Ηχογράφηση γραμμοφώνου

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η ακόλουθη ηχογράφηση ήταν σε μια κασέτα με ηχογραφήσεις του Ναυπλιώτη. Όμως, το ύφος δε μοιάζει για Ναυπλιώτης, αλλά μάλλον για Μανέας. Ξέρει κανείς κάτι πιο σίγουρο; Και όταν ταυτοποιηθεί, ας τοποθετηθεί και στο θέμα του αντίστοιχου ερμηνευτή.

View attachment DEYTE LABETE FOS - ANASTASEOS HMERA.mp3
 
Ακόμη κι αν δεν υπήρχε ηχογράφηση του Ναυπλιώτου για το αντίστοιχο κομμάτι (Αναστάσεως ημέρα), εύκολα βγαίνει το συμπέρασμα ότι το ύφος είναι πολύ εξεζητημένο για να είναι του Ναυπλιώτου. Άρα, Μανέας (εάν έχω να επιλέξω μεταξύ αυτών των δύο).
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Η ακόλουθη ηχογράφηση ήταν σε μια κασέτα με ηχογραφήσεις του Ναυπλιώτη. Όμως, το ύφος δε μοιάζει για Ναυπλιώτης, αλλά μάλλον για Μανέας. Ξέρει κανείς κάτι πιο σίγουρο; Και όταν ταυτοποιηθεί, ας τοποθετηθεί και στο θέμα του αντίστοιχου ερμηνευτή.
View attachment 7060

Ορίστε τα αντίστοιχα του Ναυπλιώτου:
Δεύτε λάβετε καί Αναστάσεως ημέρα

Καμμία σχέση...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;22829 said:
Ακόμη κι αν δεν υπήρχε ηχογράφηση του Ναυπλιώτου για το αντίστοιχο κομμάτι (Αναστάσεως ημέρα), εύκολα βγαίνει το συμπέρασμα ότι το ύφος είναι πολύ εξεζητημένο για να είναι του Ναυπλιώτου. Άρα, Μανέας (εάν έχω να επιλέξω μεταξύ αυτών των δύο).

Πράγματι! Αυτό λέω κι εγώ. Αυτό δεν είναι το σεμνό, μεγαλοπρεπές και απέριττο πατριαρχικό ύφος του Ναυπλιώτη. Για την επιλογή, δεν είναι περιοριστική. Υπόθεση κάνω ότι είναι Μανέας. Δεν μοιάζει πολύ στα τσαλίμια;
 
Last edited:
Top