[Ψάχνω] Ηχογραφήσεις από τον Πατριαρχικό Ναό της δεκαετίας του 1940-50

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Στο βιβλίο "Τιμή Προς τον Διδάσκαλον" (σελ 738) περιέχεται ένα κείμενο του Γρ. Στάθη που λέει οτι κατέχει σειρά μαγνητοταινιών με ηχογραφήσεις της δεκαετίας του 1940-50 από τον Πατριαρχικό Ναό. Ξέρει κανείς τίποτα για την ύπαρξη τέτοιων ηχογραφήσεων; Ευχαριστώ.

Την ίδια ερώτηση είχα στείλει και στο παλαιό Ψαλτολόγιον παλαιότερα αλλά χωρίς απάντηση.
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Αν πράγματι τα έχει ας τα βγάλει στη φόρα. Αλλά εδώ Ελλάδα βλέπεις.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Αν ειναι αυτο που νομιζω, δεν προκειται για μαγνητοταινιες. Μαλλον εννοει τις πλακες γραμμοφωνου με τον Πριγγο οταν μεσουρανουσε στο Πατριαρχειο, και που ειναι ζωντανες ηχογραφησεις απο τον Πατριαρχικο ναο τη δεκαετια του '40.

Ειχα στην συλλογη μου, αλλα χαθηκαν μαζι με πολλα αλλα προσωπικα αντικειμενα, κατα τις μετακομισεις απο χωρα σε χωρα.

Ισως ο Σταθης να εχει στην συλλογη του αυτη την σειρα, γιατι καρουλια την δεκαετια του '40 που ακομα και αν υποθεσουμε οτι υπηρχαν (που δεν το πιστευω) θα ηταν σπανιοτατα.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αν δε σας είναι κόπος, θα σας παρακαλούσα να μας δώσετε λεπτομέρειες από ότι θυμάστε για τα περιεχόμενα των δίσκων αυτών. Εγώ άκουσα πως υπάρχει ένας δίσκος 78 στροφών που στη μια όψη του έχει τα "Κύριε εκέκραξα... Πεντηκοστήν εορτάζομεν... Πάντα χορηγεί..." και στην άλλη το "Δύναμις Όσοι εις Χριστόν". Μου τα υπέδειξαν, μάλιστα, σε κάποια κασέτα και είναι αυτά που κυκλοφόρησαν και στα cd του Πέττα, παίχτηκαν στο Ιωβηλαίο του Πρίγγου και ανέβηκαν κι εδώ σαν τμήμα της ηχογράφησης στο Λουτράκι το 1958. (Προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου αν είναι αυτά, αφού ο ήχος δεν υποδηλώνει δίσκο γραμμοφώνου.) Επίσης, στην εισήγηση για τη φασματική ανάλυση στο 3ο συνέδριο αναφέρθηκε, αν θυμάμαι καλά, ότι το δείγμα της εκτέλεσης του Πρίγγου ελήφθη από δίσκο γραμμοφώνου όπου έψαλλε "Των Αγίων Πατέρων ο χορός", αλλά καμία σχετική ηχογράφηση δεν έχω στα χέρια μου. Αυτά τα πράγματα είναι θησαυρός. Όποιος γνωρίζει λεπτομέρειες ας μας πει. Επίσης, όποιος έχει υλικό σχετικό, θα τον παρακαλούσα, να το ανεβάσει στο forum.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Παιδια εχω δωσει τον λογο μου να μην πω τιποτα παραπανω (και θελω να τον κρατησω). Παντως δεν ειναι ουτε τα της Πεντηκοστης που αναφερετε, ουτε τα αλλα που κυκλοφορουν απο δω και απο κει με τον Πριγγο στα τελευταια του.

Μιλαω για πλακες γραμμοφωνου και ο Πριγγος ακουγεται νεωτατος και υγιεστατος στα Πατριαρχεια (και μεσουρανει κυριολεκτικα), και ειναι ολες ακολουθιες ηχογραφημενες ζωντανα (σε αντιθεση με τις ηχογραφησεις του Ναυπλιωτη). Και φυσικα ειναι η ιδια φωνη με τις αλλες μεταγενεστερες ηχογραφησεις του Πριγγου, αλλα η φωνη του ακουγεται πολυ πιο σταθερη και δυνατη, αν φυσικα εξαιρεθει ο ηχος της πλακας που ειναι σαν να τηγανιζεις πατατες.

Αυτο το λεω γιατι ειχε γινει και το φιασκο με τον Σουρλατζη και δεν θελω να υπαρξει παρανοηση μεταξυ των δυο.

Επεξεργασια:
Μου δοθηκε αδεια να πω καποια απο τα περιεχομενα:
Λοιπον:

Αγιος ο Θεος και Δυναμις αργο ηχος Α' Φθορικος (Πριγγου)
Χερουβικο Αγια ,

Και παλι να τονισω οτι υπαρχει σειρα απο πλακες του Πριγγου, ενω εγω εδωσα μονον μερικα δειγματα των περιεχομενων.

Ελπιζω να βοηθησα, και μακαρι καποτε βρεθει καποιος να τις βγαλει και αυτες στην επιφανεια, οπως γινεται αυτη την στιγμη και με του Ναυπλιωτη.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Παιδια εχω δωσει τον λογο μου να μην πω τιποτα παραπανω (και θελω να τον κρατησω). Παντως δεν ειναι ουτε τα της Πεντηκοστης που αναφερετε, ουτε τα αλλα που κυκλοφορουν απο δω και απο κει με τον Πριγγο στα τελευταια του.
Μιλαω για πλακες γραμμοφωνου και ο Πριγγος ακουγεται νεωτατος και υγιεστατος στα Πατριαρχεια (και μεσουρανει κυριολεκτικα), και ειναι ολες ακολουθιες ηχογραφημενες ζωντανα (σε αντιθεση με τις ηχογραφησειςτου Ναυπλιωτη). Και φυσικα ειναι η ιδια φωνη με τις αλλες μεταγενεστερες ηχογραφησεις του Πριγγου, αλλα η φωνη του ακουγεται πολυ πιο σταθερη και δυνατη, αν φυσικα εξαιρεθει ο ηχος της πλακας που ειναι σαν να τηγανιζεις πατατες.
Αυτο το λεω γιατι ειχε γινει και το φιασκο με τον Σουρλατζη και δεν θελω να υπαρξει παρανοηση μεταξυ των δυο.

Εσυ καλα κανεις και κρατας τον λογο σου αλλα γιατι τοση μυστικοτητα ; Αντι τετοιες πολυτιμες ηχογραφησεις να βγαινουν στην επιφανεια για κοινο ωφελος της ψαλτικης ταξης , κρυβονται απο τους οποιους κατοχους τους .
Για ποιο λογο ; Υπαρχει καποια εξηγηση ; Ακομα και το τι περιεχουν , αποτελει
μυστικο ;
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ευάγγελε, μάλλον θα βγουν σε cd κ θα πρέπει να πουληθούν... άρα κ ©.
master, συγχώρα με αν σκεφτηκα κάτι λάθος, αλλά η τόση μυστικότητα εκεί οδηγεί....
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Εσυ καλα κανεις και κρατας τον λογο σου αλλα γιατι τοση μυστικοτητα ; Αντι τετοιες πολυτιμες ηχογραφησεις να βγαινουν στην επιφανεια για κοινο ωφελος της ψαλτικης ταξης , κρυβονται απο τους οποιους κατοχους τους .
Για ποιο λογο ; Υπαρχει καποια εξηγηση ; Ακομα και το τι περιεχουν , αποτελει
μυστικο ;

Κυριε Βαγγελη αυτο δεν μπορω να το απαντησω προσωπικα. Αυτο που ξερω ειναι οτι πριν απο μερικα χρονια κανενας δεν μιλουσε για Ναυπλιωτη και λεγανε οτι οι ηχογραφησεις του δεν υπαρχουν και οτι χαθηκανε και οτι αυτα ειναι παλιατζουρες και ποιος τις μαζευει! Μαλιστα καποιος μου ειχε πει, οτι οι πλακες ηταν ακριβες τοτε, και ο κοσμος δεν ειχε παραδες να τις αγορασει.
Το αυτο συμβαινει και σημερα με τις ηχογραφησεις του Πριγγου, που απ'οτι αντιλαμβανομαι αυτη τη στιγμη, πριν μιλησω για την υπαρξη τους, δεν το γνωριζε κανενας ουτε σαν πληροφορια.

Οταν πριν μερικα χρονια ρωτησα καποιον παλαιο δασκαλο, που γνωριζω προσωπικα οτι τις εχει στη συλλογη του, μου απαντησε ετσι (Δεν ειναι δικη μου προσωπικη γνωμη οποτε παρακαλω να μην γινει λογος προσωπικης επιθεσης και αντιπαραθεσης):

Λεει λοιπον αυτος ο δασκαλος, οτι δεν τις δινουν, γιατι διαφοροι "νεαροι" ερευνητες που κυκλοφορουν, δεν σεβονται τιποτα, και βγαινουν και λενε "Το Πατριαρχικο υφος ειναι ετσι και αλλιως κτλ" και κανουνε ερευνα χωρις να εχουνε τα αυθεντικα ακουσματα, με βαση ψοφιες σημερινες εκτελεσεις, και δεν σεβονται τους παλαιους, και προσπαθουν να διορθωσουν τους δασκαλους, και κανουν κριτικη για τα διαστηματα, τις κλιμακες και το πως θα πρεπει να εκτελουνται οι χαρακτηρες, και μετα οταν βγαινουν στο ψαλτηρι, εχουνε το υφος του αρχοντος πρωτοψαλτη, και ακουγονται σαν τραβεστι.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επεξεργασια:
Μου δοθηκε αδεια να πω καποια απο τα περιεχομενα:
Λοιπον:

Δοξολογια Λαμπαδαριου ηχος Α (υπαρχει ακριβης απομαγνητοφωνηση απο τον Στανιτσα, ακομη και τις θεσεις που κανει ο Πριγγος στο ασματικο),
Κυριε Ελεησον των Ειρηνικων, αργα (τα της Πατριαρχικης παραδοσης) ,
Αγιος ο Θεος και Δυναμις αργο ηχος Α' Φθορικος (Πριγγου) (παλι υπαρχει ακριβης απομαγνητοφωνηση απο τον Στανιτσα, ακομα και με τις ακριβεις θεσεις στο Αγιος Αθανατος),
Χερουβικο Αγια ,
Λειτουργικα ηχος Πλ Α' τα Πατριαρχικα

Και παλι να τονισω οτι υπαρχει σειρα απο πλακες του Πριγγου, ενω εγω εδωσα μονον μερικα δειγματα των περιεχομενων.

Ελπιζω να βοηθησα, και μακαρι καποτε βρεθει καποιος να τις βγαλει και αυτες στην επιφανεια, οπως γινεται αυτη την στιγμη και με του Ναυπλιωτη.

Τελικα προκειται για ''πλακες'' του Πριγγου ή του Στανιτσα που ψαλλει Πριγγο ;
Παντως ευχαριστιες , για τις εστω και δικην σταγονομετρου , πληροφοριες .
Ελπιζω στο μελλον (συντομα) να γινεις πιο αναλυτικως και πιο συγκεκριμενος .

Κυριε Βαγγελη αυτο δεν μπορω να το απαντησω προσωπικα. Αυτο που ξερω ειναι οτι πριν απο μερικα χρονια κανενας δεν μιλουσε για Ναυπλιωτη και λεγανε οτι οι ηχογραφησεις του δεν υπαρχουν και οτι χαθηκανε και οτι αυτα ειναι παλιατζουρες και ποιος τις μαζευει! Μαλιστα καποιος μου ειχε πει, οτι οι πλακες ηταν ακριβες τοτε, και ο κοσμος δεν ειχε παραδες να τις αγορασει.
Το αυτο συμβαινει και σημερα με τις ηχογραφησεις του Πριγγου, που απ'οτι αντιλαμβανομαι αυτη τη στιγμη, πριν μιλησω για την υπαρξη τους, δεν το γνωριζε κανενας ουτε σαν πληροφορια.

Οταν πριν μερικα χρονια ρωτησα καποιον παλαιο δασκαλο, που γνωριζω προσωπικα οτι τις εχει στη συλλογη του, μου απαντησε ετσι (Δεν ειναι δικη μου προσωπικη γνωμη οποτε παρακαλω να μην γινει λογος προσωπικης επιθεσης και αντιπαραθεσης):

Λεει λοιπον αυτος ο δασκαλος, οτι δεν τις δινουν, γιατι διαφοροι "νεαροι" ερευνητες που κυκλοφορουν, δεν σεβονται τιποτα, και βγαινουν και λενε "Το Πατριαρχικο υφος ειναι ετσι και αλλιως κτλ" και κανουνε ερευνα χωρις να εχουνε τα αυθεντικα ακουσματα, με βαση ψοφιες σημερινες εκτελεσεις, και δεν σεβονται τους παλαιους, και προσπαθουν να διορθωσουν τους δασκαλους, και κανουν κριτικη για τα διαστηματα, τις κλιμακες και το πως θα πρεπει να εκτελουνται οι χαρακτηρες, και μετα οταν βγαινουν στο ψαλτηρι, εχουνε το υφος του αρχοντος πρωτοψαλτη, και ακουγονται σαν τραβεστι.

Ο δασκαλος που αναφερεις (αληθεια το ονομα του ειναι και αυτο κρατικο μυστικο ;) δεν εχει και πολυ αδικο . Βεβαιως ομως και δεν πρεπει να υπαρχει ισοπεδωση . Αλλα αφου κατηγορει τους ''νεαρους'' που δεν σεβονται τιποτα, και βγαινουν και λενε "Το Πατριαρχικο υφος ειναι ετσι και αλλιως κτλ" και κανουνε ερευνα χωρις να εχουνε τα αυθεντικα ακουσματα, με βαση ψοφιες σημερινες εκτελεσεις, και δεν σεβονται τους παλαιους, ......... ,
τοτε γιατι δεν δινει στην δημοσιοτητα τις οποιες σχετικες ηχογραφησεις διαδετει , για να παψουν και οι ''νεαροι'' να λενε οτι λενε ;
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
κ. Βαγγελη παλι σε σας απαντω, ειναι πλακες γραμμοφωνου του Κ. Πριγγου, και μου κανει πραγματικα εντυπωση οτι κανενας σας δεν εχει ακουσει γι'αυτες. Ο Πριγγος στην Ελλαδα ειχε τοσους μαθητες, αδυνατο να μην εχει κανενας!

Ο δε Στανιτσας εχει απομαγνητοφωνησει πολυ πιστα καποια απο τα μαθηματα σε χειρογραφα, οπως ακριβως τα λεει ο Πριγγος στις πλακες, και ενα-δυο απο αυτα τα εχω σε φωτοτυπιες στην Ελλαδα. Οταν επιστρεψω με το καλο θα τα ανεβασω και εδω (αν φυσικα δεν υπαρχουν πνευματικα δικαιωματα).
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ναι! Κι όπως όλοι είδαμε, φροντίζετε κι εσείς ιδιαιτέρως γι' αυτό...

Σας παρακαλω κυριε Γιαννη. Δεν σας εχω ειρωνευτει ποτε, ουτε σας γνωριζω, αλλα και ουτε εχω κατι μαζι σας!
Αν δεν ειχα μιλησει περι της υπαρξεως αυτων των ηχογραφησεων, θα τις αγνοουσατε και σεις, οπως και ολοι εδωμεσα στο φορουμ.Το νημα αυτο ηταν πεθαμενο για μηνες πριν μιλησω.
Σας παρακαλω να κατεβασετε το ειρωνικο σας σχολιο. Δεν χρειαζετε να ζητησετε συγγνωμη η οτιδηποτε, απλως επιθυμω να υπαρχει καποια κοσμιωτητα, τουλαχιστον οταν αναφερεστε σε μενα. Αν εχετε κατι αλλο μαζι μου, μπορειτε να μου το πειτε με προσωπικο μηνυμα.

Γιαννης
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αρχικά μας αναφέρατε την ύπαρξη των δίσκων και κάποιες πληροφορίες γι' αυτούς. Όλοι μας σας είμαστε ευγνώμονες για την πληροφόρηση αυτή. Μας ξεκαθαρίσατε ότι δεν μπορείτε να πείτε περισσότερα γιατί δώσατε το λόγο σας. Σεβαστό. Όλα καλά ως εδώ. Αρχίσατε, όμως, μετά να μας λέτε ότι κάποιος δάσκαλος είπε πώς κακοχρησιμοποιούνται οι ηχογραφήσεις από κάποιους μελετητές, πως αποκτήσατε με πολλούς κόπους το αρχείο σας, πως λιώσατε τις ηχογραφήσεις, ενώ εμείς τα ακούμε σαν σουξέ για λίγο και δεν δίνουμε σημασία στην ουσία κλπ. Μα, κύριε, εσείς μας λέτε στην ουσία ότι προτιμάτε να "τα φυλάτε σαν κειμήλιο" και να "τα ακούτε στα κρυφά", όπως έκαναν οι παλιοί μαθητές. Νοσταλγείτε την περίοδο που ήταν όλα δυσεύρετα.
Δεν είναι το θέμα της δέσμευσής σας, αυτό σεβαστό. Με όλη σας, όμως, την επιχειρηματολογία αποδεικνύετε ότι δεν θέλετε να διαδοθούν. Δικαίωμά σας. Και δικαίωμά μου να σχολιάζω. Η αντίδρασή μου ήταν ειλικρινά αυθόρμητη. Δεν θέλω να θίξω κανένα, αλλά κι εσείς προκαλείτε και έντονα μάλιστα λέγοντας ότι ελπίζετε να συγκεντρωθούν και να βγουνε από την αφάνεια όταν έχετε πει όλα τα προηγούμενα.
Συγγνώμη αν σας παρεξήγησα και σας αδίκησα. Δεν σας γνωρίζω, αλλά από τα γραφόμενά σας συνάγω και τα σχόλιά μου. Το forum σας δίνει κάθε ευκαιρία να αποδείξετε την αντίθετη εικόνα από αυτήν που έχω, τουλάχιστον εγώ, αποκομίσει.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Νομίζω πως κινήθηκα με αρκετή δόση παρόρμησης και στα δύο προηγούμενα μηνύματα. Συγγνώμη αν σας προσέβαλα συνονόματε κ. Γιάννη. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κινηθεί όπως θέλει και δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει λόγο για τις ενέργειές του στο forum αν δεν προσβάλλουν την ελευθερία των άλλων. Λοιπόν, ανακαλώ τις ειρωνίες. Το προηγούμενο μήνυμα, εντούτοις, το αφήνω μόνο και μόνο προκειμένου να αιτιολογήσω τη συλλογιστική μου πορεία. Απλά, ήταν ανούσια μικρότητα από μέρους μου να εξωτερικεύσω την άποψή μου αυτή και να σας θίξω.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Είναι στην κατοχή φίλου Πρωτοψάλτη των Αθηνών,……………..(δυστυχώς, δεν έχει άλλους δίσκους). Αυτόν τον δίσκο τον είδα και ξέρω ότι υπάρχει

Ο Πρωτοψάλτης είναι ο Θεόδωρος Βασιλείου. Επικοινώνησα μαζί του και μου είπε ότι έχει φωτογραφήσει το δίσκο και θα μας το δώσει για να ανέβει στο forum (αριθμός δίσκου κλπ) καθώς επίσης και ό,τι άλλο στοιχείο υπάρχει και που ξέρει αυτός.

Βαζω αυτο το κειμενο, λογω συνειρμου.

Κυριε Γιαννη, δεν χρειαζετε να πειτε κατι παραπανω. Εγω δεν κρυβω, ουτε εκρυψα ποτε, και παντα εδωσα ο,τι ειχα εφοσον μου ζητηθηκε, αλλα στην προκειμενη περιπτωση, οπως ελεγε και ο Μεμνων ‘ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος’.
Και μια τελευταια ρητορικη ερωτηση, και δεν θα επανελθω, 'που στηριζεται η σημερινη ερευνα περι Πατριαρχικου υφους, εφοσον οι ερευνητες αγνοουν βασικες πληροφοριες'; Η ταπεινοφροσυνη, τελικα, ειναι μεγαλη αρετη.

Σας χαιρετω ολους, αφου στο εξης, μαλλον θα απεχω του φορουμ.

Γιαννης
 

Attachments

  • P1000121.JPG
    2.9 MB · Views: 340
  • P1000122.JPG
    2.9 MB · Views: 104
  • P1000123.JPG
    2.8 MB · Views: 81
  • P1000124.JPG
    2.9 MB · Views: 101
Last edited:

Stavros_kour

Νέο μέλος
Αγαπητε Master yianni

Αν και ασχολουμαι χρονια με τις πλακες γραμμοφωνου και μελεταω βαθια το θεμα ομολογω οτι αυτο με εξεπληξε.
Για τον Ναυπλιωτη τουλαχιστον στον συλλεκτικο κυκλο ηξερε και η κουτση Μαρια οτι υπηρχαν οι πλακες orfeon ,για τον Πριγκο ομως πρωτη φορα το ακουω.Υποπτευομαι οτι μπορει να ειναι η Τουρκικη Οντεον με ελληνικα ,που ειναι υπερσπανια σειρα και εχουν βρεθει μολις δυο τρεις δισκοι
Θα σε παρακάλουσα πολυ εαν ειναι ευκολο και γνωριζεις να μου δωσεις στοιχεια οπως αριθμος δισκου και εταιρεια που ηχογραφηθηκαν.
Θα κανω μια αναζητηση και αν τις βρω θα τα βγαλω εδω ομως χρειαζομαι τα στοιχεια αυτα.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Υπενθυμίζω οτι υπάρχει ακόμα ανοικτό αυτό το ερώτημα. Ίσως κάποιο από τα νεώτερα μέλη που δεν το είχαν δεί τότε να μπορούν να μας δώσουν περισσότερα στοιχεία (μέσω του ίδιου του κ. Στάθη πιθανώς); Ευχαριστώ και πάλι.
 
Top