[Ψάχνω] Ηχογραφήσεις Κωνσταντίνου Πανά

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Άρχων μουσικοδιδάσκαλος του Οικουμενικού Θρόνου και εκ των παλαιών σημαντικών διδασκάλων με συγγραφικό και διδακτικό έργο. Είναι έλλειψη να μην έχουμε ακούσματά του και άλλες πληροφορίες στο Ψαλτολόγιον. Όσοι πιστοί, ανεβάστε κάτι από αυτόν εις μνήμην του και εις κοινόν όφελος. Ευχαριστώ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Φωτογραφία του άρχοντα:

panas.jpg


Και ηχητικό από το analogion.com που μου είχε δώσει και μου υπενθύμισε ο Shota Gugushvili (ευχαριστώ).

Προκείμενον «Έδωκας κληρονομίαν» Ήχος Πλ. Δ' [410 Κb]
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Φιλε Δημητρη σ'ευχαριστω για το θεμα που ανοιξες . Απο καιρο ηθελα να το ανοιξω εγω αλλα βλεπεις οι βιωτικες μεριμνες μας δυσκολευουν ενιοτε . Στο zip που ανεβασα θα δειτε βιογραφικο του αειμνηστου Αρχοντα ,καθως και εκτενη αναφορα στο προσωπο του και το μεγιστο εργο του ,απο τον μακαριστο πλεον Μητροπολιτη Πατρων Νικοδημο Βαλληνδρα που υπηρξε υποδειγματικος ερμηνευτης των εντεχνοτατων συνθεσεων του Αρχοντα.
Ο Κ.Πανας για τους δικους του λογους , δεν κατειχε αναλογιο και αφησε ελαχιστες (οι περισσοτερες αγνωστες) ηχογραφησεις .
Ανεβαζω επισης για αρχη το "Εξεδυσαν με" , στο εντεχνο και γλυκυ μελος του Αρχοντα .
Υ.Γ Στο θεμα "Μητροπολιτης Νικοδημος Βαλληνδρας" ακουστε τον μακαριστο γεροντα στο "Απεσταλη εξ ουρανου" μελος Κ.Πανα .
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
(ανακινώ αυτό το θέμα μετά από καιρό) Τίποτα άλλο ηχητικό από τον άρχοντα Κωνσταντίνο Πανά έχει κανείς άραγε; Ευχαριστώ και πάλι.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Ορισμενα μελη της Μεγαλης Εβδομαδος , συμπεριελαβε στο Τριωδιο που εξεδωσε το 1981 ο Αρχων Κ.Πανας . Ο ιδιος αναφερεται σ'αυτα και τα χαρακτηριζει ως "το μελωδικωτερον ασματικον μερος" των Ακολουθιων της Μ.Ε ! Δυο απο αυτα τα κατ'εμε ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΑ μελη ανεβαζω σημερα στο forum !
 

Attachments

  • Κασσιανη Κ.ΠΑΝΑ.jpg
    178.3 KB · Views: 103
  • Κασσιανη Κ.ΠΑΝΑ 001.jpg
    174.5 KB · Views: 34
  • Κασσιανη Κ.ΠΑΝΑ 002.jpg
    147.5 KB · Views: 23
  • Κασσιανη Κ.ΠΑΝΑ 003.jpg
    173 KB · Views: 18
  • Κασσιανη Κ.ΠΑΝΑ 004.jpg
    146.9 KB · Views: 14
  • Κασσιανη Κ.ΠΑΝΑ 005.jpg
    138.3 KB · Views: 23
  • Μυσταγωγων σου.jpg
    159 KB · Views: 43
  • Μυσταγωγων σου 1.jpg
    141.1 KB · Views: 27
  • Μυσταγωγων σου 2.jpg
    151.6 KB · Views: 31

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ψαχνωντας στο απεραντο αρχειο μου,κατι βρηκα και επιφυλασσομαι,οτι το βραδυ θα ειναι ετοιμες δυο ηχογραφησεις...:)
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Επισυναπτω δυο ηχογραφησεις του Κ. Πανα,σε ενα αρχειο.
Καλη ακροαση:)
Υγ. Ειναι οι μοναδικες που εχω.Ελπιζω,αλλοι συναδελφοι,να εχουν περισσοτερες και να τις αναρτησουν.
 

Attachments

  • Ainoi Theofaneiwn-Osoi eis Xriston K. Panas.mp3
    6.4 MB · Views: 164

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επισυναπτω δυο ηχογραφησεις του Κ. Πανα,σε ενα αρχειο.
Καλη ακροαση:)
Υγ. Ειναι οι μοναδικες που εχω.Ελπιζω,αλλοι συναδελφοι,να εχουν περισσοτερες και να τις αναρτησουν.
Το αυτό σε βίντεο

Ομοίως

 
Top