Ηχογραφήσεις Κειμένων του κ. Βασίλη Κιαμηλίδη

Elias Stavrou

Μέλος
Ο κύριος Βασίλιης Κιαμηλίδης μας προσφέρει απλόχερα κάθε εβδομάδα τα κείμενα του Όρθρου και τελευταίως του Εσπερινού διευκολύνοντας μας στην αναζήτηση κειμένων.

Τον ευχαριστώ και προτείνω να δημιουργηθεί νέα ενότητα στις ηχογραφήσεις για να αναρτώνται ηχογραφήσεις κειμένων του κυρίου Κιαμηλίδη με το αντίστοιχο κείμενο η σύνδεσμο.

Αναρτώ για αρχή τους αίνους του Τρίτου της περασμένης Κυριακής.

Αν εισακουστεί η πρόταση μου θα αναρτήσω και άλλα.

Καλό θα ήταν αν ακούγαμε και από τον ίδιο τον έντιμο κύριο Κιαμηλίδη ορισμένα ακούσματα.

Ευχαριστώ τους αρμόδιους εκ των προτερων.
https://www.youtube.com/channel/UCV33rqP8x8MTJv14cug2gxw
 
Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ο κύριος Βασίλιης Κιαμηλίδης μας προσφέρει απλόχερα κάθε εβδομάδα τα κείμενα του Όρθρου και τελευταίως του Εσπερινού διευκολύνοντας μας στην αναζήτηση κειμένων.

Τον ευχαριστώ και προτείνω να δημιουργηθεί νέα ενότητα στις ηχογραφήσεις για να αναρτώνται ηχογραφήσεις κειμένων του κυρίου Κιαμηλίδη με το αντίστοιχο κείμενο η σύνδεσμο.

Αναρτώ για αρχή τους αίνους του Τρίτου της περασμένης Κυριακής.

Αν εισακουστεί η πρόταση μου θα αναρτήσω και άλλα.

Καλό θα ήταν αν ακούγαμε και από τον ίδιο τον έντιμο κύριο Κιαμηλίδη ορισμένα ακούσματα.

Ευχαριστώ τους αρμόδιους εκ των προτερων.
https://www.youtube.com/channel/UCV33rqP8x8MTJv14cug2gxw
Αγαπητέ κ. Elias Stavrou!!!!!!!!!!!
Θερμά συγχαρητήρια για την εξαίρετη απόδοση των ύμνων. Εύγε!!!!!!!!!!!!!!!
Συγκινήθηκα και χάρηκα ιδιαίτερα από τα εξαίρετα ακούσματά σας, και βέβαια που είναι χρήσιμες οι αναρτήσεις αυτές.
Θερμές ευχαριστίες για την τιμητική σας πρόταση, με την οποία συμφωνώ απόλυτα, και πιστεύω πως θα βοηθήσουν πολύ τους νέους συναδέλφους Ιεροψάλτες στην σωστή απόδοση των ύμνων.
Έχω γνώση και επίγνωση των υπαρχόντων αδυναμιών των αρχείων που ανεβάζω, κυρίως ως προς τα Ισοκρατήματα καθώς και στην μουσική ορθογραφία, αλλά δυστυχώς αυτήν τη στιγμή δεν είμαι έτοιμος να κάνω τις απαραίτητες διορθωτικές ενέργειες, λόγω ἔλλειψης χρόνου, καθώς και το ὄτι αναμένω την επόμενη αναβάθμιση του Μελωδού, όπου πέραν των σήμερα δυνατοτήτων, θα έχει την δυνατότητα ο ΜΕΛΩΔΟΣ να βάζει ''αυτόματα'' τα ισοκρατήματα και να κάνει διορθωτικές προτάσεις ως προς την μουσική ορθογραφία με βάση την μουσική ορθογραφία που θα ορίζει ο χρήστης.
Ὀσον αφορά την πρότασή σας από μένα απόδοση των ύμνων, νομίζω πως εσείς τα αποδίδεται ἄριστα και πολύ καλύτερα από εμένα.
Ενώ και η τονικότητά μου είναι 1,5τόνο κάτω από την ''φυσική'' οπότε καταλαβαίνετε!!!!!!!!
Ἄλλωστε και να θέλω δεν προλαβαίνω διότι έχω κατά νουν να ανεβάζω και τους κατανυκτικούς εσπερινούς και ει δυνατόν και τις προηγιασμένες, σε ολοκληρωμένες ακολουθίες για τάμπλετ.
Όμως για να δείτε και το αληθές του λόγου μου επισυνάπτω τους αίνους με 2 στιχηρά από ζωντανή ηχογράφηση μου της 13/12/2015 , όπου φαίνονται και οι ''παρατιμονιές'' μου.
Θα αναμένω βέβαια και την νέα αναβάθμιση του ΜΕΛΩΔΟΥ όπου εκτός των άλλων θα υπάρχει και η δυνατότητα πρόσθεσης και ανθρώπινης φωνής επιλογής μου η οποία όπως μου είπε ο κατασκευαστής θα έχει πιστότητα 100%, οπότε και θα επανεξετάσουμε το θέμα ανάλογα.
Πάντως συμφωνώ απόλυτα με την πρότασή σας, και εκτιμώ πως θα ικανοποιήσει αρκετούς συναδέλφους οι οποίοι πολλάκις μου το ζήτησαν.
 

Attachments

  • Αίνοι γ΄ ήχου από Βασίλειο Κιαμηλίδη.MP3
    3.3 MB · Views: 84
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε συνάδελφε.
Φιλικά & καλοπροαίρετα θα πω, τουλάχιστον για τις δύο τελευταίες ηχογραφήσεις που άκουσα, ότι ο χρόνος θα πρέπει να είναι λίγο πιο σύντομος και "πιο χτυπητός"!
Είχα την ευτυχία να παρακολουθήσω τον αείμνηστο Άρχ. Αθανάσιο Καραμάνη, σε πρόβες χορωδιακών εκδηλώσεων, να προτρέπει τους μελωδούς, ως προς την εκτέλεση των μαθημάτων για περισσότερο "αυστηρό χρόνο" λέγοντας χαρακτηριστικά:΅
"'Ορθια"!
Αυτό γιατί με πιο "νωχελικό χρόνο", το μέλος "πλαγιάζει και κάνει κοιλιά"!
Καλή δύναμη για το Άγιο Δωδεκαήμερο.
 
Last edited:

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Ο χρόνος είναι σε στυλ μαθήματος.
Φυσικά στο ναό θα ψαλλούν σε πιο σύντομο χρόνο. Είναι πολύ μελωδικά.
Ο κ Κιαμιλήδης προσφέρει μεγάλο έργο, και τον ευχαριστούμε για τον κόπο του, και για την προσφορά του.
 
Top