Ηχογραφήσεις πανηγύρεως Αγ.Κωνσταντίνου του Υδραίου

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Σας παραθέτουμε το παρόν Χερουβικόν όπως εψάλλη από την ταπεινότητά μου στην φετινή πανήγυρι του Αγ.Κωνσταντίνου του Υδραίου. Πλαισιώνομαι από ομάδα συναδέλφων και πολύ φίλων μου τους οποίους θερμά ευχαριστώ και τους το αφιερώνω με πολλή αγάπη.
 

Attachments

  • Χερουβικός ύμνος εις πλ.Δ΄Ηχον.mp3
    11 MB · Views: 344

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Σας παραθέτουμε το παρόν Χερουβικόν όπως εψάλλη από την ταπεινότητά μου στην φετινή πανήγυρι του Αγ.Κωνσταντίνου του Υδραίου. Πλαισιώνομαι από ομάδα συναδέλφων και πολύ φίλων μου τους οποίους θερμά ευχαριστώ και τους το αφιερώνω με πολλή αγάπη.

Ευχαριστίες για το σπάνιο άκουσμα. Η μουσική είναι από στήθους αυτοσχεδιασμός, ή στηρίζεται σε γραπτό κείμενο; Αν ναι, τίνος είναι η σύνθεση; Δική σας, του δασκάλου σας, κάποιου άλλου;


Ευχαριστώ κ Καλή Χρονιά,
Δ.


Υγ Θα ήθελα με την αρκετά πλούσια φωνή σας να σας άκουγα και σε επώνυμες συνθέσεις ( πχ στα Χερουβικά του Άρχοντος Θρ. Στανίτσα κλπ)
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ευχαριστίες για το σπάνιο άκουσμα. Η μουσική είναι από στήθους αυτοσχεδιασμός, ή στηρίζεται σε γραπτό κείμενο; Αν ναι, τίνος είναι η σύνθεση; Δική σας, του δασκάλου σας, κάποιου άλλου;


Ευχαριστώ κ Καλή Χρονιά,
Δ.


Υγ Θα ήθελα με την αρκετά πλούσια φωνή σας να σας άκουγα και σε επώνυμες συνθέσεις ( πχ στα Χερουβικά του Άρχοντος Θρ. Στανίτσα κλπ)

Σας ευχαριστω για την αγαπη σας και τα καλα σας λογια! Η μουσικη ειναι δικη μου αλλα οχι ουρανοκατεβατη! Βασιζεται ως προς τη θεμελιακη της δομη σε ακουσματα του σεβαστου μου διδασκαλου αρχοντος Δημητριου Ιωαννιδη και δευτερευοντως σε ακουσματα του Αρχοντος Θρασυβουλου Στανιτσα. Να ειστε καλα!:)
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μερακλιδικο ψαλσιμο,που βγαινει απο την ψυχη και απο την καρδια σου,φιλε μου Γιαννη!!:cool:
Να εισαι παντα καλα!!...:)
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Xρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους εύχομαι!!!!

Τι να πω εγω για τον Γιάννη??Καταρχήν είναι ένας σωστός Άρχων.Η στάση του πάνω στο αναλόγιο αλλά και απο θέμα εκκλησιαστικής τάξεως ήταν άψογος!!!Ψάλταρος με τα όλα του!!!!Το χερουβικό όπως και όλα οσα είπε ο Γιάννης ήταν τέλεια!!!!Ψάλσιμο βγαλμένο μέσα απο την ψυχή του!!!!Στο χερουβικό όλοι τον χαζεύαμε-τι λέει το άτομο έλεγα από μέσα μου-!!!

Γιάννη να σαι πάντα καλά,γερός και δυνατός !!!!Να σ ακούμε και να ευφραίνεται η ψυχή μας!!!!
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Να τα ακούει αυτά ο Χαρδαβέλλας Ευγένιος, μήπως μάθει πώς ψάλλονται τα Χερουβικά.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Να τα ακούει αυτά ο Χαρδαβέλλας Ευγένιος, μήπως μάθει πώς ψάλλονται τα Χερουβικά.

Αν στρωθει οπως πρεπει,εχει ελπιδες να μαθει! Ο λαιμος του σιγουρα τον βοηθαει. Απο κει και περα ειναι θεμα δουλειας δουλειας και δουλειας!
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
.....ωραιο χερουβικο ....Γιαννη....
το φετινο.....στην Υδρα;;´...
πολυ καλο ......απο που το λες ....του Δασκαλου.....ειναι;;;;

Σ ευχαριστω πολυ Τακη μου! Ναι το φετινο στην Υδρα ειναι. Κατ αρχην σιγουρα δεν ειναι δικο μου...κατα βασιν ειναι του δασκαλου μου και με στανιτσικες πινελιες...για σιροπακι...!
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Σ ευχαριστω πολυ Τακη μου! Ναι το φετινο στην Υδρα ειναι. Κατ αρχην σιγουρα δεν ειναι δικο μου...κατα βασιν ειναι του δασκαλου μου και με στανιτσικες πινελιες...για σιροπακι...!

...:).Το καταλαβα με την πρωτη.....ωραιο....
επι τη ευκαιρια ....πηγενε στις δικες μου αναρτησεις ...ανεβασα τα ...καλαντα που είπαμε στον Πορο ...με τον Χαβιαρλη....
 
Last edited by a moderator:

giorgos nikakis

Μέλος
Σας παραθέτουμε το παρόν Χερουβικόν όπως εψάλλη από την ταπεινότητά μου στην φετινή πανήγυρι του Αγ.Κωνσταντίνου του Υδραίου. Πλαισιώνομαι από ομάδα συναδέλφων και πολύ φίλων μου τους οποίους θερμά ευχαριστώ και τους το αφιερώνω με πολλή αγάπη.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΜΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΘΑ ΤΟ ΠΩ ------ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥΒΟΛΟ -------


!!!!!!! Ε Υ Γ Ε !!!!!!!!!
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΜΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΘΑ ΤΟ ΠΩ ------ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥΒΟΛΟ -------


!!!!!!! Ε Υ Γ Ε !!!!!!!!!

Γιωργο μου ''πολυβολο''? Κοιτα βρε και δεν το ειχα καταλαβει...:D σ ευχαριστω πολυ για την αγαπη σου!!!
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Γλυκο ακουσμα φιλε Γιαννη! Ευχαριστουμε πολυ για το υπεροχο Χερουβικο!
 
S

Sotres

Guest
Να εισαι καλα φιλε Μιχαλη!

Πολύ ωραία φωνή!!! Τεχνίτης μεγάλος!!!! Μπράβο σας.
Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζουν οι ερμηνείες αυτές στο χώρο της Λατρείας. Κάθησα και άκουσα το Χερουβικό το οποίο είχε διάρκεια περίπου 10 λεπτά και με παραξένεψε το γεγονός ότι από τα 10 λεπτά τα 2 λεπτά και 45 δεύτερα ήταν η λέξη Τριάδι, δημιουργώντας μία ατονία-στασιμότητα στη ροή του μέλους. Καταπληκτικός ήχος και ευστροφία φωνής χωρίς όμως αναφορά σε γραπτή Παράδοση. Επιρροές Στανίτσα και ερμηνεία που πολλές φορές αισθάνεσαι ότι ακούς τον ίδιο τον Στανίτσα. Θερμά συγχαρητήρια για το επίπεδο της φωνής σας και της τέχνης σας.

(Θα λέγατε το συγκεκριμένο Χερουβικό σε ένα μοναστήρι ή στον Πατριαρχικό ναό;)
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Πολύ ωραία φωνή!!! Τεχνίτης μεγάλος!!!! Μπράβο σας.
Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζουν οι ερμηνείες αυτές στο χώρο της Λατρείας. Κάθησα και άκουσα το Χερουβικό το οποίο είχε διάρκεια περίπου 10 λεπτά και με παραξένεψε το γεγονός ότι από τα 10 λεπτά τα 2 λεπτά και 45 δεύτερα ήταν η λέξη Τριάδι, δημιουργώντας μία ατονία-στασιμότητα στη ροή του μέλους. Καταπληκτικός ήχος και ευστροφία φωνής χωρίς όμως αναφορά σε γραπτή Παράδοση. Επιρροές Στανίτσα και ερμηνεία που πολλές φορές αισθάνεσαι ότι ακούς τον ίδιο τον Στανίτσα. Θερμά συγχαρητήρια για το επίπεδο της φωνής σας και της τέχνης σας.

(Θα λέγατε το συγκεκριμένο Χερουβικό σε ένα μοναστήρι ή στον Πατριαρχικό ναό;)

Σας ευχαριστω. Σε μοναστηρι ισως να το ελεγα. Στον Πατριαρχικο Ναο ποτε.
 
S

Sotres

Guest
Σας ευχαριστω. Σε μοναστηρι ισως να το ελεγα. Στον Πατριαρχικο Ναο ποτε.
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας κ. Καρασταμάτη . Καλά σας μέρα.
 
Top