Ηχος Α΄

Nikolaos Toumpanakis

Παλαιό Μέλος
Κεκραγάριον

Στιχολογία

Εσπέρια προσόμοια

Απόστιχα

(Π.Πελοποννησίου-Θ.Στανίτσα)
 
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Κεκραγάριον

Στιχολογία

Εσπέρια προσόμοια

Απόστιχα

(Π.Πελοποννησίου-Θ.Στανίτσα)

Αγαπητέ Νικόλαε,

Εφ' όσον αυτά που ανέβασες είναι παρμένα από χειρόγραφα του Στανίτσα, θα ήθελα να κάνω μια-δυο παρατηρήσεις ως προς αυτά.

Το πρώτο τροπάριο των Αποστίχων μάλλον δεν το είχε γράψει ο Δάσκαλος, αλλά εφ' όσον βάζεις και το όνομα του Πέτρου μέσα στο αρχείο σου, υποθέτω ότι είναι από το κλασσικό Αναστασιματάριον. (Ο Στανίτσας έγραψε μόνο το «Αγαλλιάσθω η κτίσις» και το «Γυναίκες μυροφόροι μύρα φέρουσαι» από τα Απόστιχα του α' ήχου.)

Επίσης, στην Στιχολογία, λείπει ένας στίχος (το «Ότι έτι και η προσευχή μου», νομίζω). Επίσης, το «Εν οδώ ταύτην» είναι λίγο διαφορετικό από το χειρόγραφον του Στανίτσα, όπως είναι και το τέλος του τελευταίου στίχου «Πρόσχες προς την δέησίν μου». Αυτά για να διορθώσεις το κείμενόν σου.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τον κόπο σου να τα δακτυλογραφήσης! Όντως, αυτά τα είχε γράψει ο Στανίτσας για να τα παρουσιάση με την χορωδία του σε συναυλία. (Κε Γιάννου...;;)

Απόστολος
 

Nikolaos Toumpanakis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Νικόλαε,

Εφ' όσον αυτά που ανέβασες είναι παρμένα από χειρόγραφα του Στανίτσα, θα ήθελα να κάνω μια-δυο παρατηρήσεις ως προς αυτά.

Το πρώτο τροπάριο των Αποστίχων μάλλον δεν το είχε γράψει ο Δάσκαλος, αλλά εφ' όσον βάζεις και το όνομα του Πέτρου μέσα στο αρχείο σου, υποθέτω ότι είναι από το κλασσικό Αναστασιματάριον. (Ο Στανίτσας έγραψε μόνο το «Αγαλλιάσθω η κτίσις» και το «Γυναίκες μυροφόροι μύρα φέρουσαι» από τα Απόστιχα του α' ήχου.)

Επίσης, στην Στιχολογία, λείπει ένας στίχος (το «Ότι έτι και η προσευχή μου», νομίζω). Επίσης, το «Εν οδώ ταύτην» είναι λίγο διαφορετικό από το χειρόγραφον του Στανίτσα, όπως είναι και το τέλος του τελευταίου στίχου «Πρόσχες προς την δέησίν μου». Αυτά για να διορθώσεις το κείμενόν σου.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τον κόπο σου να τα δακτυλογραφήσης! Όντως, αυτά τα είχε γράψει ο Στανίτσας για να τα παρουσιάση με την χορωδία του σε συναυλία. (Κε Γιάννου...;;)

Απόστολος


Κύριε Απόστολε, καλησπέρα. Όσον αφορά την στιχολογία, μου διέφυγε να γράψω έναν στίχο. Οι 2 στίχοι, Ότι έτι & Πρόσχες, σας στέλνω συνημμένα τα χειρόγραφα αυτά που έχω για να δείτε ότι δεν έχω κάνει λάθος. Είναι πιστή αντιγραφή των χειρογράφων. Ίσως έχετε άλλα χειρόγραφα, τα οποία δεν έχω εγώ.

Να ΄σται καλά!
 
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Κύριε Απόστολε, καλησπέρα. Όσον αφορά την στιχολογία, μου διέφυγε να γράψω έναν στίχο. Οι 2 στίχοι, Ότι έτι & Πρόσχες, σας στέλνω συνημμένα τα χειρόγραφα αυτά που έχω για να δείτε ότι δεν έχω κάνει λάθος. Είναι πιστή αντιγραφή των χειρογράφων. Ίσως έχετε άλλα χειρόγραφα, τα οποία δεν έχω εγώ.

Να ΄σται καλά!

Ευχαριστώ πολύ, Νίκο!

Όντως, άλλο χειρόγραφο έχω εγώ, και μάλιστα η τελευταία κατάληξη στο «Πρόσχες» μου φάνηκε τόσο περίεργη, και αναρωτιώμουνα, «Ο Στανίτσας το έγραψε αυτό;» :D

Ευχαριστώ και πάλι για την διευκρίνιση.

Απόστολος

Υ.Γ. Εάν μπορείτε να φτιάξετε το αρχείο σας να μπεί και ο στίχος «Ότι έτι και η προσευχή μου» στην θέση του, ώστε να είναι πλήρης το κείμενο, θα είναι ευχής έργον! ΑΚ

Υ.Υ.Γ. Μπορείτε, σας παρακαλώ, να ανεβάσετε και τις σελίδες 1 και 2 (πρόκειται μάλλον για το «Κύριε εκέκραξα») για να είναι τελείως «κομπλέ» το σετ; Ευχαριστώ! ΑΚ
 

Nikolaos Toumpanakis

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ πολύ, Νίκο!

Όντως, άλλο χειρόγραφο έχω εγώ, και μάλιστα η τελευταία κατάληξη στο «Πρόσχες» μου φάνηκε τόσο περίεργη, και αναρωτιώμουνα, «Ο Στανίτσας το έγραψε αυτό;» :D

Ευχαριστώ και πάλι για την διευκρίνιση.

Απόστολος

Υ.Γ. Εάν μπορείτε να φτιάξετε το αρχείο σας να μπεί και ο στίχος «Ότι έτι και η προσευχή μου» στην θέση του, ώστε να είναι πλήρης το κείμενο, θα είναι ευχής έργον! ΑΚ

Υ.Υ.Γ. Μπορείτε, σας παρακαλώ, να ανεβάσετε και τις σελίδες 1 και 2 (πρόκειται μάλλον για το «Κύριε εκέκραξα») για να είναι τελείως «κομπλέ» το σετ; Ευχαριστώ! ΑΚ




Τον στίχο θα τον φτιάξω κάποια στιγμή... Και επειδή με βάζετε στο τρυπάκι για να σας στείλω το Κεκραγάριο, σας στέλνω 2 εκδοχές αυτού. Αυτός ήταν ο
κυρ-Θρασύβουλος! Όσες φορές και να έλεγε κάτι, το έλεγε με χίλιους 2 τρόπους διαφορετικά. Αιωνία του η μνήμη.
 
Last edited:
Όντως, άλλο χειρόγραφο έχω εγώ, και μάλιστα η τελευταία κατάληξη στο «Πρόσχες» μου φάνηκε τόσο περίεργη, και αναρωτιώμουνα, «Ο Στανίτσας το έγραψε αυτό;» :D

Κύριε Απόστολε ανέβασε και το χειρόγραφο που έχεις προς τέρψιν του φιλοστανιτσικού κοινού!
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Κύριε Απόστολε ανέβασε και το χειρόγραφο που έχεις προς τέρψιν του φιλοστανιτσικού κοινού!

Δυστιχώς, δεν το έχω σε ψηφιακή μορφή. Τα «Θου Κύριε» τα έχω μόνο από το βιβλίο του Χρ. Τσιούνη. Το «Κύριε εκέκραξα» έχω ένα απ' αυτά που ανέβασες μώλις τώρα.

Εάν κάποιος έχει την στιχολογία ψηφηκοποιημένη, ας την ανεβάσει.

Απόστολος
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Νικόλαε,
Εφ' όσον αυτά που ανέβασες είναι παρμένα από χειρόγραφα του Στανίτσα, θα ήθελα να κάνω μια-δυο παρατηρήσεις ως προς αυτά.
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τον κόπο σου να τα δακτυλογραφήσης! Όντως, αυτά τα είχε γράψει ο Στανίτσας για να τα παρουσιάση με την χορωδία του σε συναυλία. (Κε Γιάννου...;;)
Απόστολος

Τί να πεί ο ... φουκαράς:D ο Γιάννου, Απόστολε;
Αυτός τα έχει ακούσει όπως εδώ http://www.psaltologion.com/showpost.php?p=32128&postcount=1 που ο άρχων ... Πριγγίζει...:D
Η στιχολογία γράφτηκε για την πρώτη συναυλία των Βρυξελλών, που, ή συνοδεύτηκε από το αργό Κεκραγάριο, ή από ένα από τα επισυναφθέντα ή από κάποιο άλλο!
(Σας φώτισα!!!:D) Δεν έχω την παρτιτούρα! Ήμουν απ' τους βλάκες:( που επέστρεφαν τις παρτιτούρες, μήπως και τις ξαναχρειαστεί ο Δάσκαλος, ενώ άλλοι τις εξαφάνιζαν!
Η μαζική ... παραγωγή:D πραγματοποιήθηκε το διάστημα που εγώ ήμουν εγκατεστημένος στο Καρλόβασι Σάμου, οπότε ... ουκ αν μάθοιτε παρά του αγνοούντος:D:D:D!!!
Το καλό είναι ότι έκατσε κι έγραψε...
Και να σκεφτεί κανείς ότι, όταν του λέγαμε, "δάσκαλε, γράψε κάτι να μείνει τ' όνομά σου!", προέβαλε το πρόβλημα της τρεμούλας του χεριού του, και μας απαντούσε με μαύρο χιούμορ: «Άμα ... ψοφήσω εγώ, τί με νοιάζει αν θα μείνει τ' όνομά μου!:D».
Ακόμα κι όταν το καλοσκέφτηκε, (όταν επιμέναμε, "ο Καραμάνης έγραψε, ο Θεοδοσόπουλος έγραψε, ο Ταλιαδώρος έγραψε, γιατί όχι κι εσείς;") έλεγε:
Άς πούμε ότι γράφουμε! Το θέμα είναι ποιός τα γράφει στο χαρτί!
Εμείς, Δάσκαλε, και θα σου τα φέρνουμε να τα διορθώνεις... Έπειτα έχεις έτοιμα τόσα χειρόγραφα που και μόνο αυτά κάνουν ένα βιβλίο, έστω μικρό...
Απάντηση: Αν γράψω κάτι, θέλω νά 'ναι Τριώδιο... Έτσι άρχισε η συνεργασία μας... Και όταν φτάσαμε στα ιδιόμελα του Λαζάρου, είπε σ' εμένα!
Αμάν μπρε τζάνε μου, αυτά τα ιδιόμελα ... με πέθαναν!:D
Τακτοποιώ τις κασέττες μου και αν ανακαλύψω κάτι θα πάρετε ... μεζεδάκι!
 
Top