[Ανακοίνωση] Ζάχου Νικολέρη, Μικρός & Μεγάλος Παρακλητικός Κανών της Υπεραγίας Θεοτόκου

sibbilio

Μέλος
Αγαπητά μέλη του Ψαλτολογίου,
επ’ ευκαιρία των ημερών που ακολουθούν, ο δάσκαλός μου Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Ζάχος Νικολέρης εκ Βόλου, με εξουσιοδότησε να αναρτήσω την ακόλουθη ανακοίνωση αναφορικά με την εργασία (Μικρός & Μεγάλος Παρακλητικός Κανών εις την Υπεραγίαν Θεοτόκον) που εξέδωσε το έτος 2007:

Άρχεται........
« Βόλος, 27 Ιουλίου 2015,

Αγαπητοί Συνάδελφοι και μέλη του Ψαλτολογίου,

Με ιδιαίτερη ικανοποίηση και με τη βοήθεια του Θεού, δράττομαι της ευκαιρίας των επερχόμενων ημερών, να παρουσιάσω σε αυτή τη φιλόξενη διαδικτυακή κοινότητα την εργασία μου με τίτλο «ΜΙΚΡΟΣ & ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΣ ΚΑΝΩΝ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ», την οποία εκπόνησα το έτος 2007.
Είναι και αυτή η εργασία καρπός της πολύχρονης ενασχολήσεώς μου τόσο ως Πρωτοψάλτης όσο και ως διδάσκαλος της βυζαντινής μουσικής. Η εργασία αυτή είναι βασισμένη στον κορμό της μελοποιίας του Πέτρου Λαμπαδαρίου, δηλαδή κατά το ύφος της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας, αλλά με δική μου επιμέλεια (ισοκρατήματα, αναπνοές και άλλες τεχνικές παρεμβάσεις), οι οποίες κατά τη γνώμη μου έπρεπε να γίνουν για την αποδοτικότερη έκφραση της έννοιας του κειμένου. Στο τέλος αυτής της εργασίας παρατίθεται και η τυπική διάταξη προς διευκόλυνση των αγαπητών συναδέλφων.
Τιμής ένεκεν φιλοξενώ στην εργασία αυτή:
α. Τον αείμνηστο Άρχοντα Πρωτοψάλτη της Μ.τ.Χ.Ε Θρασύβουλο Στανίτσα.
β. Τον αείμνηστο δάσκαλό μου Μανώλη Χατζημάρκο, εκ των κορυφαίων Πρωτοψαλτών της βυζαντινής μουσικής.
γ. Τον αείμνηστο Άρχοντα Πρωτοψάλτη της Μ.τ.Χ.Ε Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο.
δ. και τον αείμνηστο καλλικέλαδο Πρωτοψάλτη Αθανάσιο Παναγιωτίδη.
Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ο τρόπος μελοποιίας του τροπαρίου «ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΘΛΙΒΟΜΕΝΩΝ», υπό του εκδότου.
με αγάπη,
Κυριαζής (Ζάχος) Νικολέρης
Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος της Μτ.Χ.Ε.
και Πρωτοψάλτης/Δάσκαλος Βυζαντινής Μουσικής
λήγει.... »

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον δάσκαλο στα ακόλουθα τηλέφωνα:
2421060622
6939524828
 
Top