Ζωντανές ηχογραφήσεις 2011

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Ανεβάζω το κοινωνικό που έψαλλα την Κυριακή 28.08.2011 στον ι. ναό Αγίου Γρηγορίου Αγρινίου.Πρόκειται για μέλος του Θρ. Στανίτσα και προέρχεται από τη Θ. Λειτουργία του Δ. Πα'ι'κόπουλου. (το ''Αλληλούια'' είναι δικής μου...εμπνεύσεως).

ΥΓ: Ισοκρατεί (άψογα) ο Πρωτοψάλτης του Ναού και μουσικοδιδάσκαλος κος Απόστολος Παπαχρήστος.
 

Attachments

  • Αινείτε στανίτσα β.mp3
    3.5 MB · Views: 108
Last edited:

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Ανεβάζω δύο ακόμα μέλη που προέρχονται από ζωντανή ηχογράφηση. Το πρώτο είναι το αργοσύντομο χερουβικό του Θρ. Στανίτσα και το δεύτερο ένα χερουβικό που έψαλλα (απ' έξω) το Σάββατο 01.10.2011 σε ήχο π. β' στον ι.ναό Αγ. Βασιλείου στο Γηροκομείο του Αγρινίου.
 

Attachments

  • Χερ.δ'Στανίτσα.mp3
    2.9 MB · Views: 39
  • Χερ.πλ.β'01.10 .mp3
    2.8 MB · Views: 27

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Από τον όρθρο και τη θ. λειτουργία της χθεσινής ημέρας ανεβάζω δύο μέλη. Είναι ο Ν' ψαλμός σε ήχο πλ.δ' και το άξιον εστίν σε μέλος του Θρ. Στανίτσα σε ήχο πλ.δ'. Αναμένω τα σχόλια και τις εντυπώσεις σας!
 

Attachments

  • Ν' ψαλμός πλ.δ.mp3
    2.5 MB · Views: 56
  • Αξιον εστιν πλ.δ' Στανιτσα.mp3
    1.4 MB · Views: 49

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
φίλε Χρήστο, την ηχογράφηση την έκανες με κινητό; δεν είναι καλή ποιότητα. σαν να είναι του 1900! μου αρέσει η φώτο του ΠΡΙΓΓΟΥ στο προφίλ σου, και ότι σου αρέσουν οι πατριαρχικοί (Στανίτσας, Παϊκόπουλος). Είσαι στον σωστό δρόμο! Πόσα χρόνια ψάλλεις; Ποιον δάσκαλο είχες;
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Ναι, η ηχογράφηση 'εχει γίνει με κινητό γι' αυτό και η ποιότητα του ήχου είναι κακή. Επίσημα σε ενορία ψάλλω περί τα 10 χρόνια, από τα 16-17 μου, όταν ήμουν αριστερός ψάλτης στον ι.ναό Αγίου Αθανασίου Γιαννουζίου Αγρινίου (προάστιο του Αγρινίου). Πρώτος μου δάσκαλος στα μουσικά ο Πρωτοψάλτης της ενορίας μου Αγίας Τριάδος Αγρινίου κυρ-Παρασκευάς Βασιλειάδης, μαθητής του Άρχοντος Πρωτοψάλτου Χ. Ταλιαδώρου (δες εδώ:http://analogion.com/forum/forumdisplay.php?f=325). Επίσης έχω ''παρακολουθήσει'' τους Πρωτοψάλτες Χρήστο Βουλδή και Αθανάσιο Πέττα. Έχω αποφοιτήσει από τη Σχολή Βυζαντονής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς το 2006. Εύχομαι να τα ξαναπούμε!
 
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
ἀγαπητέ Χρῆστο, καλός ὁ Ν΄ ψαλμός σέ πλάγιο τοῦ τετάρτου, ὅμως ὁ ἐκτελών χρέη λαμπαδαρίου δέν τά καταφέρνει.
Ἐπίτρεψέ μου φιλικά νά σοῦ πῶ ὅτι εἶναι προτιμότερο ὅταν ἔχουμε βοηθούς μέ λίγες (πρακτικές) μουσικές γνώσεις νά βάζουμε μαθήματα πού τά ἀκοῦν συνέχεια. Ἡ διαφορετικότητα εἶναι γι' αὐτούς ἀνυπέρβλητη δυσκολία.
Ἔχω παρατηρήσει ὅτι πρακτικοί δύσκολα ἀλλάζουν ἤχους, λένε τό Ἐξομολογεῖσθε ὅπως τό ἔχουν ἀκούσει ἀπό τή Σιμωνόπετρα καί ἄλλα πολλά.
 
Last edited:

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Έχεις δίκιο φίλε Λεωνίδα σ' αυτό που λες, αλλά όπως ξεφύλλιζα τον Πανδέκτη λέω ''δεν κάνω μια απόπειρα να κουτσοψάλλω κι αυτό το κείμενο?''. Ήξερα ότι υπήρχε σαν μάθημα αλλά δεν το είχα προσπαθήσει ποτέ να το ψάλλω. Κάποιες θέσεις είχα ακούσει από τον Άρχοντα Χαρίλαο, επίσης και ο κυρ-Παρασκευάς έλεγε συχνά τον Ν' ψαλμό σε πλ.δ' .
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Κυριακή των Αγίων Πατέρων χθες και ηχογράφησα το δοξαστικό του όρθρου. Η βάση ελαφρώς τσιμπημένη και οι βοηθοί ... στον κόσμο τους!!
 

Attachments

  • Δοξαστικό Των αγίων πατερων .mp3
    4.3 MB · Views: 58

tb---

τσοπάνης
Ωραία το ψάλλεις. Να σου στήλω ρουφιανομηχάνημα να γράφεις σε καλύτερη ποιότητα αν θες~
 
Last edited:

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Σ ευχαριστώ πολύ Νεκτάριε για τον καλόν σου λόγο. Έχω κι εγώ mp3 αλλά εκείνη την ώρα μέχρι να μπω στις ρυθμίσεις θα φύγει όλη η προσοχή μου..Γι αυτό γράφω πιο εύκολα με το κινητό. Παρ όλα αυτά το ρουφιανομηχάνημα ευπρόσδεκτον!!
 

tb---

τσοπάνης
Στο χέρι των πρωτοψαλτών είναι να καταρτίσουν όμορφους χορούς και να πετάξουν τους ηλεκτρονικούς ισοκράτες ( έχουμε το γνωστόν κόλυμα :wink: )
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Από τη χθεσινή θ. λειτουργία στον ιερό ναό του Αγίου Βασιλείου στο Γηροκομείο του Αγρινίου ανεβάζω δύο μέλη:
1. Χερουβικό της εβδομάδος Π. Λαμπαδαρίου σε ήχο α'
2. Άξιον εστίν Σκρέκου πλ.α' (πρώτη απόπειρα!)
 

Attachments

  • Χερουβικό Π.Λαμπαδαρίου α'.mp3
    2.8 MB · Views: 39
  • Αξιον εστιν Σκρέκου.mp3
    1 MB · Views: 30

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ! Ανεβάζω τρία μέλη από τη σημερινή Κυριακή. Πρόκειται για το Η' εωθινό δοξαστικό (από το Αναστασιματάριο του Χ. Ταλιαδώρου), το Δύναμις του Γ. Κρητός (από τη Μουσική Συλλογή του Πρωγάκη) και το αργοσύντομο χερουβικό του Θρ. Στανίτσα σε ήχο β'.
 

Attachments

  • Τα της Μαρίας δάκρυα(1).mp3
    1.8 MB · Views: 39
  • Δύναμις Κρητός.mp3
    1.3 MB · Views: 26
  • Χερουβ.β' Στανίτσα.mp3
    1.2 MB · Views: 41

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Παραθέτω το χερουβικό της εβδομάδος του Πέτρου Λαμπαδαρίου όπως το έψαλλα στις 28-10.
 

Attachments

  • Χερουβ.πετρου πλ.δ.mp3
    2.1 MB · Views: 22
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ! Ανεβάζω τρία μέλη από τη σημερινή Κυριακή. Πρόκειται για το Η' εωθινό δοξαστικό (από το Αναστασιματάριο του Χ. Ταλιαδώρου), το Δύναμις του Γ. Κρητός (από τη Μουσική Συλλογή του Πρωγάκη) και το αργοσύντομο χερουβικό του Θρ. Στανίτσα σε ήχο β'.
Τι έγινε κ. Τόλια με το Χερουβικό; Είναι κομμένο.
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Καλησπέρα πάτερ! Σε εκείνο το σημείο γέμισε η μνήμη του κινητού γι' αυτό και είναι κομμένη η ηχογράφηση.
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ! Από τη σημερινή Κυριακή ανεβάζω το Εωθινό δοξαστικό ''Μετά την εις Άδου κάθοδον'' από το Αναστασιματάριο του Χ. Ταλιαδώρου.
 

Attachments

  • Μετα την εις αδου καθοδον.mp3
    2.1 MB · Views: 28

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Από ζωντανή ηχογράφηση της σημερινής θ. λειτουργίας παραθέτω το κοινωνικό ''εις μνημόσυνον'' σε ήχο α' του Κ. Πρίγγου (από το βιβλίο ''ΜΟΝΩΔΙΚΟΝ'' του Α. Δεβρελή).
 

Attachments

  • Εις μνημοσυνον Πρίγγου α'.mp3
    2.1 MB · Views: 20
Top