Ευχές Νέου Έτους

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ανοιξτε Παρακαλω τα παρακατω λινγκ :

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=23859&postcount=1

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=23861&postcount=2

Επιπροσθετως επισυναπτω τα βυζαντινα καλαντα της Πρωτοχρονιας (υμνος επι τω νεω ετη) σε συνθεση του αειμνηστου Αρχωντα Πρωτοψαλτη Ιωαννη Βουτσινα . Ψαλλει η χορωδια του Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου
ΑΝΔΡΕΑΣ Ο ΚΡΗΤΗΣ , υπο την διευθυνση του παλαιμαχου συναδελφου Θεοδωρου Αντωνακακη .

Καλη Ακροαση . Χρονους Μακρους & Καλους .
 

Attachments

  • 1=2'23''=ΚΑΛΑΝΤΑ(Ι.Βουτσινα).MP3
    1.4 MB · Views: 28

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ευχόμενος και γώ σε όλους χρονους πολλούς και καλούς και σε συνέχεια του μηνύματος του κ.Λιναρδάκη επισυνάπτω το κείμενο των παραπάνω καλάντων αφιερωμένο στον φίλο Γιώργο Μ. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
 

Attachments

  • Το νεον ετος.jpg
    371 KB · Views: 46

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ Αντώνη, ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ εσένα και τον κ. Λιναρδάκη γι' αυτό το υπέροχο ηχητικό και οπτικό υλικό, αλλά ιδιαιτέρως εγώ σ' ευχαριστώ για την αφιέρωση (που πρώτη φορά μου γίνεται στο φόρουμ αυτό και είναι πολύ μεγάλη τιμή).

Η αλήθεια είναι ότι έψαχνα να τα βρω. Θα ήταν ευχής έργο να είχαμε και κάποια μονωδιακή εκτέλεση, γιατί μου φαίνονται εξόχως μονωδιακά.
Ευχαριστούμε και να είστε όλοι πάντα καλά!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία κ δύναμη ψυχική κ φωνητική σε όλους τους Ψάλτες κ τις οικογένειές τους. Εννοείται κ σε όλα τα μέλη του Φόρουμ (ψάλτες,ιερείς κ μύστες της μουσικής μας.)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχόμενος και γώ σε όλους χρονους πολλούς και καλούς και σε συνέχεια του μηνύματος του κ.Λιναρδάκη επισυνάπτω το κείμενο των παραπάνω καλάντων αφιερωμένο στον φίλο Γιώργο Μ. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Αντωνη
Ευχαριστω για τη συμπληρωση . Καπου το εχω ανεβασει και εγω απο παλια , αλλα δεν θυμαμαι (ως συνηθως) που .
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ Αντώνη, ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ εσένα και τον κ. Λιναρδάκη γι' αυτό το υπέροχο ηχητικό και οπτικό υλικό, αλλά ιδιαιτέρως εγώ σ' ευχαριστώ για την αφιέρωση (που πρώτη φορά μου γίνεται στο φόρουμ αυτό και είναι πολύ μεγάλη τιμή).

Η αλήθεια είναι ότι έψαχνα να τα βρω. Θα ήταν ευχής έργο να είχαμε και κάποια μονωδιακή εκτέλεση, γιατί μου φαίνονται εξόχως μονωδιακά.
Ευχαριστούμε και να είστε όλοι πάντα καλά!

Αγαπητε Γιωργο
Στο επισυναπτω οπως το εψαλλα στο τελος της Πρωτοχρονιατικης Λειτουργιας
την 1-1-2007 .
Εχω γραψει και αλλες φορες , οτι κατοπιν επιθυμιας-απαιτησεως των ιερεων του ναου που ψαλλω αλλα και του εκκλησιασματος , το ψαλλω καθε Πρωτοχρονιατικη Λειτουργια πριν το Δι'ευχων . Την συγκεκριμενη φορα , ηταν και επιθυμια του ιερουργουντος Θεοφιλεστατου Επισκοπου (βοηθος του Αρχιεπισκοπου) Κνωσσου κ. Ευγενιου (θα τον εχω και φετος) .
Καλη Χρονια .
 

Attachments

  • 2'39''=1-1-2007= ΚΑΛΑΝΤΑ Νεου Ετους.mp3
    1.2 MB · Views: 23

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Χρόνια Πολλά.
Το 2009 να είναι έτος Ειρηνικό εν Χριστώ,
με πρόοδο στα Ψαλτικά και Τυπικολογικά για όλους!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἀγαπητοί, στίς 3.00 τό μεσημέρι γιά μᾶς, ἡ ἕδρα τοῦ Ψαλτολογίου θά εἰσέρχεται στό Νέο Ἔτος 2009.

῾Η εἴσοδός μας στό Νέο ῎Ετος 2009, στό ὁποῖο μᾶς ἀξιώνει ἡ χρηστότητα καί ἡ φιλανθρωπία τοῦ Θεοῦ νά εἰσέλθουμε, ἀνανεώνει τά ὁράματά μας, ζωηρεύει τίς ἐλπίδες μας, δυναμώνει τήν θέλησή μας νά ἀγωνισθοῦμε ἐντονώτερα καί ἀποτελεσματικότερα γιά νά ἐπιτύχουμε τούς σκοπούς τῆς προσωπικῆς ζωῆς μας, ἀλλά καί τούς γενικώτερους οἰκογενειακούς, κοινωνικούς, ἐθνικούς.
Εὐχόμεθα, κατά τό Νέο ῎Ετος νά ἐπιλυθοῦν τά προβλήματά μας. Νά ἐπικρατήσει, στόν χειμαζόμενο ἀπό ταραχές κόσμο μας ἐπιτέλους εἰρήνη, ἀσφάλεια, εὐημερία. Νά καταπολεμηθοῦν οἱ κοινωνικές ἀδικίες. Νά σταματήσουν οἱ πόλεμοι. Νά νικηθοῦν οἱ ἀσθένειες. Ἡ ἐπιστήμη νά μᾶς προσφέρει περισσότερη γνῶσι.
Τό Νέο ῎Ετος νά εἶναι βαθμίδα πρός τά κρείττονα, πρός τά ἀνώτερα, τά καλλίτερα.
«Τό λοιπόν, ἀδελφοί, ὅσα ἐστίν ἀληθῆ, ὅσα σεμνά, ὅσα δίκαια, ὅσα ἁγνά, ὅσα προσφιλῆ, ὅσα εὔφημα, εἴ τις ἀρετή καί εἴ τις ἔπαινος, ταῦτα λογίζεσθε» (Φιλιπ. δ´ 8).
«Βλέπετε οὖν πῶς ἀκριβῶς περιπατεῖτε, μή ὡς ἄσοφοι, ἀλλ’ ὡς σοφοί, ἐξαγοραζόμενοι τόν καιρόν, ὅτι αἱ ἡμέραι πονηραί εἰσι» (᾿Εφεσ. ε´ 15-16).

Θερμότατες εὐχές πρωτίστως στόν Διαχειριστῆ Δημήτρη Κουμπαρούλη καί τήν οἰκογένειά του καί μετά πρός ὅλα τά Μέλη !!!


 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Εύχομαι κι εγώ ολόψυχα σε όλα τα μέλη του ψαλτολογίου χρόνια πολλά, το καινούριο έτος να χαρίσει υγεία, ειρήνη, ευλογία, φώτιση, και δύναμη.
Ο Θεός να βάλει το χέρι Του, ύστερα από τα πρόσφατα επεισόδια που συγκλόνισαν την Ελλάδα και τον κόσμο.
Τέλος, εύχομαι προκαταβολικά στους εορτάζοντες Βασίληδες :
- Ζάχαρη
- Μαυραγκάνο
- Πέτρου
- Βασίλη - παλαιό μέλος
- Ζούκα
- π. Βασίλειο Χλαμπάνη (που είναι καινούριος - πάτερ, την ευχή σας)
- και ιδιαιτέρως στον κ. Βασίλη Κιαμηλίδη
χρόνια πολλά, και ο Μέγας Βασίλειος να σας δίνει δύναμη στον αγώνα σας.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εύχομαι η νέα χρονιά να έχει περισσότερη ουσία!
Ἀγαπητέ μου Στέφανε, πιστεύω αὐτή σου ἠ εὐχή νά συμπεριλαμβάνει καί τό Ψαλτολόγιον.
Ἄν δέν τό σκέφτηκες, ἐπίτρεψέ μου νά τό εὐχηθῶ ἐγώ ὁλόψυχα.
Ξέρεις, φύτρωσε πολύ μαϊντανός τελευταῖα, πού ἄν καί αὐτό τό φυτό εἶναι μυρωδικό, ὅταν μονοπωλεῖ τό γεῦμα σου ἀπό φυλακῆς πρωίας μέχρι (βαθείας) νυκτός, σοῦ φέρνει ἀνοστιά καί δημιουργεῖ ἀνουσιότητα.


 

en_elladi

Μέλος
Ευλογημένο να είναι το νέο έτος για όλο τον κόσμο!!! Χρόνια πολλά και ευλογημένα!!!
Πάνω απ' όλα υγεία σε όλους και ειρήνη!
Εύχομαι στο 2009 να πραγματοποιηθούν όλες οι επιθυμίες σας!!!
Καλή δύναμη!!!


.
 
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
2024.jpg
"Τῷ φόβῳ τοῦ Κυρίου στοιχειούμενος· ἀρχὴ γὰρ σοφίας, οὗτος ὑπάρχει, τῇ φιλίᾳ τῆς ἀμείνονος, ἐπτερώθης σοφίας ὦ Βασίλειε."

Ας είναι ειρηνικό, δημιουργικό & καρποφόρο το νέο, δίσεκτο έτος 2024, που μόλις ανέτειλε.
ΕΤΗ ΠΟΛΛΑ & ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ
στους/στις εορτάζοντες/σες.
 
Last edited:

Maragkos Nikos

Ως ο άσωτος υιός ήλθον καγω Οικτιρμων...
Καλή ευλογημένη, νέα χρονιά με υγεία και χαρά κάθε είδους, να μας παρέχεται εκ των άνω... Άπειρα ευχαριστώ στους συντονιστές και σε όσους κάνουν ωφέλιμες αναρτήσεις και έχουν καταστήσει αυτόν τον ιστότοπο, λιμάνι αειφόρου αναψυχής και θεμάτων για όσους αγαπούν την μουσική των αγγέλων.Δια παντός ευλογουντες και αινουντες Τον Κύριον ας αξιωθουμε άπαντες.
 
Top