[Ψάχνω] Ηχογραφημένες αργές δοξολογίες

Eliasraft

Νέο μέλος
Ψάχνω σε ηχογράφηση κλασικές αργές δοξολογίες κατ'ήχον.

Έχω μια κασέτα του Βασιλικού αλλά πλέον λόγω παλαιότητας εύκολα πιάνεται η ταινία και δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω. Χώρια του ότι είναι άβολες οι κασέτες. Ξέρω ότι πάλι ο Βασιλικός έχει βγάλει πιο πρόσφατα κάποια CDs με τις αργές δοξολογίες σε παραλλαγή και μέλος.Μήπως μπορεί κάποιος από το forum να τις ανεβάσει; Τι άλλες επιλογές από άλλους ψάλτες υπάρχουν;

Να διευκρινήσω ότι ηχογραφήσεις με επιλεγμένους στίχους δε μου κάνουν γιατί συνήθως έχουν του δεξιού κυρίως.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από τη σελίδα του άρχοντος Αθανασίου Βουγιουκλή εδώ:

1 - Αργή κλασική δοξολογία Ιακώβου Πρωτοψάλτου (ήχος δεύτερος)

2 - Αργή κλασική δοξολογία Γεωργίου Βιολάκη (ήχος πλάγιος του δευτέρου)

3 - Αργή κλασική δοξολογία Ιακώβου Πρωτοψάλτου (ήχος βαρύς διατονικός τετράφωνος)

4 - Αργή κλασική δοξολογία Ιακώβου Πρωτοψάλτου (ήχος πλάγιος του τετάρτου)

υπάρχουν και αρκετές άλλες στο Ψαλτολόγιον διάσπαρτες. Ψάξε τες, και βάλε συνδέσμους από εδώ εάν έχεις όρεξη.
 
Στην ιστοσελίδα της Συμβολής υπάρχουν σε παραλλαγή και μέλος όλες οι αργές δοξολογίες, που περιλαμβάνονται στον τόμο 2 της Ζωής. Όσο για την δοξολογία που αναφέρετε, δεν νομίζω να υπάρχει κάπου, καθότι είναι, γενικώς, άγνωστη. Θα ήταν ενδιαφέρον να μας επισυνάπτατε και το μουσικό κείμενο, για να γνωρίσουμε και αυτή την σύνθεση του Ιακώβου.
 

ΜΑΡΚΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

Παλαιό Μέλος
Εκ παραδρομής έγραψα πλ.Α ενώ το σωστό είναι αργή δοξολογία Ιακώβου σε πρώτο ήχο. Υπάρχει κάπου ηχογραφημένη;
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Όσο για την δοξολογία που αναφέρετε, δεν νομίζω να υπάρχει κάπου, καθότι είναι, γενικώς, άγνωστη. Θα ήταν ενδιαφέρον να μας επισυνάπτατε και το μουσικό κείμενο, για να γνωρίσουμε και αυτή την σύνθεση του Ιακώβου.

.....
 

Attachments

  • DoksologiesIakwvou_TameionAnthologiasA_1824_Xourmouziou.pdf
    2.9 MB · Views: 83

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δες και τα θέματα

Δοξολογία Ιακώβου Πρωτοψάλτου Ήχος Α' Τετράφωνος
Δοξολογία Ιακώβου Πρωτοψάλτου Ήχος Β'
Αργή Δοξολογία Ιακώβου Βαρύς Τετράφωνος
Δοξολογία Ήχος Α' Π. Μπερεκέτη

και υπάρχουν πολλές άλλες αργές δοξολογίες ηχογραφημένες στο Ψαλτολόγιον. Δες και στο Ψαλτοδρόμιο για πιό εύκολα. Γράψε «δοξολογία» στο κουτί αναζήτησης και θα σου βγάλει πολλές. [Η πρώτη μου αναζήτηση για πραγματική ανάγκη στο Ψαλτοδρόμιο, παρεμπιπτόντως].
 
Top