Ε. Θεοδώρου - Η μορφωτική αξία του ισχύοντος Τριωδίου

ixadin

Ηχάδιν
Ανεβάζω το τμήμα που ασχολείται με την λειτουργιολογική πλευρά του Τριωδίου. Αν και είναι παρωχημένο από επιστημονικής πλευράς (εκδ. 1958) εν τούτοις είναι το μοναδικό (;) και πιο σύγχρονο αυτοτελές έργο [στην ελληνική βιβλιογραφία:p] που ασχολείται με το βιβλίο του Τριωδίου.

Εχει πολύ ενδιαφέρον το ότι ο συγγραφέας έχει δει αρκετά χειρόγραφα Τριώδια, με αποτέλεσμα να μας πληροφορεί όσο κανείς άλλος για την εορτολογική διαμόρφωση του βιβλίου.

Προς το παρόν δεν έχω να το κάνω pdf και το ανεβάζω σαν zip.
 

Attachments

  • Theodorou - Morfotiki aksia Triodiou.zip
    7.4 MB · Views: 105

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Παλιό και πολύ καλό βιβλίο. Ο π. Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος μας το έδινε (για να εξεταστούμε από αυτό) στο μάθημα της Τελετουργικής στη Θεολογική σχολή της Αθήνας.
 
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΟΛΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ Ε. Θεοδώρου - Η μορφωτική αξία του ισχύοντος Τριωδίου. ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΝΕΒΑΣΤΕ ΤΟ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Καλωσορίζοντας τό νέο μέλος ἄς παρακαλέσουμε κατ᾿ ἀρχάς γιά τή μετατροπή τοῦ ὑπάρχοντος ἀρχείου σέ μορφή pdf καί ἀκολούθως γιά τήν ἐνδεχόμενη ἀνάρτηση ὁλοκλήρου τοῦ βιβλίου.

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Προς το παρόν δεν έχω να το κάνω pdf και το ανεβάζω σαν zip.

... ἄς παρακαλέσουμε κατ᾿ ἀρχάς γιά τή μετατροπή τοῦ ὑπάρχοντος ἀρχείου σέ μορφή pdf ...
Μοῦ στάλθηκε ἀπό πρόθυμον μέλος τό ἀναρτηθέν τμῆμα σέ μορφή pdf.​
 

Attachments

  • evangelos_theodwroy_h_morfwtikh_axia_toy_triwdioy_(1958).pdf
    9.1 MB · Views: 128

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Το έχω εγώ σε φυσική μορφή. Να το σκανάρω όλο δεν προλαβαίνω αλλά θα προσπαθήσω λίγο λίγο. Όποιος βιάζεται και εφόσον γνωρίζει τι ψάχνει μπορώ να ξεκινήσω από εκεί. Εκτός από το δοθένα απόσπασμα 20-40 σελίδα κι άλλα έχουν ενδιαφέρον "ψαλτολογικό"
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Ευτυχώς που βρέθηκε και γλίτωσα το σκανάρισμα!
Σας στέλνω τη σελ. 18 που από ότι βλέπω είναι κατεστραμμένη.

Η έκδοση είναι του 1986. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται για συγκεκριμένες σελίδες στην ποιότητα που βλέπετε ας το πει.

Καλό διάβασμα!
 

Attachments

  • σελ 18 (μορφωτική αξία τριωδίου).pdf
    4 MB · Views: 40
Top