Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Άλλα αξιοσημείωτα:
1) Το πλήθος του κόσμου (ούτε στην Ελλάδα να ήταν)
2) Από το 18:00 και μετά, ο Πατριάρχης αφού τελειώσουν οι ευχές δεν ρίχνει τον Σταυρό αλλά περιμένει (αρκετή ώρα) να τελειώσει ο (εξαιρετικός) μουεζίνης τα δικά του, σε ήχο β' μάλιστα.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Σημερινό φρέσκο!
Ἀναβαθμοὶ, Ἦχος β΄
Ἀντίφωνον Γ΄: ...καὶ τοῖς ἄθλοις καταστ(Ρ)έφονται:oops: Μάρτυρες, καὶ Προφῆται ὁρῶσι.
Και εγώ το 'χω πει αυτό, με θέση πανηγυρικότατη, μάλιστα σε κελλί στο Άγ. Όρος. Αμέσως το κατάλαβα και δαγκώθηκα, αλλά έφυγε... Ευτυχώς ήμασταν μόνο 2-3 λαϊκοί και ένας δόκιμος στο Ναό...
 
Και εγώ το 'χω πει αυτό, με θέση πανηγυρικότατη, μάλιστα σε κελλί στο Άγ. Όρος. Αμέσως το κατάλαβα και δαγκώθηκα, αλλά έφυγε... Ευτυχώς ήμασταν μόνο 2-3 λαϊκοί και ένας δόκιμος στο Ναό...
Δυστυχως το ειπα κι εγω σημερα στον Ι.Ν.Αγ.Θεοδωρων Παροριου!
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Να υποθέσουμε ότι ο συνήγορος του Ιερέα χρησιμοποίησε το εν λόγω μέλος για την υπεράσπισή του, και το δικαστήριο το έκανε αποδεκτό καλώντας κάποιον ψάλτη εν είδει εμπειρογνώμονα να το ψάλει για να επιβεβαιωθεί ότι όντως ακούγεται σαν καρσιλαμάς;;; :):):)

ΥΓ Έχει και το λαθάκι της η παρτιτούρα, παρεμπιπτόντως, μετά την πρώτη μαρτυρία του Πα....
 

emakris

Μέλος
Να υποθέσουμε ότι ο συνήγορος του Ιερέα χρησιμοποίησε το εν λόγω μέλος για την υπεράσπισή του, και το δικαστήριο το έκανε αποδεκτό καλώντας κάποιον ψάλτη εν είδει εμπειρογνώμονα να το ψάλει για να επιβεβαιωθεί ότι όντως ακούγεται σαν καρσιλαμάς;;; :):):)

ΥΓ Έχει και το λαθάκι της η παρτιτούρα, παρεμπιπτόντως, μετά την πρώτη μαρτυρία του Πα....

Ακριβώς!!!

ΥΓ Το σφάλμα διορθώθηκε. Αυτά έχουν οι... κλασικές μουσικές εκδόσεις!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ακριβώς!!!

ΥΓ Το σφάλμα διορθώθηκε. Αυτά έχουν οι... κλασικές μουσικές εκδόσεις!

Έχουν μπει χέρια και πριν το photoshop ούτως ή άλλως αν και ζώσι ως κλασικές...αυτές οι εκδόσεις...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ο πειρασμός του Σαββάτου.

Σάββατο (σχετικά νωρίς στον όρθρο) κύριος έρχεται και κάθεται στην καρέκλα ακριβώς πίσω από το αναλόγιο (χωρίς διάθεση να συμμετέχει). Ακολούθως και μέχρι το τέλος της Θ. Λειτουργίας συνέψαλλε ΤΑ ΠΑΝΤΑ όσα βγήκαν από ανθρώπινο λαρύγγι, δηλ. τις εκφωνήσεις του ιερέα ακολουθώντας κατά πόδας τον σχετικα γρήγορο ρυθμό του, τα του χορού, όσα ήξερε απ' έξω (δηλαδή το μισό όρθρο και όλη τη Θ. Λειτουργία).

Χώρια που (απ' ότι νομίζω) δεν είναι σωστό λαϊκός να λέει τα λόγια του ιερέα, δυστυχώς, ήταν και τελείως φάλτσος, από αυτούς που αδυνατούν να πουν ένα φθόγγο ίδιο με αυτόν που ακούνε. Το αποτέλεσμα ήταν να φτάνουν τα πάντα στο αυτί μας συνοδευόμενα από φθόγγους στη τύχη.

Μακάρι βέβαια, πάντα τέτοιοι να είναι οι πειρασμοί μας, γιατί άλλοι περνάνε φάσεις που ούτε να τις σκεφτείς δεν θες.
 
Ο πειρασμός του Σαββάτου.

Σάββατο (σχετικά νωρίς στον όρθρο) κύριος έρχεται και κάθεται στην καρέκλα ακριβώς πίσω από το αναλόγιο (χωρίς διάθεση να συμμετέχει). Ακολούθως και μέχρι το τέλος της Θ. Λειτουργίας συνέψαλλε ΤΑ ΠΑΝΤΑ όσα βγήκαν από ανθρώπινο λαρύγγι, δηλ. τις εκφωνήσεις του ιερέα ακολουθώντας κατά πόδας τον σχετικα γρήγορο ρυθμό του, τα του χορού, όσα ήξερε απ' έξω (δηλαδή το μισό όρθρο και όλη τη Θ. Λειτουργία).

Χώρια που (απ' ότι νομίζω) δεν είναι σωστό λαϊκός να λέει τα λόγια του ιερέα, δυστυχώς, ήταν και τελείως φάλτσος, από αυτούς που αδυνατούν να πουν ένα φθόγγο ίδιο με αυτόν που ακούνε. Το αποτέλεσμα ήταν να φτάνουν τα πάντα στο αυτί μας συνοδευόμενα από φθόγγους στη τύχη.

Μακάρι βέβαια, πάντα τέτοιοι να είναι οι πειρασμοί μας, γιατί άλλοι περνάνε φάσεις που ούτε να τις σκεφτείς δεν θες.
Δεν θα ηταν κακό και παράλογο ,να κανεις με ευγενικό τροπο μια παρατήρηση .
Το χω κανει ...
Απο το να χαλαστεις και να σκανδαλιστεις...
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Δεν θα ηταν κακό και παράλογο ,να κανεις με ευγενικό τροπο μια παρατήρηση .
Το χω κανει ...
Απο το να χαλαστεις και να σκανδαλιστεις...
Άρχων Θρασ. Στανίτσας σε γυναίκα που δεν έκλεινε το στόμα της: « Τον παπά κάνεις, το διάκο κάνεις, τον ψάλτη κάνεις... Θα το βουλώσεις, ή νά 'ρθω εκεί να σ' το βουλώσω εγώ; Μήπως να φύγουμε όλοι ... να λειτουργήσεις μόνη σου;»:)
 
Εντάξει .....
Ειχα κάτι πιο light στο μυαλό μου ...
Χαχαχαχαχα
Υ.Γ.Κι ο Παναγιωτιδης ,ηταν αμίμητος και εφευρετικός στις παρατηρήσεις ...

Γνωρίζω κάποιον που κατέβηκε από το Αναλόγιο με το μηναίο στο χέρι και το πήγε μπροστά σε μια κυρία λέγοντάς της να συνεχίσει αυτή!!! Η συγκεκριμένη βέβαια δεν σιγόψαλλε αλλά η φωνή της αντηχούσε στο Ναό!!!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Υπάρχει ηχογράφηση (και εδώ) με το Βασιλικό να λέει Άσπιλε, υπό τη συνοδεία κάποιας ευλαβούς κυρίας μάλλον. Μετά από 2-3 στίχους κάνει παύση, μαλώνει και συνεχίζει μόνος του. Καλά έκανε. Εγώ είπα να φυλάξω το μάλωμα για καμμια καλή ημέρα.
 
Άρχων Θρασ. Στανίτσας σε γυναίκα που δεν έκλεινε το στόμα της: « Τον παπά κάνεις, το διάκο κάνεις, τον ψάλτη κάνεις... Θα το βουλώσεις, ή νά 'ρθω εκεί να σ' το βουλώσω εγώ; Μήπως να φύγουμε όλοι ... να λειτουργήσεις μόνη σου;»:)
Ωραίος ο άρχων!!!! Γουστάρω!!!! Δυστυχώς ορισμένες μόνο έτσι καταλαβαίνουν. Ή ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
 
Αν και η ενότητα ειναι για φαιδρά και ευτράπελα ....
Και τα χειρότερα έπονται ,ως απότοκα της κρίσης και οχι μόνον .
Το πρόβλημα ειχε εντοπιστεί και απο πριν .
Οταν κάνουμε εκπτωσεις στις προσλήψεις ψαλτων .
Οταν δεν προκρίνεται ο ικανότερος ,αλλα ο ημετερος .
Οταν έχουμε παραινέσεις του τύπου ," ένας ναός ,ένας ψάλτης ."
Δυστυχώς
Συμφωνώ απόλυτα αδελφέ μου! Όσο για το τελευταίο περί ενός ψάλτη, ειδικά σε συγκεκριμένη Μητρόπολη της Αττικής έχει γίνει νόμος από τον παραιτηθέντα Μητροπολίτη. Ελπίζω ο νέος Μητροπολίτης να το σταματήσει αυτό, όπως και τούς μισθούς πείνας που είχε επιβάλει ο προκάτοχός του με όριο τα 250€!!!!!!!!!
 

ΜΑΡΚΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μια Κυριακή, όρθρου βαθέως, καθώς έψαλα στο αριστερό αναλόγιο και ενώ ο ναός ήταν σχεδόν άδειος, άκουγα ένα έντονο ροχαλητό που προερχόταν από ένα συμπαθή γεράκο. Στην αρχή προσπάθησα να μην το βάλω υπόψη και να συνεχίσω. Μάταια. Το ροχαλητό όχι μόνο συνεχιζόταν αλλά γινόταν και πιο ενοχλητικό. Δεν άντεξα. Κατέβηκα κάτω, του φώναξα, αλλά μάταια. Δεν άκουγε καλά, διότι φορούσε ακουστικό. Τότε αναγκάστηκα να τον σπρώξω λιγάκι φωνάζοντάς του παππούουουου...ξύπνα. Πράγματι ξύπνησε χαμογελώντας. Άντε τώρα να συνεχίσω το ψάλσιμο.
 
Top