Εφαρμογή ηχογράφησης στο κινητό

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Μια πολύ καλή εφαρμογή για ηχογράφηση και οχι μόνο στο κινητό με λειτουργικό android είναι η παρακάτω πολύ καλή ποιότητα ηχογράφησης (μονόφωνική εννοείται) και πολλές δυνατότητες αναπαραγωγής αλλά και μετετροπή σε mp3:
Βρίσκεται στο Android market
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το χρησιμοποιώ τους τελευταίους μήνες. Πολύ πρακτικό και ποιοτικά αξιοπρεπές.
 
Μια πολύ καλή εφαρμογή για ηχογράφηση και οχι μόνο στο κινητό με λειτουργικό android είναι η παρακάτω πολύ καλή ποιότητα ηχογράφησης (μονόφωνική εννοείται) και πολλές δυνατότητες αναπαραγωγής αλλά και μετετροπή σε mp3:
Βρίσκεται στο Android market

Ήταν η πρώτη εφαρμογή που χρησιμοποίησα για ηχογράφηση σε κινητό τηλέφωνο... απλή και εύκολη. Το μόνο μειονέκτημα, είναι ότι τα αρχεία δεν αποθηκεύονται απευθείας σε mp3. Ανάλογα δε με τις δυνατότητες του κινητού τηλεφώνου, μπορεί να πάρει πολύ... χρόνο. Αν μεταφερθεί στο pc, η μετατροπή γίνεται πιο γρήγορα, αλλά με τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο Audacity (όπως περιγράφονται αναλυτικά στην ιστοσελίδα του προγραμματιστή http://www.andro-ix.com/apps/virtualrecorder/).
Ακόμα καλύτερη (αυτήν χρησιμοποιώ τώρα) είναι το Hi-Q MP3 Recorder (Full) (επί πληρωμή). Αποθηκεύει κατευθείαν σε mp3, άριστη ποιότητα, πολλές διαθέσιμες ρυθμίσεις.
 

nbouris

Νίκος Μπούρης
εγώ πάντως χρησιμοποιώ στο galaxy SII αυτήν, είμαι αρκετά ευχαριστημένος και είναι δωρεάν.
Αποθηκεύει σε wav αλλά και σε mp3 αμέσως μετά την εγγραφή αλλά καθυστερεί λίγο.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Διάβαζα ένα άρθρο το οποίο αναφερόταν στους τρόπους που γινόταν η ηχογράφηση στο παρελθόν και στο σήμερα. Ακόμα και οι ψηφιακοί καταγραφείς φωνής είναι πιθανό να εξαφανιστούν σιγά σιγά όπως έγινε και με τις κασέτες, καθώς τα σύγχρονα κινητά τηλέφωνα (smartphones) έχουν πλέον τη δυνατότητα να ηχογραφούν σε πολύ καλή ποιότητα.
Για το θέμα μας εδώ με λειτουργικό Αndroid, εκτός των όσων αναφέρθηκαν ήδη υπάρχει άλλη μια εφαρμογή που κάνει μνεία και το προαναφερθέν άρθρο, την έχω δοκιμάσει και τη βρίσκω αρκετά καλή. Είναι το Easy Voice Recorder
Το θετικό με το πρόγραμμα Easy Voice Recorder είναι πως μπορεί κανείς να ηχογραφήσει μέχρι ποιότητα CD και αρχεία τύπου wav. Είναι εξαιρετικά απλό στη χρήση. Έχει hiss reduction για να ελαττώνει το φύσημα και γενικότερα προτείνεται η pro έκδοση που δίνει πάντα περισσότερες δυνατότητες: Easy Voice Recorder Pro
Ένα απλό δείγμα από τη σημερινή ακολουθία βρίσκεται στα συνημμένα, ψάλλει ένας κύριος που έρχεται και μας βοηθά μερικές φορές.
https://play.google.com/store/apps/...tures.easyvoicerecorder&feature=search_result
 

Attachments

  • EasyVoiceRecorderSample.mp3
    757.1 KB · Views: 93
Μια απορία .
Εκτός του προγράμματος , στην ποιότητα της εγγραφής δεν παίζει ρόλο το μικρόφωνο που έχει εγκατεστημένο πάνω το smartphone ; η ερώτηση ρητορική βέβαια , απλά δεν καταλαβαίνω το κατά πόσο βοηθάει (ή παίζει σπουδαιότερο ρόλο ) ένα βέλτιστο πρόγραμμα .
 
Μια απορία .
Εκτός του προγράμματος , στην ποιότητα της εγγραφής δεν παίζει ρόλο το μικρόφωνο που έχει εγκατεστημένο πάνω το smartphone ; η ερώτηση ρητορική βέβαια , απλά δεν καταλαβαίνω το κατά πόσο βοηθάει (ή παίζει σπουδαιότερο ρόλο ) ένα βέλτιστο πρόγραμμα .

Πολύ σωστά !
Αυτό ειναι αγκάθι μεγάλο .
Στο samsung που εχω οτι πρόγραμμα και αν δοκίμασα η ηχογράφηση ειναι για τα ...μπάζα.
Η δική μου απορία εναι αν εκτός από το iphone που και μόνο του η με παρέα
δες εδώ http://analogion.com/forum/showthread.php?t=23774
κάνει πολύ καλή δουλειά
αν υπάρχουν κινητά που να εχουν ''κάπως'' σοβαρό μικρόφωνο (υποθέτω ίσως τα sony )
η και να συνεργάζονται με σοβαρά εξωτερκά μικρόφωνα οπως παραπάνω.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Εδώ και αρκετό καιρό για ηχογραφήσεις χρησιμοποιώ την εφαρμογή ASR για Android. Διατίθεται δωρεάν, παράγει απευθείας mp3 αρχεία και υπάρχει δυνατότητα επιλογής του bitrate (8, 16, 24, 32, 48, 64, 96, 128, 192, 256, ή 320 Kbps) μεταξύ πολλών άλλων επιλογών. Επίσης, μπορεί να ηχογραφεί με την οθόνη σβηστή (σημαντικό για την διάρκεια της μπαταρίας). Έχω ηχογραφήσει μέχρι και 7 ώρες συνεχόμενα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ένα δείγμα ηχογράφησης στα 128 Kbps, όπως βγήκε από το κινητό (ZTE Blade) χωρίς καμία επεξεργασία, μπορείτε να ακούσετε εδώ (μουσικό πρόγραμμα πρόσφατης εκδήλωσης στα Χανιά για την Άλωση της Πόλης).
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Ρε παιδιά τα κινητά είναι για ηχογράφηση τις στιγμής εφόσον δεν έχουμε μαζί μας κάποιο καλό (ηχογραφιτηρι) κανένα κινητό δεν είναι σε θέση να κάνει την εγγραφή που θέλουμε δεν θα κάνει τέλεια ηχογράφηση εφόσον οι προδιαγραφές των κινητών δεν είναι για ηχογραφήσεις αλλά για ομιλία η κάψα του μικρόφωνου (των κινητών) δεν έχει την ποιότητα και την ικανότητα των ψηφιακών καταγραφέων.
Τα προγράμματα απλά βοηθούν λίγο ως προς την ηλεκτρονική μετατροπή:)
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Ανεβαζω μια εγγραφη από το
Olympus LS-11 Linear PCM Recorder
Χωρίς επεξεργασία, τουλάχιστον μέχρι τώρα κανένα κινητό δεν μπορεί να έχει αυτά τα ποιοτικά αποτελέσματα αυτής της εγγραφής:)
Διευκρινίζω ότι μπορούμε να κάνουμε εγγραφή απο το κινητό μας, σίγουρα όμως θα θέλει επεξεργασία με κάποιο άλλο πρόγραμμα για να γίνει ποιο ποιητικό,
Και να γεμίσει ο ήχος διότι το μικρόφωνο του κινητού έχει κάπως ξύλινη γλώσσα:D
 

Attachments

  • (Δοξαστικό) Δόξα το Α Εωθινόν Ήχος Πρώτος Εις το Oρος.wma
    10.1 MB · Views: 28

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Αλέξιε, δεν διαφωνώ μαζί σου, απλά το συγκεκριμένο θέμα είναι "Εφαρμογή ηχογράφησης στο κινητό", γι' αυτό και συμπλήρωσα την δική μου πρόταση. Αν θέλω να πετύχω στην ηχογράφηση, προφανώς θα χρησιμοποιήσω κάτι άλλο. Απλά, για αυτές τις λίγες περιπτώσεις που εντελώς απροσδόκητα θέλουμε να ηχογραφήσουμε κάτι και πιθανότατα έχουμε μόνο το κινητό κοντά μας, καλό είναι να το έχουμε "προετοιμασμένο" για άμεση δράση ... :)
 

panagiotis xatzimakris

Νέο μέλος
Παιδιά έγω χρησιμοποιο το νoice recording pro το καλύτερο και ειδικά για να βελτιώνεις τον εαυτό σου ...αλλά το συνηστο σε ψάλτες προχοριμενους για είχογραφισεις νομιζο είναι μόνο για iPad δεν το εχο Ψάξει για κηνιτο θα έδινα 5 αστεράκια γιαφτο το προγράμμα
 
Top