Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ27

Νέο μέλος
Χθεσινό. Στο απολυτίκιο του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού (που υπάρχει η συνήθεια να το ψάλλουμε στον ναό μας πριν το απολυτίκιο του αγίου του ναού στη Θ. Λειτουργία) αντί «συ γαρ τη θεία αγάπη πτερούμενος» ειπώθηκε «συ γαρ της θείας αγάπης στερούμενος»😲.
 
Στους περισσοτερους απο μας συμβαινει να εχουμε καποιο βοηθο. Εφοσον αυτος αισθάνεται καποια ανεση με το χωρο, αφου παρει τη θεση του, αραδιαζει πανω-κατω- ενδιαμεσα στο αναλογιο προσωπικα του αντικειμενα οπως γυαλια, μαντηλια, κινητο, κλειδια, ξερω γω, αναλογα και την ηλικΙα του....

Κλαιωωω ειναι ΤΕΛΕΙΟ <3
 
- "την Κυριακή κάθε φορά που ήταν να ψάλλει ο αριστερός έκανε εισπνοές...πόσο άσθμα είχε ...και νέο παιδί,κρίμα..."
-"δεν έκανε εισπνοές,ήταν χρωματικός τονοδοτης..."
Ε,λίγη διακριτικότητα συνάδελφοι,δε βλάπτει
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Μαθητής μου ψάλλει τους Αναβαθμούς του πλ. A:
"Εν τω θλίβεσθαί με διαβητικώς άδω σοι Σωτήρ μου"
Ιδιαίτερα γλυκό το άκουσμα... :ROFLMAO:
 
Last edited:

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ὁ Ἀρχιμανδρίτης καί τό Χερουβικό.

Ἦλθε μία ἡμέρα νά λειτουργήσῃ (μόνος του) ἓνας νέος ἀρχιμανδρίτης. Ἦτο σχεδόν συνομήλικος τοῦ γυιοῦ μου καί γνωστός του καί τόν ἐγνώριζα ἀπό τά παιδικά του χρόνια.

Ἂρχισα ἓνα ἀργό Χερουβικό.
Κάπου στή μέση τοῦ Χερουβικοῦ ἀκούω ξαφνικά νά φωνάζῃ ἀπό τό Ἱερό, ὂχι πολύ καθαρά "...ααα...".
Ἒχομε συνηθίσει βιαστικούς Ἱερεῖς, καί μέ τόν ἀνωτέρω δέν εἶχα ξαναψάλλει Χερουβικό.
Μέ τό "...ααα..." πού ἐφώναξε, λέγω στούς ἂλλους συμψάλλοντας,
-"Βιάζεται, λέει κι΄ὃλας Πάααααντων ἡμῶν..."
Σταματήσαμε, περιμέναμε, ἂκρα ἡσυχία. δέν μποροῦσα νά δῶ μέσα στό Ἱερό τί ἒκανε.
Ἀφοῦ δέν ἒβγαινε ἒξω, συνεχίσαμε τό Χερουβικό κανονικά...

Στό τέλος τῆς Θ.Λειτουργίας τοῦ λέγω,
-"Τί ἒγινε, τί ἐφώναξες τότε στό Χερουβικό;"
-"Νά...μερακλώθηκα μέ τό Χερουβικό καί ἒβγαλα καί ἐγώ μία κορώνα..."
 
Last edited:

mythos

Νέο μέλος
Όχι ακριβώς ευτράπελο....
τελειώνει ο εσπερινός της Αγίας Αικατερίνης και αρχίζει η παράκληση.....της Παναγίας. Παίρνει φόρα και μια ευλαβής κυρία, έρχεται στο ψαλτήρι, σταυρούς, μετάνοιες και φωνή. Ρωτάω τί έγινε και μου απαντά ο πρώτος "λέμε αυτήν γιατί ξέρει ο κόσμος τα λόγια και τα ψέλνει".... και πράγματι κολλήσαν μόνο στην πρώτη ωδή 1-2 της Αγίας και μετά ξανά το απολυτίκιο στο τέλος.....(το αναλόγιο 2 ικανότατους ιεροψάλτες, χώρια τους βοηθούς).
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ακούστηκε και αυτό από χοράρχη χορωδίας στη μέση συναυλίας κάπου στην κεντρική Ελλάδα: "Μας συγχωρείτε, αλλά είχαμε και άλλη υποχρέωση τις προηγούμενες μέρες και δεν προλάβαμε να διαβάσουμε όλα τα κομμάτια." :eek:o_O:LOL:
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Φρέσκο.
Όπου η Θεία Κοινωνία μεταφέρεται για το τέλος.....
-Πάντοτε νυν.....
-Είδομεν το φως το αληθινόν, ελάβομεν Πνεύμα επουράνιον, (όπου καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν κολλάει και αύθις η συνέχεια άνευ διακοπής...!!) η Γέννησίς Σου Χριστέ ο Θεός ημών.... κλπ... :D:p:ROFLMAO::D

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Η ιστορία που ακολουθεί είναι σουρεαλιστική. Όλα τα ονόματα είναι αλλαγμένα επειδή δεν είναι ο σκοπός να προσβάλλουμε κάποιον.

Ένα Σάββατο πρωί στον όρθρο πλησιάζει στο αναλόγιο και ανεβαίνει ένας άγνωστος σε μένα κύριος, "καλημέρα σας, ψάλλετε; ψάλλω, ψάλτε λοιπόν". Ήταν καλός. Μετά από λίγο σφυρίζει και ανεβαίνει ένας φίλος του. Αυτός ήταν "2ης κλάσεως", όμως οι δυό τους κάνανε καλό ντουέτο για αυτό τους παραχώρησα σχεδόν τα πάντα. Στο Χερουβικό αρνήθηκαν να ψάλλουν, μόνο που είπανε θα κάνουν "τη δεύτερη φωνή" χμμμ...Είχαμε γ' ήχο, μάλλον τους διευκόλυνα...

Προς το τέλος της Θ. Λειτουργίας με ρωτάει ο 1ος κύριος αν γνωρίζω τον κ. ΠΑΣΑΤΕΜΠΟ. Όχι, ποιος είναι αυτός; Δε τον ξέρεις; Κορυφή στις χορωδιακές κηδείες/μνημόσυνα (το πραγματικό του όνομα είναι τόσο μα τόσο....σουρεαλιστικό, κρίμα που δεν μπορώ να το παραθέσω).
Μπα...δε τον γνωρίζω....Εδώ είναι, ευκαιρία να τον γνωρίσετε. Με το που είπε έτσι, ένας άλλος κύριος που καθόταν παραδίπλα σε όλη την ακολουθία σηκώνεται και ανεβαίνει στο αναλόγιο. Πριν προλάβω να μιλήσω μου δίνει την κάρτα του "ΠΑΣΑΤΕΜΠΟΣ κηδείες, μνημόσυνα κτλ". Ηλικιωμένος, με στιλβωμένη στη κυριολεξία μαύρη περούκα. "Χάρηκα. Είστε εδώ για το μνημόσυνο που ακολουθεί; " "Μάλιστα, είναι και η χορωδία μου εδώ". "Μήπως θέλετε να ψάλλετ...." με το που το είπα ΠΛΑΤΣ προσγειώνεται στη μεσαία θέση του αναλογίου, σχεδόν με εκτόπισε, κάνει νεύμα και 3-4 ακόμα κύριοι που βρίσκονταν ακροβολισμένοι τριγύρω από το αναλόγιο σηκώνονται, ανεβαίνουν πάνω και παίρνουν θέση. Ακολούθησε ένα full extra πολυφωνικό μνημόσυνο. Ο δε κ. Πασατέμπος διήυθυνε με τόση ένταση και πάθος που θα έριχνε τη κολώνα του αναλογίου, σε σημείο που ο 1ος βοηθός του του έλεγε "Γιώργο...ηρέμησε....ηρέμησε...". Στο τέλος του μνημοσύνου τους έδωσα συγχαρητήρια. "Σου έδωσα κάρτα μου"; "Ναι, μου δώσατε πριν καν μου πείτε καλημέρα". Προς τιμήν του, αισθάνθηκε εμφανώς άσχημα....

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές σε όλους.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η ιστορία που ακολουθεί είναι σουρεαλιστική. Όλα τα ονόματα είναι αλλαγμένα επειδή δεν είναι ο σκοπός να προσβάλλουμε κάποιον.

Ένα Σάββατο πρωί στον όρθρο πλησιάζει στο αναλόγιο και ανεβαίνει ένας άγνωστος σε μένα κύριος, "καλημέρα σας, ψάλλετε; ψάλλω, ψάλτε λοιπόν". Ήταν καλός. Μετά από λίγο σφυρίζει και ανεβαίνει ένας φίλος του. Αυτός ήταν "2ης κλάσεως", όμως οι δυό τους κάνανε καλό ντουέτο για αυτό τους παραχώρησα σχεδόν τα πάντα. Στο Χερουβικό αρνήθηκαν να ψάλλουν, μόνο που είπανε θα κάνουν "τη δεύτερη φωνή" χμμμ...Είχαμε γ' ήχο, μάλλον τους διευκόλυνα...

Προς το τέλος της Θ. Λειτουργίας με ρωτάει ο 1ος κύριος αν γνωρίζω τον κ. ΠΑΣΑΤΕΜΠΟ. Όχι, ποιος είναι αυτός; Δε τον ξέρεις; Κορυφή στις χορωδιακές κηδείες/μνημόσυνα (το πραγματικό του όνομα είναι τόσο μα τόσο....σουρεαλιστικό, κρίμα που δεν μπορώ να το παραθέσω).
Μπα...δε τον γνωρίζω....Εδώ είναι, ευκαιρία να τον γνωρίσετε. Με το που είπε έτσι, ένας άλλος κύριος που καθόταν παραδίπλα σε όλη την ακολουθία σηκώνεται και ανεβαίνει στο αναλόγιο. Πριν προλάβω να μιλήσω μου δίνει την κάρτα του "ΠΑΣΑΤΕΜΠΟΣ κηδείες, μνημόσυνα κτλ". Ηλικιωμένος, με στιλβωμένη στη κυριολεξία μαύρη περούκα. "Χάρηκα. Είστε εδώ για το μνημόσυνο που ακολουθεί; " "Μάλιστα, είναι και η χορωδία μου εδώ". "Μήπως θέλετε να ψάλλετ...." με το που το είπα ΠΛΑΤΣ προσγειώνεται στη μεσαία θέση του αναλογίου, σχεδόν με εκτόπισε, κάνει νεύμα και 3-4 ακόμα κύριοι που βρίσκονταν ακροβολισμένοι τριγύρω από το αναλόγιο σηκώνονται, ανεβαίνουν πάνω και παίρνουν θέση. Ακολούθησε ένα full extra πολυφωνικό μνημόσυνο. Ο δε κ. Πασατέμπος διήυθυνε με τόση ένταση και πάθος που θα έριχνε τη κολώνα του αναλογίου, σε σημείο που ο 1ος βοηθός του του έλεγε "Γιώργο...ηρέμησε....ηρέμησε...". Στο τέλος του μνημοσύνου τους έδωσα συγχαρητήρια. "Σου έδωσα κάρτα μου"; "Ναι, μου δώσατε πριν καν μου πείτε καλημέρα". Προς τιμήν του, αισθάνθηκε εμφανώς άσχημα....

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές σε όλους.
Ά ρε, Μιχάλη, αμέσως μετά απ' το μήνυμά σου άνοιξα στη διπλανή καρτέλα αυτό και το διάβασα «από τον Πασατέμπο»...
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τυχαία παρακολούθησα σε διαδικτυακή απευθείας μετάδοση την τελετή αγιασμού των υδάτων με το Ιουλιανό ημερολόγιο που έγινε στις 19-01-2019 στην Τριγλία Προύσας από τον Πατριάρχη μας κ.κ. Βαρθολομαίο. Την πορεία προς την παραλία συνόδεψε τοπική φιλαρμονική. Κι εδώ αρχίζει το ευτράπελο διαρκείας!!!! Παρακολουθείστε το βίντεο στο σύνδεσμο Στην αρχή ακούγεται η φωνή του άρχοντος Λαμπαδαρίου κ. Φλοίκου στη θέση «Πνεύμα φόβου Θεού του επιφανέντος Χριστού.», και αρχίζει η φιλαρμονική.... το ρεπερτόριο μέχρι τη θάλασσα: 1:23 Στό 'πα και στο ξαναλέω στο γιαλό μην κατεβείς / 4:20 Σήκω χόρεψε κουκλί μου (νινανάϊ γιάβρουμ) 5:50 Μίλησέ μου μίλησέ μου δε σε φίλησα ποτέ μου.../ και στο 16:38 Σαμιώτισσα - Σαμιώτισσα:):):)
 
Top