδια που είχα στο παλιό) μου κολλάει άτσαλα...!! Στο παλιό δουλεύει κανονικά!! Αντιμετώπισε κανείς σας κάποιο προβλημα σχετικά??!!....
 
Top