Ηχητικά κυρ Μαθιού.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Είδα το φάκελλο κενό περιεχομένου και ψηφιοποίησα κάποιες ηχογραφήσεις κατά τις επισκέψεις του αείμνηστου δασκάλου μου κυρ Μαθιού στην Ελλάδα.
Επαναλαμβάνω κι εδώ ότι είμαι θεωρητικός μαθητής του.
Στα συνημμένα ψάλλει δεξιά ο κυρ Μαθιός και αριστερά η αφεντιά μου:D στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Αχαρνών (Μενίδι).
Το ευτράπελο της ιστορίας: Στην στιχολογία της Τιμιωτέρας στον τελευταίο στίχο έγινε το δυστύχημα...:(:mad: Μού 'ρθε να ... φτερνιστώ:D:D:D.... Αυτό που ακούγεται είναι ... φτέρνισμα. Απλά έσφιξα μύτη και στόμα να ελαχιστοποιήσω το θόρυβο, και βγήκε ... αυτό που βγήκε και δεν μπόρεσα να το πνίξω!
Καλή ακρόαση,
Ν
ΥΓ Να ιδώ πόσοι περίεργοι θα ανοίξουν το ... ατύχημα, που μπορούσα να το εξαλείψω αλλά κάτι τέτοια αξίζει να μένουν ως έχουν! Άλλωστε αυτό σημαίνει ζωντανή ηχογράφηση, λές κι οι άλλες είναι ψόφιες:D! Νομίζω;
 

Attachments

  • KATABASIAI CHRISTOUGENNON (ma-ng).mp3
    8.5 MB · Views: 109
  • TIMIOTERA MEGALYNON PSYCHI MOU.mp3
    6.8 MB · Views: 164
  • AINOI PL B.mp3
    10.7 MB · Views: 84
  • ARXH A EWTHINOU.mp3
    2.2 MB · Views: 66
  • DOKSOLOGIA PL B.mp3
    9.8 MB · Views: 83

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Το ... ατύχημα πήρε ... κεφάλι!
Λησμόνησα να αναφέρω ότι στο Α εωθινό ... τελείωσε η κασέττα.
 
Last edited:

prenumele

Παλαιό Μέλος
Δοξολογια αργη εις ηχον βαρυν διατονικον πενταφωνον Ιακωβου Πρωτοψαλτου
παραλλαγη


Απο ΓΚΜ
Εγνωρισα τον Αρχ Ματθαιον Ανδρεου,
μαθητην του πρωτοψαλτου ιεροσολυμων, Εμμανουηλ Βαμβουδακη,
(με "μέντορα" τον Μητροπολίτη Αθανασίο Καποράλη, μαθητήν του Πρωτοψάλτου Σμύρνης Νικολάου)
(thanks Ιωάννης Δουκέλλης, για δόρφθωση)
(http://analogion.com/forum/showpost.php?p=203661&postcount=9)

original λαθος: Εμμανουηλ Βαμβουδακης = μαθητης του Νικολαου

εις ηλικιαν 8 ετων, εν τω εσπερινω και μετεπειτα ορθρω και θεια Λειτουργια της πανυγηρεως της Κοιμησεως της Θεοτοκου Μοντρεαλ,
ναός εις τον οποιον εβαπτισθην και οπου ειχα αρχισει να ψαλλω εν τω αναλογιω αλλα και τη τριφωνω χορωδια,
εις τον οποιον, επισης, ο κυρ Ματθαος Ανδρεου εχειρωθετηθη
Αρχων Πρωτοψαλτης Βορειου και Νοτιου Αμερικης παρα τω
Αρχιεπισκοπω Ιακωβω Αμερικης

και ναος ο οποιος, δυστυχως,
εκατεστραφη δια πυρκαΐας τη Διακαινησίμω Δευτερα τω εσπερας του 2015.
(http://www.palo.com.cy/a/kaike-i-ekklisia-tis-kimisis-tis-theotokou-sto-montreal-vinteo-231298)
(http://ink361.com/app/users/ig-28668232/geechatz/photos/ig-962655686891832855_28668232)
(http://www.candianews.gr/2015/04/14...o-montreal-mia-akoma-stis-ipa-vinteo-ke-foto/)



Αργοτερον εγνωρησα και το αδελφικον φιλον Νικολαον Παντελοπουλον.

Ο Αρχ Ματθαιον Ανδρεου ανεγνωρισε καποιο ταλαντον εις την φωνην μου, και ηθελε να με προσλαβη ως μαθητην του: o νεο αγορασθεις καθεδρικος ναος του Αγιου Γεωργιου, ομως, ητο μακρυα, και ο πατερας μου ουι εδωκεν μοι αδειαν.

Ελυπηθην πολυ, αλλα αργοτερα εγνωρισα Τσολακιδην και Μαρδαν ως και τον νυν Αρχοντα Λαγουρον και αλλους.

Συνεψαλλα πολλακις διπλα του Αρχ Ματθαιου Ανδρεου.

Καποιο Σαββατον, μαλιστα, ειχε καθισει εντος του ιερου να με ακουση και υστερον, μου εδωκεν συμβουλας == παντοτε με το "Nομιζω"
=== περι αυτο το οποιον διατυμπανιζουν ολοι ==
"Nομιζω πως ειναι καιρος πια να δημιουργησεις υφος προσωπικον σου".

Το επροσπαθησα το 1991, αλλα δεν με ικανοποιει.

Με ειχε ακουση να παραλλαγηζω, σε δυσκολα σημεια. Ειχαμε επισης παραλλαγισει μαζι. Με ειχε πολλακις εξετασει εις δυσκολας θεωριτικας ερωτησεις. Αργοτερα θα μου εδιδε και πιστοποιητικον εξετασεως.

Σε ολα με ειχε συγχαρει.

Ενα παραπονο ειχε== καποιαν χορωδιακην ηχογραφησην ανοιξανταριων του ειχα χαλαση επειδη εκαμνα τριτες, οπως ειχα ακουση απο Βασιλικο και αλλους....

Μου ειχε επισης εμπιστευθη τα χειρογραφα του, τα οποια φωτο αντιτυπησα και εδωσα εις αλλους μαθητας του
= ονειρο του ητο να εκδοθουν καποιαν ημεραν.

Περι μαθητειας, μαθητων, διδασκαλειας και διδασκαλων
Παρ'ολον οτι, τροπον τινα, "εμαθητευσα" καπως διπλα του, δυναμαι να αποκαλεσθω μαθητης του;

ΟΧΙ!

Την απαντησιν εδωκεν ο ιδιος.
"Εισαι καλως, Γιωργακη, πολυ καλως.
Αλλα κοιταξε μην βγεις και πεις οτι εισουν και μαθητης μου. Αλλο πραγμα ειναι ο πραγματικος μαθητης."

Εθεωρη ως μαθητας του
- τον Νικολαον Γιαννου, τον οποιον εκτιμουσε πολυ δια την προσηλωσην του, την ορθογραφιαν, και τις γνωσεις του == "Ξερεις, αυτος επεβλεψε τις διορθωσεις του βιβλιου του Στανιτσα. Πριν τον Στανιτσα, ομως, ηταν μαθητης μου". To ειπε με καποιο καμαρι, διοτι εγυρισε να με κοιταξη.

Αλλως μαθητης του, και τον οποιον ανεγνωριζε ως τουτον ο ιδιος, ητο ο νυν Πρωτοψαλτης του καθεδρικου ναου Αγιου Γεωργιου, Μοντρεαλ.

Απ οταν εφυγα απο το Μοντρεαλ, ηλθε σε στενη σχεση μαζι του ο Νικολαος Παντελοπουλος, ο οποιος ακουγεται συμπαραλλαγιζων με τον
Αρχ Ματτθαιον Ανδρεου εις την εξης ηχογραφησιν.

Οταν επεσκεφθην αργοτερα περιξ του 1995 και 1997 τον Αρχ Ματθαιον Ανδρεου, μου ειπε εμπιστευτηκα == ειναι και αυτος πραγματικος μαθητης μου..... και ειναι ο πιο διαβασμενος απο ολους σας.

Εσεβασθηκα τη γνωμη του.

Επληροφορηθην, επισης, απο αλλους, οτι τον ηθελε και ως συνεχιστην του εις τον καθεδρικον ναον == αυτα εις το τελος της ζωης του, οταν ενοσηλευετο. Αργοτερον, περευρεθηκαμεν εις την κηδειαν του, μετα τα Χρσιτουγεννα. Ενα ετος αργοτερον, εκοιμηθη και η συζυγος του "απο λυπη", μου ειπαν.

Επανερχομαι εις την συζητησιν εντος του αυτοκινητου του, περι μαθητειας και μαθητων.

Εκεινην την ημεραν εκαταλαβα οτι μαθητης δεν υπαρχη
ΜΟΝΟΝ οποιος ΕΜΑΘΗΤΕΥΣΕ,
αλλα μαλλον,
υπαρχη μαθητης οποιος ΕΜΑΘΗΤΕΥΣΕ
αλλα, και, ταυτοχρονως,
ελαβεν ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΝ παρα του διδασκαλου δια την μαθητειαν αυτου.

Ο Νικολαος ανελαβε αργοτερα την θεσιν του μακαριστου Παναγιωτου Καραμπελλα, επισης διδακαλου μου, πρακτικου, αλλα καλλιφωνου και εγχρονου ψαλτου, εις τον ιερον ναον Κοιμησεως της Θεοτοκου ο οποιος, δυστυχως, ως προανεφερθη, εκατεστραφη δια πυρκαΐας τη Διακαινησιμω Δευτερα τω εσπερας του 2015.


Αυτα περι μαθητων.


Περι του βαρεως διατονικου.

Θεωρω οτι
η διφωνια Ζω Πα
πρεπει να ευρισκεται εντος ενδιαμεσου θεσεως

337c (επιτροπη) και διτονου (409c)

ητοι
360c κατα τα ηχογραφησεις του Ιακωβου
370c κατα τας ηχογραφησεις του Πριγγου
(διφωνια χρυσης τομης 355c,
διφωνια Βου Νη επιτροπης 365c)

Εαν υποθεσωμεν υπαρξην καθαρας πεμπτης αναμεταξυ Ζω και Γα
τοτε εχομεν

Πα Γα = 702 - 360 = 342c
Πα Γα = 702 - 370 = 332c

Παρ ολα ταυτα,
πιστευω οτι τα διαστηματα Βου Γα Δι
ειναι ΟΛΑ χαμηλωμενα,
με τον Γα πλησιον του Δι ωστε να ακουγεται ΩΣ διεσις
η ο Δι πλησιον του Γα ωστε να ακουγεται ως υφεσις

ΠΑΝΤΩΣ, διατονικος πρωτοβαρυς παθητικος τυπου ΣΑΜΠΑΧ ΔΕΝ υπαρχη κατα τη γνωμη μου, και λαθος γινεται η αναμυξις αυτη, με βασιν τον Πα, αλλαζοντας το ισον.

Εις την παρουσαν ηχογραφησιν θεωρω τον Γα καπως υψωμενον, ενω ακουγεται να καταβαινει αργοτερα, περιξ των 3:00 και 3:45 λεπτων.

Θα εκατεβαζα Βου Γα Δι ενα ελαχιστο ακομη.

Τελος, αλλη μια επισυμανσις.

Εις καταληξεις μετα
ολιγου + ανατιναγματος (αντικενωματος) +γοργου
επακολουθουντως αποστροφου,

εαν προκειται περι διαστηματος μικρου
πχ Πα Βου πλ Β ηχου
πχ Ζω Νη βαρεως διατονικου ηχου

τοτε τουτον ΑΝΥΨΩΝΕΤΑΙ προς αποφυγην παθητικοποιησεως = "κλαψουρισματος" των καταληξεων.

Το αντιθετον ισχυει σπανιως
πχ Πα Βου Πρωτου ηχου

Απολαυσατε μαθημα
το οποιο παραδιδει ενας
πραγματικος διδασκαλος
εις εναν πραγματικον μαθητην

Δοξολογια αργη εις ηχον βαρυν διατονικον πενταφωνον
Ιακωβου Πρωτοψαλτου
παραλλαγη

Αρχων Πρωτοψαλτης Βορειου και Νοτιου Αμερικης
κυρ Ματθαιος Ανδρεου
μετα του μαθητου αυτου
Νικολαου Παντελοπουλου
Μοντρεαλ Καναδα 199χ

Πηγη
Βιβλιον=Πρωγακη
ηχογραφησις = Νικ Παντελοπουλος με αδεια του κυρ Ματ Ανδρεου
αντιγραφον = προσωπικη συλλογη ΓΚΜ
 

Attachments

  • Archon_Matthaios_ANDREOU_Nicolaos_PANTELOPOULOS_Parallagi_Doxologia_Barys_Diatonikos_Pentaphonos.mp3
    1.4 MB · Views: 51
Last edited:
Top