Ηχογραφήσεις συνθέσεων Θεοφάνους Βατοπαιδινού

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Αν και δεν πρόκειται για μέλος του forum, άνοιξα το θέμα αυτό για να συγκεντρώσουμε τα όσα μέλη του έχουν ανέβει κατά καιρούς...πρόκειται για πολύ σπουδαίο μελοποιό της νεώτερης γενιάς των Αγιορειτών πατέρων...

Υ.Γ.προτείνω αυτή η ενότητα να ονομαστεί "Ανθολογίες" όπου θα μπορεί κάποιος να βρει συγκεντρωμένες τις συνθέσεις μελοποιών γενικότερα και όχι μόνο των μελών του forum...
 

Attachments

  • cebacf85cf81ceb9ceb1cebaceae-cebfcf81ceb8cebfceb4cebfcebeceafceb1cf82-5.jpg
    768.1 KB · Views: 258

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Λειτουργικά Μιχ.Χατζηαθανασίου και Θεοφάνους ιεροδιακόνου του Βατοπαιδινού της θ.λειτουργίας του Μεγ.Βασιλείου σε ήχο α' εκ του ΚΕ κατά τα πρότυπα των παλαιών...άλλο ένα δείγμα της σύγχρονης Αγιορετικής δημιουργίας στον χώρο της ψαλτικής...από εδώ
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
(....) Θεοφάνους ιεροδιακόνου του Βατοπαιδινού της θ.λειτουργίας του Μεγ.Βασιλείου σε ήχο α' εκ του ΚΕ κατά τα πρότυπα των παλαιών (...)

Τα της θ.λειτουργίας του Μεγ.Βασιλείου σε ήχο α' εκ του ΚΕ υπάρχουν σε μουσικό κέιμενο ; ευχαριστώ
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Δυστυχώς δεν έχω τα κείμενα...

Δεν πειράζει, φτάνει που μπήκες στον κόπο ν ααπαντήσεις.:wink:
σε συμπαθούμε κι έτσι (χωρίς κείμενα)..........
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Τα της θ.λειτουργίας του Μεγ.Βασιλείου σε ήχο α' εκ του ΚΕ υπάρχουν σε μουσικό κέιμενο ; ευχαριστώ

Τα μοναστήρι δεν τα διάθέτει γιατι πρόκειται να τα εκδόσει....δεν θέλω σχόλια...:wink::wink:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Καλοφωνικός ειρμός Ενώτισαι τους στεναγμούς της ψυχής μου μέλος Θεοφάνους ιεροδιακόνου του Βατοπαιδινού σε ερμηνεία από τον ιερομόναχο Μάξιμο τον Βατοπαιδινό...θαυμάσια σύνθεση, δείγμα της σημερινής Αγιορειτικής μελουργίας.

http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=4462
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Από την αγρυπνία της Παναγίας της Παραμυθίας
 

Attachments

  • thimiata-2cebaceb1cf84ceb5cf85ceb8cf85cebdceb8ceaecf84cf89.jpg
    341.1 KB · Views: 142

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Το παρόν θέμα (αφού άλλαξε τίτλο) μεταφέρθηκε από τα μουσικά κείμενα στις ηχογραφήσεις.

Τα μοναστήρι δεν τα διαθέτει γιατί πρόκειται να τα εκδώσει....δεν θέλω σχόλια...:wink::wink:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Το παρόν θέμα μεταφέρθηκε στη νέα υποενότητα των ηχογραφήσεων "Αφιερώματα Μελοποιών". Μπορείτε να συμπληρώσετε το θέμα, παραπέμποντας σε διάφορες ηχογραφήσεις μελών/συνθέσεων Θεοφάνους Βατοπαιδινού, που υπάρχουν στο Ψ ή αλλοὐ.
 
Top