Ηλεκτρονικά βιβλία στο ψαλτήρι

Δεν το χρησιμοποιώ ως κύριο μέσο .Ξερεις κανένα δοξαστικο , κάτι που δεν συμφέρει να κουβαλησεις ολόκληρο βιβλίο για ένα μόνο κομμάτι, καμία ολόκληρη ακολουθία σε pdf. Δεν ήταν αυτός ο κύριος λόγος που το αγόρασα αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για το Ψαλτηρι.
 

iordanis

Μέλος
Ο θεός να μας βοηθάει από την έξαρση της τεχνολογίας. Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή την μοντερνοποίηση. Προτιμώ το κιτρινισμένο βιβλίο με τις σταγονίτσες από το κεράκι από μία οθόνη . Αυτή είναι η άποψή μου:(
Οι παλαιοί ψάλτες όταν φθάνουν σε ηλικία 70+ ίσως και πιο νωρίς αρχίζουν σιγά σιγά να μη βλέπουν καλά και κάποιοι ψάλλουν απ' έξω ολόκληρες ακολουθίες. Εμείς η νέα γενιά με τις ακτινοβολίες που δεχόμαστε καθημερινά απο χίλιες δυο συσκευές θα προλάβουμε μέχρι τα 50 να τα μάθουμε απ΄έξω; :confused:
 

tb---

τσοπάνης
Οι παλαιοί ψάλτες όταν φθάνουν σε ηλικία 70+ ίσως και πιο νωρίς αρχίζουν σιγά σιγά να μη βλέπουν καλά και κάποιοι ψάλλουν απ' έξω ολόκληρες ακολουθίες. Εμείς η νέα γενιά με τις ακτινοβολίες που δεχόμαστε καθημερινά απο χίλιες δυο συσκευές θα προλάβουμε μέχρι τα 50 να τα μάθουμε απ΄έξω; :confused:

Άν διαβάζεις κάθε μέρα Παρακλητική, 1 ωδή την μέρα να διβάζεις, σε λίγο διάστημα θα την έχεις μαθει απ έξω. Τώρα γι μουσικά μαθήματα , ότι έχει συγκρατήσει ο σκληρός δίσκος του εγκεφάλου~
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Να κάνω ακόμα μια πρόταση, που μάλλον θα είναι και η τελευταία, γιατί το συγκεκριμένο μηχάνημα το αγόρασα. :D

Maxell Maxtab H10 (Maxell=Hitachi)

Έχει μέγεθος οθόνης 9.7” (σε αναλογία 4:3), ανάλυση 1027x768, εσωτερική μνήμη 8gb, με δυνατότητα χρήσης κάρτας microSD μέχρι 32gb και λειτουργικό Android 4.1 Jellybean. Έχει WiFi και μπορεί να δεχθεί 3G dongle.
Η τιμή του 186 €, και για όποιον μπορεί να το περάσει στα έξοδα γραφείου μόνο 150 €.

Ήδη έχω περάσει μια σειρά δοξαστάρια, αναστασιματαρια, ανθολογίες και τυπικά και ετοιμάζομαι για χρήση την ερχόμεη Κυριακή. :)
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Το δικό μου ήδη εν χρήση είναι το παρακάτω:
http://www.lc-power.de/index.php?id=389

Computer type : Tablet Computer - Tyon Series
Operating system : Android 4.0
CPU : 1,2 GHz A10 - ARM Cortex A8
GPU : Mali 400MP
RAM : 1GB DDR3
Memory : 8GB NAND-Flash
G-Sensor : yes
Dimensions display : 26,65 cm / 10,1
Resoultion display : 1024 x 600 pixel
Format display : 16:9
Display : capacitive 5 point touchscreen
Brightness : 250 cd/m²
USB port : 1x Micro-USB-Host-Port; 1x Micro-USB-Port
HDMI port : 1x Mini-HDMI-Output 1.3b (max. 1080p)
Audio port : 1x headphone jack
Network : Wifi / WLAN 802.11 b/g/n; supports external USB 3G dongle
E-Mail accounts : supports POP3 and SMTP accounts
Back camera resolution : 2,0 megapixel
Front camera resolution : 0,3 megapixel
Dimensions tablet h x w x d : 11,5 x 262 x 165 mm
Weight (retail : 1,11 kg
Weight (tablet) : 0,60 kg
Mark of conformity : CE
Material : metal, plastic
Colour front: black;
back: black
Power supply input : DC 5V
Battery : Li-ion Polymer / 5200mAh
Supported formats
Audio : MP3, WMA, OGG, FLAC, WAV, ACC
Video : MKV, AVI, WMV, RM, RMVB, 3GP, MP4, ASF, VOB, MPG, MOV bis zu 1080p Full HD
Picture : JPEG, BMP, GIF, PNG
Menu language : multilingual (German, English, French, Spanish, Italian etc.)
 

Attachments

  • Mira-2_mit_Display_72_web.jpg
    Mira-2_mit_Display_72_web.jpg
    53.2 KB · Views: 13

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Να κάνω ακόμα μια πρόταση, που μάλλον θα είναι και η τελευταία, γιατί το συγκεκριμένο μηχάνημα το αγόρασα. :D

Maxell Maxtab H10 (Maxell=Hitachi)

Έχει μέγεθος οθόνης 9.7” (σε αναλογία 4:3), ανάλυση 1027x768, εσωτερική μνήμη 8gb, με δυνατότητα χρήσης κάρτας microSD μέχρι 32gb και λειτουργικό Android 4.1 Jellybean. Έχει WiFi και μπορεί να δεχθεί 3G dongle.
Η τιμή του 186 €, και για όποιον μπορεί να το περάσει στα έξοδα γραφείου μόνο 150 €.

Ήδη έχω περάσει μια σειρά δοξαστάρια, αναστασιματαρια, ανθολογίες και τυπικά και ετοιμάζομαι για χρήση την ερχόμεη Κυριακή. :)

Το δικό μου ήδη εν χρήση είναι το παρακάτω:
http://www.lc-power.de/index.php?id=389

Computer type : Tablet Computer - Tyon Series
Operating system : Android 4.0
CPU : 1,2 GHz A10 - ARM Cortex A8
GPU : Mali 400MP
RAM : 1GB DDR3
Memory : 8GB NAND-Flash
G-Sensor : yes
Dimensions display : 26,65 cm / 10,1
Resoultion display : 1024 x 600 pixel
Format display : 16:9
Display : capacitive 5 point touchscreen
Brightness : 250 cd/m²
USB port : 1x Micro-USB-Host-Port; 1x Micro-USB-Port
HDMI port : 1x Mini-HDMI-Output 1.3b (max. 1080p)
Audio port : 1x headphone jack
Network : Wifi / WLAN 802.11 b/g/n; supports external USB 3G dongle
E-Mail accounts : supports POP3 and SMTP accounts
Back camera resolution : 2,0 megapixel
Front camera resolution : 0,3 megapixel
Dimensions tablet h x w x d : 11,5 x 262 x 165 mm
Weight (retail : 1,11 kg
Weight (tablet) : 0,60 kg
Mark of conformity : CE
Material : metal, plastic
Colour front: black;
back: black
Power supply input : DC 5V
Battery : Li-ion Polymer / 5200mAh
Supported formats
Audio : MP3, WMA, OGG, FLAC, WAV, ACC
Video : MKV, AVI, WMV, RM, RMVB, 3GP, MP4, ASF, VOB, MPG, MOV bis zu 1080p Full HD
Picture : JPEG, BMP, GIF, PNG
Menu language : multilingual (German, English, French, Spanish, Italian etc.)


Σας εύχομαι καλό ηλεκτρονικό ψάλσιμο!
Μπράβο!
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Σας εύχομαι καλό ηλεκτρονικό ψάλσιμο!
Μπράβο!
Δεν τίθεται θέμα ηλεκτρονικού ψαλσίματος. Αφού μιλάμε για αντικατάσταση βιβλίων. Προσωπικά το παίρνω μαζί μου για να έχω και βιβλία που δεν έχει ο Ναός. Ώστε να μή κουβαλάω πολλά πράγματα μαζί μου. Στο πρακτικό του θέματος, μου δόθηκε ευκαρία την προηγούμενη Κυριακή (10/2) να ψάλλω Χερουβικό του Πέτρου σε γ' ήχο από την εξήγηση του Ι. Αρβανίτη. Αν δεν είχα το tablet θα έψαλλα κατά πάσα πιθανότητα Γρηγόριο.
 
Last edited:

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Εγώ πάλι ότι είχα στη βιβλιοθήκη μου (κλασσικά - νεότερα), αλλά και στο ναό το έχω περάσει στην κάρτα και έτσι γλυτώνουν και τα βιβλία από τη φθορά λόγω της συχνής χρήσης τους.
 

vasilisk

Νέο μέλος
Βασικα το θεωρω απαραδεκτο!
Και οχι μονο
Οπως εχω πει και αλλου για τα μαραφετια αυτα ειναι διαολου καλτσες και γενημματα.Οχι δεν ειμαι παλαιομοδιτης απλα οτι ηλεκτρονικο ειναι και διαολου καλτσα.
Ο κυριος στους ουρανους αν μας αξιωσει δεν θα μας βαζει τετοια αλλα με την ψυχη και την καρδια μας θα τον ψαλλουμε τον Παναγαθο.
Ημαρτον Κυριε!!

Υποθέτω ότι ψέλνεις χωρίς μικρόφωνα, και φυσικά, από χειρόγραφα βιβλία και μόνο, αν αναλογιστείς ότι για να βγει σήμερα ένα βιβλίο απαιτούνται ηλεκτρονικοί υπολογιστές, άρα διαβόλου μαραφέτια. :D

Εδώ και μερικούς μήνες αγόρασα ένα tablet 10". Αν και μικρό σε μέγεθος, με εξυπηρετεί αφάνταστα! Τώρα... αν ο διάβολος έχει μπει μέσα μου και πλέον υμνώ τον Εωσφόρο αντί για τον Θεό... δεν ξέρω! Κριτής μου ο Θεός!

Αυτό που ξέρω είναι ότι σήμερα, Κυριακή της Σταυροπροσκύνησης, γύρισα στον παραδοσιακό τρόπο, επειδή δεν είχα χρόνο να ετοιμάσω το tablet. Χρειάστηκα λοιπόν...

1) Τριώδιο
2) Παρακλητική
3) Μηνιαίο
4) Όρθρος Πετρίδη Μουσικό
5) Τριώδιο Πετρίδη Μουσικό
6) Κατεβασίες σύντομες Καραμάνη
7) 2ος Τόμος Πανδέκτη για αργή δοξολογία
8) Θεία λειτουργία Πετρίδη
9) Εγκόλπιο αναγνώστου

9 βιβλία εκ των οποίων τα 5 ογκοδέστατα...

Συγνώμη στους παραδοσιακούς ψάλτες... αλλά εγώ θα επιμείνω στην τεχνολογία, και ας με καθιστά αυτό νεωτεριστή... και εκτός παράδοσης!
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Εγώ πάντως φίλε Βασίλη , σαν νέος ψάλτης και γενικότερα σαν εκπρόσωπος της νέας γενιάς , συμφωνώ μαζί σου και πιστεύω ότι η τεχνολογία σήμερα έχει βοηθήσει σε ένα μεγάλο βαθμό την διδασκαλία και την απόδοση της Ψαλτικής Τέχνης ...

Σεβόμαστε της παράδοση της Ψαλτικής αλλά δεν απορρίπτουμε δογματικά κάθε νέα άποψη ή και κάποιο τεχνολογικό μέσο , δεδομένου ότι έχει αποδειχθεί περίτρανα η χρησιμότητα του ...
 
Υποθέτω ότι ψέλνεις χωρίς μικρόφωνα, και φυσικά, από χειρόγραφα βιβλία και μόνο, αν αναλογιστείς ότι για να βγει σήμερα ένα βιβλίο απαιτούνται ηλεκτρονικοί υπολογιστές, άρα διαβόλου μαραφέτια. :D

Εδώ και μερικούς μήνες αγόρασα ένα tablet 10". Αν και μικρό σε μέγεθος, με εξυπηρετεί αφάνταστα! Τώρα... αν ο διάβολος έχει μπει μέσα μου και πλέον υμνώ τον Εωσφόρο αντί για τον Θεό... δεν ξέρω! Κριτής μου ο Θεός!

Αυτό που ξέρω είναι ότι σήμερα, Κυριακή της Σταυροπροσκύνησης, γύρισα στον παραδοσιακό τρόπο, επειδή δεν είχα χρόνο να ετοιμάσω το tablet. Χρειάστηκα λοιπόν...

1) Τριώδιο
2) Παρακλητική
3) Μηνιαίο
4) Όρθρος Πετρίδη Μουσικό
5) Τριώδιο Πετρίδη Μουσικό
6) Κατεβασίες σύντομες Καραμάνη
7) 2ος Τόμος Πανδέκτη για αργή δοξολογία
8) Θεία λειτουργία Πετρίδη
9) Εγκόλπιο αναγνώστου

9 βιβλία εκ των οποίων τα 5 ογκοδέστατα...

Συγνώμη στους παραδοσιακούς ψάλτες... αλλά εγώ θα επιμείνω στην τεχνολογία, και ας με καθιστά αυτό νεωτεριστή... και εκτός παράδοσης!

Σωστός Βασίλη. Η τεχνολογία ούτε μας αυξάνει την πνευματικότητα φυσικά, αλλά ούτε και μας την αφαιρεί. είναι απλά ένα βοηθητικό μέσο. θυμάμαι παλιά στο χωριό μου τα παιδιά τσακωνόμαστε ποιος να χτυπήσει την καμπάνα. η καμπάνα μετά έγινε ηλεκτρική με δεδομένη και την ανάγκη, του ότι δεν προσφέρονταν κάποιος πλέον να την χτυπήσει. τι να γίνει λοιπόν, να μην χτυπάει πλέον η καμπάνα; έτσι λοιπόν καθιερώθηκε αναγκαστικά και η ηλεκτρική καμπάνα. επίσης και μικρόφωνα που παλιά δεν υπήρχαν τώρα και στο τελευταίο χωριό που θα πας έχει μικροφωνική. η ίδια η τεχνολογία δεν φταίει σε κάτι, αλλά η κακή χρήση της.
 

Dendramis

Νέο μέλος
Σωστός Βασίλη. Η τεχνολογία ούτε μας αυξάνει την πνευματικότητα φυσικά, αλλά ούτε και μας την αφαιρεί. είναι απλά ένα βοηθητικό μέσο. θυμάμαι παλιά στο χωριό μου τα παιδιά τσακωνόμαστε ποιος να χτυπήσει την καμπάνα. η καμπάνα μετά έγινε ηλεκτρική με δεδομένη και την ανάγκη, του ότι δεν προσφέρονταν κάποιος πλέον να την χτυπήσει. τι να γίνει λοιπόν, να μην χτυπάει πλέον η καμπάνα; έτσι λοιπόν καθιερώθηκε αναγκαστικά και η ηλεκτρική καμπάνα. επίσης και μικρόφωνα που παλιά δεν υπήρχαν τώρα και στο τελευταίο χωριό που θα πας έχει μικροφωνική. η ίδια η τεχνολογία δεν φταίει σε κάτι, αλλά η κακή χρήση της.

Κι εγω χρησιμοποιω I pad στο ψαλτηρι!!!!!! Μεχρι στιγμής δεν εχω δεχθεί καποια παρατήρηση ενω η ευκολία που προσφέρει εναι μεγαλη!!!!! Και φυσικα τα θέματα τα εχω κατεβάσει απο το Psaltologion!!!!!! Αρκει να μην ξεμεινουμε απο μπαταρία !!!!!!!!!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Προσωπικά χρησιμοποιώ αυτό. Αρκετά εξυπηρετικό, αν και χρειάζονται κάποια τροποποίηση τα μουσικά κείμενα, ανάλογα με το πως βολεύει τον καθένα να το έχει τοποθετημένο στο αναλόγιο, κάθετα ή οριζόντια. Για αυτό που αναφέρθηκε εδώ:
αυτο εχει καλη τιμή και καλές κριτικές...
10¨¨ αλλά καλό ειναι να δουλευεται με ρεύμα καθότι μαλλον δεν βγάζει 3-4 ωρες...
Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα, εφόσον στις μεγάλες ψαλτικές παύσεις (π.χ. Εωθινό Ευαγγέλιο κ.α.) το βάζω σε stand by. Αφήστε που δεν είναι και καλό να μας φωτίζει τόσες ώρες στα μάτια. Σε μία Κυριακή μου κατανάλωσε γύρω στο 15% της ενέργειας.
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Αφήστε που δεν είναι και καλό να μας φωτίζει τόσες ώρες στα μάτια.

Αν δεν κάνω λάθος, οι οθόνες αυτές δεν έχουν καθόλου ακτινοβολία. Να φοβάσαι περισσότερο την παλιά λάμπα πυρακτώσεως που κρέμεται πάνω από το ψαλτήρι. Ο μόνος φόβος πλέον με τις οθόνες είναι να "τεμπελιάσει" το μάτι καθώς κοιτά συνεχώς στην ίδια απόσταση, αλλά αυτός ο φόβος υπάρχει εξίσου και στο έντυπο βιβλίο.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αν δεν κάνω λάθος, οι οθόνες αυτές δεν έχουν καθόλου ακτινοβολία. Να φοβάσαι περισσότερο την παλιά λάμπα πυρακτώσεως που κρέμεται πάνω από το ψαλτήρι. Ο μόνος φόβος πλέον με τις οθόνες είναι να "τεμπελιάσει" το μάτι καθώς κοιτά συνεχώς στην ίδια απόσταση, αλλά αυτός ο φόβος υπάρχει εξίσου και στο έντυπο βιβλίο.

Κάνεις λάθος.

Δοκίμασε νὰ διαβάσεις δυὸ ὧρες συνεχόμενες ἕνα ἔντυπο βιβλίο ἤ e-paper καὶ κάνε τὸ ἴδιο μὲ ἕνα tablet. Μὲ τὸ δεύτερο θὰ βλέπεις στὸ τέλος ἀστεράκια ...


Τὸ μόνο ποὺ συγκρίνεται -πρὸς τὸ παρὸν- μὲ ἔντυπο εἶναι τὸ e-paper ποὺ χρησιμοποιοῦν τὰ e-reader. Γ
 

ΝΙΚΟΣ ΡΟΚΚΑΣ

Νέο μέλος
Η ίδια η εκκλησια έχει αναρτήσει στο διαδύκτιο ολα τα ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ βιβλία τι σημαινει αυτό άλλο είναι αυτό ; Ίσα ίσα εξηπηρετει κάποιες φορές παρά πολύ
 

tzark

Μέλος
Κάνεις λάθος.

Δοκίμασε νὰ διαβάσεις δυὸ ὧρες συνεχόμενες ἕνα ἔντυπο βιβλίο ἤ e-paper καὶ κάνε τὸ ἴδιο μὲ ἕνα tablet. Μὲ τὸ δεύτερο θὰ βλέπεις στὸ τέλος ἀστεράκια ...


Τὸ μόνο ποὺ συγκρίνεται -πρὸς τὸ παρὸν- μὲ ἔντυπο εἶναι τὸ e-paper ποὺ χρησιμοποιοῦν τὰ e-reader. Γ
Αν έχετε το tablet iPad Pro 11" 256GB 2018 τότε δεν θα ξαναπιάσετε βιβλίο!!!!
https://www.istorm.gr/ipad/ipadpro-2018/11-inch-ipad-pro-wi-fi-256gb-silver.html
 
Top