[Ψάχνω] Ηχογραφήσεις Ύμνων Χριστουγέννων από Αγιορείτες

Μακεδόνας

π. Νικόλαος
Παιδιά, έχουμε ηχογραφήσεις ύμνων των Χριστουγέννων από Αγιορείτες (Σιμωνοπετρίτες, Βατοπαιδινούς κτλ);
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αγαπητέ συμπατριώτη, στο μυαλό μου έχω τρία CD σαν σοβαρές δουλειές.

-Αυτό που απηχεί περισσότερο την Αγιορείτικη παράδοση είναι το CD «Ύμνοι Αγίου Δωδεκαημέρου» με τη φωνή του μακαριστού διακο-Διονύση Φιρφιρή, κι αυτό γιατί περιέχει εκτελέσεις από το κατ' εξοχήν αγιορείτικο βιβλίο «Αθωνιάς» του Πέτρου του Φιλανθίδη, ψαλλόμενες ένα κεφάλαιο της Αγιορειτικής καρεωτικής παραδόσεως, τον διακο-Διονύση. Αν δεν εκδόθηκε ακόμη σε CD, υπάρχει σίγουρα σε κασέτα από την ΕΛΒΥΧ. Οι γνώστες ας βοηθήσουν.

-Υπάρχει το CD της αδελφότητος των Θωμάδων «Ύμνοι Χριστουγέννων», όπου ψάλλουν οι πατέρες Θωμάς και Φίλιππος. Τα μέλη είναι σύντομα, όπως ψάλλονται και στον κόσμο.

-Χορωδιακή δουλειά, με αμφίβολη από πολλούς πιστότητα στην παραδοσιακότητα της εκτέλεσης, είναι το CD της Ι. Μονής Βατοπαιδίου «Βατοπαιδινή Μουσική Βίβλος Α' - Ύμνοι Χριστουγέννων», το οποίο περιέχει συνθέσεις κυρίως του Ματθαίου Βατοπαιδινού. Χοράρχης ο κ. Κωνσταντίνος Αγγελίδης.

Αν γνωρίζει κάτι άλλο κάποιος φίλος, ας βοηθήσει.
 
Παιδιά, έχουμε ηχογραφήσεις ύμνων των Χριστουγέννων από Αγιορείτες (Σιμωνοπετρίτες, Βατοπαιδινούς κτλ);
φίλε έχω το cd με τους χριστουγεννιάτικους ύμνους απο το βατοπαιδι αλλα δε νομίζω να γίνεται να το ανεβάσω.
 
Top