[Ερώτηση] Ευχή Ευαγγελίου υπό χοροστατούντος αρχιερέως στο 12ο Ευαγγέλιο της Ακολουθίας των Παθών και τρόπος αποδόσεως αυτού

billion

Active member
Όταν ήμουν Διάκονος, το βράδυ της Μεγάλης Πέμπτης ο ιερέας του μητροπολιτικού ναού, μου είπε να εισοδεύσω το Ιερό Ευαγγέλιο, να πάω να γονατίσω στα πόδια του επισκόπου όπου διάβασε την ευχή του Ευαγγελίου "Έλλαμψον εν ταις καρδίαις ημών..." και στη συνέχεια ο επίσκοπος μου είπε να υψώσω λίγο τη φωνή μου κατά την ανάγνωση του τελευταίου αυτού Ευαγγελίου.

Αργότερα μάλιστα έμαθα ότι σε κάποιους Ναούς ο ιερέας ή ο διάκονος που το αναγινώσκει αλλάζει τη στολή από πένθιμη σε λαμπρά.

Όλα αυτά μου φάνηκαν παράξενα ως αδαής που είμαι.

Γνωρίζετε κάτι για να μου δώσετε τα φώτα σας;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Αὐτή εἶναι ἡ τάξη ὅταν χοροστατεῖ ἀρχιερεύς, ὁμοίως καί στόν ἑσπερινό τῆς Ἀποκαθηλώσεως καί ὅποτε ἄλλοτε χοροστατεῖ ἀρχιερεύς καί θά πεῖ τό εὐαγγέλιο ὁ διάκονος.

Ὁ τρόπος ἀποδόσεως τοῦ 12ου εὐαγγελίου εἶναι κατά παράδοσιν διαφορετικός τῶν προηγουμένων 11 τῆς ἀκολουθίας τῶν Ἁγίων Παθῶν, καθόσον λέγεται ὑπό διακόνου καί ἀνήκει στόν ὄρθρο τοῦ Μ. Σαββάτου. Ὑπάρχουν διάφορες ἀναφορές ἐπ᾿ αὐτῶν σέ ἄλλα θέματα τοῦ φόρουμ.

Γιά ἀλλαγή στολῆς δέν ἔχω ἀκούσει, ἴσως πρόκειται γιά τοπική παράδοση.

 
Top