Ζωντανές ηχογραφήσεις Δ. Νεραντζή

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Αγαπητοί συνάδελφοι ωσ νέο μέλος θα προσπαθήσω να ανεβάσω δοκιμαστικά κάποιες ηχογραφήσεις του δάσκαλου κ.Δ.Νερατζή, διότι συμφωνώ με αυτούς που υποστηρίζουν οτι είναι από του τελευταίους εναπομείναντες παραδοσιακούς ιεροψάλτες.Οι εγγραφές είναι όλες ζωντανές και δεν έχουν υποστεί καμία επεξεργασία.
 

Attachments

  • ΔΟΞ.ΠΑΤΕΡΩΝ.ΝΕΡΤΤΖ.WAV
    1.7 MB · Views: 440
  • ΑΙΝΟΙ κ΄ΔΥΟ ΠΑΤΕΡΩΝ ΝΕΡΤΖ.WAV
    1.3 MB · Views: 333

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Έχω αρκετές ζωντανές ηχογραφήσεις του Δ.Νεραντζή και από αναλόγια αλλά και από μαθήματα που παρέδιδε σε οποιες Μητροπόλεις ανελάμβανε...
σιγά σιγά θα ανεβούνε....είναι σε κασσέτες.
 

Attachments

  • ΧΕΡΒ.ΠΛΑ΄ΝΕΡΤΖ.mp3
    6.4 MB · Views: 353
  • ΤΗΝ ΩΡΑΙΟΤΗΤΑ αργο..ΝΕΡΤΖ.mp3
    2.2 MB · Views: 303
  • ΔΟΞΑΣΟΙ..ΕΥΑΓΓ...ΝΕΡΤΖ.mp3
    1 MB · Views: 265
  • ΑΓΑΠΗΣΩΣΕ..ΣΕ ΥΜΝΟΥΜ..ΧΟΥΖΑΜ.ΝΕΡΤΖ.mp3
    2.4 MB · Views: 303

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Έχω αρκετές ζωντανές ηχογραφήσεις του Δ.Νεραντζή και από αναλόγια αλλά και από μαθήματα που παρέδιδε σε οποιες Μητροπόλεις ανελάμβανε... σιγά σιγά θα ανεβούνε....είναι σε κασσέτες.

Αγαπητέ μας Παναγιώτη, πολλές ευχαριστίες για τις ηχογραφήσεις του Άρχοντος κ. Δημητρίου Νεραντζή. Ο άνθρωπος ξέρει να ψάλλει. Και θεωρητικά κατηρτισμένος, αλλά και με ταλέντο φωνητικό, κυριολεκτικά δίνει μαθήματα. Σου είμαστε ευγνώμονες που μοιράζεσαι μαζί με μας τους θησαυρούς σου!
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Αγαπητέ μας Παναγιώτη, πολλές ευχαριστίες για τις ηχογραφήσεις του Άρχοντος κ. Δημητρίου Νεραντζή. Ο άνθρωπος ξέρει να ψάλλει. Και θεωρητικά κατηρτισμένος, αλλά και με ταλέντο φωνητικό, κυριολεκτικά δίνει μαθήματα. Σου είμαστε ευγνώμονες που μοιράζεσαι μαζί με μας τους θησαυρούς σου!

Χαίρομαι που συμφωνούμε....ο άνθρωπος είναι ΨΑΛΤΗΣ χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δε μπορεί να τραγουδίσει....
(..εκεί είναι το μεγαλείο να μπορείς να εντυπωσιάζεις και παρ όλα αυτα να μη το κάνεις χάριν του εκκλησιαστικού ύφους...)...
Αν βρω θα ανεβάσω ένα μανε που λέει σε κάποια παρέα είναι ανατριχιαστικός πραγματικά θα σας σηκωθεί η τρίχα.......για τώρα όμως τα παρακάτω:
Αγιος Αγιος του μεγάλου βασιλείου και η αγαπημένη του δοξολογία σουζινακ καλή ακρόαση:
 

Attachments

  • ΑΓΙΟΣ..Μ.ΒΑΣΙΛ.ΝΕΡΤΖ.mp3
    2.5 MB · Views: 283
  • ΣΟΥΖΙΝΑΚ ΝΕΡΤΖ.mp3
    5.1 MB · Views: 352

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Δ .Νεραντής: δύο ιδιόμελα της Μ.Τεσσαρακοστής..(..Ατενισαι...Λησται λογισμοι..)..και ''Σιγησάτω πασα σαρξ..." του Μ Σαββάτου.Λέγεται...(εκ της προφορικής παραδόσεως...)... οτι οι Ιερείς δεν πρέπει να κάνουν κύρηγμα αυτή ειδικά την ημέρα (το Μ.Σαββατο).
...Ανεπίκαιρα τελειώς ....δε ξέρω πως μου ήρθαν μάλλον τα είχα πρόχειρα.....τέλος πάντων...καλή ακρόαση.
 

Attachments

  • Νέο - Συμπιεσμένος (μορφή zip) φάκελος.zip
    13.7 MB · Views: 332

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Καταβασίες αργές "Ανοίξω το στόμα μου.."
Δοξολογία αργή Π.Βυζαντίου από μαθήματα σε ωδείο με απλή εκτέλεση για μαθητή
Ομοίως και του Βιολάκη σε ήχ πλ β΄.
 

Attachments

  • ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ..αργές ΝΕΡΤΖ..MP3
    4 MB · Views: 296
  • ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ ΝΕΡΤΖ.WAV
    1.8 MB · Views: 293
  • ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΒΙΟΛΑΚΗ ΝΕΡΤΖ.MP3
    7.5 MB · Views: 333

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Δύο ακομη δοξολογίες από μαθήματα που παρέδιδε ο κος Νερανζτής....
του Δανιήλ..(..βαρύς επτάτονος..)..και του Ιακώβου Πλ δ΄.
 

Attachments

  • Δοξολογια Δανιηλ βαρυς.MP3
    6.3 MB · Views: 362
  • Δοξολογια Πλ δ ιακωβου.MP3
    9.9 MB · Views: 325

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ενα μικρό δώρο στους αγαπητούς συναδέλφους του φόρουμ που τυχαινει να είναι και θαυμαστές του κυρ.Δημήτρη του Νεραντζή ...καλή ακρόαση και καλή χρονιά.
 

Attachments

  • ΦΩΣ ΕΚ ΦΩΤΟΣ ΝΕΡΑΝΤΖΗΣ.MP3
    838.9 KB · Views: 194
  • ΠΩΣ ΣΕ ΧΡΙΣΤΕ ΝΕΡΑΝΤΖΗΣ.MP3
    822.9 KB · Views: 167
  • ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟΝ ΦΩΣ ΝΕΡΑΝΤΖΗΣ.MP3
    2.5 MB · Views: 175
  • ΝΑΜΑΤΑ ΙΟΡΔΑΝΙΑ ΝΕΡΑΝΤΖΗΣ.MP3
    2.5 MB · Views: 188
  • ΑΠΟΡΕΙ ΠΑΣΑ ...ΝΕΡΑΝΤΖΗΣ.MP3
    2.2 MB · Views: 161

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ενα μικρό δώρο στους αγαπητούς συναδέλφους του φόρουμ που τυχαινει να είναι και θαυμαστές του κυρ.Δημήτρη του Νεραντζή ...καλή ακρόαση και καλή χρονιά.
Eυχαριστούμε κύριε Παναγιώτη για τα υπέροχα ακούματα.Πιστεύω ότι τέτοια ψαλσίματα κάνουν καλό σε όλους μας ιδιαίτερα όμως στα νεα παιδιά που είναι αρκετά στον χώρο.Με τέτοια σπάνια ποια ακούσματα από που και αν περάσουμε πάντοτε θα ξέρουμε ποιό είναι το σωστό.....Νάναι καλά ο δάσκαλος
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Eυχαριστούμε κύριε Παναγιώτη για τα υπέροχα ακούματα.Πιστεύω ότι τέτοια ψαλσίματα κάνουν καλό σε όλους μας ιδιαίτερα όμως στα νεα παιδιά που είναι αρκετά στον χώρο.Με τέτοια σπάνια ποια ακούσματα από που και αν περάσουμε πάντοτε θα ξέρουμε ποιό είναι το σωστό.....Νάναι καλά ο δάσκαλος

Συμφωνώ και επαυξάνω...ο τρόπος ψαλσίματος του δάσκαλου για με είναι το ζητούμενο ...ο στόχος...
το χαλαρό ,λιτό μα και συνάμα μεγαλόπρεπο ιεροπρεπες και ανδροπρεπες ύφος
είναι εκείνο που ξεχωρίζει τον Ιεροψάλτη από τον ''ιεροτραγουδιστή'' γιατί όπως και ο ίδιος λέει: μουσικοι υπάρχουν πολλοί ιεροψάλτες όμως λίγοι.
Το παρήγορο όμως είναι ότι πολλοί νέοι αρχίζουν και το διαισθάνονται αυτό...διότι είναι όντως δύσκολο να αφήσεις τον δρόμο του εντυπωσιασμού και να ακολουθήσεις το μονοπάτι της σεμνότητας ...θέλει ''τσαμπουκά'' πνευματικό...είναι πιστεύω ένα μικρό δείγμα αγιότητας....ο Θεός να δώσει να τα καταφέρουμε ....γενικώς.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Μια μαθητική ηχογράφηση του ια΄εωθινού.
Στη συνέχεια λειτουργίκα πλ του α΄και το Άξιον Εστί σπάθη εις τον Κε
 

Attachments

  • Η΄ΕΩΘΙΝΟ ΝΕΡΑΝΤΖΗΣ.MP3
    3.6 MB · Views: 225
  • ΛΕΙΤΟΥΡ. ΠΛΑ΄ΝΕΡΑΝΤΖΗΣ.MP3
    2.4 MB · Views: 207
  • ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ ΣΠΑΘΗ ΝΕΡΑΝΤΖΗΣ.MP3
    2.4 MB · Views: 259
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Μια μαθητική ηχογράφηση του η΄εωθινού.
Στη συνέχεια λειτουργίκα πλ του α΄και το Άξιον Εστί σπάθη εις τον Κε

Κύριε Γαλάνη ευχαριστώ για τις ωραίες ηχογραφήσεις αλλά έχω την εντύπωση ότι ο δάσκαλος ψάλλει το ΙΑ εωθινό.Εάν είναι έτσι παρακαλώ διορθώστε.Ευχαριστώ και συγνώμη
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Στο Αξιον Εστιν σε πλ.α μεικτο και σπαθιον (Πριγγου) , θελει ιδιαιτερη προσοχη
οταν απο τον Γα ανεβαινουμε Δι , Κε , πρεπει παλι ο Δι να ειναι εν διεση για να γινεται ετσι η ενεργεια της σπαθης . Πολλοι ψαλτες , ενω εκτελουν σωστα ολα
τα αλλα μερη του κοματιου , δεν κανουν την διεση στην συγκεκριμενη (παντα εννοω μονο στην αναβαση του Δι προς τον Κε) θεση .
Ακουστε και τον Αρχωντα Νεραντζη στη λεξη ''Θεοτοκον'' στο ''το'' . Πως σας φαινεται ο Δι ; Με διεση (δηλαδη σωστος βασει της σπαθης) ἠ περιπου φυσικος ;
Αναφερω την συγκεκριμενη περιπτωση , επειδη ως προειπα την ''πατανε'' παρα πολλοι ψαλτες .
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Κύριε Γαλάνη ευχαριστώ για τις ωραίες ηχογραφήσεις αλλά έχω την εντύπωση ότι ο δάσκαλος ψάλλει το ΙΑ εωθινό.Εάν είναι έτσι παρακαλώ διορθώστε.Ευχαριστώ και συγνώμη

Εχετε δίκιο κ.Μιχελουδάκη αλλά λόγω κε...κε..κε..κτημένης τα..τα..χύτητας...καταλαβαίνετε...(αστειεύομαι..) Το μόνο τρόπο που ξέρω για να το διορθώσω είναι με το παρόν μύνημα...αν κάποιος συναδελφος μπορεί να επεμβει στο μύνημά μου ας το κάνει...ευχαριστώ και συγνώμη

Επίσης δίκιο έχει και ο κ.Βαγγέλης...τα σέβη μου και καλή χρονιά.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ας απολαύσουμε μερικους επίκαιρους ύμνους από τον άρχοντα...
 

Attachments

  • ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΨΥΧΗ...ΝΕΡΤΖ.mp3
    2.2 MB · Views: 214
  • Ω ΤΟΝ ΑΜΠΕΛΩΝΑ βαρυς ΝΕΡΤΖ..mp3
    9 MB · Views: 220
Top