Ηρώδειο 3-8-1987 : Χοραρχία Αθανασίου Καραμάνη

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Καταπληκτική συναυλία! Μακάρι να βρεθεί και σε ακόμη ποιοτικότερη εικόνα. Κάτι άκουσα ότι μια τέτοια κασέτα είχε κυκλοφορήσει και εμπορικά, έστω και άτυπα. Γνωρίζει κανείς κάτι τέτοιο; Αν υπάρχει, μπορούμε να την ψηφιοποιήσουμε και καλά.

ΥΓ: Αρχίζω να τα ανεβάζω και στο youtube. Ελπίζω να μην έχει αντίρρηση ο κ. Γιαννουκάκης, στον οποίο ανήκουν και όλες οι ευχαριστίες!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ακόμη, στο 2ο μέρος κόβεται το «Ψυχή μου, ψυχή μου». Θα σας παρακαλούσα θερμά, εάν βέβαια έχετε κι εσείς την ώρα και τη διάθεση, κάποια στιγμή να τα ανεβάσετε και ασυμπίεστα, σπασμένα ανά 100 MB με το WinRar ώστε να μπορούν να ανεβούν σε free host servers άνετα. Αυτό διότι πραγματικά αξίζει να τα έχουμε σε καλή ποιότητα, αφού είναι πράγματα που θέλει κανείς να δει και σε μεγαλύτερη οθόνη!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανέβασα, πράγματι, τα βίντεο τη μέρα που το υποσχέθηκα. Τα ανέβασα άμεσα από τα αρχεία του κ. Γιαννουκάκη. Δυστυχώς, το youtube έβγαλε πρόβλημα στο συγχρονισμό του ήχου. Αυτός ήταν ο λόγος που δεν παρέπεμψα στις αναρτήσεις εκείνες.

Σήμερα τα ξανανέβασα από τα αρχεία ποιότητας DVD που κωδικοποίησα από τα βίντεο του κ. Γιαννουκάκη. Πλέον είναι σε σωστό συγχρονισμό...

Τα δύο πρώτα τα συνένωσα σε ένα, αφού ήταν συνεχόμενα. Έτσι ανέβασα τη συναυλία σε δύο μέρη. Ακόμη, εκεί που χάνεται η εικόνα στο πρώτο βίντεο έβαλα μαύρο χρώμα σε αντικατάσταση των παρασίτων, ενώ επέστρεψα στο κανονικό βίντεο εκεί που αρχίζει να επανέρχεται εικόνα και ήχος. Μακάρι να βρεθεί και σε καλύτερη ποιότητα το υλικό αυτό, όπως και άλλη μία συναυλία που μεταδόθηκε το 1987, πάλι με τον Καραμάνη στο Ηρώδειο, όπου σύμφωνα με τις πληροφορίες μου ο Άρχων φορούσε λευκό κουστούμι (και όχι μόνο παντελόνι). Λεπτομέρειες, αλλά αυτές είναι ενδεικτικές του ότι υπάρχει και άλλο τέτοιο υλικό...


 
Last edited by a moderator:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Φίλε κ. Μπουλμπουτζή,

Προς Θεού αν ζητείτε την άδεια μου! Με αγάπη ανάρτησα τα αρχεία για ΟΛΟΥΣ και για την ΔΙΑΔΩΣΗ τους υπο όποιας μορφής κρίνει η κοινώτητα μας καλυτερη (να θυμόμαστε οι μεγαλύτεροι και να μαθαίνουν οι νέοι).

Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ να μου πείτε σε ποιά εκτέλεση του «Ψυχή μου, ψυχή μου» αναφέρεστε. Υπάρχουν δύο εκτελέσεις, η πρώτη χορωδιακή και η άλλη σόλο απο τον ίδιο τον Καραμάνη (έχει και πλάκα διοτι μαλώνει κάποιους ενδεικτικά εφ όσον προσπαθούν να ξεχωρίσουν με το ισοκράτημά τους :D )

ΕΦ όσον μου απαντήσετε θα αναρτήσω το συγκεκριμένο κομμάτι στο mediafire.

ΝΓ
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Πως πλησιαζε την
ερμηνευτικη τελειοτητα
στη χορωδια ο Αθανασιος Καραμανης?

Μπα , ουτε συζητηση για κατι τετοιο ! Μια τυπικη χορωδιουλα , ενας τυπικος χοραρχης , ενα τυπικο ακουσμα τυπικων μαθηματων :rolleyes: !!!
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
'' «Σε υμνούμεν» - «Άξιον εστίν», Διασκευή Αθ. Καραμάνη, Ήχ. α' παθητικός μετά εναρμονίου '' ;

Μήπως σκέτο A' εναρμόνιος ;
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Καταπληκτική συναυλία! Μακάρι να βρεθεί και σε ακόμη ποιοτικότερη εικόνα. Κάτι άκουσα ότι μια τέτοια κασέτα είχε κυκλοφορήσει και εμπορικά, έστω και άτυπα. Γνωρίζει κανείς κάτι τέτοιο; Αν υπάρχει, μπορούμε να την ψηφιοποιήσουμε και καλά.

ΥΓ: Αρχίζω να τα ανεβάζω και στο youtube. Ελπίζω να μην έχει αντίρρηση ο κ. Γιαννουκάκης, στον οποίο ανήκουν και όλες οι ευχαριστίες!

Γιάννη (και κ. Γιαννουκάκη), πρόκειται για μουσική πανδαισία! Ύφος, ήθος, νόημα, "πνεύμα", παλμός, ρυθμός, ηγεμονικότητα, αυτοπεποίθηση, έμφαση στις λεπτομέρειες, "πατήματα", σβησίματα..αυτό είναι το μεγαλείο της ΒΜ !! Ο "παππούς" δίδει ρέστα !!

υγ1. Το Κοινωνικό (με παλαιά κ νεότερα "υλικά") "ανατριχιαστικό"..
υγ2. Ιεροσυλία κ μόνο να διανοηθεί κανείς να μπει στη λογική των συγκρίσεων..

'' «Σε υμνούμεν» - «Άξιον εστίν», Διασκευή Αθ. Καραμάνη, Ήχ. α' παθητικός μετά εναρμονίου '' ;
Μήπως σκέτο A' εναρμόνιος ;
Είναι σίγουρα κάτι παραπάνω από απλό ατζέμ..ας σεβαστούμε τον (περιγραφικό) χαρακτηρισμό του συνθέτη.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τα "Ψυχή μου, ψυχή μου" (Χορωδιακό και απο τον Καραμάνη), κατ απαίτηση του Φίλου κ. Μπουλμπουτζή.

http://www.mediafire.com/?feos1aw7s5ps5l2

και

http://www.mediafire.com/?mgqaauz36zbd8x3

ΝΓ
Ήμουν σε μια τριήμερη καλοκαιρινή εξόρμηση και δεν είδα εγκαίρως το προηγούμενο μήνυμά σας. Οι ευχαριστίες μου είναι θερμότατες για τα τόσο πολύτιμα αρχεία που μας προσφέρατε!
 
Επειδή το είδα με τα μάτια μου.
Στις πρόβες που έκανε με την 100 μελή χορωδία, στο υπόγειο της Παναγίας Δεξιάς (δεν θυμάμαι ποια ακριβώς χρονιά), ο "παππούς" έψαλλε ΟΛΑ τα μαθήματα ΑΠ΄ ΕΞΩ, παραλλαγή και μέλος. Δεν είχε παρτιτούρα.
Σταμάτησε την χορωδία στο "Ο τον αμπελώνα" του Ιακώβου, και τους το είπε παραλλαγή ΑΠ' ΕΞΩ.!!!!
Στο τέλος της πρόβας, κάθησε σε μία καρέκλα και περνούσαν όλα τα μέλη (οι περισσότεροι γνωστοί Πρωτοψάλτες) και τον χαιρετούσαν, άλλοι του φιλούσαν το χέρι και άλλοι τον φιλούσαν στο μέτωπο. Τρελάθηκα με την αγάπη και τον σεβασμό που του απένειμαν.
Αθανάσιος Καραμάνης. Ο Δάσκαλος.
Συγχωρέστε με για το άσχετο με το παρόν θέμα.
Απλά το καταθέτω διότι συγκινήθηκα με το βίντεο από το Ηρώδειο.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Να πρσθέσω και μία ερώτηση, επειδή τώρα το κωδικοποιώ πάλι σε DVD. Όπως κατάλαβα, τα δύο πρώτα αρχεία βίντεο και το χορωδιακό «Ψυχή μου, ψυχή μου» είναι συνεχόμενα. Ομοίως και το τρίτο βίντεο του πρώτου μηνύματος με τη μονωδία του άρχοντα. Ανάμεσα σε αυτές τις δύο ενότητες μεσολαβούν και άλλα μέλη; Ρωτώ για να ξέρω αν τα κάψω σε DVD σαν ένα ενιαίο ή σαν δύο διαφορετικά titles.
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Και οι δύο αποπδόσεις έγιναν στην ίδια συναυλία. Το χορωδιακό έγινε αναμεταξύ των άλλων χορωδιακών μελών, ενώ ο Καραμάνης έψαλλε σόλο πρίν το τέλος, πρίν τον ὐμνο προς τον Δαμασκηνό.

ΝΓ
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
(...) Μακάρι να βρεθεί και σε καλύτερη ποιότητα το υλικό αυτό, όπως και άλλη μία συναυλία που μεταδόθηκε το 1987, πάλι με τον Καραμάνη στο Ηρώδειο, όπου σύμφωνα με τις πληροφορίες μου ο Άρχων φορούσε λευκό κουστούμι (και όχι μόνο παντελόνι). Λεπτομέρειες, αλλά αυτές είναι ενδεικτικές του ότι υπάρχει και άλλο τέτοιο υλικό...

Σύμφωνα με αξιόπιστη πηγή, η συναυλία που παρατίθεται από τον κ. Γιαννουκάκη έλαβε χώρα στο Ηρώδειο την 3/8/1987....


Είναι σίγουρα κάτι παραπάνω από απλό ατζέμ..ας σεβαστούμε τον (περιγραφικό) χαρακτηρισμό του συνθέτη.

Κάτι παρόμοιο με το συννημένο δηλαδή ;
 

Attachments

  • ΛΕΙΤ.ΚΑΡ..pdf
    61.6 KB · Views: 77
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Τι μου θυμίσατε με αυτή την δημοσίευση.....Περασμένα μεγαλεία,ψαλτική εμπειρία ανεπανάληπτη,αγαπητούς-σεβαστούς συγχορωδούς,αγαπημένους φίλους και φυσικά τα νειάτα μας κατά τα οποία τρέχαμε ασταμάτητα όπου βλέπαμε όφελος.Στην συναυλία αυτή πήγα από Κρήτη για να συμμετασχω, κυριολεκτικά λαθρεπιβάτης αφού δεν είχα το εισιτήριο του πλοίου και άλλα πολλά που θυμάμαι αλλά ας μην πολυλογώ γιατί η εικόνα μιλάει από μόνη της.Ο filomousos έχει την σωστή ημερομηνία.Πάντα γειά
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανέβασα και πάλι τα βίντεο στο youtube με τις πολύτιμες συμπληρώσεις του κ. Γιαννουκάκη, καθώς και τη σωστή πλέον χρονολόγηση. Τις προηγούμενες αναρτήσεις θα τις αποσύρω για να μην είναι πολλαπλές. Ευχαριστώ θερμά όσους σχολίασαν τα βίντεο και ζητώ συγγνώμη για τη διαγραφή τους, που συνεπάγεται και σε διαγραφή των σχολίων τους.
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Μπα , ουτε συζητηση για κατι τετοιο ! Μια τυπικη χορωδιουλα , ενας τυπικος χοραρχης , ενα τυπικο ακουσμα τυπικων μαθηματων :rolleyes: !!!

xa,xa,xa! όχι απλώς τυπικός αλλά και φορτικός, βαρετός, ανιαρός και δεν έχω πρόχειρο έναν μπαμπινιώτη να βρω συνώνυμα, αφού δεν είναι ελβυχ, ή απόχρωση καρά-ελβυχ - ε, ρε βρεγμένη σανίδα που θέλουνε! τα τροικανά της βυζαντινής.
 

lef2704

Νέο μέλος
Κύριοι συνάδερφοι,

μύπως υπάρχει αυτη η συναυλία (οι Ψαλμοί) σε μορφή .pdf ή σε κάποιο βιβλίο ???
 
Top