[Ψάχνω] Ηχογραφήσεις Σίμωνος Καρά

erotokritos

Νέο μέλος
Θα παρακαλούσα όποια από τα μέλοι έχουν κομμάτια από τον μεγάλο <μύθο> της βυζαντινής μουσικής να ανεβάσουν μερικά έτσι ώστε εμείς οι νεότεροι να μάθουμε ποιός πραγματικά ήταν ο Σίμων Καράς, γιατί η προσφορά του στη μουσική ειναι ανεκτίμητη.
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Ερωτόκριτος
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Υπάρχουν ήδη ηχογραφήσεις στην ενότητα Καράς Σίμων στην οποία μετέφερα και το μήνυμά σου. Επειδή συνήθως αυτά τα θέματα που ανοίγουν γενικά περί του Καρά συνήθως καταλήγουν σε τσακωμό μεταξύ «παρατάξεων» κρούω τον κώδωνα του κινδύνου εξ'αρχής και ζητώ το θέμα αυτό να μείνει μόνο για ηχογραφήσεις όπως άλλωστε ζητάς. Γιαυτό και το μετονομάζω ανάλογα. Ευχαριστώ.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Κατα καιρους εχω δει σε περιοδικα που ανεβαινουν ηχογραφησεις που τραγουδαει παραδοσιακα τραγουδια.
Τωρα για Βυζαντινη Μουσικη, και γω θα ηθελα να ανεβουν περισσοτερες ηχογραφησεις του κυρ-Σιμωνα, ιδιαιτερα ωστε να λυθουν αποριες που αιωρουνται εδω και χρονια.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ε,ας κανω εγω την αρχη...:)
 

Attachments

  • karas3.mp3
    1.2 MB · Views: 220
  • karas5.mp3
    1 MB · Views: 114

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
karas
 

Attachments

  • karas1 - Jul 09, 2003 15.34.44.mp3
    2.7 MB · Views: 182
  • karas1 - Nov 28, 2003 21.08.30.mp3
    2.7 MB · Views: 96
  • karas2 - Aug 26, 2003 23.22.28.mp3
    4.2 MB · Views: 74
  • karas2 - Nov 28, 2003 21.16.32.mp3
    4.2 MB · Views: 73
  • karas3 - Aug 26, 2003 23.20.20.mp3
    1.3 MB · Views: 74
  • karas3 - Nov 28, 2003 21.24.58.mp3
    1.3 MB · Views: 64
  • karas4 - Aug 26, 2003 23.26.42.mp3
    4.8 MB · Views: 80
  • karas4 - Nov 28, 2003 21.30.36.mp3
    4.8 MB · Views: 67
  • karas5 - Aug 26, 2003 23.26.18.mp3
    1.1 MB · Views: 67
  • karas5 - Nov 28, 2003 21.33.00.mp3
    1.1 MB · Views: 67
Ανεβάστε και καμμία μόνο του χωρίς βοηθούς και ισοκράτες. Έτσι καμμια ζωντανή ηχογράφηση από κανένα ναό που έψαλλε...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Υπέροχες ηχογραφήσεις. Έτυχε να τον γνωρίσω αλλά ήμουν μικρός κ αργότερα κατάλαβα ότι είχα γνωρίσει "ΤΟ ΜΥΘΟ" το Νονό της Βυζαντινής Μουσικής του 20ου αιώνα. Αιωνία του η μνήμη. Ευχαριστούμε τα παιδιά που ανεβάζουν το έργο του.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Υπέροχες ηχογραφήσεις. Έτυχε να τον γνωρίσω αλλά ήμουν μικρός κ αργότερα κατάλαβα ότι είχα γνωρίσει "ΤΟ ΜΥΘΟ" το Νονό της Βυζαντινής Μουσικής του 20ου αιώνα. Αιωνία του η μνήμη. Ευχαριστούμε τα παιδιά που ανεβάζουν το έργο του.

 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Δεύτε λάβετε ... φως!:D Λείπουν κάποιες έλξεις, αλλά το αποτέλεσμα - άκουσμα μετράει....
Η μακαρίτισσα η μάνα μου, όταν τον άκουγε από το Ε.Ι.Ρ. έλεγε: «Τί θέλει αυτός ο Χριστιανός κι ανοίγει το στόμα του;»
Είχε άδικο;
ΥΓ Εγώ ήμουν τότε παιδάκι του δημοτικού...
Το δίσκο (βινύλιο) τον αγόρασα επειδή συμμετέχει ο ΧΡΟΝΗΣ ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ, αλλά όπως ακούτε υπάρχουν κι άλλες συμμετοχές:cool:....
 

Attachments

  • M' EXEIS MBERDEMENO.mp3
    3.8 MB · Views: 80
  • VARYTERA P' TA SIDERA.mp3
    4.5 MB · Views: 77
  • KORASION ETRAGOYDAGEN.mp3
    5.5 MB · Views: 43
  • SYLHBRIANOS SYRTOS.mp3
    4.4 MB · Views: 48

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Ο Καράς έψαλλε, περί το 1930 και μετά, στον Ι.Ν. Αγ. Νικολάου απέναντι από το Πολεμικό Μουσείο, όπου διατηρούσε και χορωδία. Απ' ό,τι έχω ακούσει έφυγε κάποια στιγμή, διότι οι προϊστάμενοι δεν ήθελαν να εφαρμόσουν τις παλιές τυπικές διατάξεις (Προκείμενα, Αλληλουϊάρια κλπ) που αυτός αγαπούσε. Λόγω αυτής του της στάσης μάλλον δεν θέλησε να "ξαναπιάσει" ψαλτήρι, αν και πρέπει να έψαλλε περιστασιακά σε διάφορες περιστάσεις, όπως πανηγύρεις ναών. Κάποια στιγμή (αρκετά νωρίς μάλλον) καθιέρωσε να τελεί ακολουθίες Χαιρετισμών και Μ. Εβδομάδος στη Σχολή του κι όταν πήγε στο λόφο Στρέφη, στο παρεκκλήσι που υπάρχει εκεί στη Σχολή του.
Ηχογραφήσεις του βέβαια από τον Αγ. Νικόλαο είναι μάλλον αδύνατο να υπάρχουν. Από το παρεκκλήσι του Στρέφη σίγουρα υπάρχουν ζωντανές ηχογραφήσεις, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν έχω καμμία.
 
ΛΙΓΟΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΔΕ ΒΛΑΠΤΕΙ .ΝΤΡΟΠΗ.............
ΠΡΟs:ΝΙΚΟLAOS Παλαιό Μέλος

Το να μην παραδέχεσαι κάποιον ως ψάλτη (και πίστεψέ με δεν είμαι ο μόνος, κακώς επιτίθεσαι μόνο σε μένα) δεν αποτελεί έλλειψη σεβασμού, αλλά ελεύθερη προσωπική άποψη, βασισμένη κιόλας σε επιχειρήματα. Αντιθέτως έλλειψη σεβασμού αποτελεί η δημόσια και σε προσωπικό επίπεδο ηθικολαγνική επίθεσή σου. Οπότε άσε τη ντροπή στην άκρη και δώσε μου επιχειρήματα.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Τα έχουμε τόσες φορές κ.Σεραφείμ για το πως πρέπει να δείχνουμε το σεβασμό σε κάποιους δασκάλους που πρόσφεραν τα μέγιστα στη διάδοση της Εθνικής μας παράδοσης. Δυστυχώς το να γίνει κάποιο ωραίο σχόλιο με χιουμοριστική διάθεση είναι δύσκολο κ ο Νικόλαος αστόχησε. Τι να κάνουμε παιδί είναι:wink:

Για το κ.Αρβανίτη
Που να στραφούμε για να βρούμε ηχογραφήσεις από τη Σχολή του ή μήπως η κ.Αγγελική προσανατολίζεται να τις ομαδοποιήσει κ να τα εκδώσει σε οπτικό δίσκο;
 
Last edited:
Top