Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Έχουμε στην ενορία 2 κυρίους, οι οποίοι επ ευκαιρία είναι και από τους φιλακόλουθους (παρόντες σχεδόν πάντα από τις 7:00, παρακολουθούν όρθιοι κτλ).

Ο ένας είναι ΦΤΥΣΤΟΣ ο Άρχοντας Φώτιος Γιαννακάκης. ΦΤΥΣΤΟΣ. (λίγο ψηλότερος). Ο άλλος μοιάζει πολύ στον Ιάκωβο Ναυπλιώτη, (είναι λίγο κοντύτερος και έχει γκρίζα αντί για άσπρα μαλλιά.

Η ομοιότητα είναι τόσο διασκεδαστική που επιχείρησα να βγάλω τον Ιάκωβο φωτογραφία αλλά βγήκε κουνημένη. Ήταν και μισοσκόταδο...

Προς το παρόν έχουμε μόνο καλημέρα. Αν παραγνωριστούμε, θα τους ντύσω ράσο/καλπάκι και θα τους βάλω πάνω στο ψαλτήρι να ποζάρουν.

Στη μέση θα κάθεται βέβαια ο Ιάκωβος.

Το ίντερνετ έχει πολλά βίντεο από το ναό. Θα μπορούσα να "σας τους δείξω" αλλά χοντραίνει το πράγμα, μπορεί να μη θέλουν.

Βλέποντάς τους το πρωί αισθάνεσαι την ψαλτομηδαμινότητά σου.

Καληνύχτα.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος

Στή 2η χιλιάδα Ἄρχων ἀναδείχθηκε ὁ ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ καί Ὑπάρχων ὁ ilias nektarios (πρβλ.).
http://analogion.com/forum/misc.php?do=whoposted&t=18407

Συνεχίζουμε γιά τήν 3η χιλιάδα...


Ποιός άλλος θά 'παιρνε την πρωτιά από τον χαζοχαρούμενο υπάρχοντα:D!!! Και με τόση διαφορά!!!:eek:
Πρώτα βγαίνει η ψυχή και ύστερα το χούϊ (κληρονομικό απ' τη μάνα μου)... Και αφού την ανάφερα να σας πω το εξής:
Στα τελευταία χρόνια της ζωής της, υπέφερε από αρθροιτικά και απέφευγε τις μετακινήσεις....
Άκουσε λοιπόν την καμπάνα που χτυπούσε πένθιμα, και ρώτησε τη γειτόνισσα: «Ποιός πέθανε;» Ο τάδε...
«Θεός σ'χωρεσ' τον, δέν μπορώ να πάω στην κηδεία του!.... Ε! Ας μήν έρθει κι αυτός στη ... δικιά μου!!!:D:D:D
Και ο πεθερός μου (καλός κι αυτός)!!! «Όλο "Ποιός" ρωτάτε! Γιατί δεν ρωτάτε "Ποιά"... (Σα δε τιριάζανι δε σ'μπιθιριάζανι...:D)
 

p_filoumenos

Νέο μέλος
Λόγω επικαιρότητας, θα ήθελα να μοιραστώ το εξής:
Κάποια χρονιά, μια μέρα σαν την σημερινή, του Μ. Κανόνος, μου έφεραν δύο υποψηφίους Κληρικούς για να ... ελέγξω αν έχουν σχετικές γνώσεις προς το Τυπικόν και τις εκκλησιαστικές Ακολουθίες. Θεώρησα, λοιπόν, πρέπον να τους πω να με επισκεφθούν στο Ναό, μιας και θα τελούσαμε την Ακολουθία του Μεγάλου Κανόνος.
Επειδή συνηθίζω να κάθομαι στο Ψαλτήρι για να ψάλλω τα Τροπάρια, τους είπα να καθίσουν κοντά μου, να ελέγξω αν γνωρίζουν να ψάλλουν, ή, αν όχι, έστω να διαβάσουν κάτι.
Η άγνοιά τους περί των ψαλτικών ήταν καταφανής, αλλά δεν πίστευα στα αυτιά μου από τα μαργαριτάρια σε όσα διάβαζαν. Έπρεπε όμως να μην αφήσω τον εκνευρισμό μου να κυριαρχήσει, κι έτσι έκανα υπομονή.
Παρατήρησα εν τούτοις τον ένα, όχι μόνο να μην προσέχει το τι γίνεται στην Ακολουθία, αλλά τελείως αφηρημένος να παρατηρεί τον Ναό. Ε, δεν άντεξα και του είπα: "Μην τον πολυ-κοιτάς, δεν τον πουλάμε!" Έσκασε, φυσικά, στα γέλια. Ο άλλος, που έλεγε και τα περισσότερα "μαργαριτάρια", όταν έφτασε στο Τροπάριο της β΄Ωδής: "Τὴν θύραν σου, μὴ ἀποκλείσῃς μοι τότε, Κύριε, Κύριε, ἀλλ' ἄνοιξόν μοι αὐτὴν μετανοοῦντί σοι.", αντί για "θύρα", είπε "χείρα", οπότε υπακούοντας σε αυτό που είπε, του έτεινα την χείρα και... την άνοιξα, λέγοντας συνοδευτικά το επιφώνημα "να!". (Πολύ άκομψο εκ μέρους μου, αλλά... έπασχα από έλλειψη αυτοσυγκράτησης).
Το αποτέλεσμα ήταν οι υπόλοιποι του Αναλογίου να ... εξαφανιστούν από τα γέλια οπότε επήλθε αυτομάτως η τιμωρία να... πρέπει να ψἀλλω τα υπόλοιπα Τροπάρια μόνος...
 

Δημήτρης Ποθητός

Παλαιό Μέλος
Ως φωτογραφία την θεωρώ έξυπνα σατιρική-χιουμοριστική. Αν πάλι πιστεύετε πως είναι προσβλητική, παρακαλώ την διοίκηση του φόρουμ μας να την διαγράψει.
 

Attachments

  • 17795823_1795283180792135_3089244699767886608_n.jpg
    17795823_1795283180792135_3089244699767886608_n.jpg
    26.4 KB · Views: 552
Αν και η ενότητα ειναι για φαιδρά και ευτράπελα ....
Και τα χειρότερα έπονται ,ως απότοκα της κρίσης και οχι μόνον .
Το πρόβλημα ειχε εντοπιστεί και απο πριν .
Οταν κάνουμε εκπτωσεις στις προσλήψεις ψαλτων .
Οταν δεν προκρίνεται ο ικανότερος ,αλλα ο ημετερος .
Οταν έχουμε παραινέσεις του τύπου ," ένας ναός ,ένας ψάλτης ."
Δυστυχώς
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όταν πήγε ο ἄρχων στην Αμεική, τον αντικατέστησε ο Κώστας Ζαρακοβίτης.
Στην αναστάσιμη λειτουργία (συγκεκριμένα στο β΄ αντίφωνο) είπα έστω και καλυπτόμενος από τη φωνή του Κώστα «Σῶσον ἡμᾶς Υἱὲ Θεοῦ ὁ ἐν ἁγίοις θαυμαστός,...
Έβαλε τα γέλια και μου λέει: «Αν δεν πούμε απόψε ο αναστάς εκ νεκρών, πότε θα το πούμε;»....
 

extra

Παλαιό Μέλος
https://www.youtube.com/watch?v=b-SeQA2kc2Q#t=9m58s :):rolleyes:

Σημ.: Τό εὐτράπελο δέν εἶναι ὁ δεσπότης ἀλλ᾿ ἡ ψαλτική ἀνεπάρκεια...​
Δυστυχως αυτη ειναι εν πολλοις η σημερινη ψαλτικη κατασταση και δη των νεωτερων συναδελφων,αμουσοι ,κανουν λαθη στην αναγνωση του ιερου κειμενου και βεβαιως αγνοουν επιδεικτικα το τυπικον !!!Βεβαιως δεν φταινε μονον αυτοι αλλα και οι κακοι διδασκαλοι που ειχανε και εν τελει και οι προϊσταμενοι καποιων ιερων ναων που τους ανεχονται!!
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Ένα σύμφωνο το πρωί μπορεί να σου αλλάξει τη διάθεση....!!
Περιττό να μακρηγορώ βέβαια για το εκ ... νηπιακής ηλικίας (80 φεύγα...) λεχθέν <<Θεός Κύριος και ... επέΘανεν ημίν...>> :D:D:D
Ο Θεός λοιπόν να μας σχωρέσει!! Δόξα Σοι Κύριε!!:D:):p:D
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Έχω δίπλα μου ένα παππού για ισοκράτημα που φοράει ακουστικό και συνεχώς κάνει ένα BBBBBBBBBzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.
Όποτε πλησιάζει το μικρόφωνο γίνεται χαμός...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Έχω δίπλα μου ένα παππού για ισοκράτημα που φοράει ακουστικό και συνεχώς κάνει ένα BBBBBBBBBzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.
Εσύ τουλάχιστον έχεις άνθρωπο με ακουστικό. Τι να πούμε για άλλους, που έχουν... μηχάνημα (ισοκράτη) που κάνει "BBBBBBBBBzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz" και μάλιστα... του αλλάζουν και τον τόνο;
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Εσύ τουλάχιστον έχεις άνθρωπο με ακουστικό. Τι να πούμε για άλλους, που έχουν... μηχάνημα (ισοκράτη) που κάνει "BBBBBBBBBzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz" και μάλιστα... του αλλάζουν και τον τόνο;

Ναι, αλλά τουλάχιστον το μηχάνημα δεν τρώει σκόρδο πρωί-πρωί, ούτε ρεύεται.
 
Top