Η έννοια της φθοράς

haris1963

παλαιότατο μέλος

Ευθύμη! Βρε καρντάση!!! :)

Ρίξε μια ματιά (που θάρριξες βέβαια τα χάνεις εσύ αυτά;) :wink:

Μήπως τώρα παίρνουμε καμμιά απάντηση, γιατί δεν έχει φθορά στην Παλαιά στο "Τον Δεσπότην...";

Ωραιότατος ο π. Νικόλαος Μέζης!!!

ΧΣ
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ὠραῖος καὶ ὄχι μόνο στὰ μουσικά. Ἀλλὰ φίλε Χάρη, πῶς μπορῶ νὰ ἀναρτήσω σχόλιο στὸ blog του;
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ὠραῖος καὶ ὄχι μόνο στὰ μουσικά. Ἀλλὰ φίλε Χάρη, πῶς μπορῶ νὰ ἀναρτήσω σχόλιο στὸ blog του;

Όπως κι εγώ Δομέστικε.

Όταν ανοίξεις ένα αναρτημένο άρθρο (πατήσεις πάνω στην επικεφαλίδα του που είναι υπογραμμισμένη) ανοίγει μόνο αυτό στη σελίδα. Στο τέλος του έχει χώρο για σχόλια, γράφεις απ' ευθείας εκεί.

Φιλιά στο μπέμπη!:wink:

Χάρης
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ευθύμη! Βρε καρντάση!!! :)

Ρίξε μια ματιά (που θάρριξες βέβαια τα χάνεις εσύ αυτά;) :wink:

Έχω ηδη "ρίξει", έχω όλη την πραγματεία του Χρυσἀφη.

Θέλω να συγκρίνω κάποια αποσπάσματα της έρευνας αυτής με την πραγματεία.

Πάντως, ειλικρινά το θέμα της μουσικής μας είναι πολύ πολύπλοκο (το καταλαβαίνεις μετά από καμιά 20αριά χρονάκια) και νομίζω ότι κάποιος σήμερα για να μπορεί να ονομαστεί ψάλτης (σε σχέση με τους παλαιούς πάντα, που όμως με την ίδια μουσική έψελναν) πρέπει να φάει πολλά ψωμιά.

Το 99.9% είμαστε απλοί ερασιτέχνες.

Διαβάζεις πραγματείες των παλαιών και σου σηκώνεται η τρίχα στην κυριολεξία. Πιάνεις μετά τα σημερινά θεωρητικά και σου'ρχεται να τα κάνεις προσάναμα...
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Παιδια δεν ανοιγει, γινεται να το κανει καποιος copy-paste και εδω;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
.pdf. γιὰ τὸν ἐκλεκτὸ συνάδελφο
 

Attachments

  • Xrusafis Fthora.pdf
    43.9 KB · Views: 150

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Διαβάζεις πραγματείες των παλαιών και σου σηκώνεται η τρίχα στην κυριολεξία. Πιάνεις μετά τα σημερινά θεωρητικά και σου'ρχεται να τα κάνεις προσάναμα...

Αληθώς .
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Έχω ηδη "ρίξει", έχω όλη την πραγματεία του Χρυσἀφη.

Θέλω να συγκρίνω κάποια αποσπάσματα της έρευνας αυτής με την πραγματεία.

Πάντως, ειλικρινά το θέμα της μουσικής μας είναι πολύ πολύπλοκο (το καταλαβαίνεις μετά από καμιά 20αριά χρονάκια) και νομίζω ότι κάποιος σήμερα για να μπορεί να ονομαστεί ψάλτης (σε σχέση με τους παλαιούς πάντα, που όμως με την ίδια μουσική έψελναν) πρέπει να φάει πολλά ψωμιά.

Το 99.9% είμαστε απλοί ερασιτέχνες.

Διαβάζεις πραγματείες των παλαιών και σου σηκώνεται η τρίχα στην κυριολεξία. Πιάνεις μετά τα σημερινά θεωρητικά και σου'ρχεται να τα κάνεις προσάναμα...

Χειροκροτῶ σὲ ἦχο νενανω. Ἡ φωτιὰ θέλει γερὸ καύσιμο, μ' αὐτὰ τὰ σημερινὰ θεωρητικὰ κἂν δὲν ανάβει. Μιλάω ἐκ πείρας: ἤθελα νὰ ἀδειάσω ἕνα ράφι :D. Στὶς δὲ πραγματεῖες τῶν παλαιῶν -εἴτε τοῦ Μανοὺλ εἴτε τοῦ Γαβριὴλ ἢ καὶ ἀνωνύμων - ἀναπνέεις ἄλλον ἀέρα. Ἀλλάζεις νοοτροπία, ἀλλιῶς ἀντιμετωπίζεις τὰ πράγματα, ἐλευθερώνεσαι ἀπὸ τὰ δεσμὰ τῆς ἀλλοτριώσεως.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...Στὶς δὲ πραγματεῖες τῶν παλαιῶν -εἴτε τοῦ Μανοὺλ εἴτε τοῦ Γαβριὴλ ἢ καὶ ἀνωνύμων - ἀναπνέεις ἄλλον ἀέρα. Ἀλλάζεις νοοτροπία, ἀλλιῶς ἀντιμετωπίζεις τὰ πράγματα, ἐλευθερώνεσαι ἀπὸ τὰ δεσμὰ τῆς ἀλλοτριώσεως.

Μπράβο ρε Μάρκελλε, έτσι είναι!

Φτάνει βέβαια να το θέλει κανείς (να αλλάξει) όταν βρει το χρυσάφι. Μπορεί κάλλιστα να του αρέσει η σκουριά, πίστεψέ με...

Χειροκροτῶ σὲ ἦχο νενανω.

Πώς το κάνεις; Μάθε μου και μένα :D:D
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Μπράβο ρε Μάρκελλε, έτσι είναι!

Φτάνει βέβαια να το θέλει κανείς (να αλλάξει) όταν βρει το χρυσάφι. Μπορεί κάλλιστα να του αρέσει η σκουριά, πίστεψέ με...



Πώς το κάνεις; Μάθε μου και μένα :D:D

Πῶς τὸ κάνω; Αὐτὸ δὲν περιγράφεται οὔτε μὲ λόγια οὔτε μακρόθεν, πρέπει νὰ σοῦ τὸ δείξω ἀπὸ κοντά. Ἕνα ἀπὸ τὰ μυστικὰ εἶναι ποὺ ἔμαθα ἕνα πρωὶ κοντὰ σ' ἕναν ἀπὸ τοὺς παλαιούς - αὐτὸς πρῶτα σοῦ ἔπλυνε τὸ κεφάλι καὶ μετὰ σοῦ δίδασκε τὰ χρυσάφια -, στὶς Καρυές, ἔχοντας παβουγαδίση ὅλη τὴ νύχτα παρέα μὲ ἄλλους δύο: τὸ Δοξαστάριο τοῦ Ἰακώβου καὶ μιὰ νταμιτζάνα μὲ Παντοκρατορινὸ κρασί ... (πολὺ καλὸ ἀντισκουρικό) :D.
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Ἡ ἐπιστροφὴ στὶς παληὲς πραγματεῖες περὶ ψαλτικῆς τέχνης δὲν πρέπει νὰ γίνη σύνθημα, νὰ ὁδηγήση στὴν στείρα ἐπανάληψι καὶ τὸν παπαγαλισμὸ ποὺ παρατηρήθηκαν κι ἀκόμη παρατηροῦνται στὰ πλαίσια τῆς ἐπιστροφῆς στοὺς Πατέρες. Καὶ οἱ Πατέρες - παλαιοὶ καὶ σύγχρονοι (διότι τὸ ἅγιο Πνεῦμα δρᾶ ἀδιαλείπτως) - καὶ οἱ συγγραφεῖς τῶν παλαιῶν πραγματειῶν - ὀνομαστοὶ καὶ ἀνώνυμοι – μᾶς διδάσκουν μιὰ μέθοδο, μᾶς ὁδηγοῦν στὴν ὁδό, μᾶς μαθαίνουν νὰ βαδίζουμε στὴν ὁδό, ὄχι νὰ μείνουμε ἐγκλωβισμένοι σὲ κάποιες ρηματικὲς διατυπώσεις ποὺ ὁδηγοῦν στὴν μηδενολογία. Μᾶς διδάσκουν ἕνα πῶς, μιὰ νοοτροπία (νοητικὴ μετάνοια) ποὺ δὲν εἶναι στάσι ἀλλὰ πορεία καὶ κίνησι. Οἱ παλαιὲς μουσικὲς πραγματεῖες περὶ ψαλτικῆς τέχνης - ἀπόρριες τῆς πράξεως, ὄχι ἑνὸς διανοητικοῦ διαλογισμοῦ - λύνουν πολλὲς ἀπορίες καὶ διώχνουν πολλὲς μεταγενέστερες τοξίνες. (Ἡ συνέχεια σὲ ἑπόμενο μήνυμα).
 
Top