Ηχογραφήσεις εκπομπών

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Στα πλαίσια μια προσπάθειας που κάνω να ανέβουν οι περισσότερες εκπομπές οι οποίες αφορούν την βυζαντινή μας μουσική και παράδοση ευχαριστώ όλα τα μέλη της σελίδας αλλά και τους δημιουργούς των εκπομπών για τα καλά τους λόγια όπως και τον διαχειριστή της σελίδας για την φιλοξενία και την στήριξη
Προσπαθούμε εγώ και οι συνεργάτες μου με τεχνική βοήθεια να μην χάνουμε και να μπορούμε όσο το δυνατόν να τις ηχογραφούμε όταν αυτές παίζονται για να τις ανεβάζουμε έπειτα στο ψαλτολογιον και όλα αυτά για κοινό όφελος της σελίδας αλλά και των συναδέλφων αλλά και για αυτούς που βρίσκονται μακριά και δεν τις έχουν ακούσει ποτέ αυτές τις συγκεκριμένες εκπομπές οι οποίες υπάρχουν στην ενότητα ηχογραφήσεις ραδιοφωνικές εκπομπές
Είμαστε σε επαφή με μερικούς παραγωγούς όπως του κυρίου λιναρδακη του κυρίου Νικόλαου του κυρίου χατζηχρονογλου και Ειρηναίου Νακου και άλλων
Μερικές φόρες λόγο τεχνικών δυσκολιών η φόρτου εργασίας δεν είναι δυνατόν να γίνουν πάντα η ηχογραφήσεις
Και θέλω να ευχαριστήσω και όλα τα μελή μας που ανεβάζουν τις συγκεκριμένες εκπομπές και άλλες οι οποίες σχετίζονται με την βυζαντινή μουσική
Και κάνω αυτήν την αναφορά διότι πληροφορούμε ότι υπάρχει πολύς κόσμος ο όποιος έχει δείξει μεγάλο ενδιαφέρον
Και είναι και μια πρόταση ως προς τον διαχειριστή της σελίδας για να οργανώσουμε μια μουσική βιβλιοθήκη στην οποία θα μπορεί κάποιος να ακούσει αλλά να κάνει και μια αναζήτηση παλαιών εκπομπών αρχείο αλλά και εάν κάποιος δεν πρόλαβε να την ακούσει ζωντανά να μπορεί να την ακούσει μέσω τις σελίδας μας

Σας ευχαριστώ όλους
Αλέξιος Νικολουτσοπουλος
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Αν έχεις την εκπομπή του π. Ειρηναίου 1-12-08 με τον φίλο μου τον Στέλιο Κοντακιώτη, Πρωτοψάλτη της Ευαγγελίστριας Τήνου θα σου ήμουν ευγνώμων.
Είχα μάθημα και δεν την άκουσα......
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αν έχεις την εκπομπή του π. Ειρηναίου 1-12-08 με τον φίλο μου τον Στέλιο Κοντακιώτη, Πρωτοψάλτη της Ευαγγελίστριας Τήνου θα σου ήμουν ευγνώμων.
Είχα μάθημα και δεν την άκουσα......

εχει ανεβει εδω
http://psaltologion.com/showthread.php?t=269
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αν έχεις την εκπομπή του π. Ειρηναίου 1-12-08 με τον φίλο μου τον Στέλιο Κοντακιώτη, Πρωτοψάλτη της Ευαγγελίστριας Τήνου θα σου ήμουν ευγνώμων.
Είχα μάθημα και δεν την άκουσα......

Νίκο, ήδη την έχει ανεβάσει ο Αλέξιος εδώ http://analogion.com/forum/showthread.php?p=21487#post21487
 
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Θέλω να παρακαλέσω τα μέλη του ψαλτολογίου να ηχογραφούν τις εκπομπές που παίζουν από τους Ρ/Σ. Δεν είναι σωστό να τα περιμένουμε όλα από τον αγαπητό Αλέξιο ή 2-3 άλλους. Υπάρχουν εύκολα προγραμματάκια με τα οποία μπορεί ο καθένας εύκολα να ηχογραφήσει τους σταθμούς που μεταδίδονατι μέσω διαδικτύου.
Υπενθυμίζω ότι κάθε Σάββατο απόγευμα 17:00 έως 17:30 ακούγεται η εκπομπή του Νίκου Νικολάου στην Εκκλησία της Ελλάδος. Επαναλαμβάνεται το πρωί της Κυριακής στις 6:00 πάλι απ' τον ίδιο σταθμό.
Επίσης, στην Πειραϊκή Εκκλησία υπάρχουν δύο ημίωρες εκπομπές κάθε Σάββατο απόγευμα στις 18:30 και κάθε Κυριακή μεσημέρι στις 15:30.
Ακόμα, Κυριακή πρωί 6:00 έως 7:00 μεταδίδεται από το κρατικό ραδιόφωνο η εκπομπή του Λυκ. Αγγελόπουλου και των συνεργών του.
Τέλος, Κυριακή απόγευμα 19:00 έως 20:00 ο Γεώργιος Χατζηχρόνογλου έχει τη δική του εκπομπή στην Εκκλησία της Ελλάδος [μαζί με τα μαθήματα].
Φυσικά, να μην ξεχνάμε τον δικό μας Βαγγέλη Λιναρδάκη με τις δύο εκπομπές από το www.iak.gr κάθε Σάββατο και Κυριακή 20:00 έως 21:00.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σαν συνεχεια στο μηνυμα του Λεωνιδα , να προσθεσω την εκπομπη του π. Ειρηναιου Νακου καθε Δευτερα στον σταθμο της εκκλησιας της Ελλαδος , στις 18.00' ή 19.00'(δεν θυμαμαι ακριβως) και τις εκπομπες της κ. Αριεττας Παλιατσαρα στο τριτο προγραμμα της ελληνικης ραδιοφωνιας , καθε Σαββατο & Κυριακη , ωρα 06.00'-07.00' .
Και βεβαια καποιοι να προσπαθησουν να ηχογραφουν οποιες εκπομπες μπορουν και να τις ανεβαζουν . Ευχαριστω .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Συμπληρωματικά, ἐπιτρέψατέ μου, νά προσθέσω κι ἐγώ τήν ἐγγραφή τῶν ἐσπερινῶν τοῦ Σαββάτου ἀπό τόν Ἱ. Ν. Ἁγ. Εἰρήνης ὁδ. Αἰόλου Ἀθηνῶν ἀπό τόν Ρ/Σ τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος ἀπό τίς 6.00 τό ἑσπέρας, ἄν καί δέν πρόκειται περί ἐκπομπῆς.
Νομίζω ὅτι μιά καταγραφή ἔστω μιᾶς περιόδου καί τῶν ὀκτώ ἤχων θά ἦτο ἐπωφελής, καθώς καί πολλές ἄλλες φορές ἄλλων περιόδων καί περιπτώσεων.
Καί τοῦτο διότι φρονῶ ὅτι σέ αὐτόν τόν Ναό οἱ ἀκολουθίες τελοῦνται ὑποδειγματικά. Κατ᾿ ἐμέ ἀπό πάσης ἀπόψεως, ἀλλά ἀναμφισβήτητα ἀπό πλευρᾶς τυπικοῦ, ἱερατικῆς καί ἱεροψαλτικῆς συλλειτουργίας.


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Και είναι και μια πρόταση ως προς τον διαχειριστή της σελίδας για να οργανώσουμε μια μουσική βιβλιοθήκη στην οποία θα μπορεί κάποιος να ακούσει αλλά να κάνει και μια αναζήτηση παλαιών εκπομπών αρχείο αλλά και εάν κάποιος δεν πρόλαβε να την ακούσει ζωντανά να μπορεί να την ακούσει μέσω τις σελίδας μας

Ευχαριστώ θερμά τον Αλέξη για τον κόπο του και την προσφορά των ηχογραφήσεων. Θα ήταν πολύ καλό να γίνει αυτό που προτείνει αλλά θέλει λίγο χρόνο να σκεφτούμε τις λεπτομέρειες για το πώς μπορεί να γίνει αυτό.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Έχω μία απορία: Πως γίνεται τις διάφορες ραδιοφωνικές εκπομπές να ανεβάζουν πεντε [5] περίπου άνθρωποι επί μονίμου βάσεως και να τις κατεβάζουν τριάντα [30] και βάλε;;;
Νομίζω ότι πρέπει να βοηθούν όλοι στο εν λόγω "έργο".
Τουλάχιστον όσοι κατεβάζουν έχουν την "ηθική υποχρέωση" και να ανεβάζουν. Αυτή είναι η γνώμη μου. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Τουλάχιστον όσοι κατεβάζουν έχουν την "ηθική υποχρέωση" και να ανεβάζουν. Αυτή είναι η γνώμη μου. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.

Δεν κάνεις ΚΑΘΟΛΟΥ λάθος.

Αλλά να σου πω κάτι; δυστυχώς ισχύει το "στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα", ότι και να γράψεις σε... γράφουν στην κυριολεξία.

Δες και αντίστοιχα μηνύματα εδώ και εδώ.

Φιλότιμο μηδεν...

Η γαϊδουριά στο μεγαλείο της Λεωνίδα...

Αλλά ΜΗΝ ΣΚΑΣ που λέμε, κάνε το μεράκι σου όπως όλοι οι μερακλήδες και απόλαυσέ το :)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Λεωνίδας;22052 said:
Έχω μία απορία: Πως γίνεται τις διάφορες ραδιοφωνικές εκπομπές να ανεβάζουν πεντε [5] περίπου άνθρωποι επί μονίμου βάσεως και να τις κατεβάζουν τριάντα [30] και βάλε;;;
Νομίζω ότι πρέπει να βοηθούν όλοι στο εν λόγω "έργο".
Τουλάχιστον όσοι κατεβάζουν έχουν την "ηθική υποχρέωση" και να ανεβάζουν. Αυτή είναι η γνώμη μου. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.

Δεν κάνεις ΚΑΘΟΛΟΥ λάθος.

Αλλά να σου πω κάτι; δυστυχώς ισχύει το "στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα", ότι και να γράψεις σε... γράφουν στην κυριολεξία.

Δες και αντίστοιχα μηνύματα εδώ και εδώ.

Φιλότιμο μηδεν...

Η γαϊδουριά στο μεγαλείο της Λεωνίδα...

Αλλά ΜΗΝ ΣΚΑΣ που λέμε, κάνε το μεράκι σου όπως όλοι οι μερακλήδες και απόλαυσέ το :)

Αγαπητοι Λεωνιδα και Ευθυμη
Καποιοι (πολυ λιγοι) κοπιαζουν και προσφερουν και καποιοι (οι πἀρα πάρα πολοι) , καρπωνονται τον κοπο των πολυ λιγων .
Και αφου ''μας γραφουν'' , οπως λεει ο Ευθυμιος , ας τους γραψουμε και εμεις .
Εχετε να προτεινετε καποια λυση ;
Ας απαντησει και οποιος αλλος φιλος θελει . Αν θελει ο κυριος διαχειριστης , ας ανοιξει σχετικο θεμα , οπου ο καθενας να καταθεσει τις σχετικες αποψεις του .
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Και αφου ''μας γραφουν'' , οπως λεει ο Ευθυμιος , ας τους γραψουμε και εμεις .
Εχετε να προτεινετε καποια λυση ;

Υπάρχει ένα σενάριο "επιστημονικής φαντασίας" Ευάγγελε.

Όπως υπάρχει βάση δεδομένων των μηνυμάτων κάθε μέλους, ίσως μπορεί να υπάρξει και βάση δεδομένων μόνο των συννημένων αρχείων που ανέβασε το κάθε μέλος.

Αυτό είναι η αρχή.

Ακολούθως θα πρέπει να υπάρξει η δυνατότητα μέσω ΠΜ να επισυνάπτονται και αρχεία.

Θα μπορεί κάποιος δηλαδή έχωντας τα στοιχεία της προσφοράς ΚΑΘΕ μέλους να επιλέγει αν θα ανεβάζει το αρχείο του για όλους ή αν θα το στέλνει με ΠΜ σε ΟΠΟΙΟ μέλος ΕΠΙΘΥΜΕΙ. (πρέπει να υπάρξει και δυνατότητα πολλαπλής αποστολής του αρχείου σε πολλά μέλη ταυτόχρονα).

Αυτό ίσως για κάποια αρχεία που νομίζει ότι είναι σημαντικά.

ΕΠΙΣΗΣ, στην βάση αυτή που προανέφερα, θα μπορεί να φαίνεται ΠΟΙΑ αρχεία ανέβηκαν για όλους και ΠΟΙΑ με ΠΜ, ώστε οι μη φιλότιμοι να βλέπουν τι έχασαν ΜΠΑΣ και ΦΙΛΟΤΙΜΗΘΟΥΝ και ενεργοποιηθούν σχετικά.

Η λίστα θα είναι βοηθητική, δηλαδή θα προτάσσονται τα μέλη που έχουν ανεβάσει τα περισσότερα ώστε να μην τους ψάχνουμε. Θα επιλέγονται με κάποιο κουτάκι σε ποια μέλη θα σταλεί το αρχείο με ΠΜ και τελείωσε η δουλειά.

Θα ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ βέβαια η δυνατότητα να ανεβεί το αρχείο για όλους, ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ όμως ο αποστολέας.

Πάντως, ΔΕΝ θα υπάρχει πρακτική δυσκολία επιλογής, γιατί τα ενεργά στο θέμα αυτό μέλη είναι... μπορώ να σου τα πω απέξω, τόσο λίγα είναι...

Τέλος πάντων, είναι λίγο "κουφό" αυτό, ΠΑΝΤΩΣ είναι καλό και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μεμπτό ή οτιδήποτε καθώς ο αποστολέας είναι και ο κάτοχος του αρχείου του και θα στέλνει ό,τι θέλει ΟΠΟΥ θέλει χωρίς ΚΑΜΙΑ παρεξήγηση:

...σε όλους ή στους φιλότιμους που επιλέγει.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Εχετε να προτεινετε καποια λυση ;
Ας απαντησει και οποιος αλλος φιλος θελει . Αν θελει ο κυριος διαχειριστης , ας ανοιξει σχετικο θεμα , οπου ο καθενας να καταθεσει τις σχετικες αποψεις του .

Υπάρχει σχετικό θέμα Περί ευγνωμοσύνης και αχαριστίας στην προσφορά ηχογραφήσεων και έχει ξανασυζητηθεί στο Προσφορά ηχογραφήσεων.

Η θέση μου ήταν και είναι οτι στην προσφορά δεν πρέπει να υπάρχουν διαχωρισμοί φιλότιμων προνομιούχων και μη φιλότιμων μη προνομιούχων. Εάν κάποιος ωφελείται από το φόρουμ και δεν προσφέρει πίσω τίποτα, πάλι ωφέλεια είναι για την ψαλτική. Εάν προσφέρει κάτι πίσω, ακόμα μεγαλύτερη ωφέλεια. Μακάρι να προσέφεραν όλοι από κάτι!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τουλάχιστον εγώ όταν ανεβάζω κάτι το κάνω για κοινή ωφέλεια. Όποιος το υλικό που έχει είτε έχει δέσμευση να μην το μοιραστεί, είτε θεωρεί πως δεν είναι αξιόλογο, είτε θέλει να το πάρει μαζί του στον τάφο του, έχει κάθε δικαίωμα να μην το ανεβάσει. Επίσης, όποιος είναι αχάριστος, πρόβλημά του. "Ουχί οι δέκα εκαθαρίσθησαν; Οι δε εννέα πού;".
Δεν το κάνουμε για το "ευχαριστώ", αλλά σου κακοφαίνεται όταν δεν το ακούς. Από τις 173 που μου λέει το mediafire κατέβηκε η ηχογράφηση των Δανιηλαίων-Καρτσωναίων το 1961 μόλις έξι άτομα ευχαρίστησαν με γραπτό μήνυμα και τρεις με Thanks, δύο στο μήνυμά μου και ένα σε ένα από τα ευχαριστήρια. Σύνολο εννιά... Δεν πειράζει. Και εγώ παλιότερα ξεχνούσα να ευχαριστώ, αλλά απαντούσα πάντοτε σε είδος...
Δεν πειράζει! Ο στόχος μας είναι να τα θέσουμε εις κοινόν ώφελος. Πιο άσχημο μου ακούγεται να συστήσουμε μια κλίκα μέσα στην οποία μέσα μόνο θα ανταλλάζουμε. Είναι και απόκλιση από το στόχο μας αυτό. Άλλωστε, σαν ψάλτες, έχουμε μάθει να μην ακούμε και πολλά "ευχαριστώ". Συνήθως το αντίθετο γίνεται! Γιατί να μας κακοφανεί εδώ;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Λεωνίδας;22052 said:
Έχω μία απορία: Πως γίνεται τις διάφορες ραδιοφωνικές εκπομπές να ανεβάζουν πεντε [5] περίπου άνθρωποι επί μονίμου βάσεως και να τις κατεβάζουν τριάντα [30] και βάλε;;;
Νομίζω ότι πρέπει να βοηθούν όλοι στο εν λόγω "έργο".
Τουλάχιστον όσοι κατεβάζουν έχουν την "ηθική υποχρέωση" και να ανεβάζουν. Αυτή είναι η γνώμη μου. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.
Κοίτα να δεις Λεωνίδα. Δεν ξέρω για όλους, αλλά να μιλήσω για εμένα. Δεν μπορώ να είμαι στο pc μου την ώρα των εκπομπών ούτε έχω πάντα τον χρόνο να κάτσω να τις γράψω.

Εν τούτοις τις κατεβάζω και σας ευχαριστώ για τον κόπο σας. Και για να μην πεις "εντάξη, εσύ έχεις ανεβάσει παλιότερα", υπάρχουν και μέλη που είναι νεώτερα και είτε δεν έχουν την γνώση για να το κάνουν, είτε δεν έχουν αρχείο να ανεβάσουν.

Μην περιμένεις ανταπόδοση γι αυτό που κάνεις. Άλλωστε αν περιμέναμε κάτι τέτοιο κανείς μας δεν θα ανέβαζε τίποτα.

Και συμφωνώ απόλυτα με το παρακάτω:
Πιο άσχημο μου ακούγεται να συστήσουμε μια κλίκα μέσα στην οποία μέσα μόνο θα ανταλλάζουμε. Είναι και απόκλιση από το στόχο μας αυτό. Άλλωστε, σαν ψάλτες, έχουμε μάθει να μην ακούμε και πολλά "ευχαριστώ". Συνήθως το αντίθετο γίνεται! Γιατί να μας κακοφανεί εδώ;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
"ὁ σπείρων φειδομένως φειδομένως καὶ θερίσει͵
καὶ ὁ σπείρων ἐπ΄ εὐλογίαις ἐπ΄ εὐλογίαις καὶ θερίσει.
ἕκαστος καθὼς προῄρηται τῇ καρδίᾳ͵
μὴ ἐκ λύπης ἢ ἐξ ἀνάγκης͵
ἱλαρὸν γὰρ δότην ἀγαπᾷ ὁ θεός"
(Κορινθ. Β΄, θ 6-7)
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
ἱλαρὸν γὰρ δότην ἀγαπᾷ ὁ θεός"

Πέρα από όσα λέμε, αυτή η φράση είναι σε τελική ανάλυση το καλύτερο κίνητρο για οτιδήποτε. Εξάλλου, όσο και να ασχοληθούμε με τα μουσικά, κάποτε θα τα αφήσουμε και αντί για αυτά θα πάρουμε μαζί μας ή το άγχος μας ή τη γαλήνη που μας έφεραν, ανάλογα πώς έστρωσε ο καθείς μας...
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Λόγω εορτών οι περισσότερες εκπομπές δεν μεταδίδονται και στη θέση τους υπάρχουν ζωντανές συνδέσεις με αφιερώματα στα Χριστούγεννα από διάφορες εκδηλώσεις σε όλη την Ελλάδα κτλ
Για αυτό το λόγω τώρα θα έχουμε μια μικρή παύση στο ανέβασμα, μετά τις γιορτές όπου θα σταθεροποιηθεί το πρόγραμμα των σταθμών οι εκπομπές θα ανεβαίνουν κανονικά
Σας ευχαριστώ για την κατανόηση
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αλέξη, εκ μέρους πολλών ευχαριστούμε για το άγραφο τυπικό που ακολουθείς, εσύ και άλλοι, να ανεβάζετε εκπομπές, κάτι που δεν μπορούμε να κάνουμε όλοι.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αλέξη, εκ μέρους πολλών ευχαριστούμε για το άγραφο τυπικό που ακολουθείς, εσύ και άλλοι, να ανεβάζετε εκπομπές, κάτι που δεν μπορούμε να κάνουμε όλοι.

Αγαπητε Γιωργο (και λοιποι φιλοι)
Οι Αγγλοι λενε : ''Οπου υπαρχει ενα θελω , υπαρχει παντα ενας τροπος'' .
Εχουν αδικο ;
 
Top