Ευχες - Σπανιες Ηχογραφησεις

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Με την χαρη Του Θεου , αλλη μια Μεγαλη Εβδομαδα ειναι ante portas (προ των πυλων) .
Ευχομαι σε ΟΛΑ τα μελη του ''Ψαλτολογιον'' Καλη Μεγαλη Εβδομαδα,
(Καλη Δυναμη σε οσες-οσους θα ψαλλουν) και Καλη Ανασταση .

Μαζι με τις ευχες μου , επισυναπτω δυο σπανιες επικαιρες ηχογραφησεις :

Στην πρωτη ο αειμνηστος Αθηναιος Πρωτοψαλτης Φανης (Θεοφανης) Καπαρος
ψαλλει υμνους της Μ. Εβδομαδας . Οι ηχογραφησεις ειναι ζωντανες απο τον Ιερο Ναο Του Αγιου Παυλου της οδου Ψαρρων (Αθηνα) , γυρω στα 1965 .

Στην δευτερη ο Θεσσαλονικιος Πρωτοψαλτης και μελοποιος Αστεριος Δεβρελης
ψαλλει τον ορθρο της Μ. Δευτερας . Την εν λογω ηχογραφηση μου εστειλλε ο εκ Κατερινης συναδελφος Νικος Ξαφης , τον οποιο και θερμα ευχαριστω .

Καλη Ακροαση .

ΥΓ : Παρακαλω τον κ. Διαχειριστη να βαλλει τις ως ανω ηχογραφησεις και στους οικοιους φακελλους (Ηχογραφησεις/Ιεροψαλτες) .
 

Attachments

  • 44'25''=ΘΕΟΦΑΝΗΣ ΚΑΠΑΡΟΣ_new.mp3
    17.8 MB · Views: 39
  • 01=24'01''=Δεβρελης Αστεριος=Ορθρος Μ. Δευτερας.mp3
    8.2 MB · Views: 38
  • 02=14'50''=Τον νυμφωνα σου εως τελος.mp3
    5.1 MB · Views: 28

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Εὐχαριστοῦμε γιά τίς εὐχές, κυρ-Βαγγέλη. Καί σέ σᾶς νά δίνει ὁ Ἅγιος Θεός ὑγεία καί δύναμη πολλή νά Τόν διακονεῖτε.
Ἔχω ὅμως μία ἀπορία. Ὅσοι δέν ἔχουμε ἀναλόγια τί νά κάνουμε τήν Μεγάλη Ἑβδομάδα; Νά πᾶμε σέ φίλους καί γνωστούς νά βοηθήσουμε ἤ νά καθήσουμε μαζί μέ τό ἐκκλησίασμα καί να προσευχηθοῦμε καλύτερα;
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Όπως αναπαύεσαι Λεωνίδα- εγώ το Πάσχα του 2007 που ήμουν ελεύθερος δεσμεύσεων αναλογίου έκανα και τα 2.

Αν είναι ο δρόμος σου προς Περιστέρι μεριά πέρασε και από το ναό που ψάλλω (εκτός Μ. Δευτέρας & Μ. Τρίτης που θα βρίσκομαι εκτός Αθηνών λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων).
 
Ευχαριστούμε κύριε Βαγγέλη, και σε σας καλή δύναμη.

Ἔχω ὅμως μία ἀπορία. Ὅσοι δέν ἔχουμε ἀναλόγια τί νά κάνουμε τήν Μεγάλη Ἑβδομάδα; Νά πᾶμε σέ φίλους καί γνωστούς νά βοηθήσουμε ἤ νά καθήσουμε μαζί μέ τό ἐκκλησίασμα καί να προσευχηθοῦμε καλύτερα;[/QUOTE]
Μην το σκέφτεσαι καθόλου, εννοείται ότι θα πάς κάπου να βοηθήσεις, έστω να διαβάσεις κάποιο ανάγνωσμα. και άν θέλεις έλα σε εμάς(μόνος μου θα είμαι!!)....άν και λίγο μακριά!!:):):)
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι ψάλτες,εύχομαι και εγω Καλή δύναμη κατά την Αγία και Μεγάλη Εβδομάδα,σε όσους θα ψάλουν ,ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ με υγεία,ατομική και οικογενειακή και θα τα ξαναπούμε πλέον μετά του Θωμά ,αφου όπως ανακοίνωσε και ο κ. Διαχειριστής , η σελίδα θα κλείσει την περίοδο αυτή για τους λόγους που αναφέρει με τους οποίους και συμφωνώ.
Γιώργος Παλιούρας
 
Αγαπητοί συνάδελφοι φίλοι και αδελφοί εν Χριστώ
Καλή και ευλογημένη Μεγάλη Εβδομάδα να έχουμε, με υπομονή,κατάνυξη,περισυλλογή και όχι υπερβολές.Ας κάνουμε οικονομία στην φωνή για να αντέξει......Αυτό που χρειαζόμαστε είναι να καταλαβαίνουμε αυτά που ψάλλουμε και το σημαντικότερο να βοηθούμε τον λαό να κατανυχθεί και να βιώσει τα κοσμοσωτήρια γεγονότα που τόσο όμορφα ξετυλίγονται μέρα με μέρα(και τί μέρα...ΜΕΓΑΛΗ αν μη τι άλλο).Μην φθάνουμε στο σημείο να γινόμαστε αιτία σκανδαλισμού και από την πλευρά μας. Έχει ...μπουχτίσει ο λαός από σκανδαλισμούς δυστυχώς.
Περνώντας από τον Σταυρό του Χριστού ,Το φώς της Αναστάσεως φέγγει και μας αναμένει ...,...Καλή Ανάσταση λοιπόν! :)
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Η Μεγάλη Εβδομάδα, είναι η τελική ευθεία.
Ας προσπαθήσει ο καθένας μας να συγκεντρωθεί όσο περισσότερο μπορεί στον εαυτό του και ας γίνουμε όσο πιό αυστηροί μπορούμε με τον άλλο μας εαυτό.
Εύχομαι σε όλους του ιεροψάλτες καλή δύναμη και να προσέχεται τον λαιμό σας.
Η Άνοιξη είναι ύπουλη εποχή για τον λαιμό. Να μην τον αφήνετε "εκτεθειμένο", επειδή ίσως κάνει ζέστη.

Καλή Ανάσταση:)
 
Όλα τα μουσικά βιβλία της Μ.Εβδομάδος μ' αρέσουν πολύ αλλά του Ραιδεστηνού με τρελαίνει :D,
αυτόν τον πλ.δ΄πως τον έχει πετύχει έτσι;

Καλή δύναμη στα αναλόγια και καλή Ανάσταση.
 
Top