Ηχογραφήσεις Πρίγγου στο Λουτράκι, 1958

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Έχω στα χέρια μου CD με ηχογραφήσεις του Κωνσταντίνου Πρίγγου στο ξενοδοχείο Σέσιλ στο Λουτράκι το Μάη του 1958 προς τιμήν του φίλου του όπως λέει ο ίδιος Κωνσταντίνου Καλύβα. Η ποιότητα δεν είναι και τέλεια (κόβονται μερικά μέλη) αλλά γενικά είναι καλή. Τα έχει κανείς αυτά σε καλή ποιότητα να τα ανεβάσει (για να μην περιμένουμε εμένα που θα αργήσω να τα μετατρέψω/ανεβάσω); Ευχαριστώ.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Τί μαθήματα ψάλλει σ΄αυτήν την ηχογράφηση ; Τα έχουμε (και) από άλλες ηχογραφήσεις ;
Ανέβασέ την, σε παρακαλώ (έστω τα μέλη που δεν απαντώνται στις υπάρχουσες στο forum ηχογραφήσεις).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Έχω στα χέρια μου CD με ηχογραφήσεις του Κωνσταντίνου Πρίγγου στο ξενοδοχείο Σέσιλ στο Λουτράκι το Μάη του 1958 προς τιμήν του φίλου του όπως λέει ο ίδιος Κωνσταντίνου Καλύβα. Η ποιότητα δεν είναι και τέλεια (κόβονται μερικά μέλη) αλλά γενικά είναι καλή. Τα έχει κανείς αυτά σε καλή ποιότητα να τα ανεβάσει (για να μην περιμένουμε εμένα που θα αργήσω να τα μετατρέψω/ανεβάσω); Ευχαριστώ.

Δημητρη φροντισε να τα ανεβασεις . Ευχαριστω .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Προσφέρω εις κοινόν όφελος τις ηχογραφήσεις του Πρίγγου στο Λουτράκι στο Ξενοδοχείο Σέσιλ του Κωνσταντίνου Καλύβα το Μαϊο του 1958. Όπως αναφέρει ο Πρίγγος την ηχογράφηση έκανε ο φίλος του εξ'Αθηνών Κωνσταντίνος Λαντίκας (εάν ακούω καλά τα ονόματα).

[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ), 18/11/09] Το σχετικό υλικό αποσύρθηκε, για πληροφορίες δείτε εδώ.
 
Έχω την εντύπωση ότι οι ύμνο αυτοί είναι οι ίδιοι με αυτούς που κυκλοφόρησε σε δύο διπλούς ψηφιακούς δ΄σκους ο Πέττας υπό τον τίτλο "{ατριαρχική Βυζαντινή Μουσική Κληρονομιά"
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Προσφέρω εις κοινόν όφελος τις ηχογραφήσεις του Πρίγγου στο Λουτράκι στο Ξενοδοχείο Σέσιλ του Κωνσταντίνου Καλύβα το Μαϊο του 1958. Όπως αναφέρει ο Πρίγγος την ηχογράφηση έκανε ο φίλος του εξ'Αθηνών Κωνσταντίνος Λαντίκας (εάν ακούω καλά τα ονόματα).

Πληροφοριακα να αναφερω οτι ο αειμνηστος Κωστας Λαντικας (κουμπαρος του Καραμανη) , ηχογραφουσε με πομπινοφωνο (καρουλια) της εποχης (δεκαετια του 1950) διαφορους πρωτοψαλτες . Διατηρουσε στην οδο Σωκρατους μικρο μαγαζι ξηρων καρπων και ζαχαρωτων και εκανε και ''ψιλοεμποριο'' των ηχογραφησεων αυτων καθως και μουσικων βιβλιων .
Προσωπικα ειχα αγορασει καποιες πομπινες την δεκαετια του 1960 . Και τις ηχογραφησεις του Πριγγου στις 19-9-1957 στο Βολο (οικοια καθηγητου Ιωακειμ Μαλαθουρα) αυτος τις εχει καμει .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;11604 said:
Έχω την εντύπωση ότι οι ύμνο αυτοί είναι οι ίδιοι με αυτούς που κυκλοφόρησε σε δύο διπλούς ψηφιακούς δ΄σκους ο Πέττας υπό τον τίτλο "{ατριαρχική Βυζαντινή Μουσική Κληρονομιά"

Ισως να εχει παρει ο Πεττας στα σιντι που εξεδωσε καποιους υμνους απο τις ηχογραφησεις του Λουτρακιου , αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ οχι ολες . Π.χ. το Αξιον Εστιν
του Μαρκου Βασιλειου (το επιλεγομενο πατριαρχικον) στο Λουτρακι ο Πριγγος το ψαλλει μονος ενω στο σιντι του Πεττα συμψαλλει και ο Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .
Παντως υπαρχει και αλλη εκδοση των εν λογω συλλεκτικων σιντι , οπου ο Πριγγος το ψαλλει μονος (οπως στο Λουτρακι) . Οπως και ναχει το πραγμα , ο Πεττας χρησιμοποιησε διαφορες ηχογραφησεις του Πριγγου σε διαφορα μελη . Μαλιστα περιλαμβανει στα σιντι ενα υποτιθεται ''Τριαδι'' του Πριγγου σε ηλικια 36 ετων . Ομως δεν το εψαλλε
ο Πριγγος αλλα ο Αειμνηστος Δημητριος Σουρλαντζης , ο οποιος και ''τα εψαλλε'' στον Πεττα για το λαθος που ειχε καμει . Και βεβαια ο Πεττας του ζητησε συγνωμη κλπ . Επισυναπτω το ΤΡΙΑΔΙ αυτο , για το οποιο αν θυμαμαι καλα εχει γεινει παλαιωτερα συζητηση στο φορουμ .
 

Attachments

  • Δ3=3'46''=Δημμ.Σουρλαντζης=Τριαδι (Αος).mp3
    883.1 KB · Views: 68

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
:confused:Έχω κι εγώ στο αρχείο μου κάτι τέτοιο. Κάποια κομμάτια είναι ίδια, κάποια όχι, αλλά με σειρά όπως να 'ναι. Ιδού:

HXOGRAFHSH LADIKA.zip
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ), 18/11/09] Το σχετικό υλικό αποσύρθηκε, για πληροφορίες δείτε εδώ.


Μπορεί κάποιος να ξεκινήσει μια αναλυτική λίστα με τι εννιαίες ηχογραφήσεις και περιεχόμενα της καθεμιάς έχει από τον Πρίγγο; Έχω φθάσει σε σημείο να έχω τα ίδια πράγματα 4-5 φορές και δεν ξέρω ποια ηχογράφηση είναι με τη σωστή οργάνωση και σειρά. Τα περισσότερα, ας πούμε, αναρχειοθέτητα των cd των Πέττα - Παπανδρέου τα έχω αναρχειοθέτητα με άλλη σειρά και σε κασσέτες. Επίσης, μετά τη Λειτουργία σε ήχο πλ. δ' στο Βόλο, που θα την ανεβάσω επετειακά την Κυριακή (με τα πασχάλια βγαίνει 3 Αυγούστου, δεδομένου ότι είναι το 1958 και έχει εωθινό Θ'), έχω στην ίδια κασέτα ένα "Η όντως ειρήνη" αναρχειοθέτητο και ένα "Ιδού σκοτία" που προλογίζεται ότι είναι στο Λουτράκι. Την ίδια κασέτα την βρήκα και αλλού με αρκετά αργά παιγμένη πομπίνα ώστε να βαραίνει η φωνή του Πρίγγου. Εκεί έχει και ένα "Σε υμνούμεν" από τον Ταλιαδώρο εμβόλιμα μετά το "Η όντως ειρήνη". Επίσης, έχω μια κασέτα με διάφορα δοξαστικά που πρέπει να είναι μαζέματα από διάφορες ηχογραφήσεις. Βάλτε ένα χεράκι όσοι ξέρετε και έχετε σίγουρα ακέραιες τις ηχογραφήσεις ώστε να μπορέσω κι εγώ και, πιστεύω, πολλοί άλλοι να οργανωθούμε.:confused:
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το ανέβασα κι [εδώ] σto ftp

[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ), 18/11/09] Το σχετικό υλικό αποσύρθηκε, για πληροφορίες δείτε εδώ.
 
Top