Η Υπαγόρευση του Τριωδίου!

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Χαλάλι σας! Αυτά δεν είναι για να τα κρύβεις, αλλά να τα στολίζεις σε κοινόν άκουσμα...
Πού ξέρεις! Μπορεί να βοηθήσει κάποιους να βρουν το σωστό δρόμο της ΨΑΛΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ, εγκαταλείποντας τα δαιδαλώδη και λασπωμένα μονοπάτια
των .... τυχαίων χειρονομιών και καταργημένων - άχρηστων σημαδιών!:D .... (πόντος!):wink:

Ιστορικό: Από τις πρώτες μέρες της συνδέσεώς μας με τον ΑΡΧΟΝΤΑ, ο αείμνηστος Κώστας Ζαρακοβίτης και ο γράφων του λέγαμε: «Δάσκαλε, γράψε κάτι να μείνει να σε θυμούνται οι επερχόμενες γεννιές!»
Απάντησε γελώντας: «..... Άμα ... ψοφήσω εγώ τί με νοιάζει αν θα με θυμούνται...»:D
Ο επιμένων νικά.... Επαναλαμβάναμε την προτροπή μας φέροντας του παραδείγματα...
«Οι Πρίγγος, Καραμάνης, Θεοδοσόπουλος, Ταλιαδώρος, έγραψαν... γιατί όχι κι εσείς, δάσκαλε;»
«Τί να γράψω, αφού το χέρι μου τρέμει όταν πιάνω μολύβι!»
«Δάσκαλε, αν συγκεντρώσουμε τα χειρόγραφα που φέρνεις στο αναλόγιο, θα κάνουμε ένα βιβλίο!»
«Εάν γράψω βιβλίο, θέλω νά 'ναι ΤΡΙΩΔΙΟ! Έχω βέβαια τα δοξαστικά, αλλά τα ιδιόμελα είναι εκείνα που με προβληματίζουν!»
«Θα βοηθήσουμε κι εμείς, δάσκαλε, θα τα ψάλλεις στο μαγνητόφωνο και όταν τα καταγράφουμε θα τα βλέπεις και θα τα διορθώνεις!»
Κλείστηκε λοιπόν η συνάντηση στο σπίτι του πήρα το νεοαποκτηθέν ΦΙΛΙΠΣ, και τα έψαλε όλα απ' έξω βλέποντας μόνο το κείμενο.
Καλή ακρόαση.
ΥΓ Χρονολογία... Τί σημασία έχει; Τω καιρώ εκείνω, 1967-1968 κάπου εκεί!:mad:
 

Attachments

  • 1 TELWNOU FARISAIOU ASWTOU.MP3
    9.8 MB · Views: 669
  • 2 APOKREW.MP3
    11.2 MB · Views: 520
  • 3 TYRINHS.MP3
    12.1 MB · Views: 518

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
κ. Γιάννου, στο "μη προσευξώμεθα" στη λέξη "ταπεινωθήσεται", ο δεύτερος που ακούω είναι τυχαίος? (λόγω ηλικίας, κούρασης κτλ). Σε αυτή τη θέση συνήθως είναι όπως το χετε γράψει στο τριώδιο. Είναι όμως σίγουρο ότι του "ξέφυγε"?
 
Κ. Γιάννου, κατ΄ αρχάς σας ευχαριστούμε πολύ. Μήπως θα ακολουθήσουν κι άλλες ηχογραφήσεις την ίδια σειρά; Για να ξέρουμε αν θα γράψουμε τον δίσκο.
Κ. Μπουσδέκη, δεν μου φαίνεται να ακούγεται δεύτερος ήχος στο ταπεινωθήσεται. Ούτε στην πρώτη εκδοχή του "Μη προσευξώμεθα" ούτε στην δεύτερη. Μήπως εννοείτε την φράση "αλλ΄ υποστρέψας προς τον εύσπλαγχνον Πατέρα" στο δοξαστικόν "Της πατρικής δωρεάς", όπου όντως ακούγεται δεύτερος, όπως και είναι καταγεγραμμένος στο Τριώδιον Στανίτσα;
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
κ. Γιάννου, στο "μη προσευξώμεθα" στη λέξη "ταπεινωθήσεται", ο δεύτερος που ακούω είναι τυχαίος? (λόγω ηλικίας, κούρασης κτλ). Σε αυτή τη θέση συνήθως είναι όπως το χετε γράψει στο τριώδιο. Είναι όμως σίγουρο ότι του "ξέφυγε"?

Νομίζω ο κ. Μπουσδέκης εννοούσε την δεύτερη ΕΚΤΕΛΕΣΗ, και όχι περί δευτέρου ήχου.

Όντως, και οι δύο εκτελέσεις του "ταπεινωθήσεται, ταπεινωθώμεν" είναι καταγραμμένες στο ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΤΡΙΩΔΙΟΝ. Η πιο "κομψή" (που είναι η δεύτερη εκτέλεση στην ηχογράφηση) είναι στο κύριο μέρος του κειμένου, και η πιο "μερακλήδικη" είναι σε αστερίσκιο στο κάτω μέρος της επομένης σελίδας. Πολλά τέτοια "έτερα" βρίσκονται στο ΤΡΙΩΔΙΟ του Στανίτσα, από φράσεις μελωδικές μέχρι και ολόκληρα έτερα δοξαστικά.

Απόστολος
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στα ηχεία και τ' ακουστικά σας....:D:D

Ευτράπελο, αλλά και ΚΟΥΪΖ! Σε κάποιο σημείο ακούγεται απήχημα.....ΤΑΡΑΜ!:D:D:D Όποιος το βρει ... κερδίζει ... την ... αγάπη μου...:rolleyes:
Καλή αποθήκευση!
ΝΓ
 

Attachments

  • 4 IDIOMELA THN YPSILOFRONA GNWMHN.mp3
    10.5 MB · Views: 355
  • 5 IDIOMELA DEYTE ERGASWMETHA.mp3
    11 MB · Views: 339
  • 6 IDIOMELA TO AP AIWNOS ETHAYMATOYRGHSE.mp3
    9.4 MB · Views: 325
  • 7 OYK ESTIN H BASILEIA KAI IDIOM. LAZAROY.mp3
    13.6 MB · Views: 344

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Θα διαπιστώσετε το λάθος στο "Ουκ εστιν η βασιλεία" .... Ο κατατρυφών τω Κυρίω...
Κύτταξα την Κυψέλη 1898 (έκδοση Μιχαλοπούλου) και το Δοξαστάριον του Βιολάκη 1899 και έχουν το ίδιο λάθος. Φαίνεται ότι και το Τριώδιο (όχι μουσικό) που έβλεπε το κείμενο ο Άρχων είχε το ίδιο λάθος.
Ν
ΥΓ Και το παλαιό Τριώδιο στην "Ανέμη" http://analogion.com/forum/showpost.php?p=85852&postcount=2 έχει το ίδο λάθος...
 
Last edited:
Στα ηχεία και τ' ακουστικά σας....:D:D

Ευτράπελο, αλλά και ΚΟΥΪΖ! Σε κάποιο σημείο ακούγεται απήχημα.....ΤΑΡΑΜ!:D:D:D Όποιος το βρει ... κερδίζει ... την ... αγάπη μου...:rolleyes:
Καλή αποθήκευση!
ΝΓ

Πριν απο το ιδιόμελο ..Πλούσιος εν παθεσιν υπάρχων...της Τετάρτης της ςτ΄εβδομάδος. Ηχος πλ α΄.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Υπέροχο ντοκουμέντο κ. Νίκο, πόσοι άραγε ψάλτες στις μέρες μας μπορούν να ψάλλουν εκ στήθους όλα αυτά τα πράγματα και με τέτοια δεινότητα. Απίστευτο το μουσικό τάλαντό του αλλά και τί κόπο/χρόνια θα χρειάστηκε για να τα μάθει όλα αυτά. Θερμές ευχαριστίες για το μοίρασμα ενός ακόμα ψαλτικού θησαυρού και επίσης ευχαριστίες για την πρωτοβουλία και τον κόπο που κάνατε τότε να καταγράψετε αυτά τα πράγματα για να μείνουν.
 

Α.Ροδης

Μέλος
Θα διαπιστώσετε το λάθος στο "Ουκ εστιν η βασιλεία" .... Ο κατατρυφών τω Κυρίω...
Κύτταξα την Κυψέλη 1898 (έκδοση Μιχαλοπούλου) και το Δοξαστάριον του Βιολάκη 1899 και έχουν το ίδιο λάθος. Φαίνεται ότι και το Τριώδιο (όχι μουσικό) που έβλεπε το κείμενο ο Άρχων είχε το ίδιο λάθος.
Ν
ΥΓ Και το παλαιό Τριώδιο στην "Ανέμη" http://analogion.com/forum/showpost.php?p=85852&postcount=2 έχει το ίδο λάθος...

Niko μου τα ξεχασα ολα.!Ακουω "πλαγιοτεταρτιζει, δευτεροπρωτευει,τριτοπλαγιαζει, τον Φαρλεκα προκαραικο{Αρε Κατσιφη που εισαι καθοτι ηταν μαθητης του}.Σε παρακαλω θελω ιδιαιτερα διοτι ο δασκαλος μου ο Κατσιφης γερασε.
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Εφτιαξα λιγο τον ηχο εβαλα και το κειμενο..
Να το χουμε και μεις οι μεταγενεστεροι σαν μαθημα...
Σιγα σιγα θα κανω ολα τα ιδιομελα!
Να ναι καλα το φιλαρακι μου που μου δειχνει ολους αυτους τους θησαυρους!

 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Συνεχιζω και με τα επομενα.

 
Top