Ζιούβας Ανδρέας

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Ο Κορίνθιος Πρωτοψάλτης Ανδρέας Ζιούβας (Μπολάτι - Κορινθίας) χρημάτισε επί 2ετία Λαμπαδάριος του Μανώλη Χατζημάρκου στον Ιερό Ναό του Αγίου Διονυσίου του Αρεοπαγίτου στο Κολονάκι και επί 10ετία Πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού Αγίου Παύλου Αθηνών (οδού Ψαρών) διαδεχόμενος τον Δημήτριο Βαζά. Μαθητής του Ευθυμίου Κορωνιώτη, του Λυκούργου Αγγελόπουλου και του Μανώλη Χατζημάρκου αφήνει, με την καταπληκτική και εντυπωσιακή του φωνή, το δικό του στίγμα στο Αθηναϊκό λεγόμενο ύφος.
Σήμερα είναι χωρίς Αναλόγιο... εφησυχάζει!

Ηχογράφηση ζωντανή (πάντα) από τον Άγιο Παύλο 15Αύγουστος 1993, με παρεμβολές από "τους γύρω".
1. Το δοξαστικό "Τη Αθανάτω σου κοιμήσει"
2. Η θ΄ Αντί "Άξιον Εστίν" : Αι γενεαί πάσαι... Νενήκηνται..."

Έχω κι άλλα...
 

Attachments

  • 06 DOXASTIKO TH ATHANATO SOY KOIMHSEI.mp3
    6.3 MB · Views: 165
  • 15 AI GENEAI PASAI NENHKHNTAI.mp3
    2.1 MB · Views: 141
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Ο Κορίνθιος Πρωτοψάλτης Ανδρέας Ζιούβας (Μπολάτι - Κορινθίας) ........... Μαθητής του Ευθυμίου Κορωνιώτη,.........

Έχω κι άλλα...


Καθόλου τυχαία η αναφορά στον κυρ Θύμιο. Ελπίζω να καταφερω να γράψω τίποτις ζωντανό από Αγιο Βλάση Ξυλοκάστρου αυτές τις μέρες... ( εχω ξεμήνει και απο καταγραφηκό μέσον )

Ευχαριστούμε για τις ηχογραφίσεις.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Καθόλου τυχαία η αναφορά στον κυρ Θύμιο. Ελπίζω να καταφερω να γράψω τίποτις ζωντανό από Αγιο Βλάση Ξυλοκάστρου αυτές τις μέρες... ( εχω ξεμήνει και απο καταγραφηκό μέσον )
Ευχαριστούμε για τις ηχογραφίσεις.

Ελα προσπαθησε . Ο επιμενων νικα .
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Δοξαστικό Αγίου Παύλου: "Παύλε στόμα Κυρίου, η πηγή των Δογμάτων, ο ποτέ διώκτης..." Ήχος Β΄
Ανδρέας Ζιούβας!
 

Attachments

  • 04 DOXA PAYLE STOMA KYRIOY.mp3
    4.9 MB · Views: 115
μπραβο ρε Νίκο ειχα ακούσει καλα λογια για τον Ανδρεα αλλα δεν τον ειχα ακουσει να ψάλλει.
 

ixadin

Ηχάδιν
Επί τον ποταμόν Βαβυλώνος σε ήχο πλ δ, μέλος Γρηγορίου του Γλυκέως δομεστίκου, ήχος γ΄ (Το κείμενο εδώ).

Οι ευχαριστίες ανήκουν στον ποιητή του Ψαλτολογίου (για να θυμούνται οι παλαιότεροι:wink:), ο οποίος βοήθησε στον εντοπισμό της ηχογράφησης από εκπομπή της 22-2-1998 του Λυκ. Αγγελόπουλου.
 

Attachments

  • Επί τον ποταμόν Γ Ζιούγας.mp3
    3.7 MB · Views: 33

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
ἀναρτῶ δοξαστικό ἀπό τήν ἀκολουθία τοῦ Ἁγίου Ρωμανοῦ μελωδοῦ, ὅπου ψάλλει ὁ καλλίφωνος Ἀνδρέας Ζιούβας. ἡ ἠχογράφηση προέρχεται ἀπό παλαιά ἐκπομπή τοῦ κυρ-Λυκούργου Ἀγγελόπουλου.
 

Attachments

  • δοξαστικό Αγ.Ρωμανού μελωδού.wma
    3.3 MB · Views: 15
Top