Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Επειδή η προσευχή δεν πρέπει να είναι....γενική...
"Κύριε ελέησον..."
"Τι ελέησον παιδί μου...λέγε τι ακριβώς θέλεις...."

Υγ. Εκτός θέματος του φόρουμ. Αν κρίνετε σκόπιμο κ.κ. διαχειριστές...σβήστε το.
 

Attachments

  • 20200120_071818.jpg
    20200120_071818.jpg
    278.4 KB · Views: 331

emakris

Μέλος
...Εκτός θέματος του φόρουμ. Αν κρίνετε σκόπιμο κ.κ. διαχειριστές...σβήστε το.
Καθόλου εκτός θέματος!!! Οι ψάλτες και αν έχουν ζητήματα "τακτοποίησης δουλειάς" και οικονομικών δυσχερειών...
 

alex7305

Well-known member
Μητρόπολη Ἀθηνῶν: Ζωντανὴ μετάδοση τῶν ἀκολουθιῶν τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδας μὲ ψάλτες τοὺς... Τσιόδρα καὶ Γαϊτάνο!!!

Φανταστικὸ σενάριο...
Και Νταλάρα για ισοκράτημα
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Είπαμε κάνουν και οι έμπειροι ψάλτες τα λαθάκια τους... Δεν θυμόμουν τον ήχο του ιδιομέλου των αποστίχων του όρθρου της Μεγ. Δευτέρας «Της ξηρανθείσης συκής» και άρχισα τον στίχο σε πλ. του α΄... Το «έσωσα» πάντως, μόλις γύρισα τη σελίδα και αντιλήφθηκα την ..."πατάτα".:).
Επιβράδυνα τον στίχο (λίγο άγαρμπα) και ακούστηκαν τα σωστά διαστήματα...
 

Attachments

  • Της ξηρανθείσης συκής στίχος διόρθ.mp3
    438 KB · Views: 114
Ανήμερα του Αγίου πνεύματος μικρή η ακολουθία μα αρκετός ο χρόνος και σκέφτηκα όπως άλλες φορές να διαβάσω όλους τους κανόνες.Στην η´ ωδή ξανά συναντώ την λέξη ακτιστοσυμπλαστουργοσύνθρονον.
Αρκετά προετοιμασμένος και αφού τα προηγούμενα χρόνια τα σαρδάμ ήταν ο κανόνας Διαβάζω την λέξη αρκετά γρήγορα συνοδεύοντας την με μία κίνηση του Χεριού Και βλέπω δίπλα μου τον βοηθό μου αποσβολωμένο.Ο δε βοηθός μου όταν διαβάζει κάτι συνήθως μπερδεύεταὶ με το παραμικρό γιατί δεν είναι εξοικειωμένος με αυτά τα κείμενα.
Στο τέλος με ρωτάει πως το είπες αυτό το ακτιστοσυμ......λάστιχο....λαστρο.....σύντομο.
Συζητώντας το θέμα με συνάδερφο έμπειρου ιεροψάλτη μου λέει εμείς να δεις τι κάνουμε στον ναό που ψάλλω. Όταν έχουμε νεαρούς μαθητές της βυζαντινής μουσικής τους βάζουμε στο αντίδωρο να ψάλλουν τους κανόνες και εκεί που αρχίζουν να αισθάνονται άνετα και έχουν την αίσθηση ότι το κατέχουν τους βάζουμε το συγκεκριμένο κανόνα και περιμένουμε Να θαυμάσουμε την μεγαλειότητα της ελληνικής γλώσσας.....
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σημερινό! (11/8 ἑσπερινός 12ης καί μεγάλη παράκληση)
Ἡ ὥρα τῶν ἀπολυτικίων: Ἐκτός τοῦ ὅτι δέν ψάλλεται ὀρθόν ἀπολυτίκιον ἁγίου, τό εὐτράπελο εἶναι ἡ "ἀπορία ψαλτῶν" μέ καθυστέρηση 30΄΄ γιά τό τί θά ποῦν στό Δόξα, Καὶ νῦν... Ἀπολαῦστέ το (ὑπῆρχε καί τηλεοπτική ἀναμετάδοση...)


ΥΓ. Βέβαια ἄν γνώριζε καί ὁ ἱερέας θά τούς τό "σφύραγε"... Ἀλλ᾿ ἔχουμε πεῖ: Ἄν γνώριζαν οἱ παπᾶδες τυπικό, θά γνώριζαν κι οἱ ψάλτες...
 

ΠΜΧ

...
Ἡ ὥρα τῶν ἀπολυτικίων: Ἐκτός τοῦ ὅτι δέν ψάλλεται ὀρθόν ἀπολυτίκιον ἁγίου, τό εὐτράπελο εἶναι ἡ "ἀπορία ψαλτῶν" μέ καθυστέρηση 30΄΄ γιά τό τί θά ποῦν στό Δόξα, Καὶ νῦν... Ἀπολαῦστέ το (ὑπῆρχε καί τηλεοπτική ἀναμετάδοση...)
Από την μία είναι όντως αστείο... Από την άλλη, επειδή έχω κάνει παρόμοια γκάφα παλιότερα, πονάει...

Είναι και ένα από τα μεγάλα ερωτηματικά μου. Γιατί οι περισσότεροι ψάλτες, στον χρόνο που έχουν για να προετοιμαστούν για μια ακολουθία, μπορεί να δώσουν όλη την βαρύτητα στο πώς θα ψάλλουν και τί κομμάτια θα πουν και δεν τους απασχολεί καθόλου το τυπικό;

Ἄν γνώριζαν οἱ παπᾶδες τυπικό, θά γνώριζαν κι οἱ ψάλτες...
Σ' αυτό πάντως, π. Μάξιμε, είστε πολύ καλό παράδειγμα! Από φίλο μου που μεγάλωσε στο ναό σας και ανέβαινε και στο αναλόγιο, έχω μάθει τα καλύτερα για τις γνώσεις σας επί του τυπικού!

(Από όσο μου είχε πει, βέβαια, ενίοτε η διόρθωση γινόταν και με ολίγον τι αυστηρό τρόπο, αλλά μπρος στα κάλλη τί είναι ο πόνος! )
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Αποσπάσματα από πανηγυράκι 15Αυγ στο χωριό:
"Έτι και έτι εν ειρήνη του Κυρίου δεηθώμεν, ΝΙΚΟΟΟ!"
"ΕΛΑΑΑ! "

"Έτι δεόμεθα υπέρ.....χριστιανών, το μικρόφωνο είναι για πέταμα"
"(Ο Νίκος) Μα γιατί το λες αυτό...ξέρεις τι ωραία που ακούγεται κάτω;"

Όλα τα παραπάνω (και άλλα παρόμοια) φυσικά εκφώνως. Οι δε ευχές, ήταν όντως μυστικές, δεν πρέπει να ακουγόντουσαν στο παραδιπλανό χωριό. (Στο διπλανό σίγουρα)

Θα μπορούσα να κολλήσω εδώ και το γενικότερο θέμα του να διαβάζει δυνατά τις ευχές ο ιερεύς στο μικρόφωνο την ώρα που ψάλλεται υποτίθεται το Χερουβ-Άξιον εστίν-κοινωνικό. Την επόμενη φορά που θα μου το κάνουν θα σιγήσω. Δεν υπάρχει λόγος να κουράζεται κανείς για να παράγεται φασαρία και μόνο.
 

leon1

ΑΠΤΜΧΕ Leon1
Σημερινό! (11/8 ἑσπερινός 12ης καί μεγάλη παράκληση)
Ἡ ὥρα τῶν ἀπολυτικίων: Ἐκτός τοῦ ὅτι δέν ψάλλεται ὀρθόν ἀπολυτίκιον ἁγίου, τό εὐτράπελο εἶναι ἡ "ἀπορία ψαλτῶν" μέ καθυστέρηση 30΄΄ γιά τό τί θά ποῦν στό Δόξα, Καὶ νῦν... Ἀπολαῦστέ το (ὑπῆρχε καί τηλεοπτική ἀναμετάδοση...)


ΥΓ. Βέβαια ἄν γνώριζε καί ὁ ἱερέας θά τούς τό "σφύραγε"... Ἀλλ᾿ ἔχουμε πεῖ: Ἄν γνώριζαν οἱ παπᾶδες τυπικό, θά γνώριζαν κι οἱ ψάλτες...
που είσαι μακαριστέ Πρίγγο να δεις τα αίσχη και να φρίττεις 20χρονα και άσχετοι βεβηλώνουν και διαλύουν ότι έχτισες!!άπαγε της βλασφημίας!!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
3ο νεκρώσιμο ευλογητάριο: "..... οικτείρησον... το σον πλάσμα δέσποτα.." ψάλλοντάς το μου ήρθε στο μυαλό "συντήρησον", τελευταία στιγμή το κατάλαβα, οπότε ακούστηκε "σ-οικτείρησον".

Επανέλαβα τη σωστή λέξη με ντροπή.
 
Top