Ηχογραφήσεις Aγιορειτών “Τον δεσπότην και αρχιερέα…”

Th4nasis

Παλαιό Μέλος
ηχογραφησεις αγιορειτων τον δεσποτην και αρχιερεαν ευχαριστω εκ των προτερων
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Χαρακτιριστική εικόνα για το ποιοι στο Άγιο όρος είναι που έξουν εξωκείλει από το ύφος και την παράδοση; και ποιο είναι το πραγματικά παραδοσιακό αγιορίτικο ψάλσιμο;
Κουίζ..
Βρείτε το και αιτιολογήστε το!
 
Χαρακτιριστική εικόνα για το ποιοι στο Άγιο όρος είναι που έξουν εξωκείλει από το ύφος και την παράδοση; και ποιο είναι το πραγματικά παραδοσιακό αγιορίτικο ψάλσιμο;
Κουίζ..
Βρείτε το και αιτιολογήστε το!
Nα μας δωσεις καποια στιγμη κ την δικη σου αποψη οσο αφορα τα συγκεκριμενα ακουσματα κ γενικα την αποψη σου περι του ποιοι Αγιορείτες εχουν κρατήσει παραδοσιακό ύφος Αγιου Όρους στην ψαλμωδία τους
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Nα μας δωσεις καποια στιγμη κ την δικη σου αποψη οσο αφορα τα συγκεκριμενα ακουσματα κ γενικα την αποψη σου περι του ποιοι Αγιορείτες εχουν κρατήσει παραδοσιακό ύφος Αγιου Όρους στην ψαλμωδία τους
Έθεσα μια ερώτηση και μου την επιστρέφετε χωρίς να απαντάτε. Πείτε πρώτα εσείς και στο τέλος θα πω κι εγώ. Πρώτα εγώ ρώτησα .
Έχω πολλές φορές αναλύσει το συγκεκριμένο θέμα, αν κάνετε μια αναζήτηση στο forum αυτό αλλά και γενικά στο διαδίκτυο θα βρείτε αρκετά που έχω αναλύσει και ψάλλει.
Περιμένω απαντήσεις 1,2 ή 3 ξωκειλει από το γενικό άκουσμα;
 

alex7305

Well-known member
Έθεσα μια ερώτηση και μου την επιστρέφετε χωρίς να απαντάτε. Πείτε πρώτα εσείς και στο τέλος θα πω κι εγώ. Πρώτα εγώ ρώτησα .
Έχω πολλές φορές αναλύσει το συγκεκριμένο θέμα, αν κάνετε μια αναζήτηση στο forum αυτό αλλά και γενικά στο διαδίκτυο θα βρείτε αρκετά που έχω αναλύσει και ψάλλει.
Περιμένω απαντήσεις 1,2 ή 3 ξωκειλει από το γενικό άκουσμα;
Το 2 μου φανηκε το πιο περιεργο όμως δυστυχως δεν γνωρίζω ακομα θεωρια για να μπορεσω να το αιτιολογησω. Το 1 και το 3 μου φανηκαν πιο σωστα αλλα ακουσα διαφορες με άλλες εκτελεσεις (π.χ. Αστερη)
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Το 2 μου φανηκε το πιο περιεργο όμως δυστυχως δεν γνωρίζω ακομα θεωρια για να μπορεσω να το αιτιολογησω. Το 1 και το 3 μου φανηκαν πιο σωστα αλλα ακουσα διαφορες με άλλες εκτελεσεις (π.χ. Αστερη)
Το δεύτερο είναι το πιο κοντά όπως το έψαλλαν παλιά με πα ζω μικρότερο από πα γα και με ύφος β ήχου δηλαδή χαμηλός ο Κε όταν πάει το μέλος μέχρι τον κάτω δι και επιστρέφει.
Στο πρώτο κάνουν πολύ μικρό πα ζω και πολύ ψηλό γα και στην θέση που είπα πριν μέχρι τον κάτω δι τον Κε τον κάνουν ψηλά, κάτι που μόνο η θεωρία του Σ Καρά γράφει και δεν συναντάμε παρόμοια εκτέλεση από άλλους παλιούς ψάλτες.
Οι άλλες εκτελέσεις κάνουν επίσης όπως είπα το ύφος του β ήχου με χαμηλό Κε αλλά στην δεύτερη ηχογράφηση οι διφωνίες πα ζω και πα γα είναι πιστεύω στην πιο ιδανική αναλογία από όλες τις άλλες.
 
Top