Ζαχαρίας Κοντοφρύδης: Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2012 - Άρχων Πρωτοψάλτης της Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς (βίντεο όρθρου, λειτουργίας, χειροθεσίας)

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Στον αγαπητό φίλο Ζαχαρία που μόλις χειροθετήθηκε από τον Άγιο Πειραιώς Άρχων Πρωτοψάλτης, εύχομαι ο Πανάγαθος Θεός μας, που τοσο όμορφα Τον ψάλλει με την υπέροχη φωνή του, να του χαρίζει πάντα υγεία και πρόοδο, καλλιτεχνία και καλλιφωνία... ΑΞΙΟΣ!!! ΑΞΙΟΣ!!! ΑΞΙΟΣ!!!
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Στον αγαπητό φίλο Ζαχαρία που μόλις χειροθετήθηκε από τον Άγιο Πειραιώς Άρχων Πρωτοψάλτης, εύχομαι ο Πανάγαθος Θεός μας, που τοσο όμορφα Τον ψάλλει με την υπέροχη φωνή του, να του χαρίζει πάντα υγεία και πρόοδο, καλλιτεχνία και καλλιφωνία... ΑΞΙΟΣ!!! ΑΞΙΟΣ!!! ΑΞΙΟΣ!!!

Άρχων Πρωτοψάλτης τί; Μητροπόλεως Πειραιώς;
 
Παιδιά, εγώ πιστεύω ότι έχει χαθεί η Αξία και ο συμβολισμός του του Άρχοντα Πρωτοψάλτη.
Προς Θεού, δεν το λέω για τον συγκεκριμένο...
Αλλά κάπου πιστεύω έχει φθαρεί το όλο πράγμα....
Ενώ παλιά ο κατάλογος των Αρχόντων ήταν ολιγάριθμος, στην εποχή μας έχει γεμίσει. Έγινε μόδα πλέον και αυτό...
Άρχοντες, με όλη τη σημασία της λέξης, πρέπει να γίνουμε για τα μάτια του Θεού, και όχι για τα μάτια των ανθρώπων.

Νομίζω ότι έχουμε γράψει και αλλού περί οφφικίων .(εγώ δεν διαφωνώ σε όλα με το καινούριο μέλος victoras και τον καλωσορίζω στην ψαλτοπαρέα )
Ότι έχουμε να πούμε , ας το πούμε σε άλλη υποεννότητα , γιατί εδώ αδικούμε τον φίλο και εκλεκτό συνάδελφο Ζαχαρία που είναι και εξαίρετο παιδί .
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Νομίζω ότι έχουμε γράψει και αλλού περί οφφικίων .(εγώ δεν διαφωνώ σε όλα με το καινούριο μέλος victoras και τον καλωσορίζω στην ψαλτοπαρέα )
Ότι έχουμε να πούμε , ας το πούμε σε άλλη υποεννότητα , γιατί εδώ αδικούμε τον φίλο και εκλεκτό συνάδελφο Ζαχαρία που είναι και εξαίρετο παιδί .

Δὲν ἀδικοῦμε κανένα πρόσωπο, ἁπλὰ συζητοῦμε τὰ τῆς διαδικασίας ...

 
Συγχαρητηρια στον Ζαχαρία, να τον εχει ο θεος καλα και ολους οσους διακονουν τα αναλογια σε ολον τον κοσμο ειτε ειναι αρχοντες ειτε οχι!!!!!
 
Last edited by a moderator:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητηρια στον Ζαχαρία, να τον εχει ο θεος καλα και ολους οσους διακονουν τα αναλογια σε ολον τον κοσμο ειτε ειναι αρχοντες ειτε οχι!!!!!


Ασφαλώς συγχαρητήρια στον νέο άρχοντα!
 
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἆρα εἶναι ἄρχοντας ἐντὸς τῶν ὁρίων του καὶ ἑκτὸς αὐτῶν εἶναι ἁπλὸς ψάλτης ἔτσι;

ὅσο γιὰ τὴ διευκρίνιση, ζητήθηκε γιατὶ εἶναι σχετικὰ ἀσυνήθιστη ἡ ἀπόδοση ἀνάλογου «ὀφφικίου» ἀλλὰ καὶ ἀμφιλεγόμενη ἡ σημασία του.

Ποιὸ τὸ βάρος τῆς Μητροπόλεως Πειραιῶς; Τὰ ὀφφίκια εἶχαν κάποτε ἀξία λόγω τῆς πατριαρχικῆς τους προέλευσης ἀλλὰ καὶ τῆς σπανιότητός τους.

Πέραν τῶν παραπάνω ἡ ἀξία τοῦ συγκεκριμένου συναδέλφου εἶναι ἐγνωσμένη καὶ ἡ φήμη του ὡς καλοῦ καὶ καλλίφωνου ψάλτη τὸ ἴδιο.
 
Last edited by a moderator:

kuman

Εμ.Γ. Κουλούρης
Αγαπητοί συνάδελφοι,
η γνώμη μου είναι ότι κάθε τιμητική διάκριση έχει τη δική της σημασία και αξία και συνεπώς έτσι πρέπει να δούμε το οφίκιο που απονεμήθηκε στον αγαπητό συνάδελφο Ζαχαρία Κοντοφρύδη. Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να κάνουμε συγκρίσεις μεταξύ των οφικίων και γενικώς τιμητικών διακρίσεων και μάλιστα εδώ. Αυτό θα μπορούσε να αποτελέσει το θέμα μιας άλλης συζήτησης.

Θεωρώ ότι αυτό που πρέπει να κάνουμε (τουλάχιστον όσοι χαρήκαμε) είναι να τον συγχαρούμε και σε περίπτωση που δεν θέλουμε να πράξουμε αυτό, τουλάχιστον ας μην εκφράζουμε απόψεις και πικρόχολα σχόλια, που μειώνουν την αξία της διάκρισης και στενοχωρούν τον ίδιο και τους ανθρώπους που τον εκτιμούν και τον αγαπούν.

Αν κάποιος θεωρεί ότι δεν είναι άξιος αυτής της διάκρισης ας το πει ευθέως. Ας γίνει όπως και στις χειροτονίες. Ας πει "ανάξιος", αλλά τότε πρέπει και να το αιτιολογήσει.
 
Αγαπητοί συνάδελφοι,
η γνώμη μου είναι ότι κάθε τιμητική διάκριση έχει τη δική της σημασία και αξία και συνεπώς έτσι πρέπει να δούμε το οφίκιο που απονεμήθηκε στον αγαπητό συνάδελφο Ζαχαρία Κοντοφρύδη. Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να κάνουμε συγκρίσεις μεταξύ των οφικίων και γενικώς τιμητικών διακρίσεων και μάλιστα εδώ. Αυτό θα μπορούσε να αποτελέσει το θέμα μιας άλλης συζήτησης.

Θεωρώ ότι αυτό που πρέπει να κάνουμε (τουλάχιστον όσοι χαρήκαμε) είναι να τον συγχαρούμε και σε περίπτωση που δεν θέλουμε να πράξουμε αυτό, τουλάχιστον ας μην εκφράζουμε απόψεις και πικρόχολα σχόλια, που μειώνουν την αξία της διάκρισης και στενοχωρούν τον ίδιο και τους ανθρώπους που τον εκτιμούν και τον αγαπούν.

Αν κάποιος θεωρεί ότι δεν είναι άξιος αυτής της διάκρισης ας το πει ευθέως. Ας γίνει όπως και στις χειροτονίες. Ας πει "ανάξιος", αλλά τότε πρέπει και να το αιτιολογήσει.

Εγώ Εμμανουήλ γνωρίζω το ήθος σου, κάτι που απορρέει και από αυτήν σου την απάντηση. Περιμένω και μια ανάλογη τιμητική διάκριση και για σένα στο σωστό χρόνο...έχει ο Θεός! Φυσικά και χάρηκα για τον αγαπητό Ζαχαρία και μπράβο του. Μακάρι να τιμηθούμε μια μέρα όλοι οι εν ενεργεια ψάλτες για αυτά που προσφέρουμε...δεν είναι απαραίτητο αυτό να είναι αποκλειστικά ένα οφφίκιο! υπάρχουν πολλοί τρόποι να εκφράσει κανείς την ευγνωμοσύνη του...
 
Last edited:

Fabregas

Νέο μέλος
Χρόνια πολλά , καλή σαρακοστή , σε όλους τους συναδέλφους!
Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι , θα ήθελα μέσα από την καρδιά μου να σας ευχαριστήσω για όσα γράψατε για μένα. Δεν ξέρω αν είμαι άξιος της τιμής που μου έκανε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Πειραιώς και Φαλήρου να με χρήσει άρχοντα πρωτοψάλτη της Μητροπόλεως , να γνωρίζετε ότι κάνω μεγάλες προσπάθειες στο αναλόγιο να είμαι σωστός στις υποχρεώσεις μου και κοντά σε όλους , όσο μπορώ , στους συναδέλφους.
Τη τιμή που έλαβα εύχομαι να τη λάβουν όσο και περισσότεροι συνάδελφοι , γνωρίζοντας ότι κάποιοι από αυτούς έχουν δώσει τη ψυχή τους και τις γνώσεις τους απάνω στο αναλόγιο.
Εύχομαι ακόμα να βρεθούν κι άλλοι μιμητές (Μητροπολίτες , προ'ι'στάμενοι ναών κ.α.) όπως ο Μητροπολίτης Σεραφείμ , που τον ευχαριστώ ιδιαιτέρως και εύχομαι ο θεός να του δίνει υγεία και δύναμη στο έργο του , να τιμήσουν τους άοκνους παιδευτές του ψαλτηρίου.
Καλή σαρακοστή και πάλι , υγεία και δύναμη!

Υ.Γ.
Για όσους θέλουν να δουν το βίντεο της χειροθεσίας μπορούν να μπουν στο http://myronzwhs.gr/8eialeitourgiakyriakhs19febrouariou2012. Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:
Ζαχαρία μου να ζησεις Αρχοντα μου!! Πάντα επιτυχιες και να εχεις την υγεια σου και να μας δινεις την χαρά να σε ακούμε!!!
Και για οσους δεν ειπαν thanks στο νέο για το οφικκιο σου, ενα θα πω:
ΞΥΔΙ....
 
Top