Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Χριστός Ανέστη.
Όχι οτι όλοι μας δεν κάνουμε λάθη ετσι?Ουδείς αλάνθαστος αλλά και μερικές φορές είναι αυτό που λέμε <η σιγουριά τρώει τον αφέντη>.Φανταστείτε όμως αυτό που έγινε απο ενα Ιερέα ο οποίος βγαίνει στην Ωραία Πύλη και αντί για Χριστός Ανέστη εκ νεκρών..... να λέει Δι Ευχών Των Αγίων Πατέρων...... και ο ψάλτης να προσπαθεί με νοήματα να τον λέει σιγανά Πάτερ Χριστός Ανέστη..... λέμε και αυτός να μην καταλαβαίνει.Και στο τέλος να λέει αφού τον είπε ο Ιεροψάλτης το σωστό να πει εεε του χρόνου δεν έγινε και τίποτα :)
ή άλλος Ιερέας που στην αρχή του Όρθρου αντι να πει το Χριστός Ανέστη..... έλεγε το Βασιλευ Ουράνιε......(ήτανε πριν την Πεντηκοστή)και όταν τον λες να σου λεει πως κάνεις και λάθος και μετά από λίγο εεε εντάξει μωρέ 3 άτομα είμαστε μόνο την άλλη Κυριακή θα το πω σωστά.Οχι πως και εμείς δεν κάνουμε λάθη παράδειγμα Στο Πάτερ ημών ο εν τοις Ουρανοίς.... δεν λέμε πολλοί ο έντοις ουρανοίς ή στον 50΄ ψαλμό πόσοι λέμε Οτι, ει ηθέλησας..... και πόσοι λένε όσοι ηθέλησας.....?
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
https://www.youtube.com/watch?v=b-SeQA2kc2Q#t=9m58s :):rolleyes:

Σημ.: Τό εὐτράπελο δέν εἶναι ὁ δεσπότης ἀλλ᾿ ἡ ψαλτική ἀνεπάρκεια...​

Μόνος του ο έρμος ο ψάλτης, αλλ' εν πάσει περιπτώσει δέν δικαιολογείται!
Κατά τ' άλλα ψάλτες δέν έχουν τί τόν ήθελαν τά μεγαλεία προσκαλώντας τόν δεσπότη;
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Μόνος του ο έρμος ο ψάλτης, αλλ' εν πάσει περιπτώσει δέν δικαιολογείται!
Κατά τ' άλλα ψάλτες δέν έχουν τί τόν ήθελαν τά μεγαλεία προσκαλώντας τόν δεσπότη;

Πρόσφατα είχα παρευρεθεί σε Αρχιερατική, και ο κανονάρχης πριν το "πάσα πνοή" είπε "Κέλευσον Δέσποτα Άγιε, ήχος τάδε!!!" (είχε ξεχάσει τον ήχο, την ώρα που στέκονταν)
Να' ναι ευλογημένο!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Στους περισσοτερους απο μας συμβαινει να εχουμε καποιο βοηθο. Εφοσον αυτος αισθάνεται καποια ανεση με το χωρο, αφου παρει τη θεση του, αραδιαζει πανω-κατω- ενδιαμεσα στο αναλογιο προσωπικα του αντικειμενα οπως γυαλια, μαντηλια, κινητο, κλειδια, ξερω γω, αναλογα και την ηλικΙα του....
 

Attachments

  • 20170603_211852-1.jpg
    20170603_211852-1.jpg
    1.5 MB · Views: 400

ΜΑΡΚΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

Παλαιό Μέλος
Έχω ένα φίλο ιεροψάλτη ο οποίος είναι και υπεύθυνος σε γραφείο κηδειών. Ψάλλαμε προ ημερών σ΄ένα Γάμο. Σε κάποια στιγμή μου ψιθύρισε στο αυτί. Ξέρεις τι έπαθα μια μέρα σε ένα άλλο Γάμο μου λέει. Ήμουνα μόνος στο αναλόγιο και την ώρα του Αποστόλου άρχισα καμαρωτός να απαγγέλλω: "Ἀδελφοί, οὐ θέλω ὑμᾶς ἀγνοεῖν περὶ τῶν κεκοιμημένων, ἵνα μῄ λυπῆσθε καθώς καὶ οἱ λοιποὶ οἱ μὴ ἔχοντες ἐλπίδα. Εἰ γὰρ πιστεύομεν ὅτι Ἰησοῦς ἀπέθανε καί ἀνέστη, οὕτω καὶ ὁ Θεός τοὺς κοιμηθέντας διὰ τοῦ Ἰησοῦ ἄξει σὺν αὐτῷ...
Ξαφνικά, ενώ ήμουνα στη μέση του κειμένου, μου είπε, αντιλήφθηκα ότι έλεγα τον Απόστολο της κηδείας και όχι του Γάμου!!! Δεν τα έβαλα κάτω όμως, τα μπάλωσα αμέσως συνεχίζοντας με τον Απόστολο του Γάμου και ούτε γάτα ούτε ζημιά...
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Χθεσινό: .....ικεσίαις.....του Αγίου Πνευματος ,ου την μνήμην επιτελούμεν και πάντων των Αγίων....

πέραν της παραδρομής της γλώσσας που γεννά ένα αποτέλεσμα που προξενεί γέλιο, ο Ιερέας επαναδιατύπωσε εδώ μια βαθιά θεολογική αλήθεια:

"αὐτὸ τὸ Πνεῦμα ὑπερεντυγχάνει ὑπὲρ ἡμῶν στεναγμοῖς ἀλαλήτοις· "
[Ρωμαίους 8, 26 ]
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
...περί της διαχρονικής και ζώσας μουσικής (και όχι μόνο) παράδοσης στον τόπο μας είναι το παρακάτω περιστατικό:

Ο 2,5 ετών γιός μου έπαιζε ακούγοντας (στο youtube) μια ιεροπρεπή-παραδοσιακή απαγγελία Ευαγγελίου σε ΚΛΕΙΤΟΝ.

Μιμούμενος αυτό που άκουγε είπε αυτά (σε κλειτόν):
"Οεεεεεοοεεεεοεεεε....(μικρή παύση)....πατάτεεεεεες"
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
...περί της διαχρονικής και ζώσας μουσικής (και όχι μόνο) παράδοσης στον τόπο μας είναι το παρακάτω περιστατικό:

Ο 2,5 ετών γιός μου έπαιζε ακούγοντας (στο youtube) μια ιεροπρεπή-παραδοσιακή απαγγελία Ευαγγελίου σε ΚΛΕΙΤΟΝ.

Μιμούμενος αυτό που άκουγε είπε αυτά (σε κλειτόν):
"Οεεεεεοοεεεεοεεεε....(μικρή παύση)....πατάτεεεεεες"
Το 'πιιασε το νόημα! Άλλωστε, καλύτερο κλιτό από το τελάλημα του Χατζηαβάτη υπάρχει;
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ε! Ναί! Μόνο στα ευτράπελα μπορεί να καταχωρηθεί... (Από το οπισθόφυλλο της φυλλάδας του αγίου Λεωνίδη, που η μνήμη του τιμάται 15 Απριλίου). Το απολυτίκιο προς το "Ταχύ προκατάλαβε".
Το άκρον άωτον της διέσεως!!! 17 τον αριθμό! Α! Και ένα ισάκι!!!
Ας επισυνάψουμε και το αυθεντικό από το ειρμολόγιο του Ιωάννου για ..... συγκρίσεις! Για εκείνο το "καὶ νῦν πάτερ ἱκέτευε" με τις απανωτές διέσεις στα τρία ίσα, ίσως η σειρήνα ασθενοφόρου βοηθήσει στην οριοθέτηση των διαστημάτων....
 

Attachments

  • Ποιμην ιερώτατος (2).jpg
    Ποιμην ιερώτατος (2).jpg
    260.8 KB · Views: 301
  • Ταχύ προκατάλαβε Ιωάννου Ειρμολ. 1903 ε' εκδ..png
    Ταχύ προκατάλαβε Ιωάννου Ειρμολ. 1903 ε' εκδ..png
    212.2 KB · Views: 281

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Χθές ἐψαλα σε μια βάπτιση! Πολύς κόσμος, ασφυκτικά γεμάτος ο ναΐσκος μας (του Αγίου Αντωνίου). Παραλείπω να πω για τη φασαρία που γινόταν. Στα καθίσματα πολλοί κάθονταν και δεν σηκώθηκαν ούτε στην ανάγνωση του Ευαγγελίου. Μασούσαν τσίχλες, σαν ... μηρυκαστικά!
Θα μου πείτε σύνηθες το φαινόμενο!!! Άλλο γεγονός με έκανε να βγω απ' τα ρούχα μου!!! Ένας μεσόκοπος κύριος( ; ) μη βρίσκοντας θέση να καθίσει, που λέτε ότι εγκαταστάθηκε!!!! ΣΤΟ ΔΕΣΠΟΤΙΚΟ! Ναί!
Ψηλή θέση, απεριόριστη θέα, και την ώρα που διάβαζε ο ιερέας τις ευχές, στρογγυλοκάθισε, έβαλε το ένα πόδι πάνω στο άλλο δίκην καφενείου, και σηκώθηκε να ιδεί από το λάδωμα του παιδιού μέχρι την κατάδυση στην κολυμβήθρα στηριζόμενος στο ... ακουμπιστήρι του δεσποτικού για να συνεχίσει την ανάπαυσή του στην ίδια ποζα, μέχρι την ένδυση του βαπτισθέντος νηπίου. Και είπα στο νεαρό που προηγουμένως ψάλαμε τον εσπερινό: Διονυσάκη, ρώτησε τον κύριο πώς θέλει τον καφέ και παράγγειλε στο νεωκόρο, και φρόντσε να έρθει τραπεζάκι και τάβλι ή τράπουλα. (Ο Διονυσάκης έσκασε στα γέλια). Να ένας λόγος να προμηθευτώ κινητό GALAXY με κάμερα υψηλής ευκρίνειας. Και μη με ρωτήσετε γιατί δεν επενέβην, γιατί απλά δεν θα καταλάβαινε και θα γινόμουν ο κακός:)...
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Χθές ἐψαλα σε μια βάπτιση! Πολύς κόσμος, ασφυκτικά γεμάτος ο ναΐσκος μας (του Αγίου Αντωνίου). Παραλείπω να πω για τη φασαρία που γινόταν. Στα καθίσματα πολλοί κάθονταν και δεν σηκώθηκαν ούτε στην ανάγνωση του Ευαγγελίου. Μασούσαν τσίχλες, σαν ... μηρυκαστικά!
Θα μου πείτε σύνηθες το φαινόμενο!!! Άλλο γεγονός με έκανε να βγω απ' τα ρούχα μου!!! Ένας μεσόκοπος κύριος( ; ) μη βρίσκοντας θέση να καθίσει, που λέτε ότι εγκαταστάθηκε!!!! ΣΤΟ ΔΕΣΠΟΤΙΚΟ! Ναί!
Ψηλή θέση, απεριόριστη θέα, και την ώρα που διάβαζε ο ιερέας τις ευχές, στρογγυλοκάθισε, έβαλε το ένα πόδι πάνω στο άλλο δίκην καφενείου, και σηκώθηκε να ιδεί από το λάδωμα του παιδιού μέχρι την κατάδυση στην κολυμβήθρα στηριζόμενος στο ... ακουμπιστήρι του δεσποτικού για να συνεχίσει την ανάπαυσή του στην ίδια ποζα, μέχρι την ένδυση του βαπτισθέντος νηπίου. Και είπα στο νεαρό που προηγουμένως ψάλαμε τον εσπερινό: Διονυσάκη, ρώτησε τον κύριο πώς θέλει τον καφέ και παράγγειλε στο νεωκόρο, και φρόντσε να έρθει τραπεζάκι και τάβλι ή τράπουλα. (Ο Διονυσάκης έσκασε στα γέλια). Να ένας λόγος να προμηθευτώ κινητό GALAXY με κάμερα υψηλής ευκρίνειας. Και μη με ρωτήσετε γιατί δεν επενέβην, γιατί απλά δεν θα καταλάβαινε και θα γινόμουν ο κακός:)...
Έπρεπε να του το φέρετε το τραπεζάκι με το καφεδάκι και το τάβλι επάνω. Ίσως και να ένιωθε "κάπως"...
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Πάντως αυτή τή λογική "δέν θέλω νά γίνω κακός", ειλικρινώς δέν τήν αντιλαμβάνομαι καί ούτε βέβαια τήν αποδέχομαι. Άν δέν αντιδράση ο διακονών τόν ναό ποιός θά αντιδράση; Ο καθείς έχει αναλογικώς μερίδιο ευθύνης.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πάντως αυτή τή λογική "δέν θέλω νά γίνω κακός", ειλικρινώς δέν τήν αντιλαμβάνομαι καί ούτε βέβαια τήν αποδέχομαι. Άν δέν αντιδράση ο διακονών τόν ναό ποιός θά αντιδράση; Ο καθείς έχει αναλογικώς μερίδιο ευθύνης.
Συμφωνώ, ... διαφωνώντας! Προ της έναρξης ο ιερέας έκανε τις συστάσεις για προσευχή την ώρα του μυστηρίου, αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω. Οι περισσότεροι καθισμένοι με τό ΄να πόδι πάνω στ' άλλο. Έλυναν το Σκοπιανό.... αφού οι ευχές δεν ακούγονταν από τη φασαρία. Άλλωστε είναι γνωστό ότι οι περισσότεροι προσκεκλημένοι πατούν σε Εκκλησία μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις από κοινωνική υποχρέωση και δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Είναι αυτοί που λέμε: Αναστήτω ο Θεός και διασκορπισθήτωσαν οι εχθροί αυτού....
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ἀπὸ τὴν παραπάνω ἀνάρτηση τοῦ κ. Γιάννου, πέραν αὐτῶν ποὺ σχολιάζει, τὰ δύο κλάσματα ποὺ σημειώνω μετατρέπουν τὶς φράσεις σὲ παρόμοιες τοῦ Καθίσματος «Τὸν τάφον σου Σωτὴρ». Ὡραῖα γράμματα πάντως...
 

Attachments

  • Ποιμην ιερώτατος (2).jpg
    Ποιμην ιερώτατος (2).jpg
    262.1 KB · Views: 133

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ἀπὸ τὴν παραπάνω ἀνάρτηση τοῦ κ. Γιάννου, πέραν αὐτῶν ποὺ σχολιάζει, τὰ δύο κλάσματα ποὺ σημειώνω μετατρέπουν τὶς φράσεις σὲ παρόμοιες τοῦ Καθίσματος «Τὸν τάφον σου Σωτὴρ». Ὡραῖα γράμματα πάντως...
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Οι αντίστοιχες θέσεις θα ήταν στις συλλαβές «ΣΤΡΑτιώται», και «ΤΟΥ οφθέντος», που κάνουν πάλι το ανεβοκατέβασμα Δι Γα Βου Γα Δι. Τουλάχιστον οι παλιές εκδόσεις δεν έχουν τέτοια κλάσματα στα Αναστασιματάριά τους! Σε άλλα σημεία έχουν τα κλάσματα τα Αναστασιματάρια αυτά.
 
Top