Ευχές-Αγ. Νικολάου

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες! Οάγιος Νικόλαος βοήθειά τους! (και δική μας)!
 
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ, ΧΡΟΝΙΑ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ σε όλους και σε όλες, που σήμερα γιορτάζουν και χαίρονται! Υγεία, Δύναμη, Κουράγιο και Χαρά ακύμαντη να ανταμώνουν πάντα στο διάβα τους και παντοειδείς επιτυχίες στις δραστηριότητές τους! ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!
 
Μανώλη σε ευχαριστώ για την ευγένειά σου και την αγάπη σου.
Ευχαριστώ και όλους όσους μου ευχήθηκαν είτε σήμερα, είτε προ 13 ημερών, αλλά κυρίως ευχαριστώ όλους όσους δεν μου ευχήθηκαν, γιατί με βοηθούν να γίνω καλύτερος άνθρωπος σκεπτόμενος όσους έχω, κι εγώ ως ατελής, λυπήσει, προσβάλλει ή στενοχωρήσει.
Καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές σε όλους!
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
AgiosNikolaos05.jpg


Ἐν τοῖς Μύροις Ἅγιε, ἱερουργὸς ἐνεδείχθης,
τοῦ Χριστοῦ γὰρ ὅσιε, τὸ εὐαγγέλιον πληρώσας,
ἔθηκας τὴν ψυχήν σου ὑπὲρ λαοῦ σου,
ἔσωσας τοὺς ἀθῴους ἐκ τοῦ θανάτου,
διὰ τοῦτο ἠγιάσθης,
ὡς μέγας μύστης Θεοῦ τῆς χάριτος.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στους εορτάζοντες!
Με υγεία, ειρήνη & καλή δύναμη σ' ό,τι Θεάρεστο έργο κι αν επιτελούν.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
1607279963609.jpeg

"Ὀρφανῶν προστάτην σε καὶ χηρῶν, πεινώντων τροφέα, πενομένων τε πλουτιστήν, αἰχμαλώτων ρύστην , πλεόντων τε σωτῆρα, κεκτήμεθα παμμάκαρ, σοφὲ Νικόλαε."
"Ουδείς εν πειρασμοίς σε πότε προσεκάλεσε και την λύσιν ευθύς ουκ εδέξατο, Άγιε. Τους μεν εν θαλάσση, τους δε εν τη γη γαρ ου διαλείπεις σώζων εκάστοτε, ως έχων το δύνασθαι..." (Μ' αυτά τα λόγια στιχούργησε και περιέγραψε ο Άγιος Ρωμανός ο Μελωδός, συνοπτικά, τα θαυματουργικά χαρίσματα του Αγίου Νικολάου, επισκόπου Μύρων της Λυκίας, στη Μικρά Ασία). Περισσότερα, εδώ.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στους εορτάζοντες, με υγεία, ειρήνη & υπομονή.
 
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
"Κανόνα πίστεως καὶ εἰκόνα πραότητος, ἐγκρατείας Διδάσκαλον, ἀνέδειξέ σε τῇ ποίμνῃ σου, ἡ τῶν πραγμάτων ἀλήθεια· διὰ τοῦτο ἐκτήσω τῇ ταπεινώσει τὰ ὑψηλά, τῇ πτωχείᾳ τὰ πλούσια. Πάτερ Ἱεράρχα Νικόλαε, πρέσβευε Χριστῷ τῷ Θεῷ, σωθῆναι τὰς ψυχὰς ἡμῶν."
ΕΤΗ ΠΟΛΛΑ, ειρηνικά & καλά, στους/στις εορτάζοντες/σες.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ο Αγ. Νικόλαος, προστάτης των ναυτικών και των φτωχών, που είναι & Μυροβλύτης, ας πρεσβεύει, προς τον Κύριο, για όλους μας.
ΕΤΗ ΠΟΛΛΑ, ειρηνικά & ευλογημένα στους/στις εορτάζοντες/σες.
 
Top