Ηχογραφήσεις του ιεροψάλτη και μέλους του φόρουμ κυρίου Ιωάννη Καρασταμάτη του εξ Ύδρας

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ανεβαζω μερος απο την αγρυπνια της 22ας-23ης Αυγουστου,στην Υδρα,κατα την εορτη της Παναγιας μας,στον Μητροπολιτικο Ναο.

Να σημειωσω,οτι ο αγαπητος φιλος Γιαννης,τη στιγμη που χτυπαει στο τελος του Δοξα σοι Κυριε,ανω Λα,ακουγεται αμυδρα μια φωνη να λεει: ''Αμαν!...''
Καταλαβαινετε λοιπον αγαπητοι συναδελφοι,την πνευματικη κατασταση που βιωσαμε εκεινο το βραδυ....:cool::)
Αδελφε μου Γιαννη,πολλα τα χρονια σου...να εισαι γερός και δυνατος και για αλλη μια φορα σ'ευχαριστω που μου εδωσες αυτη την ευκαιρια,να ζησω,μαζι και με τους υπολοιπους συναδελφους,στιγμες ανεπαναληπτες!.....:cool:

Οφειλω να ομολογησω με τη σειρα μου οτι αυτη η νυχτα θα μεινει στις καρδιες ολων μας....πραγματι αυτο που εγινε ηταν κατι το μοναδικο...κατι που ουτε κι εγω δεν βρισκω λογια να το περιγραψω...ειναι πανω απο βεβαιο οτι ολα οφειλονται στη χαρη και τη βοηθεια της Θεομητορος! Ολοι μας σκευη ειμαστε και μαλιστα οστρακινα σαν τα κοχυλια της θαλασσας...ας παρακαλεσουμε την Θεοτοκο και τον Υιο της και Σωτηρα μας να μας ενισχυουν στον αγωνα μας και παντα να μας χρησιμοποιουν για τη δικη τους''Δοξαν και αινεσιν''!!! Θελω και παλι να ευχαριστησω ολους τους αγαπητους φιλους και συνεργατες μου διοτι για μια ακομα φορα με εμπιστευτηκαν, με στηριξαν καθοριστικα, και υπερεβαλλαν εαυτον!!! Εις βοηθειαν!!!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αλλο ενα αποσπασμα...:cool::)
 

Attachments

  • REC0181.mp3
    9.1 MB · Views: 50
  • REC0182.mp3
    6.3 MB · Views: 34
  • REC0183.mp3
    7.8 MB · Views: 28

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
H παρουσα ηχογραφηση,ειναι σημερινη.
Ειναι απο τον Ι. Ν. Υπαπαντης του Κυριου Περιστεριου(Λακωνια),οπου ο αγαπητος φιλος,συναδελφος και εκλεκτο μελος του forum κος Ι. Καρασταματης,εψαλλε στην πανηγυρη μας,(Εσπερινο-Θ. Λειτουργια)επειτα απο προσκληση μου.
Για να ακουσουμε το παρακατω χερουβικο,προς τερψην,διδαχη και ωφελεια ολων μας!...:cool:
Καλη ακροαση!
 

Attachments

  • xerouviko pl.d-Karastamatis.mp3
    6.4 MB · Views: 140

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
H παρουσα ηχογραφηση,ειναι σημερινη.
Ειναι απο τον Ι. Ν. Υπαπαντης του Κυριου Περιστεριου(Λακωνια),οπου ο αγαπητος φιλος,συναδελφος και εκλεκτο μελος του forum κος Ι. Καρασταματης,εψαλλε στην πανηγυρη μας,(Εσπερινο-Θ. Λειτουργια)επειτα απο προσκληση μου.
Για να ακουσουμε το παρακατω χερουβικο,προς τερψην,διδαχη και ωφελεια ολων μας!...:cool:
Καλη ακροαση!

Ηλια μου...εζησα μαζι με την οικογενεια μου ενα αξεχαστο εορταστικο διημερο κοντα σας! Σας ευχαριστω για την τιμη και την αγαπη ολων σας! Ο Κυριος και η Παναγια μητερα του να μας αξιωνουν να τους υμνουμε. Χρονια πολλα και εις βοηθειαν!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ο Θεος να σου δινει υγεια αγαπητε μου Γιαννη, για να τηρεις με ευλαβεια,το: ''Ψαλω τω Θεω μου,εως υπαρχω'' και χαρα στην οικογενεια σου!...:):cool: Χρονια πολλα!
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
H παρουσα ηχογραφηση,ειναι σημερινη.
Ειναι απο τον Ι. Ν. Υπαπαντης του Κυριου Περιστεριου(Λακωνια),οπου ο αγαπητος φιλος,συναδελφος και εκλεκτο μελος του forum κος Ι. Καρασταματης,εψαλλε στην πανηγυρη μας,(Εσπερινο-Θ. Λειτουργια)επειτα απο προσκληση μου.
Για να ακουσουμε το παρακατω χερουβικο,προς τερψην,διδαχη και ωφελεια ολων μας!...:cool:
Καλη ακροαση!

Ηλία καλησπέρα! Το χερουβικό που το βρίσκω σε κείμενο;
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Φιλε μου Βαγγελη,ατυχησες... Το συγκεκριμενο Χερουβικο,δεν υπαρχει σε κειμενο.......:wink:
Γιατι πολυ απλα,ειναι απο την αρχη,ως το τελος,αυτοσχεδιο... :cool:
Ο αγαπητος Γιαννης,εβλεπε,μονο τα λογια και αυτα,....με το ζορι!...:D
Ενας λοιπον λογος παραπανω,να προσεξουμε ιδιαιτερα το ασμα....
''Πρεπει να καταλαβουμε,να εμπεδωσουμε και να βιωσουμε μεσα μας την μουσικη(οπως την πιστη),για να μπορουμε να ''βγαζουμε'' προς τα εξω την ψυχη μας και τα μουσικα μας βιωματα,οποιαδηποτε στιγμη μας παρουσιαστει''...:wink:
Και αυτο βεβαια επιτυγχανεται με το διαβασμα και τα ακουσματα....
Καλη ωρα,οπως ο Γιαννης,δηλ....:)
Αυτη τη στιγμη,αυτο πρεπει να παρουμε σαν μηνυμα....:wink::)
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Φιλε μου Βαγγελη,ατυχησες... Το συγκεκριμενο Χερουβικο,δεν υπαρχει σε κειμενο.......:wink:
Γιατι πολυ απλα,ειναι απο την αρχη,ως το τελος,αυτοσχεδιο... :cool:
Ο αγαπητος Γιαννης,εβλεπε,μονο τα λογια και αυτα,....με το ζορι!...:D
Ενας λοιπον λογος παραπανω,να προσεξουμε ιδιαιτερα το ασμα....
''Πρεπει να καταλαβουμε,να εμπεδωσουμε και να βιωσουμε μεσα μας την μουσικη(οπως την πιστη),για να μπορουμε να ''βγαζουμε'' προς τα εξω την ψυχη μας και τα μουσικα μας βιωματα,οποιαδηποτε στιγμη μας παρουσιαστει''...:wink:
Και αυτο βεβαια επιτυγχανεται με το διαβασμα και τα ακουσματα....
Καλη ωρα,οπως ο Γιαννης,δηλ....:)
Αυτη τη στιγμη,αυτο πρεπει να παρουμε σαν μηνυμα....:wink::)

Ευχαριστώ φίλε Ηλία. Θα περίμενα στην Λακεδαίμονα τόπο καταγωγής του συντοπίτη μας Πέτρου να άκουγα μια κλασσική σύνθεση. Για να είμαι ειληκρινής δεν πολυαντιλαμβάνομαι αυτή τη μόδα του αυτοσχέδιου. Έχω μάλλον μείνει στην ίδια τάξη, αφού διαβάζω και ψάλλω 3-4 χρόνια τώρα, σε κάθε λειτουργία - είτε από διφθέρας είτε απ'έξω - χερουβικά μόνο Πέτρου, Γρηγορίου και Φωκαέως. Σπανίως και κανένα άλλο κλασσικό όταν το επιτρέπει η περίσταση (Χουρμουζίου, Βυζαντίου κ.λ.π.) Και τα βιώματά μου και τα ακούσματά μου, πάλιν μόνο σε αυτούς περιστρέφονται. Και πάλι ευχαριστίες!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ευχαριστώ φίλε Ηλία. Θα περίμενα στην Λακεδαίμονα τόπο καταγωγής του συντοπίτη μας Πέτρου να άκουγα μια κλασσική σύνθεση. Για να είμαι ειληκρινής δεν πολυαντιλαμβάνομαι αυτή τη μόδα του αυτοσχέδιου. Έχω μάλλον μείνει στην ίδια τάξη, αφού διαβάζω και ψάλλω 3-4 χρόνια τώρα, σε κάθε λειτουργία - είτε από διφθέρας είτε απ'έξω - χερουβικά μόνο Πέτρου, Γρηγορίου και Φωκαέως. Σπανίως και κανένα άλλο κλασσικό όταν το επιτρέπει η περίσταση (Χουρμουζίου, Βυζαντίου κ.λ.π.) Και τα βιώματά μου και τα ακούσματά μου, πάλιν μόνο σε αυτούς περιστρέφονται. Και πάλι ευχαριστίες!

Να μην αισθανεσαι ενοχες γι'αυτο,ισα ισα προς τιμην σου ειναι να διαβαζεις κλασσικους συγγραφεις.... Τι να πω εγω,που ο δασκαλος μου δεν μου εδειξε τον πλουτο των κλασσικων μαθηματων,οταν επρεπε,παρα μ(ας)ε ωθησε στα αναλημενα κομματια των συγχρονων διδασκαλων(καλοι βεβαια και αυτοι,αλλα στην ωρα τους:wink:),χωρις να μελετησουμε τους Πετρο,Κωνσταντινο,Γρηγοριο,κλπ;....
Και μια που τα αναφερω σ'εσενα,για να τ'ακουω εγω,:wink::D,ετσι σιγα σιγα,μεγαλωνωντας,συν την εμπειρια,θα μπορεις να λες χερουβικα, ή και κοινωνικα,σχεδον απο μνημης, ή αυτοσχεδια... Δεν ειναι κακο...Ισα ισα,βγαζεις απο την ψυχη σου,τι εχεις μαθει και ακουσει,απο πιο παλιους και καλους ψαλτες...:wink:
Να εισαι καλα!:)
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ευχαριστώ φίλε Ηλία. Θα περίμενα στην Λακεδαίμονα τόπο καταγωγής του συντοπίτη μας Πέτρου να άκουγα μια κλασσική σύνθεση. Για να είμαι ειληκρινής δεν πολυαντιλαμβάνομαι αυτή τη μόδα του αυτοσχέδιου. Έχω μάλλον μείνει στην ίδια τάξη, αφού διαβάζω και ψάλλω 3-4 χρόνια τώρα, σε κάθε λειτουργία - είτε από διφθέρας είτε απ'έξω - χερουβικά μόνο Πέτρου, Γρηγορίου και Φωκαέως. Σπανίως και κανένα άλλο κλασσικό όταν το επιτρέπει η περίσταση (Χουρμουζίου, Βυζαντίου κ.λ.π.) Και τα βιώματά μου και τα ακούσματά μου, πάλιν μόνο σε αυτούς περιστρέφονται. Και πάλι ευχαριστίες!

Αγαπητε μου ο χαρακτηρισμος σου δεν ειναι καθολου ακριβης. Αντιθετως...θα ελεγα οτι ειναι ατυχεστατος! Κατ'αρχην δεν μας ειπες αν σου αρεσε το χερουβικο που ακουσες. Δευτερευοντως, σε καμμια περιπτωση δεν προκειται για ''μοδα του αυτοσχεδιου''. Δεν ξερω τι εχεις ισως ακουσει απο αλλους, σε οτι αφορα ομως εμενα θεωρω φρονιμο να εισαι πιο προσεκτικος στους χαρακτηρισμους σου. Υπαρχουν αρκετες ηχογραφησεις μου εδω. Κανε τον κοπο να τις ακουσεις κι αν θες τα ξαναλεμε. Να εισαι καλα και καλη προοδο.
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Αγαπητε μου ο χαρακτηρισμος σου δεν ειναι καθολου ακριβης. Αντιθετως...θα ελεγα οτι ειναι ατυχεστατος! Κατ'αρχην δεν μας ειπες αν σου αρεσε το χερουβικο που ακουσες. Δευτερευοντως, σε καμμια περιπτωση δεν προκειται για ''μοδα του αυτοσχεδιου''. Δεν ξερω τι εχεις ισως ακουσει απο αλλους, σε οτι αφορα ομως εμενα θεωρω φρονιμο να εισαι πιο προσεκτικος στους χαρακτηρισμους σου. Υπαρχουν αρκετες ηχογραφησεις μου εδω. Κανε τον κοπο να τις ακουσεις κι αν θες τα ξαναλεμε. Να εισαι καλα και καλη προοδο.

Στο διάλογο μου με τον Ηλία (γνωστοί παιδιόθεν και συντοπίτες) ζήτησα κάτι απλό και πήρα μια απλή απάντηση. Και διατύπωσα ένα σχόλιο σχετικά με το τι περιμένω εγω ως Βαγγέλης απο τα αναλόγια γενικώς και ειδικώς αυτά της Λακεδαίμονος ανεξαρτήτως ποιος ψάλλει. Δεν εξέφρασα τη γνώμη μου για το άκουσμα γιατι δεν μπορώ να κρίνω κάτι που δεν βλέπω. Περαν τούτου κατα την άποψη μου δεν είναι ζήτημα ψάλλοντος αλλα ζήτημα ψαλλομένου. Όσο για το "μόδα του αυτοσχέδιου" είναι διαπίστωση που εντοπίζεται σε πολλά αναλόγια και ως τέτοιο χαρακτηρίστηκε απο τον Ηλία, δεν εφευρέθηκε απο εμένα. Ευχαριστώ πολύ για την ευχή σας "για καλή πρόοδο".
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Στο διάλογο μου με τον Ηλία (γνωστοί παιδιόθεν και συντοπίτες) ζήτησα κάτι απλό και πήρα μια απλή απάντηση. Και διατύπωσα ένα σχόλιο σχετικά με το τι περιμένω εγω ως Βαγγέλης απο τα αναλόγια γενικώς και ειδικώς αυτά της Λακεδαίμονος ανεξαρτήτως ποιος ψάλλει. Δεν εξέφρασα τη γνώμη μου για το άκουσμα γιατι δεν μπορώ να κρίνω κάτι που δεν βλέπω. Περαν τούτου κατα την άποψη μου δεν είναι ζήτημα ψάλλοντος αλλα ζήτημα ψαλλομένου.
Όσο για το "μόδα του αυτοσχέδιου" είναι διαπίστωση που εντοπίζεται σε πολλά αναλόγια
και ως τέτοιο χαρακτηρίστηκε απο τον Ηλία, δεν εφευρέθηκε απο εμένα. Ευχαριστώ πολύ για την ευχή σας "για καλή πρόοδο".

Παλια μοδα θα ελεγα εγω :rolleyes:. Σκεφτειτε οτι απο τους πρωτους διδαξαντες στην Ελληνικη επικρατεια , ηταν ο Σ τ α ν ι τ σ α ς εκει γυρω στο 1965 ( εδω και καμμια πενηνταρια χρονια δηλαδη ) ! Εντελως παλιομοδιτικο και ξεπερασμενο το srort (οπως αλλωστε και ο εφευρετης του ) :rolleyes:. Εσχατως ειναι πολυ της μοδος (βλαχοροκ) , ο Πετρος και ......οι αλλοι !!!!
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Παλια μοδα θα ελεγα εγω . Σκεφτειτε οτι απο τους πρωτους διδαξαντες στην Ελληνικη επικρατεια , ηταν ο Σ τ α ν ι τ σ α ς εκει γυρω στο 1965 ( εδω και καμμια πενηνταρια χρονια δηλαδη ) ! Εντελως παλιομοδιτικο και ξεπερασμενο το srort (οπως αλλωστε και ο εφευρετης του ) . Εσχατως ειναι πολυ της μοδος (βλαχοροκ) , ο Πετρος και ......οι αλλοι !!!!

Βρε αδελφε,ειληκρινα,δεν σε πιανω κατι ωρες...:confused:

Αυτη τι στιγμη,τι θελεις να πεις;
-Οτι οι σημερινοι ψαλτες,δεν κανει να ακουμε Στανιτσα,επειδη εκανε αυτοσχεδιασμους,αρα ξεπερασμενος,ενω εμεις σημερα,που καθομαστε και ''ξεψειριζουμε'' την μα'ι'μου,ημαστε καλυτεροι ψαλτες και πιο εκσυγχρονισμενοι;...:confused:
-Προσβαλλεις τον κο Γιαννη,για τις γνωσεις του;
-Πλανασαι πλανην οικτραν,αν νομιζεις,οτι ο αυτοσχεδιασμος,εχει μονο τη σημασια του τουρκοτσιφτετελιου!...Ο καλος αυτοσχεδιασμος,ηταν,ειναι και θα ειναι παντα διαχρονικος φιλε μου,αρκει να εισαι ''μαγκας'' και μερακλης!...:wink:
Εχεις παρεξηγησει την εννοια,αυτοσχεδιασμος,νομιζω....:(
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Βρε αδελφε,ειληκρινα,δεν σε πιανω κατι ωρες...:confused:

Αυτη τι στιγμη,τι θελεις να πεις;
-Οτι οι σημερινοι ψαλτες,δεν κανει να ακουμε Στανιτσα,επειδη εκανε αυτοσχεδιασμους,αρα ξεπερασμενος,ενω εμεις σημερα,που καθομαστε και ''ξεψειριζουμε'' την μα'ι'μου,ημαστε καλυτεροι ψαλτες και πιο εκσυγχρονισμενοι;...:confused:
-Προσβαλλεις τον κο Γιαννη,για τις γνωσεις του;
-Πλανασαι πλανην οικτραν,αν νομιζεις,οτι ο αυτοσχεδιασμος,εχει μονο τη σημασια του τουρκοτσιφτετελιου!...Ο καλος αυτοσχεδιασμος,ηταν,ειναι και θα ειναι παντα διαχρονικος φιλε μου,αρκει να εισαι ''μαγκας'' και μερακλης!...:wink:
Εχεις παρεξηγησει την εννοια,αυτοσχεδιασμος,νομιζω....:(

Ο.k φιλε μου :) ! Για δες παλι το μηνυμα μου :) !
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Βρε αδελφε,ειληκρινα,δεν σε πιανω κατι ωρες...:confused:

Αυτη τι στιγμη,τι θελεις να πεις;
-Οτι οι σημερινοι ψαλτες,δεν κανει να ακουμε Στανιτσα,επειδη εκανε αυτοσχεδιασμους,αρα ξεπερασμενος,ενω εμεις σημερα,που καθομαστε και ''ξεψειριζουμε'' την μα'ι'μου,ημαστε καλυτεροι ψαλτες και πιο εκσυγχρονισμενοι;...:confused:
-Προσβαλλεις τον κο Γιαννη,για τις γνωσεις του;
-Πλανασαι πλανην οικτραν,αν νομιζεις,οτι ο αυτοσχεδιασμος,εχει μονο τη σημασια του τουρκοτσιφτετελιου!...Ο καλος αυτοσχεδιασμος,ηταν,ειναι και θα ειναι παντα διαχρονικος φιλε μου,αρκει να εισαι ''μαγκας'' και μερακλης!...:wink:
Εχεις παρεξηγησει την εννοια,αυτοσχεδιασμος,νομιζω....:(

Αγαπητέ Ηλία, νομίζω ότι δεν έδωσες την πρέπουσα σημασία στις φατσούλες του προηγουμένου μηνύματος. Νομίζω ότι εννοούσε το εντελώς αντίθετο. Γι' αυτό άλλωστε δεν έβαλα και thanks, γιατί στην ουσί διαφωνώ, αν και η διαφωνία θα εξαιρουσε περιπτώσεις όπως του Στανίτσα.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ο.k φιλε μου :) ! Για δες παλι το μηνυμα μου :) !
Εχεις δικιο,φιλε μου,με συγχωρεις... Δεν καταλαβα οτι εννοουσες το αντιθετο... Η αληθεια ειναι,οτι τις φατσουλες,δεν τις προσεξα καθολου...:(
Ειπα και εγω....:D
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αγαπητέ φίλε Lakedaimonios

Η διαχρονική αξία του κλασσικού είναι κοινώς παραδεκτή. Από κει και πέρα όμως, η μουσική προχωράει (κι αυτό δεν σημαίνει ότι αφήνουμε το κλασσικό, αλλά ότι αναζητούμε και κάτι άλλο στην εποχή μας, όπως άλλωστε προχωρούσε ανέκαθεν η μουσική σε κάθε εποχή). Προχωράει όμως, όχι φυσικά από τον τυχόντα, όπως έχω γράψει επανειλημμένως εδώ μέσα, αλλά από ανθρώπους που έχουν ζυμωθεί μέσα στην παράδοση. Τέτοιος είναι φυσικά και ο κ. Καρασταμάτης, αφού είναι γνωστή η ψαλτική του πείρα και η αφομοίωση παραδοσιακών ακουσμάτων από μεγάλους δασκάλους. Και φυσικά έχουμε τρανά παραδείγματα αριστουργημάτων "αυτοσχεδιασμού" στα χερουβικά, όχι μόνο από τον αξεπέραστο Στανίτσα, αλλά και από άλλους μεγάλους ψάλτες (θα μνημονεύσω μόνο τον αγαπημένο μου Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο). Όταν λοιπόν ακούω αυτοσχεδιασμούς από τέτοια αναστήματα, δεν θα με πειράξει καθόλου (για να μην πω ότι το επιζητώ κιόλας...). Πολλά μέλη άλλωστε σύγχρονα, που βλέπεις γραμμένα, έχουν προέλθει από αυτοσχεδιασμούς (με πρώτο παράδειγμα τα γνωστά Κύριε ελέησον σε πλ. δ' του Στανίτσα, που λέγονται στην αρχή της θ. λειτουργίας). Ο Στανίτσας όμως, για να τα κάνει αυτά, κάθισε πρώτα απέναντι στον Πρίγγο και έλεγε "είκοσι χρόνια το ίδιο εωθινό", όπως λέει χαρακτηριστικά στη γνωστή συνέντευξη...

Η ζημία ξεκινάει από τη στιγμή που εσύ, εγώ και ο κάθε κοινός θνητός νομίζει ότι είναι Στανίτσας και, χωρίς να έχει γνώση των κλασσικών μαθημάτων πρώτα, ανεβαίνει στο αναλόγιο και τραγουδάει σκυλάδικα (γιατί περί αυτού πρόκειται, έχουμε πολλάκις άλλωστε την ευκαιρία ν' ακούσουμε τέτοια "δείγματα" από ακολουθίες που μεταδίδει το εκκλησιαστικό ραδιόφωνο...). Αυτό το πράγμα λοιπόν, χώρια που είναι και μουσικά γελοίο, ταλαιπωρεί και τους πιστούς από κάτω. Ώρες ώρες δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο ν' ακούσει κανείς, καραϊκό ψάλσιμο ή αυτά... Είχα τύχει μια φορά στο αυτοκίνητο που οι δύο εκκλησιαστικοί σταθμοί που μετέδιδαν κάποια ακολουθία είχαν τα δύο αυτά ψαλσίματα! Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα!

Εάν λοιπόν εσύ αρέσκεσαι μόνο στα κλασσικά, κάντο, δεν σε κατηγορεί κανείς, αλίμονο. Μην κατηγορείς όμως και όσους αυτοσχεδιάζουν γνωρίζοντας την παράδοση. Ο "αυτοσχεδιασμός" αυτός είναι κάτι το δημιουργικό που υπήρχε ανέκαθεν στη μουσική μας και έχει δώσει λαμπρά δείγματα τέχνης. Να κατηγορείς αυτούς που κάνουν αυτοσχεδιασμό χωρίς να έχουν τις προϋποθέσεις. Είναι σαν να λέμε τώρα να αρχίζει κάποιος ένα παραδοσιακό όργανο και να παίζει συνεχώς ταξίμια χωρίς καμία μουσική δομή (τυχαίες νότες κοινώς...) και όταν του πεις να παίξει κανα τραγουδάκι, να μην ξέρει την τύφλα του. Κάπως έτσι.

Ένα άλλο θέμα βέβαια είναι μέχρι πού μπορεί να φτάνει στην εκκλησία η ελευθερία του αυτοσχεδιασμού. Κι εδώ θα σου δώσω ένα δίκιο. Γιατί υπάρχουν συνάδελφοι που όντως έχουν φωνητικό τάλαντο, όμως προχωρούν βεβιασμένα σε αυτοσχεδιασμούς, μη όντας ζυμωμένοι με την παράδοση και όταν τους πεις τίποτα σου λένε "ε, άμα έχεις φωνή τα κάνεις αυτά, εσύ δεν έχεις, γι' αυτό μιλάς" ή "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια" και άλλα τέτοια φαιδρά, θέλοντας στην ουσία να δικαιολογήσουν την έλλειψη γνώσεών τους. Γιατί περί αυτού πρόκειται: μπορεί να κάνουν λαρυγγισμούς τεράστιους (βέβαια πολλοί από αυτούς ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι κάνουν, ενώ στην πραγματικότητα γκαρίζουν...), αλλά είναι ικανοί να σκοτώσουν στην κυριολεξία ακόμα κι ένα χερουβικό από τα μικρά του Πέτρου! Ή σου κάνουν διφωνίες και τριφωνιές αντί για ισοκράτημα και όποιον δυσανασχετεί τον σνομπάρουν: "άσε φίλε, μάθε πρώτα να ψέλνεις και μετά μας τη λες". Και λέω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό: "Εντάξει εγώ ρε φιλαράκι, φωνή δεν έχω. Όμως ο Στανίτσας, ο Πρίγγος, ο Χρύσανθος, που ΔΕΝ έκαναν τέτοιες υπερβολές που κάνεις εσύ, μήπως κι αυτοί δεν είχαν φωνή; Μήπως κι αυτοί... δεν τα έφταναν και τα έκαναν κρεμαστάρια;"
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δὲν εἶναι κακὸ νὰ ψάλλει κανείς ἀπ' ἔξω συνδυάζοντας διάφορες θέσεις ἀπο τὴν έμπειρία του καὶ τὰ ἀκούσματά του, ἀρκεῖ τὸ ἄκουσμα νὰ παραμένει σὲ ἐκκλησιαστικὰ πλαίσια.

Ὅποιος δὲν μπορεῖ φυσικὰ καὶ πρέπει νὰ ψάλλει ἀπὸ διφθέρας ...

Αὐτὸ κάνω κι ἐγώ. Δὲν σημαίνει ὅμως πὼς ὅταν βρέθηκα κάπου χωρὶς μουσικὸ βιβλίο δὲν ἔψαλλα χερουβικὸ καὶ κοινωνικό καὶ ἄξιον ἐστιν. Κὰι σίγουρα δὲν ἦταν τοῦ Πέτρου οὕτε ὅμως καὶ τοῦ ... χότζα.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Ηλία, νομίζω ότι δεν έδωσες την πρέπουσα σημασία στις φατσούλες του προηγουμένου μηνύματος. Νομίζω ότι εννοούσε το εντελώς αντίθετο. Γι' αυτό άλλωστε δεν έβαλα και thanks, γιατί στην ουσί διαφωνώ, αν και η διαφωνία
θα εξαιρουσε περιπτώσεις όπως του Στανίτσα
.

Σωστος !!! Αλλωστε μιλησα μονο για Στανιτσα !!!
 
H παρουσα ηχογραφηση,ειναι σημερινη.
Ειναι απο τον Ι. Ν. Υπαπαντης του Κυριου Περιστεριου(Λακωνια),οπου ο αγαπητος φιλος,συναδελφος και εκλεκτο μελος του forum κος Ι. Καρασταματης,εψαλλε στην πανηγυρη μας,(Εσπερινο-Θ. Λειτουργια)επειτα απο προσκληση μου.
Για να ακουσουμε το παρακατω χερουβικο,προς τερψην,διδαχη και ωφελεια ολων μας!...:cool:
Καλη ακροαση!
Αγαπητέ Γιάννη,
ο ρυθμός, το ύφος και το ήθος του μέλους σε απόλυτη συμμετρία,
τα διαστήματα καθαρά,
η εκτέλεση με βαση τα κωνσταντινουπολίτικα ακούσματα,
η ερμεινεία με εμφανή την προσωπική σου πινελιά της μουσικής σου εμπειρίας και ιδιοσυγκρασίας.
Ο αυτοσχεδιασμός που πετυχαίνεις, κινούμενος εντός των ορίων των ηδη παραδεδομένων ακουσμάτων των παλαιών δασκάλων, ζώντων ή κεκοιμημένων, δίνει στην παράδοσιακή μας μουσική την συνέχειά της στον αιώνα που διανύουμε...
Τι να πω...
Απολαμβάνω το άκουσμα, τη φωνή, το ηχόχρωμα...!
Καλή συνέχεια.
 
Top