Ηχογραφήσεις του Άρχοντα στον κ. Δημήτριο Νεραντζή κατά τη νοσηλεία του στο Νοσοκομείο Ευαγγελισμός.

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όπως και σας το έταξα και αλλού, αρχίζω να τα ανεβάζω. Πράγματι θησαυρός αυτά που φρόντισε να καταγράψει ο κ. Νεραντζής από τον Άρχοντα Κωνσταντίνο Πρίγγο! Μόνο που να ξέρετε ότι θα τα καθυστερήσω λίγο γιατί είναι πολύ χρονοβόρο το κόψιμο. Δεν υπάρχουν πάντα και διακριτά σημεία διαχωρισμού των κομματιών...
Ανεβάζω το α' μέρος (1η κασέτα). Θα ακολουθήσουν εν καιρώ το γ' και το δ', καθώς το β' δεν το έχω ακόμη στα χέρια μου. Η μήτρες για την ψηφιοποίηση είναι οι κασέτες του Άρχοντος Α' Δομεστίχου της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Μιλτιάδη Παππά, ο οποίος με τη σειρά του είχε σαν μήτρες τα καρούλια του κ. Δημητρίου Νεραντζή. Από τις ηχογραφήσεις αυτές συμπληρώθηκαν και οι πλάγιοι ήχοι στο Αναστασιματάριο του Πρίγγου.

[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ), 13/10/09] Το σχετικό υλικό αποσύρθηκε, για πληροφορίες δείτε εδώ.
 
Last edited by a moderator:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πράγματι θησαυρός ...

Συγκινητικό ντοκουμέντο, δάκρυσα στο τραίνο σήμερα ακούγοντας αποσπάσματα από αυτά. Ακόμα και άρρωστος, η εκτέλεσή του σε καθηλώνει. Ο Θεός να αναπαύει την ψυχή του. Πολλές ευχαριστίες ανήκουν και στον κ. Νερατζή που είχε την προνοητικότητα τότε να συλλέξει αυτό το θησαυρό για εμάς σήμερα να τον ακούμε και να μαθαίνουμε. Και σε σένα Γιάννη για τον κόπο σου.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανέβασα το γ' μέρος των ηχογραφήσεων του Άρχοντα στον Νεραντζή. Ο Άρχων είναι πράγματι θησαυρός! Αν και κλινήρης, παραδίδει μαθήματα εκτέλεσης, συμβουλεύει, εξιστορεί και... γράφει ιστορία! Προσέξτε την απλότητα και μεγαλοπρέπεια των θέσεων των παρακλητικών κανόνων! Τίποτε παράτονο, τίποτε τραγουδιστικό! Κάτι πολύ διαφορετικό και σοβαρότερο από αυτό που έχουμε συνηθίσει να ακούμε!

[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ), 13/10/09] Το σχετικό υλικό αποσύρθηκε, για πληροφορίες δείτε εδώ.
 
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Με συγχωρείτε για την καθυστέρηση, αλλά τελευταία δεν μου βρίσκεται αρκετός χρόνος να ασχοληθώ με κοψίματα ηχογραφήσεων κλπ και περιορίζομαι στο να παρακολουθώ το forum και απαντώ όπου νομίζω πως οφείλω. Το δ' μέρος το έχω ήδη κομμένο σε tracks ως ένα σημείο και πρέπει να συνεχίσω. Θα το κάνω μέσα στην εβδομάδα. Το β' μέρος ούτε κι εγώ το έχω πάρει ακόμη, αλλά ελπίζω πως θα το πάρω σύντομα και θα το ανεβάσω.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχει καταντήσει serial η ηχογράφηση αυτή!:eek:

Την ανεβάζω σήμερα σαν μνημόσυνο στο μεγάλο αυτό δάσκαλο που εχθές θα γιόρταζε τα ονομαστήριά του και σαν κέρασμα γιατί σήμερα έχω γενέθλια!

Το β' μέρος ούτε κι εγώ το έχω ακόμα. Όταν το πάρω, θα το καταλάβετε!:cool:

[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ), 13/10/09] Το σχετικό υλικό αποσύρθηκε, για πληροφορίες δείτε εδώ.
 
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όπως μου παρατήρησε ο αγαπητός φίλος Δημήτρης Σκρέκας, το μεγαλύτερο μέρος είναι η γνωστή ηχογράφηση στο Λουτράκι. Έχει, βέβαια, και πολλά μέλη που δεν έχουν ξανανεβεί από την ηχογράφηση αυτή. Δεν ξέρω τι έγινε. Ήταν, πάντως, έτσι τα πρωτότυπα καρούλια του κ. Νεραντζή απ' όπου γράφηκαν οι κασέτες.
 
Top