[Ερώτηση] Ευχή στο Μέγα Αγιασμό.

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Στην Ευχή Τριάς υπερούσιε, υπεράγαθε κλπ. η λέξη ΄΄Σήμερον ΄΄ αναγράφεται 24 φορές. Μου γεννάται το ερώτημα γιατί όχι περισσότερες ή λιγότερες ;

Παρακαλώ αν το θέμα δεν το έχω καταχωρήσει στην κατάλληλη θἐση, να μετακινηθεί.

Ευχαριστώ πολύ.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


«Ὁ ῾῾πρόλογος᾿᾿ αὐτὸς δὲν εἶναι κἄν εὐχή, ἀλλὰ πανηγυρικὸ ἐγκώμιο τῆς ἑορτῆς, ποὺ πῆρε τὴ σημερινὴ μορφὴ μετὰ ἀπὸ πολλὲς τροποποιήσεις καὶ προσθαφαιρέσεις» (Ἰ. Φουντούλη Ἀπαντήσεις τ. 1 σ. 253· βλ. καὶ τ. 3 σσ. 261-267 καὶ τ. 5 σσ. 238-239).
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος


«Ὁ ῾῾πρόλογος᾿᾿ αὐτὸς δὲν εἶναι κἄν εὐχή, ἀλλὰ πανηγυρικὸ ἐγκώμιο τῆς ἑορτῆς, ποὺ πῆρε τὴ σημερινὴ μορφὴ μετὰ ἀπὸ πολλὲς τροποποιήσεις καὶ προσθαφαιρέσεις» (Ἰ. Φουντούλη Ἀπαντήσεις τ. 1 σ. 253· βλ. καὶ τ. 3 σσ. 261-267 καὶ τ. 5 σσ. 238-239).

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση . Δε γνωρίζω αν υπάρχει δυνατότητα το συγκεκριμένο έργο του Ι. Φουντούλη , αναρτηθεί.
 

rum

Αλ. Προκοπίου


«Ὁ ῾῾πρόλογος᾿᾿ αὐτὸς δὲν εἶναι κἄν εὐχή, ἀλλὰ πανηγυρικὸ ἐγκώμιο τῆς ἑορτῆς, ποὺ πῆρε τὴ σημερινὴ μορφὴ μετὰ ἀπὸ πολλὲς τροποποιήσεις καὶ προσθαφαιρέσεις» (Ἰ. Φουντούλη Ἀπαντήσεις τ. 1 σ. 253· βλ. καὶ τ. 3 σσ. 261-267 καὶ τ. 5 σσ. 238-239).

Γι' αυτό ίσως η ευχή αυτή να μην επεύχεται στον αγιασμό της 5ης, αλλά μόνον στις 6;
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Γι' αυτό ίσως η ευχή αυτή να μην επεύχεται στον αγιασμό της 5ης, αλλά μόνον στις 6;

Επεύχεται. Δεν λέει τον πανηγυρικό λόγο (κι όχι ευχή) την 5η Ιανουαρίου.
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Η απορία μου δεν είναι αν είναι ευχή , εγκωμιαστικός λόγος ή αλλως πως. Μου προκάλεσε/λεί εντύπωση η επανάληψη της λέξης σήμερον 24 φορές. Μπορεί να συσχετιστεί με κάτι ή ο συγγραφέας ήθελε να προσδώσει ιδιαίτερη σημσία με την επανάληψη της συγκεκριμένης λέξης;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Η απορία μου δεν είναι αν είναι ευχή , εγκωμιαστικός λόγος ή αλλως πως. Μου προκάλεσε/λεί εντύπωση η επανάληψη της λέξης σήμερον 24 φορές. Μπορεί να συσχετιστεί με κάτι ή ο συγγραφέας ήθελε να προσδώσει ιδιαίτερη σημσία με την επανάληψη της συγκεκριμένης λέξης;

Έχει κάποια σημασία ο αριθμός 24; Κι αν ήταν 20 ή 25, θα είχε άλλη σημασία; Μήπως το παρακάνουμε μερικές φορές;
 

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Όπως ανέφερε ο κ. Θεοδωράκης είναι Εγκωμιαστικός Λόγος. Αν δούμε και ως παράδειγμα το Εγκώμιο του Πάσχα του Χρυσοστόμου, έχουμε και εκεί πολλάκις την επανάληψη των λέξεων Επικράνθη, Ανέστη, Έλαβε, Ει τις. Άρα δεν έχει καμμία σχέση η χρήση του Σήμερον 24 φορές. Απλά έτσι ήθελε/βόλευε ο/τον συντάκτης/-την να το χρησιμοποιήσει.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μου προκάλεσε/λεί εντύπωση η επανάληψη της λέξης σήμερον 24 φορές.
Τά 4 σημεῖα τοῦ ὁρίζοντος καί ἐκ τοῦ «Σὺ ἐκ τεσσάρων στοιχείων τὴν κτίσιν συναρμόσας, τέτταρσι καιροῖς τὸν κύκλον τοῦ ἐνιαυτοῦ ἐστεφάνωσας» ἐπί 6 (Ἰανουαρίου) = 24 :)wink:)


 
Top