[Ερώτηση] Η είσοδος του χορού σε συναυλίες

Apostolis Kapuranis

Νέο μέλος
Καλησπερα σας,
Θα ηθελα αν παραθεσω μια απορια που εχω.... Εχω δει σε πολλες συναυλιες, οπως αυτη της Ε.Λ.ΒΥ.Χ στην Αγια Ειρηνη, οπου ο χορος του αειμνηστου κ.Αγγελοπουλου εψαλε το "Τη Υπερμαχω" οχι πανω στη σκηνη, αλλα μπαινοντας...αυτο το εχω δει και αλλου. Εχει καποια ιστορια ολο αυτο; Δηλαδη αυτος ο τροπος συνδεεται αποκλειστικα με αυτον τον υμνο;
Ευχαριστω!
 

gpsevdos

Παλαιό Μέλος
Καλησπερα σας,
..... Εχει καποια ιστορια ολο αυτο; Δηλαδη αυτος ο τροπος συνδεεται αποκλειστικα με αυτον τον υμνο;
Ευχαριστω!

Δεν συνδεεται πιστευω αποκλειστικα με αυτον τον Υμνο, ¨τη Υπερμαχω...¨
για παραδειγμα η χορωδια μας εχει χρησιμοποιησει το απολυτικιο της Πεντηκοστης, στην εισοδο της
https://www.youtube.com/watch?v=9jEuoolN_Wg
ιδε 2:31 στο video

δεν ξερω ομως ποια χορωδια το πρωτοξεκικησε!
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Καλησπερα σας,
Θα ηθελα αν παραθεσω μια απορια που εχω.... Εχω δει σε πολλες συναυλιες, οπως αυτη της Ε.Λ.ΒΥ.Χ στην Αγια Ειρηνη, οπου ο χορος του αειμνηστου κ.Αγγελοπουλου εψαλε το "Τη Υπερμαχω" οχι πανω στη σκηνη, αλλα μπαινοντας...αυτο το εχω δει και αλλου. Εχει καποια ιστορια ολο αυτο; Δηλαδη αυτος ο τροπος συνδεεται αποκλειστικα με αυτον τον υμνο;
Ευχαριστω!

Η ΕΛΒΥΧ μπαίνει σχεδόν πάντα στις συναυλίες με το "Τη υπερμάχω" και βγαίνει με το αργό "Τις Θεός", εκτός αν η συναυλία σχετίζεται με κάποια εορτή. Θα έλεγα ότι οι συγκεκριμένες επιλογές είναι κάτι σαν σήμα κατατεθέν της χορωδίας.
 
Top